Aké máme právo na užívanie pozemku?

Dobrý večer neviem už na koho sa obrátiť tak skúsim tu každý právnik povie že sa nato pozrie a tam to končí. Ale k veci Asi 5 rokov som dosporiadal pozemok ktorý mal otec asi 12rokov v najmä na pozemku boli postavené budovy ale staršie pani zrušili súpisné čísla budovy boly schatrane a jedna sa zrútila ešte pocas nájmu otca všetko sme odpratali spravili udržiavali sme to potom som to odkúpil. Boli sme za starstkou obce a povedali jej ze chceme tam postaviť to co tam stalo na pôvodných základoch len nove povedala ze není to problém ze sak sa to dorieši a to bola veľká chyba ze sme jej verili. Susedia boli cely šťastný ze konečne sa niečo ide robiť na tom pozemku. Začali sme megalomansky všetko prerábať od plotov zrovnanie pozemku až k stavaniu budovy. Keďže môj otec celý život opravoval a dovážal auta vyzeralo to katastrofálne lebo to bol nájomný pozemok do ktorého sa neinvestovalo. Mne to zostalo mam záľubu auta mame jedno závodné auto a otec ma 2 veterány tak sme začali stavať hospodársku budovu aby sme to mali v suchu. Prvý mali konflikt prišiel pri oplotení pozemku keď sused prišiel zamnou že on nechce pletivo ale plný plot betónový lebo on nechce aby pes chodil pri plot lebo jeho žena sa bojí psov. Dobre vyhoveli sme spravili sme asi 60m betónových plotov. Potom prišla suseda zamnou že by chcela aby som im "Dal" s pozemku 1m široký pas po dĺžke 30m lebo ze oni keď budu starší aby sa im dobre vystupovalo s auta a mali by siroky dvor hovorím ze není problém ja som pozemok nakúpil po 10€m2 že im ho odpredám. Nie mi nič odkupovať nebudeme reku tak bohužiaľ ja som zato zaplatil. No tak sme pozemok prerabali budova mala už steny a krov krytinu lenže vtom prišla stavebná kontrola ktorú privolal sused samozrejme potom to už nazvali ako ciernu stavbu bez akýchkoľvek námietok som teda povedal ze všetko som ochotný zaplatiť a splniť stály sme na dvore Ja otec, sused, stavebný okresný dozor, prednostna obce, spýtali sa ma za akým účelom to staviam, vravím hospodárska budova. Podpísali sme papier všetci aj sused kde bolo písané a nemal žiadne návrhy nič proste ani pol slova nepovedal. Dostal som výzvu na dodatočné stavebné povolenie tak som všetko splinil v termínoch projekty proste všetko čo žiadali. Problém nastal ďalší že pani starostka dodatočne povolenie zamietla na základe porušenie územného plánu obce co ma zaskočilo keďže mi povedala predtým že ona v ničom nevidí problém. Medzi tým sused ešte námna zavolal stavebnú Slovensku inšpekciu ktorý spísali všetko povedali ze nevidia problém k vidaniu dodatočneho stavbneho. Stavebný úrad tak odomna žiadal doloženia ďalších dokladov netušil som akých keďže všetko čo som vedel som už doložil napadla ma ešte jedna vec potom našiel som si na stránke obce zhotoviteľku územného plánu a zaslal som jej parcelné čísla a spýtal sa jej co tam môže stat v papieri je napísane drobné hospodárske objekty, garáže, rodinné domy, a drobné firmy. Doložil som to na stavebný úrad, a Slovenskej stavebnej inšpekcii ty boli prekvapený ale povedali ze super to stačí a znovu som čakal. Medzi tým starostka dolozila tiež textový výpis územného plánu s Bratislavy ale tam sa písalo úplne niečo iné co ma zarazilo. Asi 3 týždne do zadu po vyše roku mi prišiel papier o začani konania dodatočneho stavebného povolenia že to bude rozoslané susedom reku konečne volal som na stavebný že čo bude ďalej pan zo stavebného vraví ze mu mam zavolať za 2 týždne že lebo majú právo sa odvolať do 10 dní. Dneska som volal na stavebný úrad a bolo mi oznámene že pani starostka a zo susedom to podali na prešetrenie na prokuratúru ci nepochybil stavebný úrad. Už ma to naozaj začína hnevať aj keď je moja chyba ze sme začali stavať. Na tej istej ulici pribudli behom 3 rokov asi 3 nové firmi dokonca v jednej minuli rok alebo 2 roky podpísala cca 100 150m hospodárskej budovy. Dovolila otvoriť prevadzku kde sa pracuje z chemiou obytnej zóne. Zlegalizovala prístavbu o rozlohe 150m2 ktorá bola čierna stavba dlhé roky a je to tiež dosť veľká firma. Len vidím problém vtom že môj sused je bývali policajt, človek ktorý robil dlhé roky na kriminálke ma konexie určite a od vtedy ako bol za pani starostkou tak ozaj sa cítim ako boxovacie vrece no nevzdávam sa ani to nevzdám. Môj sused nato ze bol policajt žije nie moc pekne dom starý rozpadá nevysporiadany pozemok a sused vedľa neho tiež podal naňho sťažnosť lebo pánovi policajtovy opada omietka s domu,odpadla ryna, skridly padaju a vzadu sa rúca strecha no sused to spísal a podal to na stavebny úrad bola vykonaná inšpekcia a od vtedy ako keby sa potom zľahla zem žiadne vyjadrenie pan policajt ako keby sa nič nestalo ale okolo neho nemôže nikto ani dýchať lebo jemu a jeho žene sa to nepáči. Ale ja zapichnem lopatu do štrku a už tam je niekto s obce taka inšpekcia a taka. Naozaj už som stoho unavený mam 26rokov pozemok vlastním asi od 22 zobral som si hypotéku ktorú platím s pozemku nemám nic nemôžem tam nič nové stavať chceli sme rodinný dom ale bojím sa niečo robiť keď mám mať zase takéto problémy. Neviem aké máme právo užívať vlastný pozemok pripadá mi to že žiadne. Bol vykonaný aj geometrický plán pozemku a uňho vo dvore mam ešte 50cm pozemku. Všetko mam na vlastnom nikomu som nič nezobral. Ak by ste mi vedeli nejako pomôcť budem naozaj vďačný za každú radu. Ďakujem veľmi pekne za odpoveď a ochotu.
Odpovedať
Profilova fotka
šetríte na nesprávnom mieste, to mal riešiť najskôr projektant.
Odpovedať
Ja ti poviem tak .v našom štáte je to normálne kto má prachy a znamosti ten vladne skus nejakého právnika
Odpovedať
@fernando sak práve že nikomu sa do toho nechce nejako ja som povedal zaplatíme co bude treba len to už ukončíte dakto jasne jasne pozrieme nato. On je lakomi ma len kone ie dáke naša starostka robila dlhé roky Majskemu účtovníčku a ta dobre vie kde sa má hýbať a co robiť.
Odpovedať
Keď si začal stavať mal si stavebné povolenie
Odpovedať
Profilova fotka
@kristian94 je mi to velmi luto. V podstate sa neda urobit nic- mozete to dostavat a riskovat pokutu .celkom mastnu. Mozete poziadat obec o zmenu uzemneho planu, ktory na svoje naklady zaplatite ale nemusi ho zastupitelstvo schvalit, popripade uzemny plan zony. Aj ja mam 26 rokov a stavat na vlastne odhodlanie dnes chce omnoho vacsiu guraz ako dakedy, ked si zdedil pozemok a mohol si ho predat a mal si peniaze, alebo nejake nehnutelnosti. Dnes ideme do sveta s holou ritou a bez hypoteky neurobime nic, ani ked si to staviame osve. Moznost este vidim ist za starostkou a velmi sa s nou snazit porozpravat na urovni, aj ked to musi byt tazke, lebo takym ludom by som dala po papuli . V neposlednom rade treba prijat fakt, ze sa vam to nepodari- tam dostavat a ze sa budete musiet pozriet po niecom inom ,s istou stratou financnou a casovou. Bohuzial, niekedy to zivot tak zamota.. drzim palce
Odpovedať
Vydrz! Pokial je vsetko tak, ako si napisal, si vo vyhode a vyzsie urady ti povolia stavat, ked splnas vsetky podmienky, aj ked dodatocne. Ale chapem ze musis byt na nervy z toho nekonecneho procesu. Pevne nervy prajem
Odpovedať
@zuzcek1988 stavebny úrad je stoho na nervy aj riaditeľ aj ten konajúci podnim. 2 razy sa volalo na kraj a povedali ze pokiaľ sa to rieši oni nemajú čo do toho zasahovať. Tak trošku mi to tu príde taka banánová republika.
Odpovedať
@kristian94 ano, vitaj! Toto tu je bananova republika. Pokial nemas znamosti, neostava ti ine, iba cakat
Odpovedať
@kristian94 prave preto by som povinne zaviedol spolocne stavebne uradovne, kde by boli ludia znali stav. zakona a riesili to bez ovplyvnovania. Rovnaky pristup vsetkym. Stavias na cierno? Nech ta pokefuju. Vybavujes poctivo papiere? Tak nech nezainteresovane rozhodnu. V tvojom pripade neverim, ze nemas toho masla trochu na hlave aj ty. Ale hlavne v tomto stadiu vsetko uz len v sulade s pravom.
Odpovedať
@pistikus ale ja tu nehrám vôbec dáke chudiatko ako mi je ubližovane tak isto nemám celu knihu stavebného zákona v hlave uloženú. Tak ako som písal že určitých veciach som pochybil aj ja ale keď ideš za stratkou obce a spýtas sa jej chceš stavať na pôvodných základoch a niekto ti povie to môžte. Teraz tu môj dobrý kamarát rieši to isté pristavil si k domu verandu 2x3m na ktoré si podal drobnú stavbu 5x5 obec mu to podpísala postavil susedovy vadila jedna ryna nahlásil to na okresný úrad TN a ty ho dodžubali že on musí mať nato projekt lebo je to prístavba k domu a tam nesmie bit drobná stavba ale projekt. A čo sa týka mňa ja si nesiem všetky následky za ciernu stavbu ja som zaplatil všetky pokuty už čo sa má týkali všetko mam uhradené. Len ona tam stále čil mieša územný plán ze hospodárska budova tam nesmie stat. Ale pred 2 týždňami mi zaevidovala ona s jej podpisom staršiu budovu ktorá bola vymazana z katastra ako hospodársku budovu bez pol slova ale to co stoji vedľa môjho suseda to je problém
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?