Bleskozvody

Ahojte, chcel by som si overiť informáciu od môjho elektrikára, ktorý mi robil bleskozvody na novostavbe. Neviem, či je tu nejaký kvalifikovaný elektrikár, ale budem rád za názory. Na strechu mi vôbec neumiestnil "antény", keď viete, čo myslím, tie také drôty, ktoré sú nahor. Na upresnenie - nemám žiadny komín, ani krb ani plyn, ani strešné oká, iba tepelné čerpadlo ako zdroj. Elektrikár sa vyjadril, že podľa najnovšej normy, sa tieto antény (zachytávače) dávajú na vyvýšené miesta a výstupky, ktoré ja nemám. Mám klasickú valbovú strechu na bungalov, krytina Tondach, drevený krov (nie väzníkový). Myslíte, že je to tak správne? Pozeral som strechy, no ja ani jednu strechu bez tohto nenašiel. Ďakujem za názory.
Odpovedať
Ešte som mal asi napísať - tepelné čerpadlo nie je na streche, klasicky na zemi pri dome.
Odpovedať
@tomik2607 zachytávače/lapače, ich nutnosť a počet definuje vyhláška podľa kategórie LPS, do ktorej je daný objekt zaradený. Prepokladam, že podľa analýzy rizík bola spomínaná budova zaradená do kategórie LPS 3, čo je polomer valivej gule 45m.
Odpovedať
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro...
Odpovedať
@tomik2607 a co mate v projekte? "anteny" v nom su alebo nie?
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik2607 https://stavba-az.sk/forum/terminolog...
Odpovedať
@tomik2607 valbová strecha nemá vyvýšené miesta? Má hrebeň. Podľa popisu nie je jasné či po hrebeni potiahol gulatinu, ak hej tá by sa mohla brať ako zachytávač.
Odpovedať
Ako zachytávač bude asi tá guľatina, čo je potiahnutá po celej streche...v projekte o tom reč nie je, až taký detailný projekt nemám.
Odpovedať
@tomik2607 keď v projekte dom vyšiel do LPS 3, a vyšiel priemer valivej gule tak ok.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik2607 a zasa tie nešťastné chráničky na zvodoch. Aký projekt máte? Je to projekt pre stavebné povolenie?
Odpovedať
zase tie provokačne vystrčené drôtiky, zvyšujú pravdepodobnosť zásahu niekoľkokrát, aj keď vraj dobre navrhnutý bleskozvod znižuje škody cca o 80%, len či ten blesk pozná naše normy. Lebo už za hranicami sú normy iné (asi tam chodia blesky na iné školenie) a čo je u nás neprípustné je tam štandard.
Odpovedať
Profilova fotka
@foox za ktorými hranicami? a aké rozdiely majú oproti nám?
Odpovedať
@merak v Poľsku - aktívny bleskozvod bežný, u nás sa už nedá (ale svojho času sa dal, len asi nebola obnovená dohoda s Bleskom), v Maďarsku pozerajú na bleskozvod ako teľce, nikto ho nemá dokonca aj keď má postavené na najvyššom kopci (to bude asi na záhrade keď tata vyvezie fúrik hnoja),..
Odpovedať
Článok sa načítava...
@merak áno projekt pre stavebné povolenie
Odpovedať
@foox aké drôtiky myslíte?
Odpovedať
@kajo873 v projekte som našiel, že dom je zaradený do LPS3
Odpovedať
@tomik2607 ja by som tam dal 2 zachytavace pod uhlom 45.... ďalej ten zvod od odkvapu dole to je zle riešené.... Veľmi je vodorovne mal ísť o dosť kolmejšie dole... nemal byt v chranicke ale vodič mal byť v PVC
Odpovedať
@martin272 V projekte sa píše: Vonkajšia ochrana pred bleskom bude pozostávať zo zachytávacieho vedenia na streche uzemnených zvodmi na pásový okruhový základový zemnič. Zvodové vedenie bude vedené pomocou FeZn vedenia cez skúšobné svorky bleskozvodným vedením k pásovému zemniču. Pred nadzemné vedenie - zachytávacie vedenie a zvody bude použité lano FeZn 50 resp. drôt FeZn priemer 10. Pre uzemňovacie zvodové vedenie od skúšobných svoriek po zemnič v zemi je použité vedenie FeZN priemer 10. Okruhový zemnič vyhotoviť pásom FeZn 120. Skryté zvody ALMGSI drát F18 uložiť do rúrky v dražke v stene pod zateplovací pás nobasil 30cm v smere zvodu od strechy po základy.
Odpovedať
@tomik2607 len toľko ze projektant alebo neviem kto robil projekt.... nemá v tom jasno hlavne nemá jasno v norme STN EN 62305
Odpovedať
@tomik2607 dať dva zachytávače na hrebeň. Jeden na jeden koniec, druhý na druhý. Tie zvody sú zle vytvarované. V chráničke že to je, je ok. Kontrolná svorka na byť vyššie.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik2607 tak to je tá najväčšia chyba. Projekt pre stavebné povolenie nie je projekt pre realizáciu. Podľa tohto projektu sa nerealizuje.
Odpovedať
Profilova fotka
@foox ale u nás sa dá aktívny bleskozvod.
Odpovedať
@megdesign S namontovaním zachytávacích tyčí a so zle vytvarovanými zvodmi súhlasím,... ale na chráničku vravíš, že je OK? Veď sa pozri ako ju (mechanicky "jemnučko") uchytili o stenu.
Odpovedať
@merak lenže realizačný projekt nikto nevyžaduje a potom je to ľudová tvorivosť montážnikov 🙂 aspoň že je prehlásenie o vlastnej zodpovednosti vykonavajucej montáž (nuž ale aj to je problém veľa krát to montaznik nechce vydať že prečo by mal 😄 nikdy v minulosti nič také nedal... ). No a takisto by montážna organizácia mala dodať sprievodnu technickú dokumentáciu. S realizakom je to však komplikované a hlavne pri rodinných domoch.
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino tak, ako je tu to prehlásenie o vlastnej zodpovednosti, ktoré je podľa článku 6.4.4.4 normy STN 33 2000-6:2018, tak je tu aj realizačný projekt, respektíve konštrukčná dokumentácia VTZ-E v zmysle vyhlášky 508/2009 §5 a po dokončení montáže alebo inštalácie je to sprievodná technická dokumentácia podľa §6. To je to, čo si ako RT pýtam k vykonaniu východiskovej OPaOS. Dosť často krát je v tom projekte pre stavebné povolenie napísané, že neslúži k realizácii. A najmä ak je stavba na kľúč, by to malo byť automaticky dodávané. No bohužiaľ sme na Slovensku
Odpovedať
Profilova fotka
@martin272 "len toľko ze projektant alebo neviem kto robil projekt.... nemá v tom jasno hlavne nemá jasno v norme STN EN 62305" len toľko, ide o projekt pre stavebné povolenie, takže tam by som sa na nič neodvolával, keďže sa podľa tohto projektu aj tak nerealizuje inštalácia.
Odpovedať
@merak no zaujímavé zároveň je že projekt pre stavebné povolenie musí vykonávať projektant zapísaný v SK SI, avšak realizak môže vypracovať v podstate hocikto 😄. Zasa choré... Pritom ako píšete v projekte na stavebné povolenie skoro nič nie je a odvolávať sa pri realizácii na to sa vôbec nedá...
Odpovedať
Profilova fotka
@neutrino takto to dopadlo po tom, čo vyhodili z 508 projektanta.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?