Lastovičky - hniezda na fasáde

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Myslíte že lastovičky pochopia ak im denne 20x prúdom vody zmyjem ich pokusy o stavbu hniezda že nie sú na novej fasáde vítané? 8-( Lepia úplne v najvyššom bode v strede štítu... liezť tam a niečo pripevňovať: 1/ nebezbečné, 2/ komplikované (nemáme lešenie), 3/hnusné. Zatiaľ teda bojujeme takto... Uvidíme, ako dlho to potrvá. :-| Alebo je nejaká iná možnosť ich presvedčiť mierovou cestou? ;-)
Odpovedať
@turbot jarovou vodou? myslíš, že im tá vôňa vadí alebo ako ?
Odpovedať
Profilova fotka
@jankazb Nerozmyslel by som si nič lebo by som samozrejme počkal kým lastovičky hniezdo dokončia a potom pod existujúce hniezdo namontoval taký "lapač" či už drevený alebo kovový, vlastný alebo kúpený.....montáž jedného zaberie asi 10 minút. Koľko hniezd by som lastovičkám "dovolil" postaviť by bolo na mne lebo by som im na to "vyčlenil" priestor ako by som uznal za vhodné....ostatný priestor kde by som nechcel aby stavali, by som v prípade potreby "vyzdobil" ostňami....... za optimistu sa nepovažujem ale s istotou viem že kde nie je chuť nie je ani cesta. 🙂
Odpovedať
takze sice nemas ani jednu lastovicku ale keby si mal... 😄 teoriu mas zmaknutu a nevahas o nej presviedcat a moralizovat. hroty nazves posmesne "esteticky kovovy doplnok" ale odporucas ludom nadrbat nejake hnusne nerezove policky 😄
Odpovedať
@topfield nevadi nehaj tak, aj teoretici sa zidu 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@eagleowl o mojej chuti o mier s lastovičkami už písať zbytočné. 10rokov praxe. Ak myslíš že im vyčleníš priestor a počet hniezd... To už nie je ani optimizmus ale totálna nevedomosť. Ja žijem v prírode a v súlade s prírodou, ale toto je už neúnosné.
Odpovedať
Profilova fotka
@topfield Možno sa tu niekto nájde komu taká informácia pomôže...ak nie nič to nepokazí. Okrem toho keby si čítal tak neodporúčam: " nadrbat nejake hnusne nerezove policky" ale píšem o montáži drevených alebo kovových, vlastných alebo kúpených.... Zbytočne šermuješ silnými výrazmi len preto že mám iný názor ako ty.......lastovičky tu v okolí nemáme, len dážďovníky, ktoré ale do môjho domu asi hniezdiť neprídu lebo si zjavne vyberajú vysoké budovy....a ja mám bungalov.
Odpovedať
@jankazb a tak to je jasne, proste clovek sa aj snazi, no pride to do bodu, ked uz to clovek nevladze davat dalej
Odpovedať
@eagleowl doma vyrobene... kupene... nieje to jedno? ty tu zosmiesnujes ludi na zaklade ineho nazoru. cloveku, ktorý je zufaly z 10 ročného obsieranie fasady napises fantasmagoriu o tom ako by si to ty jednoducho a rychlo vyriesil a zreguloval by si hniezdenie ale tvoje prakticke skusenosti s tym sa rovnaju jednej velkej nule. ved je to na smiech
Odpovedať
Profilova fotka
@topfield daj si pozor lebo ti praskne žilka.....uvar si čaj, vylož si nohy alebo nečítaj modrú strechu 🙂 Ponúkol som riešenie pre niekoho kto má záujem.....kto chce s lastovičkami "bojovať" rozhodne mu nebránim.....nikde som nikoho nezosmiešnil.... Ty si okrem jedovatého výšteku neprispel do témy ničím....a zosmiešňuješ sa sám....
Odpovedať
@katkatii neviem ci vona, mozno.... ale aj to, ze po jary je mastny povlak a asi im to tam az tak nedrzi 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Pre každého čo myslí že mať na dome lastovičky je radosť a dá sa to riadiť...zopár foto zo zničenej silikónovej fasády po 10rokoch. Po vyčistení už to nedopustim.
Odpovedať
Profilova fotka
Takže odskúšané, nefunguje.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
Tretí druh hrotov snáď už bude fungovať.
Odpovedať
Profilova fotka
@jankazb my sme dávali niečo také. Zatiaľ bez hniezd.
Odpovedať
Profilova fotka
@bookeeper ďakujem za inšpiráciu.
Odpovedať
@jankazb lastovičky sú radosť pre niekoho komu si neurobili doposiaľ hniezda niekde, tiež som si nemyslel že mi raz budú tak vadiť, no mať fasádu špinavú, kade tade výkaly nie je bohviečo.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch
@bookeeper niekde si zohnal alebo dal vyrobit?
Odpovedať
@matwey1 by som skôr povedal, že to je asi vyrobené na mieru. Len je to starší príspevok, tak treba rátať s tým, že možno pán ani neodpovie.
Odpovedať
Profilova fotka
Ahojte, v najnovšom článku v Magazíne sme pre vás zhrnuli pár dobrých rád na tému "Ako odplašiť lastovičky?" 📌Článok TU: https://bit.ly/ako-odplasit-lastovicky ➡ Hniezda lastovičiek môžu spôsobiť znečistenie a znehodnotenie fasády.🏠 Ak hľadáte spôsob, ako odplašiť lastovičky a zároveň im zabrániť stavať hniezda na vašej fasáde, v článku vám prezradíme niekoľko účinných tipov.👌⤵️
Odpovedať
Nemozem to hniezdo normalne zrusit, ked budem vidiet, ze ho zacinaju stavat? Nevravim, ze uz postavene, ale vsak tiez ho za pol hodinu nespravia.
Odpovedať
@lukso88 My bojujeme takto už 4 deň nonstop - vapka z okna striekame a aj tak ich to baví ,očistíme a vysmejú sa nám a nálety pokračujú do večera Včera z prace keď som prišla som myslela že má porazí, už celé L ko domu bodkave a dnes nálety? Hádam všetky lastovičky z dediny sa nám došli pomstiť 😭 Neverila som kým sme nezažili s v apríli dokončená fasáda a už všetko špinavé , bodkave ide má poraziť už z toho ☹️ Ja už uvažujem nad hrotmi ale u nás je to problematické dom vysoký 12 metrov
Odpovedať
@cielo33 No, špinavá fasáda, to by som neprežil... 🙂)) Aby ste sa z tých vašich dokonalých domčekov neposrali. 🙂
Odpovedať
@petiar tak to asi cloveka troska nastve, ked ma cisto novu hotovu fasadu a toto sa mu tam zacne objavovat, nemyslis? normalneho cloveka to podla mna zamrzi. tvoja poznamka bola totalne nemiestna.
Odpovedať
@krahuliatko a ved nech si hovori kto chce, co chce 😄 bud rada, ze ty takyto problem nemas, lebo potom sa toho zbavit, to je skutocne beh na dlhu trat.
Odpovedať
@lukso88 Podľa § 35 ods. 2 bod b) je zakázané odstraňovať alebo úmyselne poškodzovať alebo ničiť hniezda chráneného živočícha v jeho prirodzenom areáli. Otázne je, čo sa považuje za hniezdo. Ak už je hniezdo hotové a sú alebo boli v ňom lastovičky, tak ho už nemôžeš zhodiť, ani keď je prázdne. Ale kým je na fasáde len pár blatových fľakov, môžeš urobiť opatrenia, aby v stavbe nepokračovali - inštalovať nejaké zábrany alebo predmety na odplašenie. To zakázané nie je. Neviem, ako by sa posudzovalo, ak zhodíš hniezdo vo výstavbe. Hniezdo nemôžeš zhodiť ani mimo hniezdiacej sezóny - jedine na základe povolenia MŽP SR, napr. pri zatepľovaní budovy. Azda najväčšia kauza v súvislosti so zhodením hniezd bolo čistenie mosta SNP pred niekoľkými rokmi, viac tu: https://bratislava.sme.sk/c/20174206/...
Odpovedať
@markfani Veď práve a ešte keď človek vysolí xy peňazí za novú fasádu a má označkovaný cely dom ☹️ Tu nejde len o špinavú fasádu ,,
Odpovedať
@chrobak7 este je otazka ci to je vobec lastovicka, nakolko ludia to volaju vsetko lastovicka ale zvycajne to je beloritka ktora chranena nie je 🙂
Odpovedať
@sousedekovci89 Myslím si, že lastovičku od belorítky sa dá rozoznať už na diaľku, keď je vo vzduchu. Nie to ešte keď je niekde blízko pri hniezde. U nás na dedine bývali len lastovičky. Resp. čo sa nášho domu týkalo. A aj keď to sedávalo na drôtoch pred odletom bolo pekne vidieť, že sú to lastovičky. A že ich bývalo pekne veľké množstvo. Belorítky vídam len tu, v Blave. Ale sú tu aj lastovičky. A čo sa tých hniezd týka, nikdy sme nezhodili ani jedno hniezdo. A to sme mali tuším tri či štyri. S.ali nám aj na auto. A keď nás to už dožralo, tak sme dali na auto vždy nejaký kus kartónu a bolo vybavené. Ale samozrejme chápem aj rozhorčenie ľudí, ktorí majú novú fasádu. Ja osobne by som im pod hniezdo dal asi malú doštičku, prípadne nejakú jemnú sieťku malých rozmerov, nech to nepadá na fasádu. Nepomohlo by to? Lastovičky boli super, keď chytali kadejaký hmyz. Navyše sa mi páčilo, keď lietali okolo baráku. 😄
Odpovedať
Väčšinou hniezda v oknách stávajú bielorítky. Skúste produkt stop hniezdo, pozrite ich stránku a vyberte si čo potrebujete.
Odpovedať
@sousedekovci89 Aj beloritka je chránená - spoločenská hodnota - 500 €: https://www.slov-lex.sk/pravne-predpi...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?