Digestor s uhlíkovým filtrom - skúsenosti

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý večer prajem bol nam dnes odporúčaný digestor s uhlikovim filtrom od dodavatela od ktoreho chcem kuchynsku linku ma niekto s tymto digestorom skusenosti . Dakujem za každu vasu skusenost odporucanie dobre aj zle. Pekný večer
Odpovedať
1
2
@miso555 to o tej pravidelnej vymene filtra mam uz dozite. Aj kolko su na to rocne naklady. tak asi 15€ kus, vymena po dvoch mesiacoch, cize rocne 90€ len za filtre. Za 90 € mam elektriky pre cely byt na dva mesiace a este zvysi aj na chatu... Nemaprdene teplo, za ktore platim, taham z domu tak maximalne 6 mesiacov v roku skor menej, lebo viem kedy tlacim teplu vodu do radiatorov... Zvysok mi kuri slniecko zadarmo. Nejak mi ta tvoja kalkulacia nevychadza
Odpovedať
@zita19 No za 90 EUR mas elektriny habadej, ale stale sa bavime o dnesnych cenach a dostupnosti. Ja si nestaviam dom na rok, ani dva. Otec, ked staval dom, tak sa energie vobec neriesili, plyn bol takmer zadarmo. Preto postavil dom, v ktorom rodicia spalili 6500 m2 (teda 65.000 kWh) rocne, ak chceli mat vo vsetkych miestnostiach teplo. Dnrs uz taketo stavia malokto. Co sa tyka filtrov, tak filtre treba menit aj do odtahu (hoci nie uhlikove). Mama Mala este stary digestor iba s hlinikovou mriezkou, a tuk jej tak zalepil ventilator, ze sa prestal tocit. Museli sme to vyskriabavat nozom .
Odpovedať
@bigjamajko a koľko prekúriš ty?
Odpovedať
Samostatne kurenie neviem presne. Ale komplet elektrina dokopy vychadza nejakych 7000 kWh rocne. Vykurujem 130 m2 v montovanom dome. Mam orientaciu, kvalitne okna, reku, zateplenie... Pri spotrebe, kt. si spominal by system TC bol absolutne nenavratnou investiciou pri cca 25€/ mesacne za elektrinu. Skor sa ti TC pokazi, ako splati... @miso555
Odpovedať
@bigjamajko ale ved my ani nemame TC. Nema zmysel. Na ohrev vody mam planovanu viac ako dvojnasobnu spotrebu, ako na kurenie. Ak elektrinou varis, zohrievas TUV, a samozrejme vsetky tie dalsie veci, ktore moze obsluzit iba elektrina, ako pranie, zehlenie, vysavane, susice vlasov, (mozno nejake veci v zahrade a dielni), tak je celkom mozne, ze aj ty na kurenie minies menej ako 2000 kWh.
Odpovedať
@miso555 myslel som, ze som tu niekde cital, ze planujes TC. Asi som si ta pomylil. Ano, mam dom komplet na EE a az teraz budeme mat prve letne mesiace bez kurenia, tak budem vediet odhadnut spotrebu kWh na kurenie. Ale ta tvoja sa mi zda fakt malo pri tej metrazi.
Odpovedať
@miso555 hlinikovyy tukovy sa strka do umyvacky. Mam tam este netkanu textiliu, lenze tej meter stoji 50 cemtov a ten meter mi vystaci tak na 5 rokov... :-p Aj ked stupnu ceny elektriny o 100% aj tak nevyfukam cez digestor polovicku dochodku .. (predpokladam, ze aj ceny filtrov pojdu hore, takze ekonomicnost takeho riesenia bude stale niekde velmi blizko nekonecnu)
Odpovedať
@zita19 Ak by som očakával iba nárast ceny energií o 100%, ta by som rozhodne kvôli tomu nestaval nízkoenergetický dom 🙂
Odpovedať
@bigjamajko Komplet na EE znamená vykurovanie devi káblami alebo konvektormi a TUV tiež priamo na elektrinu? Bez TC, bez kolektorov na TUV a bez FTV? (Pýtam sa kvôli porovnaniu, lebo tak to mám ja). Koľko ľudí obýva RD, ak sa smiem spýtať?
Odpovedať
Ano, uplne vsetko je primarne na EE. Vykurovacie folie a el. bojler 80l na TUV (ta je okolo 380 kWh/rok). Bez ineho zdroja tepla a TUV. 3 osoby @miso555
Odpovedať
@bigjamajko No počkaj, s tým TUV bojlerom si sa zle pozrel na štítok. V technických parametroch udávajú údaj "Tepelné straty", to je, keď necháš bojler síce zapnutý na 65 st., ale TUV žiadnu neodoberáš. Tatramat uvádza zhruba 0,8 kWh na den pri 80 litrovom. Keď ale odoberáš, tak spotreba závisí od spotreby TUV logicky, nedávno som vyhadzaoval štitok z môjho 120 litrového, bolo tam cca 2800 kWh, 80 litrový má podľa stránky výrobcu 2514 kWh /rok. Samozejme, vychádza to z nejakých EU noriem, asi "priemerná" rodina so "štandardnými" hygienickými návykmi s osadenými "šetrivými" sprchami, takže nemá zmysel udávať tam presný údaj, ale zhruba by to mohlo plus - mínus asi sedieť. TUV je v dnešných domoch najväčší žrút energie.
Odpovedať
@miso555 ja povazujem stitkove informacie za irelevantne, asi ako udavanu spotrebu auta. To, co som povedal, je realne namerana spotreba. Napr. za maj to bolo 38 kWh
Odpovedať
Článok sa načítava...
@bigjamajko To je co za aplikacia? Priamo bojler ma apku? Aky vyrobca?
Odpovedať
Priamo bojler ma aplikaciu svoju tiez, ale ta mi zacala vyhadzovat error. Mame este jeden takyto bojler novsi (z r. 2019) a tam funguje aj tovarenska apka ok. Ja pouzivam Sonoff wifi zasuvku s aplikaciou cez eWeLink. Ale posluzi akakolvek wifi zasuvka. https://www.smart-switch.cz/chytre-za... Bojler je Drazice OKHE smart a mimochodom stitkova spotreba je 1240 kWh.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?