Skleník s vyvýšeným záhonom z tvárnic

Pozdravujem vás všetkých .. Rád by som urobil skleník s Vyvýšeným záhonom 10 X 4 m z tvárnic DT 10 . ...možno obvod DT 12. Obvodový záhon vo výške 3 DT =75 CM na zeleninu a stred vo výške 2DT = 50 CM na paradajky a papriku ,prekryté 8 MM polykarbonat Máte prosím niekto skúsenosť s niečím podobným ? Ako sa vám pracuje na takýchto záhonoch v skleníku Ďakujem za každú skúsenosť ..
Odpovedať
80 cm sú cestičky? To je aké plytvanie miestom, paradajka vyrastie cez 2m načo vyvýšený ked zbieram vo výške tela.. nezaberaj si plochu blbym betónom, keď už musí daj tam dosky
Odpovedať
@sysell cesticky 8o rátal som s tým ze zelenina bude presahovať aj za záhon a keďže to bude plocha chcel by som tadiaľ prejsť furikom ..vonkajší obvod bude treba betónový ,tie vnútorné ..chcel som aby to malo životnosť bez potreby vymieňania dosiek
Odpovedať
v skleniku je sucho. betonovy murik zeminu este viacej vysusi. v strede by som vyvyseny zahon nerobil, iba obycajny. uvidis po sezone/dvoch ako sa ti osvedcia zahony. ci ich nespravit uzsie/sirsie, ine miesto atd. je dobre mat vchod z obidvoch stran, dvere posun tak, aby si vosiel rovno medzi zahony.
Odpovedať
ako pise igor, betopn ta obmezdi ako rad das tak bude, zle sa to preraba ked sa neosvedci, zacni radsej bez neho, doska vydrzi viac ako myslis roky tam bude v klude. A aka zenlenina bude presahovat? co tam ides pestovat: sak tvoj murik ma nejaku sirku tesne nenasadis nic zem sa hned vysusi,...
Odpovedať
@igor20030 @sysell Tie dvere máte pravdu nad tým som premýšľal obe strany posuvné by bolo dobré urobiť ..no riešil by som asi aj kvapkovu závlahu tak by nemusel byť so suchom problém ..stredom som chcel vysku iba 50 CM kedze paradajka paprika rastie vysoko ..predpokladám že aj paradajky sa budú dosť rozširovať do bokov ..boky vo výške pása ..tam možno bude kapusta karfiol ..aj keď viem že skleník je o zelenine len som myslel nemať všetko natlačené na kope ..predsa len širšie cestičky vpustia viacej svetla viacej to bude vzdušné .menšie riziko plesne aj keď je pravda že vezmu veľa priestoru ale pri hnojeni a čisteni by bolo dobré vojsť furikom ..premýšľal som i nad doskami ..možno by som ušetril 20 CM pozdĺžne ak rátam 5 cm forsne alebo 10 CM dt
Odpovedať
kludne by som to spravil z tych zalievaciek, aj tak tam budes davat nopovku z vnutornej strany kludne i 2 vrstvy, takze toho tahania vlhkosti betonom by som sa neobaval. Tiez som chcel zene taky spravit, nasiel som na bazosi prekrytie na bazen (viacsegmentove) a kym sa rozhybala bolo predane 8-) O starost menej :-D
Odpovedať
buriny rastie v skleniku ovela menej ako vonka. kompost a mulc udrzia aj drevene forsne. dobre je spravit sklenik vysoky. paradajky sa potom nekrcia pod hornym sklom kde je najvacsia palava.
Odpovedať
@pedrisito Nebolo by lepšie nič nezdvíhať, ale chodníky zapustiť do zemi? Nemusíš robiť extra vysoký skleník. Aj z furikom sa ti bude lepšie chodiť aj chodníky o 30 cm môžeš zúžiť. Jednoducho dáš si ponad chodník fošňu a furikuješ.
Odpovedať
@ruren pozeral som viacej možností aj táto bola jedna z nich ..ale tu zem by som musel tak či onak nejak udrzat na bokoch takže toto mi prišlo lepšie ..aj budú chodníky zároveň s terénom ..možno pri topení sa snehu a väčšej vode mi nezaplavi vyhlbene chodníky ..zem vo vyvýšenom záhone sa ľahšie oddrenazuje .,aby nehnili korene v stojacej vode ...úprimne, ale veľa som nad tym premýšľal kôli akumulacii zo zeme ..v kazdom prípade ďakujem za myslienku
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?