Veľkosť betónových patiek pod prístrešok?

Zdravim, ake velke betonove patky by ste dali pod kovovy pristresok na auto ? Dlzka 540cm, sirka 400cm, 3 stojky po kazdej strane (v rohoch a v strede). Ziadne steny po bokoch, pultova plechova strecha. Uz tam mam zamkovu dlazbu, pod ktorou je cca. 20cm strku a hlina. Planujem vybrat dlazbu v mieste stojok, vrtakom vyvrtat otvory 40x40cm a hlboke 50cm. Nasypem suchy beton a zalejem vodou. Pripadne mozem dat do diery DT 40x40cm a vyplnit betonom. Moze byt ? Ci treba hlbsie ? Dik
Odpovedať
@jarosujo ja by som vybral jednu kocku a zavrtal tam zemny vrut, tak to mam na altanku vacsom ako vasa garaz a ani po 5 rokoch nevidim ziadnu zmenu.
Odpovedať
Ja som vyvrtal vrtakom na plotove stlpiky do hlbky cca 90cm dal som tam aj po dva roxory - zalial betonom..
Odpovedať
@stowasser Aj mne sa tie zemne skrutky pozdavaju, ale firma, co bude robit pristresok, by chcela beton. Na drevene stojky existuje kotva v tvare H, ktora sa uchyti na vrut a do toho sa potom nasrobuje stojka. Ale v pripade kovu to chcu nasrobovat smerom dole do betonu a to neviem, ako by som to nahradil zemnym vrutom.
Odpovedať
@jarosujo priznam sa, ze nemam sajnu o com hovorite :) ale je pravda, ze dnes som mal tazky den ⚡
Odpovedať
Profilova fotka
@jarosujo. Kludne staci to co si napisal ja by som na tvojom mieste nezalival ziadnou vodou do tej tvarnice lepsie naliat redsi beton popripade dake zeliezka
Odpovedať
@jarosujo ja som dal vlani 60 cm zemné vruty pod prístrešok 6x6 m s betónovou kytinou v tvare ihlanu a 6 nohami. Hranol bol 10 cm nad dlažbou. Po zime sa mi 2 nohy zapichli do zeme tak, že sa hranol opiera o dlažbu. Po tejto skúsenosti by som to radšej zabetónoval, prípadne použil dlhšie vruty
Odpovedať
Neviem naco spekulujete nad nejakymi vrutmi alebo chabymi zakladmi. Treba urobit solidny zaklad. Nezabudajte nato ze januar 2017 dal do pozoru nejedneho stavebnika. Ja ked nieco nieco robim v zemi s betonom, tak meter do hlbky minimalne a do sirky podla potreby a plus nieco do foroty :-D a neprekvapi ani mraz, ani tornado
Odpovedať
@jarosujo Všetko v pohode, len mi nejde do hlavy ako vyvŕtaš otvor 40x40, ozubnicová vítačka?
Odpovedať
@viktor811 :-D To som tak obrazne povedal, okruhlym vrtakom spravit stvorec dokaze asi len "mekgajver". Vyberiem dlazdice o rozmere cca. 50x50 a potom vrtakom 15cm priemer viacerymi "vrtmi" spravim ten otvor. Keby som chcel kopat krompacom/lopatou, musel by som viac dlazdic vyberat.
Odpovedať
@jarosujo bude stačiť vyvŕtať jednu jamu s priemerom 15 cm pod každú stojku. Jamy by som dal hlboké 80-100 cm a zalial by som ich celé betónom s kusom železa v strede. Takto som to mal spravené na jednom prístrešku a keď sme ho likvidovali, betóny sme obkopali na hĺbku rýľa, pobúchali po betóne z každej strany puckou, aby povolila okolitá zem, vedľa betónu sme dali hranol a trojmetrovou lešenárskou trúbkou sme cez hranol páčili tie pätky von. Sme sa narobili ako voly, kým sme ich dostali von :-D
Odpovedať
@jarosujo vyber dlažbu len 40x40, ono ta dlažba drží pokope aj podsyp. Ja som používal pre kolmy výkop pajser a rýľ. Hlbšie ako 50 cm nechoď, pre tú konštrukciu je to zbytočné.
Odpovedať
@jarosujo da sa vyvtrtat aj stvorcovy otvor, len ten vrtak je trochu iny - https://www.youtube.com/watch?v=082DA...
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
@matoztt a co sa stalo v januari? meter do hlbky? aky to ma vyznam?
Odpovedať
@jblaze taky ze kazdy co si nieco staval nedosiahol ani nezamrznu hlbku na zap. SK 80 cm. A potom v januari ked bolo v okoli TT zamrznute do -60cm kazdy sa cudoval ze im dviha zaklady pod murmi, branami a pristreskami. Ako som pisal, ja vsetko do metra. Minimalne.
Odpovedať
Profilova fotka
@matoztt to nieje len tak ze zapadne, sverne ,vychodne slovensko,zavisi snad na inych okolnostiach a to na pode hlavne ci je sudrzna alebo nesudrzna,, pri nesudrznej sa ti nestane absolutne nic ked premrzne zem , pri iloch by som to mozno riesil , takze silou mocou tlacit beton do metrovej hlbky je plytvanie materialom,
Odpovedať
@matoztt Keď ti chutí kopať tak kop, ale pýtam sa čo sa stalo tomu prístrešku keď ho podvihlo, daj fotku.
Odpovedať
Mám presne taký prístrešok ako chceš robiť ty,jama priemer 30 a do hĺbky cca 60 cm v pohode stačí,zaliať betónom a nechať trčať roxor.vymalované.
Odpovedať
@jblaze by si sa cudoval. mrázik dokaze divy. pre niekoho to je plytvanie materialom a robotou, ale ja ked si robim nieco pre seba, tak to urobim lepsie ako je sedy priemer.
Odpovedať
Zdravim, vleziem do tejto temy lebo mam podobny dotaz. Chcem postaviť pristesok , ktory bude mať stlpy z tvarnic asi 30x30, vyška stlpov pri stene cca 3m, budu tam 3 stlpy, a dole tiez 3 stlpy o výške 2,25m. Na konštrukciu striesky pouzijem asi hranoly tie priecne cez stlpy 20x20cm, dalej este uvidim, strieska bude plech. Chcem sa spytat, či bude stacit ked zabetonujem pod stlpy len patky 50x50 a do hlbky cca 60cm, hlbsie to asi nepojde lebo je pod tym osadena zumpa betonova. Alebo bude treba urobit aj taky veniec dookola aby to bolo lepsie previazane. Mam to tak nakreslene aj na mojom obrazku. Co bude lepsie podla Vas? Pripadne poradte co vas napadne, nechcem aby mi to v zime pod navalom snehu spadlo. Vďaka.
Odpovedať
@ferrda Ten rozpon 4,5 m sa mi zdá dosť veľa, pri budove stĺpy uchytiť o stenu, stĺpy vystužiť, priečne dreva riadne prisrobovat a je to OK. Spodný veniec netreba.
Odpovedať
@viktor811 Stlpy samozrejme vystužim roxorom 8mm napicham do tvarnic do rohov aby boli dobre previazane, snaď staci 8mm roxor, ale o stenu ich zial asi nebudem moct uchytit, lebo ta stena nieje moc rovna, stary dom je to, takze tie stlpy budu volne od steny aby boli rovné. Tie priecne hranoly planujem uchytiť samozrejme hore na stlpoch cez šrob asi 14mm, tak ze prevrtam dieru, nasadim na šroby na stlpoch, a utiahnem maticou. Vďaka za reakciu.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Diskusia pokračuje po 4 rokoch
Trocha ozivim temu. Pristresok na drevo s oplastenim. 4,5*2,6m s tym ze jedna dlhsia strana bude ukotvena zboku do steny domu. Spolu 10 stojok,4 na dlhu stranu + 2 na kratsich. Patky su DT 30*30 x 50cm. Klasicka U konzola ma 20 cm dlhy roxor. Ak ju vypustim 5cm nad patku bude stacit 15 cm v chemickej kotve v patke? Alebo pouzit Uckovu konzolu ktora sa uchyti priamo na patku? Pristresok bude oplasteny a spodok cca 20cm bude oplechovanie aby pri dazdi nemokli steny . Medzi patky idu obrubniky a zatravnovace. Stojky 10*10*200 kratsia strana a 10*10*260 dlhsia.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
Nesypal sa ten makadam a kamenivo mensej frakcie pri kopani jamy na zaklad pod zamkovku? Caka ma nieco podobne pod hlinikovu pergolu.. dlazba z dlazdic 50*50*8.. jedna dlazdica vazi 44 kg... celkom si to neviem predstavit... a ako hlboko pod uroven dlazby nechat hornu uroven betonu, aby sa na to dal nasypat piesok, alebo kamenivo a zarovnat s okolitou dlazbou
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?