Dlazba na terasu 1cm vs 2cm

Ahojte, chcem sa spytat na Vas nazor/skusenost. Chceme kupit na terasu gresovu dlazbu, ktora sa bude lepit, kedze na terciky nie je nasa terasa vhodna (kvoli nizkemu vyskovemu rozdielu medzi poterom a vstupom na terasu). Cheli sme hrubku 2cm, ale bolo nam uz poradene ze si mame dat radsej hrubku 1cm, ze usetrime, ze je to odolne podobne ako hrubka 2cm, a pod...aku mate skusenost?
Odpovedať
@johnyo Lepiť - stačí 1 cm dlažba. Na terče - 2 cm dlažba a viac.
Odpovedať
nie je čo riešiť.. pokiaľ nebude na terčíky a nebudete po nej jazdiť autom, postačuje 1cm. gresová dlažba je veľmi pevná.. ked ju budeš rezať, tak oľutuješ, ak vezmeš 2cm hrúbku. 1cm sa dá v pohode a presne lámať bežnou rezačkou, ale 2cm je iná káva. tá bude vzdorovať a rezanie kotúčom zbytočne skomplikuje pokládku.
Odpovedať
Profilova fotka
Mame 2 cm verziu ale je volne polozena na piesku…. Chodilo po tom nakladne auto a ani jedna nepukla 🙂 ak netreba aby po tom Jazdilo nejake auto tak bude stacit 1cm 🙂
Odpovedať
@johnyo Toto je zložitejšia otázka. Dlažba na terče. Terče sú už od 6mm ak berieme do úvahy výšku. Dlažba 20mm + terč si na 26mm. Dlažba 10mm + lepidlo si na 15mm čo rozdiel 10mm na prechode dverí ani si neuvedomiš. Hlavne terasa je dosť špecifická vec a je tam veľa problémov s oddelením vrstiev pri lepení dlažby. Ideálne ju je položiť na separačnú rohož čo zase nadnesie o cca 8mm. Do lepenia zasahuje veľa faktorov. Od hydroizolácie, betónu, zhutnenia, vlhkosť, teplotné výkyvy, veľkosť dlažby, škáry, okapové plechy.... A hlavne ide aj o životnosť. Bežne lepená dlažba má životnosť cca 8-10r ( záleží od viacerých faktorov) Polyuretanove lepidlo cca 15-20r (robiť s ním je za trest) Separačné rohože jednoduché až s odtokové životnosť 15-25r. Dlažba na terče jedine sa môže rozbiť. Je ideálne ak sa navrhne hneď na začiatku a prispôsobí rozmerom. Ale celé je to rozsiahla téma a popísal som len povrch s kladením dlažby.
Odpovedať
pred desiatimi rokmi som kládol gresovú dlažbu na vonkajšie schodisko, na terasu, na betonové striešky, ktoré slúžia ako strecha na vstup do pivníc. nahrádzal som dlažbou nepekné oplechovanie. nikde nemám vypadnutú spáru, odlúpnutú obkladačku, alebo inak poškodenú zubom času. nesúhlasím stvrdením, že klasicky lepená dlažba má životnosť 8 až 10 rokov. jedinú dlaždičku, ktorú som musel pracne vysekaťa vymeniť bola tá, ktorú som vlastnou neopatrnosťou praskol. a verte, že držala ako fras, bolo treba ju veľmi pracne vysekať.. používal som flex kleber a spárovačku mapei do exteriéru. ak by som mal rátať s tým, že budem vysekávať a meniť obklad každých 10 rokov, tak dlažbu ani nepoužijem. to je iba môj postreh.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?