Íl, čo s ním?

Ahojte strecháči. Máme domček na Orave, a keďže už aj u nás zmizol sneh, chceme sa pustiť do dvora. Momentálne to je v stave, že je potrebné navezenie hliny. Pôvodne sme plánovali dať pod ňu štrk, pretože je to čístý ÍL, a tu vzniká moja otázka: Je možné, Íl nejako rozbiť? Alebo kašľať nato? Urobiť vyspádovanie smerom k plotu a odtial drenážkami von? Pri kopaní základov sme zistili, že je ho tam asi 120 cm. Poradil by si s tým benzínoý kultívátor? Neviem, či íl je správny názov. Skôr by som to nazval - Plastelína... Voda v tom stojí. Máme v pláne naviezť od 5-20 cm hliny. Pozemok je rovinatý. Za rady, názory a pohľady vrúcna vďaka.
Odpovedať
Profilova fotka
My sme to práve teraz riešili na chalupe. Manžel požičal prístroj, ktorý porobil dierky do pôdy v trávniku a potom sme tam naviezli piesok. Ten sme doslova pozametali do tych dier. My sme ale mali už hotový trávnik. Malo by to prevzdusnit a voda bude vsakovat, nebude stáť na hline. Nazov pristroja neviem, ak bude treba, zistím. Pripájam foto po dierkovani. Nemam ine fotky, toto je uz po vyzbierani. Boli z toho povytahovane valceky tej "plasteliny", ako ste to vystizne nazvali, lebo u nas sa ta poda sprava rovnako.
Odpovedať
@radikk86 ak je to mokre a tvari sa to ako plastelina, je to il. Il je niekedy celkom dobry, lebo drzi vlahu ale treba o aj odlahcit, aby sa nespekal vo velkych suchach. Ak sa chystas robit len travnik, tak bolo by dobre skultivovat to na dve etapy. Najprv ten il preorat aspon ako tak vyrovnat, ta to navozit a rozprestriet asi 5 cm vrstvu ornice a hrubsieho piesku, to prebehnut kultivatorom do co najvacsej hlbky, teda pozicat poriadny kultivator, potom vyrovnat to ako sa da, nechat sadnut a az na to navazat dalsiu vrstvu ornice. Ak chces pestovat zeleninu, tak tam treba pripravit zahony rygolovanim do hlbky asi 30 cm a pridavat vela piesku, ornice a humusu
Odpovedať
@zita19 Ďakujem veľmi pekne za radu. Bavíme sa o časti 20x20. A pred domom asi 6x13. Keď spomínaš preorať - je to myslené traktorom? alebo nejakým kultivátorom? Íl je tam fakt masakrálny. Nestačilo by na to len 20 cm hliny? Ale logiku, má, to čo radíš. Ďakujem. A keď vyrovnať, čím? Hrabľami také niečo nepôjde, aj keď to narušíme orbou. A ak piesok, vieš mi prosímporadiť frakciu? Postup by mal byť asi takýto😛ozbierať kamene, dať na to piesok, preorať (pretože rátam, že oraním sa ten piesok dostane do pôdy) nechať vyschnúť a potom to zorané skultivovať -kultivátorom a na to hlinu..? Ďakujem ešte raz.
Odpovedať
Profilova fotka
@radikk86 @zita19 - neviem ci by som v tomto pripade zvolil orebnu taktiku. Moze nastat pripad, ze hlbkou orbou prevratis podny horizont a il sa ti zo spodnych casti (kde uz aj tak je) dostane do vrchnej -tam ho urcite nechces. Po dazdi tam budes mat mazlavu brecku, pri suchu hrudy ktore su schopne rozbit hlavu :). Ja mam il na pozemku asi v 30-40cm hlbke (do 1m urcite, hlbsie som uz nemal zaujem skumat) a pole len rotavatorujem (hornu vrstvu) a namiesto boja s ilom radsej kompostujem a snazim sa "vylepsit" hornu vrstvu pody -> mulcovanim, siatim viacerych odrod, pridavanim piesku a vapenca. Nevidim problem na dovoze 10cm hliny a radsej sa venovat "zurodnovaniu" podneho profilu. Za 10 rokov vies dostat vysku pody kludne +10cm, ak nebudes posekanu travu odvazat prec. Progresivne polnohospodarstva uz tiez od orby upustaju, lebo zistili ze narobi viac skody ako osohu. https://www.martinus.sk/?uItem=129019
Odpovedať
Celkom zaujímavá teória diky. Len si treba uvedomiť, že tam chcem dosť hliny naviezť. Problém vidím v tom utlačení po orbe..a v tom, že niekde bude hliny možno 5 cm...a niekde 25.
Odpovedať
Profilova fotka
My máme tiež il a chystam sa nan tento rok, dufam, ze sa podari (minuly rok som vyzbierala kamene). planujeme doviezt piesok, myslim, ze frakcia sa odporuča 0-4 (najlepsie kremicity), zapracovat ho do ilu rotavatorom (netusim, ci to pojde, lebo na niektoych miestach je tvrdy ako beton), najlepsie by bolo nejakou podnou frezou. a potom naviest nejakej kvalitnejsej zeme. planujeme zasiat travu a len okrasnu zahradu, kry a trvalky. Tie vyberam podla toho ci im ilovita poda vyhovuje alebo nie. Je ich celkom dost, ktoré s ilovitou podou problem nemaju.
Odpovedať
@norcima @mgx ma lepsiu strategiu. il sa da najlepsie vylepsit dodanim bio zlozky - kompost, hnoj, korene rastlin. urcite dopredu na malej ploche vyskusajte co spravi zmiesat il s pieskom. z mojich skusenosti to nepomoze. mozno som zvolil slaby pomer ilu a piesku 😞
Odpovedať
Profilova fotka
@igor20030 ono v podstate ja sa nebudem snazit robit nic ine ako @mgx v dalsich rokoch, toto je len prvy krok, aby nam nestala voda na zahrade, predpokladam, ze ten piesok by tomu mohol pomoct z casti. Lebo teraz my este ani travu nemame zasiatu, je to tu ina divocina, ked je mokro.
Odpovedať
Sused si premiesal il s kompostom a trava rastie ako sialena
Odpovedať
Profilova fotka
pomer pre vylahcenie je tuto. mozno by stalo za to investovat do podneho rozboru, aby ste vedeli na com ste a podla toho zvolit strategiu. bud viacnasobne vylahcovanie, alebo zelene hnojenie (napr. datelina biela, facelia. Mixovanie s kompostom zaberie tiez.
Odpovedať
Ja mám skôr otázku, či s tým nejaký elektrický rotavátor vôbec pohne. Alebo len niečo benzínové ťažké zháňať..
Odpovedať
Profilova fotka
@radikk86 - ja mam rotavator s motorom B&S Intek 6.5PS (5.5kw) a kopinate noze a je to na hrane, takze elektricky rotavator s vykonom do 1kw silne pochybujem. :). Prejdi sa po dedine, ci nema niekto agzat/vari/dakr a za flasu,x-flasi alebo 100ku ti ti nespravi. Alebo hocikto s normalnym traktorom. Pre neho praca na 20 minut, ty tam budes saskovat 3 dni :)
Odpovedať
Článok sa načítava...
@radikk86 uplne najlepsie by bolo ten il zoskrabat aby si sa dostal do roviny a potom na to spravit 20 cm navazku. Pre vacsinu kulturnych rastlin, vratane travnika 20 cm ornice staci, obzvlast ak ju budes po zvysok zivota drzat v dobrej kondicii. Pre stromy, az na par vynimiek ilovyte podlozie nie je problem, akurat pri vysadbe potrebujes vykopat velke jamy (meter na meter aspon na 80 cm, do ktorej im pridas kvalitnu zeminu na prvych par rokov, potom sa uz vysporiadaju aj s ilom. Orbou som myslela kvalitny kultivator alebo tanierovy pluh, neprevracat vsetko, lebo nie je dovod, skor zjednotit a odlahcit vrstvu zapracovanim piesku a organickych zloziek, na ktoru pride ornica. Ty urcite potrebujes profi masinu, ktora ma dostatocny vykon a aj dost hlboky zaber, nie "elektricku motycku" A este ti tak poviem, nasu zahradu na kosickych iloch zurodnujeme uz 50 rokov, niekedy intenzivne, niekdy menej, bol cas, ked ani moc nie, hlavne ked uz rodicia nevladali. Tie kubiky a kubiky organickej hmoty, ktore sme tam zapracovali sa ani nedaju spocitat, 10 rokov sa zakladali nove a nove nemecke kopy priebezne po celej zahrade, uz po nich niet ani stopy, ale aspon trosku to poznat na pode, uz mame mozno 20 cm ako tak slusnej a vyzivnej ornice. Ale stacia tri roky od zapracovania kompostu, a to nie, ze pocukrovat, ale riadne ho davame rygolovacou metodou do tej casti ked pojde plodova zelenina a zas sa z toho stane ilovita zemina, ktora vola, pisti, place po odlahceni. Myslim, ze este dalsie desiatky rokov sa tam bude zapracocavat organicka hmota a este stale to bude take LTT. Takze necakaj zazrak, ten nespravis za tri dni. Treba spravit najlepsie ko sa da a potom uz len vylepsovat alebo napravat chyby
Odpovedať
O tomto hovoríme. Na vrchu je par cm hliny. Ale pod tým je to íl...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?