Kúpa staršieho obývaného domu bez kolaudácie

Dobrý deň, som momentálne v situácii, kedy by som mohol za veľmi výhodnú cenu kúpiť rodinný dom. Jedná sa o dom v ktorom bývajú známi, ktorí sa majú v pláne sťahovať. Ponúkaná cena je cca 60% podobných RD v okolí. Dom je obývateľný a nemá žiadne veľké problémy. Jedná sa o poschodový rodinný dom, ktorý sa skladá z dvoch častí. Pôvodná stará časť, ktorá je riadne skolaudovaná, no aktuálne je v tejto časti iba kotolňa, kuchyňa a jedáleň. Zbytok obytného priestoru je v novej časti, ktorá bola postavená zhruba pred 20 rokmi, no nie je skolaudovaná a teda je v katastri stále vedená ako rozostavaná budova. Žiaľ to vyzerá tak, že nemajú k tomu žiadnu dokumentáciu a bol by som teda v kolaudačnom konaní "na nule". Neviem ako sa im to podarilo, ani ako mohli dostať popisné číslo. Chcem sa spýtať, či sa oplatí takúto vec riešiť a či je to vôbec možné, keď nemám prístup ani k veciam ako je stavebný denník atp. Nakoľko by cena hlboko podsiahla podobné stavby v okolí, nemal by som problém obetovať pár tisíc na odborníkov (geodét,...). Nemám však žiadnu skúsenosť, nakoľko by sa jednalo o moju prvú kúpu domu. Taktiež očakávam, že by mohlo prísť k problému v rámci hypotéky, keďže sa jedná o neskolaudovanú stavbu. Ďakujem.
Odpovedať
toz si to zhrnul ako to je, co viac potrebujes ? dodat guraz ist do toho ? 😄 alebo odhovorit ?vyber si a podla toho ti bude poradene 😄 akoze ze ako sa im to podarilo, dnes dokazes tiez, ked mas spravne kontatky 😄
Odpovedať
@robertrobert Ak sa chce, všetko sa dá. Aj dodatočne skolaudovať stavbu (rekonštrukciu, prístavbu). Treba si zistiť, či vtedy bolo vôbec vydané stav. povolenie. Predpokladám, že to popisné číslo bolo vydané ešte na starú časť stavby, čo je zapísaná v katastri. Tú novú vieš poriešiť. Len si správne podotkol - problém bude s bankou. Na nezapísanú stavbu úver nedostaneš. K úveru by si potreboval znalecký posudok a tam vyjde najavo, že prístavba nie je skolaudovaná. Takže potrebuješ zohnať peniaze na kúpu toho domu inde.
Odpovedať
@shadowmilan Ja som chcel hlavne poradiť, či je to vôbec možné. Ísť by som do toho určite išiel, ale veci ako projektovú dokumentáciu alebo stavebnú knihu určite nezoženiem. Vôbec neviem, či sa dajú vyhotoviť "dodatočne". Kontakty skôr nemám, takže touto cestou to asi nepôjde.
Odpovedať
@robertrobert pokiaľ oni majú stavebné povolenie, nech požiadajú o predržanie. Pokiaľ budú mať oni platné stavebné povolenie (to predlženie) a nejakú pôvodnú dokumentáciu tak sa to dá. Skús najprv obvolať nejakých ľudí čo robia stavebné dozory či ti pomôžu.
Odpovedať
alebo spravte projekt presne podla toho ako to je spravene aktualne, poziadajte o stavebne ak nebolo poziadane, zaplatte dozoru za dennik a hotovo
Odpovedať
@robertrobert kúpil som niečo podobné. rekonštrukcia sa začala dakedy v 2010. 12 rokov sa tam nič nerobilo, kým som to nekúpil. stavebné povolenie je predĺžené do 2030 😄 teoreticky sa v tom bývať bez problémov dá, povolenie predlžovať donekonečna. dokonca aj predať sa to bude dať, ak presvedčíš kupujúceho, že je to v pohode. viď tvoj vlastný príklad. číslo má tá oficiálna časť. takže trvalý pobyt je v klídku. hypotéku na to pravdepodobne nedostaneš, alebo iba do určitej výšky. ak máš napr. polovicu hodnoty, tak by nemal byť problém. daj si spraviť znalecký posudok a uvidíš. geodet určite nestojí "pár tisíc". len tak na okraj. najdôležitejšie bude asi zohnať dozor, čo sa pod to podpíše. ak máš medzi známymi niekoho takého, tak máš vyhrané. potom daj kontakt 😄 teoreticky sa dá skolaudovať aj čierna stavba (ako ti tu už aj písali), pravdepodobne dokonca ľahšie ako tá rozostavaná. budeš sa tváriť, že o stavebnom povolení nevieš (možno ani nebolo) a možno to na stavebnom úrade nik nebude riešiť. alebo počkáš pár rokov a skúsiš znova. zaplatíš obrovskú pokutu 1000€, odporúčam zavolať si tam pred kúpou minimálne statika...
Odpovedať
@robertrobert stavba sa dá aj dodatočne povoliť a skolaudovať, je na to postup a pozná to aj stavebný zákon. V prvom rade treba zistiť či na túto prístavbu bolo vydané stavebné povolenie, ak áno, cesta bude jednoduchšia. Ak nie, tak skôr ako začnete úradne niečo riešiť, tak si overte, či daná prístavba spĺňa podmienky územného plánu, to je základ. Ak áno, požiadajte mieste príslušný stavebný úrad o dodatočné stavebné povolenie, podľa rozsahu a stavu realizácie prístavby, aj spojené s kolaudačným konaním. K tomu doložíte potrebné prílohy a prebehne celé konanie. Podrobnosti Vám povie stavebný úrad, resp. projektant.
Odpovedať
treba podotknut, ze je asi ? super, ze to nema nejaky sused ako trn v oku ? ci to toleruju alebo tam ziadny niesu ? 😄
Odpovedať
Ďakujem všetkým zúčastneným za rady. Chcel som sa hlavne dozvedieť, či je to vôbec reálne a vidím, že to reálne je. Pôjdem teda do toho. @shadowmilan Susedia tam sú a dovolím si tvrdiť, že ak by na to prišli, tak by boli dokonca radi ak by to niekam nahlásili. Z druhej strany sú susedia skvelí.
Odpovedať
@robertrobert chod do toho, ved najhorsie co sa moze stat je pokuta nejaka
Odpovedať
*nejde mi editovat z nejakeho dovodu - ale nie vysoka pokuta 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@robertrobert určite by som do toho išiel ... Okrem toho myslím si, že banka nebude mať problém ani s hypotékou , veď hypotéky sa dávajú aj na rozostavané stavby , dokonca aj na pozemky... Zalezi od znalca ... Čo sa týka dodatočného kolaudovania pravdepodobne ta prístavba bola vedená ako prerabka už existujúcej budovy , nie nová stavba a teda netreba ani netrebalo stavebne povolenie .. možno by sa dalo ísť nejkou takou cestou evidovať to ako rekonštrukciu , prístavbu
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
@robertrobert Ak je to stále aktuálne 🙂 ako píšu vyššie, všetko sa dá vybaviť. Nemusí to byť len o kontaktoch 🙂 Ak majitelia nevedia nájsť dokumentáciu na stavebnom úrade by mali mať archív a vieš si to tam vypýtať. Ak o stavebné povolenie nežiadali v tom prípade musíš ísť na dodatočné stavebné povolenie. Pokuta by nemala byť žiadna, pretože je tu už dávno zrealizované. Rada by som ťa upozornila na jednu vec, nič nevybavuj tak, že keď im dáš papiere do poriadku, že potom ti to predajú. Stretla som sa s tým, že jeden pán vybavoval niekoľko ROKOV vysporiadanie pozemkov a keď sa mu to konečne podarilo z kúpi nebolo nič. Pôvodná majiteľka si to potom rozmyslela. Pri dodatočnom stavebnom povolení, požiadaj rovno aj o kolaudáciu. Budeš to mať vyriešené spolu. Ku žiadosti musíš doložiť prílohy, ktoré sú uvedené na žiadosti.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?