Miestny poplatok za rozvoj obce - ako často sa platí?

Zobraz úvodný príspevok
Pred nedávnom nám prišiel z obce papier že nám vyrubili poplatok za rozvoj obce, ale je tam uvedené obdobie od 1.1.2018 do 31.12.2018. Neviete či sa to platí každý rok alebo jednorazovo? Ďakujem za odpoved.
Odpovedať
@verka888 Myslíš splátkový kalendár na poplatok za rozvoj? Žiadala si obec o splátkový kalendár? Ak to nechceš platiť jednorazovo, pochopím. Ale že ešte aj splátky sú ti vysoké ... 🤔 🤔 🤔 ? Chceš tvrdiť, že ideš stavať dom za desiatky tisíc € a nemáš na poplatok za rozvoj? No nepomôžeš si. Môžeš byť rada, že ti vôbec obec umožní splátkový kalendár. Odvolať sa ani sťažovať sa nemáš kde. Obec je jediná inštancia, ktorá ti môže povoliť splátky. Je to v §9 zákon o poplatku za rozvoj: § 9 Vyrubenie, splatnosť a platenie poplatku za rozvoj (1) Poplatok za rozvoj vyrubí obec rozhodnutím v lehote podľa osobitného predpisu.14) (2)..... (4) Vyrubený poplatok za rozvoj je splatný do 15 dní odo dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia podľa odseku 1. (5) Poplatník môže obec požiadať o platenie poplatku za rozvoj v splátkach najneskôr do dňa nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, ktorým bol poplatok za rozvoj vyrubený. Obec môže určiť na základe žiadosti poplatníka platenie poplatku za rozvoj v splátkach. Splátky sú splatné v lehotách určených obcou v rozhodnutí, ktorým sa o platení v splátkach rozhoduje; proti tomuto rozhodnutiu sa nemožno odvolať. Ak obec nevyhovie žiadosti o platenie poplatku v splátkach, oznámi túto skutočnosť poplatníkovi.
Odpovedať
@verka888 tak hlavne je to jednorazovy poplatok. A skor mozes byt rada ze povolili mesacne splatky. Ved ked sa ti nepaci vyska tak chod na urad a skus dohodnut inu sumu. A mne o zdierani hovorit nemusis kedze v KE mame najvyssi poplatok a zaplatili sme skoro 5 tis.
Odpovedať
@chrobak7..tak toto je presne argument" ides stavat, tak mas aj na poplatok"..ok..dakujem,zakon poznam velmi dobre..chcela som osobnu skusenost.. Ano, ziadala som o nizsiu splatku, nevyhoveli
Odpovedať
@wivik..tiez som z Ke, chcela som osobnu skusenost, zakon poznam.. A nie, nie som rada za splatky takej vysky, dom sme este ani nezacali stavat.
Odpovedať
Profilova fotka
ale cele je to viac menej smiesne, kedze obec, mesto budes po stavbe podporovat naslednym platenim dani
Odpovedať
@kazmova samozrejme..uz nevedia, odkial brat peniaze..
Odpovedať
@verka888 Tak ak máte problém s poplatkom za rozvoj, tak radšej ani nezačínajte stavať!
Odpovedať
@schneider81 Dakujem za ctenu radu...!!! Trham projekt a povolenie..tu nejde s cim mam problem a s cim nemam, tato skupina by zrejme nevznikla, keby boli s tym ludia plne stotozneni.. Zrejme vy s nim nemate problem..tak potom asi to nie je skupina pre Vas. V dvoch najvacsich mestach je vysoky. Cize podla Vas, je v poriadku, ze si poslanci schvalia kazdu blbost a my len budeme platit a platit.. Ved poslanci su plateni z nasich dani!! Mali by obcanom vyjst v ustrety, pri najmensom.
Odpovedať
@verka888 byvam v obci pri BA kde je poplatok v maximalnej moznej vyske, Ja som sa stahoval este predtym ako bola tato "dan" zavedena. Co som sa bavil so susedmi, tak to v priemere vychadza cca 1,5% z nakladov na stavbu domu. Proste je to nieco s cim treba pocitat pri stavbe a zahrnut to do rozpoctu. Je mi jasne ze vacsina z nas by vedela tych par tisic minut uzitocnejsie ale neexistuje sposob ako sa tomu vyhnut. Nedokazem si realne predstavit obec v okoli BA, ktora tento poplatok v buducnosti zrusi/znizi, hlavne teraz ked im osekali prijmy vdaka odvodovemu bonusu. Dovolim si tvrdit ze vela obci/miest tento poplatok dokonca zvysi aby si kompenzovali vypadky prijmov.
Odpovedať
@verka888 aku osobnu skusenost chces? Dam ti nasu. V covidom chaose sa nam stalo ze sme nevyzdvihli postu a dali nam plombu na pozemok ze sme nezaplatili ten poplatok. A maju pravdu co pisu. Ked ti robi problem zaplatit niekolko tisic, tak ako chces zaplatit par 100 tisic. A este musis ratat s tym ze nie vsetko pojde idealne pocas vystavby a navyse vydavky sa len budu sypat. Ked si sa prisla postazovat, ok aj my sme ponadavali doma ked sme prepocitali kolko musime zaplatit. Alebo nechapem co tu na fore hladas.
Odpovedať
@verka888 preboha, a to ste naozaj o tomto poplatku nevedela pred tým, než ste si dali vypracovať projekt a podali žiadosť o stavebné povolenie ? To ste zistili až teraz ? V tom prípade by som sa Vás chcel spýtať, či viete o tom, že aj za elektrinu budete musieť platiť 😄 A áno, tie špiny poslanecké sú platené z vašich daní, tak nech ten poplatok zrušia ! A vlastne vôbec, nech zrušia aj celkovo miestne dane a poplatky ... Ani za odvoz smetí by sa nemalo platiť, a už vôbec nie za vodné / stočné ... A na úrade žiadne poplatky, normálne overovanie podpisov, sobáše atď = všetko zdarma ... Veď ich platíte zo svojich daní, tak nech makajú 😄 Sa tu zavzdušňujete na poplatku o ktorom ste dopredu vedeli a myslíte si, že v tých mestách nevedia čo od dobroty s peniazmi 😄 Každé jedno mesto na SK má tak obrovský generačný investičný dlh, až to pekné nie je a vy si myslíte, že nevedia čo s peniazmi ...
Odpovedať
Cela dan za rozvoj je jedno velke zderstvo. Co sa rozvinulo? Ze si na vlastnom pozemku postavis dom na byvanie? Naco potom platime dan z nehnutelnosti? Dalsia vec, ze urady maju na vsetko 30 - 60dni, ale dan (v nasom pripade 1800 eur) vyrubili 3dni po pravoplatnom stavebnom povoleni. By ma zaujimalo, ci to clovek musi zaplatit, aj keby potom nezacal stavat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lubosko23 tak sa spýtaj v mieste svojho bydliska ... Či ty si myslíš, že to končí tým, že máš dom na vlastnom pozemku a vybavené ?
Odpovedať
@lubk0 Co cim konci? Ja len hovorim, ze ten poplatok len obycajne zderstvo. Ked uz mesta chcu tak silou mocou nahanat peniaze kvoli svojim dlhom, tak co nezavedu poplatky za prednostne vybavenie? Napriklad na katastri za vynatie pody, aby som nemusel cakat 60 dni? To je podla Teba v poriadku?
Odpovedať
@lubosko23 to je naozaj krásny príklad ten kataster ... Škoda len, že kataster patrí pod OKRES a nie pod mesto, takže ak by tam zaviedli akékoľvek poplatky, tak by do mestskej či obecnej kasy určite nepritiekli 🙂 Ono problém je ten, že ak si niekde niekto postaví dom, a vedľa neho sused ďalší a ďalší a ďalší, tak to nie je len o nejakom odpratávaní snehu, verejnom osvetlení atď ... Už tam sú zrazu deti, už by to chcelo chodiť do štátnych jaslí, škôlky či na základku (všetko v správe mesta / obce), už by chceli v meste/obci nejaké to detské ihrisko, nejaký ten cyklochodník, novú zastávku MHD, nové trasovanie, väčšiu športovú halu, ihriská, školské dvory, domovy seniorov atď atď ... Možno bude treba aj skládku rozšíriť, kanalizáciu zrekonštruovať lebo kapacitne nestíha, vodovod upraviť, pridať nejaké tie parkovacie miesta atď ... To všetko je naviazané na rozrastajúce sa množstvo obyvateľov 🙂 A teraz, pozri sa do rozpočtu hoc akého mesta / obce. Porovnaj si, koľko percent príjmov sú podielové dane, koľko sú miestne dane a koľko sú poplatky a odpovedz sám sebe, či by nejaké zvyšovanie poplatku ktorý je v gescii mesta/ obce pokrylo tieto potreby ...
Odpovedať
@lubosko23 ktora dan neni zderstvo?? Ked sa z casu na cas pozriem na vyplatnu pasku tak ma ide je*nut. Z kazdeho eura co mi chce zamestnavatel dat (superhruba mzda), mi tento stat vezme polovicu (odvody/dan). A potom este z tej polovice co mam v penazenke zaplatim na takmer uplne vsetko 20% DPH, spotrebnu dan za benzin/alhokol, dan z nehnutelnosti, atd. V podstate z kazdeho eura co mi da zamestnavatel, cca 65 centov ide tomuto statu Neni skor nefer, ze ked kupujem/staviam dom za povedzme 200tis, tak zaplatim DPH 40tis euro? Nejaky poplatok za rozvoj par tisic euro mi pride kvapka v mori....
Odpovedať
@zacik lenze pomedzme si pravdu ze tych 40 tis nezaplatis lebo sa vsemoznou obklukou snazis tomu vyhnut - myslim tak vseobecne nie konkretne teba. Keby tu fungovali veci poriadne a bolo aj vidno vysledky tak nemas problem zaplatit tych 40t a potom by nemuseli vymyslat dalsie poplatky. Inak ta prvotna myslienka na rozvoj nebola zla, chceli tie peniaze vytiahnutvod developerov, len tie podmienky su nastavene tak ze to aj tak zaplatia obycajni ludia a developeri su nadalej vysmiati.
Odpovedať
@zacik hlavne to je poplatok ktorý ide priamo do miesta, kde žijem a nie do štátnej pokladnice ... Všetci híkame, aké to je hneď za hranicami v rakúsku pekné, aké tam majú krásne cesty, parky, zeleň, ihriská ... Sa pozrite, aká platia dane tam a potom môžeme porozmýšľať, prečo to tak je ...
Odpovedať
@wivik bolo uplne jasne od prveho dna ze si developeri neznizia svoj zisk. Ale bud niekde usetria alebo zdvihnu cenu. Ak niekto stavia svojpomocne a vsetko riesi formou sedej ekonomiky, tak nema absolutne ziadne "pravo" vyplakavat, kedze uz tento stat odrbal o par desiatok tisic evri.
Odpovedať
@lubosko23 Na to ti odpovie znenie zákona 447/2015 § 4 Vznik, zánik poplatkovej povinnosti a oznamovacia povinnosť (1) Poplatková povinnosť vzniká ... (2) Poplatková povinnosť zaniká dňom, ktorým stavebné povolenie stratilo platnosť, ak súčasne poplatník nezačal stavbu realizovať. § 10 Vrátenie poplatku za rozvoj (1) Ak poplatník neoznámi zánik poplatkovej povinnosti podľa § 4 ods. 2 obci do 60 dní odo dňa jej zániku, nárok na vrátenie poplatku za rozvoj zaniká. (2) Obec vráti poplatok za rozvoj poplatníkovi na základe žiadosti do 60 dní odo dňa právoplatnosti rozhodnutia o vrátení poplatku za rozvoj.
Odpovedať
@verka888 Ak si chcela osobnú skúsenosť, tak ti jednu dám. Bývam na ulici, ktorú sme si s 10 ďalšími susedmi spolu vybudovali. Urobili sme komplet cestu s chodníkom, rozvody vody, kanalizácie, plynu elektriny, na ulici je verejné osvetlenie a ešte aj optika. Skladali sme sa na to po 16 tisícoch. Stavali sme to (presnejšie povedané stavebné firmy) tesne pred zavedením poplatku. Ja som dostal povolenie ešte pred účinnosťou VZN, ktorým obec zaviedla tento poplatok, takže ja som sa tomu vyhol. Sused to nestihol a vyrubili mu poplatok. Keď sme sa rozprávali, tak som mu poradil, nech napíše na MÚ, že žiada o odpustenie poplatku z dôvodu, že realizoval investičnú činnosť - výstavbu ulice s rozvodmi, ktorá sa prevedie do majetku obce za 1 €. Poplatok mu odpustili. Ak si aj ty realizovala nejakú významnejšiu investíciu v prospech obce, tak sa na to odvolaj. V opačnom prípade ti táto skúsenosť nepomôže.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od majkyv:

@dgerzo Jeden z mojich argumentov je nasledovny: …
@majkyv Mňa zaujíma či sa toto týka aj platenia daní. Pretože keďže mám bungalov a čiastočne 3 izby sú podkrovne tak nemám záujem platiť za tých 50m2 navyše dane každý rok. Tá definícia podlažia sa týka aj daní?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ava48:

@majkyv Mňa zaujíma či sa toto týka aj platenia…
@ava48 Je jedno, či máš záujem alebo nie. Ak raz v zmysle zákona je to predmetom dane, tak za to platíš daň. Pre účely dane z nehnuteľnosti (konkrétne daň zo stavieb) nájdeš definície nadzemného podlažia a viacpodlažnej stavby v zákone o miestnych daniach č. 582/2004, konkrétne v § 11 a 12. Na to môže nadväzovať upresnenie vo VZN mesta, v ktorom je nehnuteľnosť. V zmysle tohto zákona je podkrovie samostatné nadzemné podlažie a teda ide o viacpodlažnú stavbu.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od ava48:

@majkyv Mňa zaujíma či sa toto týka aj platenia…
@ava48 Toľko plaču pre 5 eur ..
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?