Solarna prechodka cez strechu - fotovoltaika

Ahojte, robim predpripravu na fotovoltaicke panely a strechary chcu vediet kam maju dat prechodku na kable. Zevraj by to malo byt co najblizsie k panelom, ale zatial netusim kolko tych panelov budem mat a kde presne budu. Strecha ma cca 15x8.5m, na obrazku som oznacil technicku miestnost. Kam by ste to dali? Ta modra bodka bude OK? Je to cca 5m od spodu. Alebo mam to dat este nizsie? Svetlovody sme zrusili, takze tam mozu ist kludne panely v buducnosti. Dakujem za kazdu odpoved.
Odpovedať
Este spravny obrazok.
Odpovedať
@zsolt89s aké káble si dával v rámci predprípravy ? 1. zo strechy do tech. miestnosti 2. z tech. miestnosti do HR (domový rozvádzač) 3 od HR do RE (elektromerový rozvádzač) Pýtam sa, lebo tiež uvažujem o predpríprave...
Odpovedať
Profilova fotka
@zsolt89s prechodku daj tam kde je predpoklad že budú uložené panely - to je ťažká otázka pre toto fórum, my netušíme kde si ich dáš osadiť, to musíš vedieť len ty. @purplesticks 1. zo strechy do technickej idú DC káble, štandardne ide 6mm, ale keďže ešte nevieš či budeš mať jeden alebo dva stringy, tak by som to neriešil - dal by som len chráničku priemer aspoň 50mm a ideálne kolmo dole zo strechy do miestnosti kde bude striedač (nič viac - netreba byť v tomto smere prehnane aktívny) 2. z miesta kde bude striedač (ak v tej istej miestnosti nie je domový rozvádzač, ťahaj 5x2,5 (alebo 5x4). Vieš sa tak isto pripojiť aj na prívod napríklad pre TČ (ak zodpovedá prierez požadovanému výkonu FVE. Osobne by som už teraz dal 5x4 - do budúcna keby niečo 🙂 3. od domového rozvádzača k elektromeru neťaháš kvôli FVE nič, ťaháš len prívodný kábel - podľa potreby. Ak už chceš ťahať nejaké komunikačné káble, z nejakého dôvodu - tak tam hoď FTP a máš svätý pokoj 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba Súhlas, v bode dva ale odporúčam 2x 5x4mm2.
Odpovedať
Profilova fotka
@kejsix súhlas tiež, 2x 5x4 je dosť - nevyužije. Predimenz - na 5x6 a aj to je viac ako dosť 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba Co by nevyuzil? Ved ma velku strechu. Staci vacsie pole a 5x4 je nutnost. A dva kable su ideal priprava na pripadny hybrid. Nikdy nevies. Takych, co dali jeden kabel (a navyse tenky) a po case placu je veľa 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
ziadne kable neinstalujte, tieto predpripravy su aj tak z 99% nanic. je tam to co netreba a to co treba tam nie je. Medzi strechou a technickou staci dat bud DN110 kanalizacnu ruru a prechodku. Rurou natiahnes aj 100ks 6mm-10 kablov. Alternativne sa da spravit falosna odkvapova rura s prechodom T-cka do steny do technickej. Vyzera to lepsie a je to casto lacnejsie. Tam staci 80tka rura. Medzi striedacmi (TM) a HDR zasa chranicka (ale velka) alebo idealne zlab 10x6, tam das hocico. Ak chces dat kable, v drvivej vacsine staci CYKY 5x6 + aspon 2x FTP kabel (jeden ako internet, jeden modbus alebo nejaka signalizacia). Ak signalizacne kable, je lepsie ich dat do extra chranicky aspon 40tky. Medzi HDR a elektromerom netreba nic, maximalne nejaku signalizaciu. Doplnil by som vyvod vonku na wallbox pre auto. Tam je lepsie dat len chranicku alebo zlab). Ak bude wallbox DC, treba ratat s hrubymi kablami (35mm a viac).
Odpovedať
Mne tahali FVE pod krytinou a odtial sa priamo dostali do technickej. Je to jeden kabel, neslo to vobec vnutrom. Nie je to nic specialne a netreba na to ziadnu predpripravu.
Odpovedať
Profilova fotka
@igor211 Dva + a - 😜
Odpovedať
@dominik_galaba nene. Napisal správne, jeden kábel. Lebo kábel nože mať niekoľko vodičov....
Odpovedať
Profilova fotka
@megdesign DC kábel môže mať niekoľko vodičov ?
Odpovedať
@dominik_galaba no a? Prečo by nemohol?
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dominik_galaba To je iný ako AC? Lepšia meď? 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
pokiaľ napíšete, že na DC ide rovnaký kábel ako na AC (napr CYKY), tak sa nemáme o čom baviť 🙂 Krásny deň vám prajem 🙂
Odpovedať
@dominik_galaba ty si asi mýliš "solárny kábel" s DC káblom... Chápem. Nikto nevie všetko...
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_gabala bezne sa pouziva DC kabel s 2ma zilami. Jediny problem je ze je 2nasobne drahsi ako riesenie s 2ma separe kablami. https://www.epenta.sk/mhpower-pv1-f_d...
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx bežne asi nie, ale asi som bol na veľmi málo inštaláciách FVE, lebo som nespozoroval takéto vedenie kábla. @megdesign prirodzene.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_gabala asi sa vyskytujes len pri domovych SK instalaciach, kde je jediny ciel spravit to lacno, kvalita a ako to vyzera nikoho nezaujima. Tiez ma zaujal tvoj koment ohladom pouzitia CYKY kabla pre DC string (povedzme do 150V) Predstav si, neexistuje ziadny relevantny dovod, preco by nemohol byt pouzity ak su dodrzane vsetky podmienky pre jeho pouzitie. Mam solarny plot s vykonom 10kWp o dlzke vyse 30m, ktory s CYKY kablami funguje bezproblemovo uz 2 roky. Pravdaze, CYKY nema dvojnasobny oplet a tepelna odolnost je mensia, ale ak mam string s napatim 120V, prud na string 10A a teplotu na vodici 10C, tak kabel CYKY 5x6 je v tazkej pohode 🙂. Samozrejme, pre vysokonapetovy string >500V je to ina kava...
Odpovedať
@mgx dnes firmy ine ako HV instalacie ani nerobia. CYKY za dobre peniaze by som urcite vyuzil, ale pre dobry pocit by som tahal 2 kable a spojil vodice a vyuzil mm2 pre oba póly separé.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?