Podielové spoluvlastníctvo

Zdravim. Zdedila som pozemok s domom spolu s mojimi súrodencami. Chcela by som odkúpiť ich podiel ale myslím si žeby s tím nemuseli súhlasiť. Je to len rečnícka otázka možno svoj podiel budú chcieť predať. Ale ak by nechceli je nejaká možnosť aby napr súd im nariadi predaj? O nehnuteľnost sa nestarajú iba ja. A momentálne tam aj bývam už vyše 6 rokov . Chceli by sme to tam poprerabat ale nechcem vyhodiť peniaze do vzduchu ak mi to nebudú chcieť predať. Preto sa pýtam či im môže súd nariadiť predaj. Je nejaká šanca to riešiť? Či radšej kúpiť iný pozemok, dom? Máte niekto podobnú skúsenosť kde je viac vlastníkov? Dá sa to riešiť? Ďakujem za radu
Odpovedať
Súd môže vysporiadať spoluvlastníctvo, viac info: https://vyporiadanie.sk/sudne-vyspori...
Odpovedať
... ale, ale,... keby to bolo v praxi také jednoduché, tak už by sme mali na Slovensku vyčistenú väčšinu spolupodielových nehnuteľností. Súkromné vlastníctvo je nedoknuteľné - je to ústavné právo a za bežných okolností ma nikto nemôže donútiť, aby som svoj podiel predal !!!
Odpovedať
@petersd súd ťa nedonúti ale rovno to spraví. A toto je presne ten prípad, ak niekdo býva v dome a pozemok má aj iného spoluvlastníka, ktorý sa nechce podielať na udržiavaní a zveľaďovaní, tak súd by s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodol o vysporiadaní podielového spoluvlastníctva formou predaja.
Odpovedať
Ďakujem za radu
Odpovedať
@petersd Nie je to jednoduché, ale súd o tom môže rozhodnúť, ako napísal podko. Len treba podať žalobu a dostatočne to podložiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd a prave na takych co sa silou mocou drzia vlastnictva tu presne tie sudy su 😉 vlastnictvo je nedotknutelne, avsak je potrebne sa o majetok aj starat. @sayori porozpravaj sa so surodencami. ak pises o sude, asi najlepsie vztahy nemate. Tak im daj pisomny navrh - samozrejme s realnou cenou. Ak neuspies, ina cesta ako sudna o vyporiadanie spoluvlastnickeho podielu nie je. No pozor, sud moze rozhodnut aj tak, ze nariadi predaj nehnutelnosti a rozdelenie penaxi rovnym dielom medzi spoluvlastnikov. V tychto pripadoch byva problemom stanovenie objektivnej ceny - ten kto predava spoluvlastnicky podiel ma rovnako skresleny pohlad na cenu ako ten kto tu nehnutelnost kupuje --- akurat tieto sumy su od seba zvycajne na milu vzdialene
Odpovedať
@kaktusik007 Ak je to podľa Teba také jednoduché, že "buch na súd" a ostatných spolupodielníkov luftom "vyriešíš",... Prečo je teda na Slovensku tisíce prípadov, keď napr. v RD žije jeden podielník, stará sa o všetko, a nie je schopný "odstrániť" zo svojho LV (a z RD) ostatných spolupodielníkov, ktorí sú roztrúsení po svete ? ... a ono to ide tak ľahko - dáš na súd a sú preč 🙂
Odpovedať
@sayori bývaš tam a vôbec o tom s nimi nehovoríš?ako ste sa dohodli na dedení?prešlo to už pred notárom?skús to po dobrom, lebo sa ti tam môže hociktorý nasťahovať, u nás sú súdy k ničomu
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd ako pisem, vacsinou je kamenom urazu vyrazne odlisny pohlad na cenu nehnutelnosti.
Odpovedať
@kaktusik007 ako myslíš, ja si to však nemyslím a mám iné skúsenosti z praxe. Nebudem presviedčať.
Odpovedať
Profilova fotka
@petersd no a potom su ludia ktori sa zatnu a s ktorymi nepohnes - vtedy je lepsie sa zo spolocnej nehnutelnosti vystahovat a ist zit inde. A o tuto sa starat pomerovo k vlastnictvu, resp. dat na sud navrh na predaj.
Odpovedať
@kaktusik007 idealne je predat cudziemu kupujucemu, a trh overi aka je skutocna trhova cena v aktualnom case (tolko kolko sú ochotní zaujemcovaia zaplatit) penize rozdelit podla podielu a kazdy nech si s nimi robi ci chce. Inak taketo rodinne vyplacanie sa vždy ten co ma vyplacat sa mu zda vela a ti co maju byt vyplacaní sa im zda malo.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@kaktusik007 no vidíš. Tak prečo by sa mal "hlavný" spolupodielník vypratať, keď pred chvíľou si tvrdila, že súdom sa to dá ľahko vyriešiť ???
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?