Ako skladovat zemiaky

17. sep 2019460
  • @duzu  o starych, zelenych a naklicenych zemiakoch, ktore sa nemaju jest je milion x clankov. A aj nejserioznejsie clanky pisu o smrtelnych otravách solaninom ako o nepotvrdených pripadoch, o ktorých sa vie len z ustneho podania bez blizsich podrobnosti. Na druhej strane tych zelenych krumpli by si musel pojest vela aby si aspon nejake tazkosti pocitil. A tiez staci zemiaky osupat, okrajat zelene casti a vykrojit klicky a obsah solaninu v krumpli prestava byt rizikovym. Toto dokonca ovladam aj ja.
    Ale kde pisu o tom jedovatom plyne? O tom plyne, ktory produkuju skladovane krumple a ktory je taky agresivny, ze uz po par dnoch je vstupovat do nevetranej pivnice s krumplami zivotu nebezpecne

• @zita19  ale zas naopak, zemiaky skladované s jablkami sú o to lepšie.:sun_with_face:

• @viktor811  nie, to nie je celkom pravda. Jablka pri dozrievani produkuju etylen, ktory urychluje niektore procesy v iných plodoch a zeleninach. U zemiakov podporuje klicenie.

• Sponzor fóra
  • @zita19  tak potom sa mi to len zdalo. To bude asi z toho etanolu.

• @viktor811  Etylen a etanol sú dve rozdielne veci. Organicka chémia, 8 ročník ZŠ :😃

Tých jablk zas nemám toľko, klobasy a slaninu som myslel skorej na odvetranie. Držať to v tej pivnici beztak budem, ale v mrazničke. Chcem kúpiť takú tu malú kocku a udržiavať tam takéto veci. No, bude to ešte radosť 🙂

• @arcticcode   ako píšu vyššie na zemiaky naj na skladovanie priedušná laťkova bedňa aspoň 10-15cm od zeme ... my sme vždy mali "carky" a podla toho koľko bolo zemiakov buď sa vysypali alebo sa naukladali v sieťovaných vreciach na stojato ak ich boli mrte tak stačili aj palety a sa uložilo ešte na ne ... jablká by som k tým zemkom tiež moc nedávala oni ozaj chytia pachuť, max tak koreňovú zeleninu tam uložiť... kedysi bola výhoda v tých starších domoch že bola pivnica na zemky, potom inde špajzka na masť, klobásky a kadečo iné veru aj tie jablká a tak nejak prirodzene sa to skladovalo...

inak som si nostalgicky zaspomínala pri tejto téme aj sa pousmiala pri tvojich 50kg poctivo kúpených 😬 😃 totižto moji starý rodičia ešte takých 20 rokov dozadu vcelku megalomansky gazdovali takže bolo bežné že sa priviezla z role vrecami kopcom naložená korba trambusu a všetko to bolo treba prebrať uskladniť čas sa popredala o tom že to bolo treba do tých vriec nazbierať too už ani nevravím ... pre mňa boli aj obligátne zemiakové školské brigády potom ako za trest ....

• @zuzanale  ja zas spomínam viac na srandu ako na trest,na školských brigádach sme sa najviac navystrájali, to sme mali mesiac prázdnin naviac, dnes sa pestuje všade asi len repka, a za zemiak sa nejdeš doplatiť ,tak to dopadne ked sa dotuje jedno viac ako iné, ale nemáš problém s uskladnením, vraj ich preto nepestujú viac, pekná výhovorka

• @duzu  povedzme si pravdu preco sa na Spisi prestali pestovat grule? Skor ako dorastli uz boli vykopane... 😛 Ake krumplove brigady boli tie krajsie sucasti vzdelávacieho procesu. Nebolo treba organizovat stupidne Team Building akcie pre stredoskolsku a vysokoskolsku mladez ako teraz... 😒

• @zita19  ale na LIptove mohla rásť švábka, nie sú hordy cigošov a všetko tam na jar kvitne len žltou

• @duzu  zato krumple sa sadia okolo Filakova. Teda tam kde nenasadili fotovoltaiky 😛

• @duzu   no možno by som to vnímala inak keby som to doma mala ako moji spolužiaci čiže zemky kúpené rolu videli len pri tej brigáde a poflakovať sa týždeň dva poliach bola ozaj zábava.... lenže po tom čo v lete odstrážiš svoje aby ich nik nepajzol doštípu ťa komáre, pri zbieraní ťa spečie slnko alebo mrholí a blato sa postupne nabaľuje , potom to treba ešte potriediť takže potom už brigáda je dejavu že zas a znova....

zemiaky ešte kde tu na spiši pestujú problémom je to stráženie a ešte sú radi že strážcov vyplatia v naturáliách...

• @zuzanale  ja som bol to 15-tich živý len z toho čo sme dopestovali,býval som v dome kde žili 4 generácie takže všetci makali po celý rok,pri oslave 80-tin prababky tam bolo cez 80 príbuzných a ostali mi skôr len lepšie spomienky, to záležalo od toho kto to všetko riadil

• @duzu   spomienky sú veselé,dobre aj zlé ale to už je o inom a rodinných vzťahoch .... k tomu stačí keď poviem že starý rodičia tu už niesu a k niektorým členom rodiny bohužiaľ je lepšie sa nepriznávať ...

• Tak no... ono to musí človeka najmä baviť. Mňa od malička nutili chodiť na 400 štvorcovu zahradu rylovať, plieť a take tieto roboty, takže sa mi to totálne zhnusilo, najmä ja ani tomu žradlu moc neubližim, ja by som skorej pestoval sliepky a sviňu 😃 A keď mam sa dakde mordovať cely rok, okopavať, oberať mandelinky a potom narastú 3cm oriešky, tak to radšej dám tých 50 ečka a mam gruli koľko chcem. Veľkých nechrastavých, mňam.

• @arcticcode  tá generácia čo tak žila už vymrela, u nás nevidieť jedinej užitkovej záhrady v celej ulici, všetko len okrasné , zo šopy garáž a to ešte pred 30 r. ju mal každý len užitkovú a kopu pôdy, aspoň vieš že nemáš decká do ničoho nútiť , to treba zábavnou formou, kto čo spraví dostane to po čom najviac túži

• @duzu  mna bavia ine veci. Mozno by som sa prekonal, keby som to aspon zral 😃

Pridaj príspevok

Nenašli ste čo ste hľadali?

hľadať len v názvoch tém