Nepovolený plot - čo robiť so stanoviskom starostu?

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, kupili sme pozemok s pripojkami. Bol to dlhsi proces, ale uplne v uvode ked som nasiel inzerat, prve co bolo - cital som uzemny plan obce. Nepisalo sa v nom nic s cim by som sa nevedel stotoznit. Pisali sa v nom bezne regulacie vysky plotu 1.8m, tvar striech, podlazia, zastavanost. Cas plynul a pred pol rokom sme ziadali od obce uzemno planovaciu informaciu, kde bolo uvedene to co v uzemnom plane. Pred par tyzdnami sme sa stretli so susedom, ktory nas upozornil na to ze v uzemno planovacej informacii ma uvedene ze nie je povoleny plot od predu a ulicna ciara je 6 metrov. Kedze sme chceli postavit oplotenie pozemku tak sme sa informovali na stavebnom urade, kde povedali ze pozaduju ohlasenie drobnej stavby a zaroven nas upozornili na to ze starosta nepovoli stavbu predneho plotu, a dokonca ani mobilneho pocas stavby (pritom viem ze toto je podmienka na poistenie stavby, materialu, nastrojov proti kradezi). Vobec s tymto nesuhlasim, nepotrebujem si postavit vysoky betonovy nevzhladny plot, ale chcem mat ohraniceny svoj majetok, vysadenu zelen po ktorej mi nebude nikto slapat, nepotrebujem aby sa mi po mojom pozemku prechadzali cudzie osoby, psy atd.. Takze moje otazky, ako je mozne ze starosta si urcuje podmienky ktore nie su uvedene v uzemnom plane, ma na to pravo? Co vlastne mozem proti tomu robit? Vytocilo ma to, lebo tato informacia vyskocila ako blesk z jasneho neba a v ziadnom dokumente na obecnej stranke to nema oporu. Dakujem za kazdu radu a nasmerovanie.
Odpovedať
1
2
Presne definované regulatívy majú byť niekde písomne definované. Na to je územný plán, ktorý však vo väčšine obcí je všeobecný a určuje len všeobecné regulatívy, čiže zastavanost, podlaznost, využitie, prípadne ulicnu čiaru a pod. Podrobnejší býva územný plán zóny, ktorý dané územie presne zreguluje. Ak je územný plán zóny, netreba robiť ani územné rozhodnutie. Ak územný plán nikde nespomína oplotenie, tak zas nemôže to byť svojvôla starostu či stavebného úradu. Jeden starosta povie, že nemôžu byť ploty, po voľbách príde druhý a ploty povolí. A je po idylickej slovenskej dedinke. Preto by všetky regulatívy mali byť niekde zaznamenané a na to je územný plán. Ak chce mať obec nejaké podmienky, nech ich zapracuje do územného plánu, inak nemajú právny základ.
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 ale nikto predsa netvrdi, ze plot byt musi. To, ze niekde nemaju plot predsa nie je dokaz, ze je legalne ho zakazat. Je sice pekne poukazovat na priklady v zahranici, ale drviva vacsina vyzera uplne inak a susedia sa tam vedia nervovat uplne rovnako ako u nas. @jan45 Tu to ale predsa nie je o tom, ze niekto odmieta mat rovnaky plot ako susedia. A chcem vidiet co by sa dialo v tej vyspelej Europe, ak by niekto na stavbe zakazal plot. Tam naopak pride uradnik a da mastnu pokutu za to, ze tam nie je. Na rozdiel u nas...
Odpovedať
@majkoj jasne, je to na dlhu diskusiu, rozhodne to nie je o tom, ze Starosta nedovoli, ale aspon nejaku urbanizaciu by sme uz mohli 30 rokov "slobody" mat. Na druhej strane, este stale je tu dost takych co maju u prdele nielen slusne vychovanie ale aj zakazy... Kukni sem, tu maju vsetci rovnake ploty, podpisali, ze ich nezmenia. Kde sa chce, tam sa da http://www.zahorskesady.sk/projekt
Odpovedať
@dimin a dúfam že jazdis po ceste po pravej strane,chodíš na červenú a ožratý ešte aby ti tak niekto rozkazoval...
Odpovedať
Profilova fotka
@zita19 este raz, proti rovnakym plotom ci pravidlam tu nikto nic nenamietal. Ale vazne mam strpiet aby sa mi okolo domu tulal kazdy pes, ci ina haved , alebo nemat moznost mat pri dome bicykel, lebo bude nepoistitelny ? Ked mi starosta zakaze mat osadene vchodove dvere, tiez to bude povazovane za nechut k urbanizacii ?
Odpovedať
@majkoj a som ti povedal aby si si dal prášok,a nepočúvaš..to kde sa kradnú bicykle,čo ti pomôže poistka ,mám poistenú budovu pri hlavnej ceste bez plota.A nemusíš rešpektovať nič ,a načo však máš svojho rozumu dosť...
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda ja si pamatam na niekolko ukradnutych bicyklov a dokonca aj s dvora a nebolo to tak davno A videl som aj ovracanu fasadu, od psa ocikane dvere (pravidelne) a kopec dalsich veci preto viem preco ludia chcu plot (sam ho nemam dom stoji na hranici pozmeku 16m od cesty) Stavenisko urcite aspon mobilnym plotom ohradit ked tam nahodu behnu deti a niekoho nieco privali, spadne do vykopu alebo sa nejako zrani budu zbytocne opletacky... A samotna branka a plot pred domom tu je treba sa pozriet na okolie pripadne okolite ulice ako je to riesene a potom sa porozpravat so starostom kludne na obecnom zastupitelstve preco maju tieto podmienky a v ktorom VZN pripadne kde v uzemnom plane ich maju spisane a nasledne im predlozit nakres ako by si chcel oplotit svoj dom. Napriklad vysadenim ruzi... Su pichlave a tie krikove vedia mat aj 2m vysku zalezi ako ich nechas narast a ver tomu ruzu nik nebude preliezat...
Odpovedať
ako vás tak čítam, som rada, že my plot môžeme mať. Máme dvoch psov, ktorí nikdy neboli na reťazi, behajú po pozemku a neviem, si predstaviť, že by mali byť uviazaní, či vo voliere. Nesťahovali sme sa skôr, ako sme nemali dorobený plot. A áno, aj men vadia psy behajúci po ulici alebo značkujúci naše auto... @ misc Išla by som sa spýtať, čo presne znamená bez plota. Možno od domu po hranicu pozemku môžeš mať aj vpredu, len to nebude ten plot s predzáhradkou.
Odpovedať
Profilova fotka
@daralbajda teraz neviem ci je problem s textom, alebo s chapnim. Nikto nepisal, ze nepoistis budovu bez plota. Ale ak ti niekto ukradne npr. bicykel spoza plota, tak ti to poistovna zaplati. Ak si ho nechas na tvojom pozemku pri dome bez plotu , teta pri nahlaseni poistnej udalosti umrie smiechom.
Odpovedať
Pred pár rokmi zabila dieťa nedokončená porobetónová stena, ktorá spadla v silnom vetre. Stavenisko nebolo oplotené.
Odpovedať
Aj keď teda trocha mimo hlavného smeru témy, ale som jeden z tých, čo to skúšal bez plota od ulice ... Mám tam len 2 múriky, jeden drží schránku, číslo domu a zvonček, druhý skrinky na plyn, elektrinu a zároveň je to zástena pre smetiaky ... Ak by som sa mal rozhodnúť dnes, plot určite postavím ... Ide hlavne o kadiacich psov a nevychované decká ... Ľudia dnes majú proste v p**i s prepáčením ... Nemáš oplotené, tak je to verejné ... Skúšam to však najskôr živým plotom, tento rok som ho vysadil tak uvidíme ... Ja len kvôli tej idylke a urbanizácií :D
Odpovedať
docasny plot pocas stavby ti nemoze zakazat a uz potom s tym riadnym co sabude stavat po dome sa treba nejako dohodnut, ist sa tam presnejsie spytat ale ak to jednoduche nepovoli tak uz asi jedine na sud s tym ist a to neviem ci sa oplati kvoli plotu
Odpovedať
Článok sa načítava...
vdaka za nazory, ako taky odrazovy mostik posluzia. Ked som to cele precital tak nemam chut riesit tieto incidenty co ste spominali. Pozrel som si aj riesenia inych miest a obci a napr. Nitra zaviedla sice stopku betonovym plnym plotom ale zaroven urcila pomer plnych : prazdnych vyplni v plote v pomere 30:70 a zregulovala aj vysku. Ovela radsej by som bral nieco taketo. Tak uvidim aky to bude mat zaver.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?