Digestor s uhlíkovým filtrom - skúsenosti

Dobrý večer prajem bol nam dnes odporúčaný digestor s uhlikovim filtrom od dodavatela od ktoreho chcem kuchynsku linku ma niekto s tymto digestorom skusenosti . Dakujem za každu vasu skusenost odporucanie dobre aj zle. Pekný večer
Odpovedať
1
2
Mala som, pri prerabke kuchyne som riesila odvod do exrerieru... Ale ked nemas moznosti vyvedenia do exterieru, neostane ti nic ine
Odpovedať
Mame moznost kedze mame novostavbu dom ale hovoril pan ze je to zbytočnosť. Preto si idem tu po skusenosti a rady . Kedze som sa naucili ze vela ludi ma tu uz svoje skusenosti . A je to super stranka. Dakujem peken
Odpovedať
@andr0203 pokial nemas (nebudes mat) rekuperaciu, tak jednoznacne vyvod von. Pri rekuperacii, vraj staci recyklacny, ale toto ja uz neviem posudit.
Odpovedať
Digestor s uhlikovym filtrom je na okrasu. Jedine vyvod von. Z hladiska vzduchotesnosti a rekuperacky to vsak je trochu problem.
Odpovedať
@zefe takže nezachyti mastnotu ani pachy. Boha to sú mi zase novinky. Máme recirkulacny, v strope nad ním dva odtahy na reku a není problém s ničím. Samozrejme raz za čas sa treba on aj postarať. Recirkulacny je blbosť bez tej rekuperácie, ináč je to v pohode. Či čo presne by podľa teba ten digestor mal ešte robiť?
Odpovedať
Ok tak takto sa opytam aky digestor si dat do domu ( novostavba)
Odpovedať
Pri výbere typu digestora si treba položit tieto základne otázky: 1. Sú pre mňa dôležité nízkoenergetické parametre domu? 2. Ako sa stravujem? Som Dr. Bukovský, ktorý varí zeleniky v pare, alebo každý deň vyprážam rezne na panvici? Ak je odpoved: 1. Áno, 2. nevyprážam často = jednoznačne recilkuračný. 1. Áno, 2. vyprážam často = nedá sa skĺbiť, z niečoho je nutné rezignovať. Stravovacie návyky to asi nebudú (hoci podporili by ste tým aj vaše zdravie), takže odpoveď je = s odťahom. 1. Nie. 2. nevyprážam často = obe voľby sú možné, pri reculkuračnom ale šetríte. 1. Nie, 2. vyprážam často = iba s odťahom. Často ľudia spájajú nutnosť digestora bez odťahu iba s rekuperáciou. Je to ale úplne jedno, digestor s odťahom je ako keby ste zapli von na ulicu zo svojej zástrčky 3 kW ohrievač bez ohľadu na to, či máte rekuperáciu alebo nie. Jednoducho, v zime, ten úplne najhorúcejčí vzduch, ktorý máte v dome fúkate rovno von, a miesto neho prichádza všetkými špárami a netesnosťami studený, v zime povedzme -5 alebo -10 st. vzduch. V dome, z ktorého sa teraz sťahujem máme s odťahom. Keď idem okolo, tak ak dám k výduchu ruku, tak tam ide v zime horúci vzduch, ako z ohrievača. Teraz dokončujeme RD, kde už máme iba recirkulačný, ale my sme prvá z tých štyroch možností, ktoré som uviedol.
Odpovedať
@miso555 Mozem sa opýtať ste si postavili už druhy dom ak tomu dobre rozumiem ? Pytam sa len koli tomu ze my dokoncujem nas prvy a keby sme mohli stavame druhy dom. A dakujem za krasne vysvetlenie
Odpovedať
@andr0203 Prečo? Nie ste spokojní? No ono je to vždy tak, že keď človek postaví, už nie je spokojný. Dalo by sa to spraviť tak, že by človek vedel dobre všetko naplánovať vopred a postrážiť všetky dôležité detaily v procese stavby. Ale iba v prípade, že by ste stavali následne úplne ten istý projekt. Ak budete aj stavať, ale iný dom, iný tvar, iné technológie kúrenia a pod, tak zas idete do niečoho, s čím nemáte skúsenosti a výsledkom býva čiastočné sklamanie z toho že ste to mohli urobiť inak.
Odpovedať
@14054 No a prave o to ide, ze rekuperacka ti pachy odsaje (pomalsie) aj bez digestora a digestor mas viacmenej na okrasu. Maximalne zachyti trochu mastnoty. Uhlikovy filter tam je na hovno, nefunguje vobec pri tej smiesnej ploche a prietokoch vzduchu, co robi digestor. Mozes ho menit aj kazdy den.
Odpovedať
@miso555 Ten digestor predsa nebezi cely den. Ak varis nieco aromaticke, je vykonny odtah von na nezaplatenie. Nasavaniu sparami a netesnostami sa da vynut otvorenim okna na vetracku, pri rekuperacke nutnost, aby to nezacalo sat aj cez odtah.
Odpovedať
@zefe No pri rekuperačke nutnosť, aj pri horiacom krbe nutnosť, ale inak je úplne jedno, či dom nasáva studený vzduch špárami, alebo vetračkou 🙂 Navyše ta diera von sa nikdy nedá celkom utesniť, hoci je tam klapka, a tiež tá klapka nám v našom súčasnom dome (z ktorého sa sťahujeme) pri veľmi silnom vetre aj hrkoce. Presne ako píšeš, veď nevaríš stále, a ja dodávam, že aromatické veci asi nevaríš tiež každý deň. Napríklad známy keď raz do roka vypráža pre celú rodinu troch kaprov, tak si dá bundu, indukčnú platničku na terasu pred dom a vypráža tam. Ja som sa nechal tento rok inšpirovať a spravil som to rovnako. Keď som vyprážal po minulé roky, tak sme boli všetci ohučaní z digestora, a ani ten (s vonkajším odťahom) nedokázal celkom ochrániť dom od rybacej arómy. Na terase paráda. Bolo krásne slniečko, radosť vyprážať. Kedže vianočný kapor je už takmer to jediné, čo vyprážame, tak recirkulačný je pre nás jedinečná voľba. Navyše, nový dom sme stavali hlavne kvôli tomu, aby sme na starobu nemali problém s energetickou náročnosťou bývania.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@miso555 :-D :-D :-D
Odpovedať
@miso555 Ano, spatna klapka je o nicom, na dieru von je vzduchotesna medicina tu: https://www.berbel.uk/extractor-hoods... A s varenim...no u nas sa vari denne a aromu spravi kadeco. Zeler v polievke, cibula, cesnak,.... Netreba ani vyprazat. Prazenicu na cibulke by sa mi nechcelo nacvicovat s varicom na terase cca 3x do tyzdna :-D
Odpovedať
@miso555 to, ze ty si si vybral blbu klapu, tak to nie je dovod preco nedavat vyvod vonku. No a aby som vyprazala kapra na mraze, tak to uz je naozaj ulet... :-D :-D :-D A iste, cez digestor vyfukas rocne tisice v energiach....
Odpovedať
@zita19 ja som to spočítal a sú to milióny. Aj prdieť chodí von, nielen vyprážať.
Odpovedať
@miso555 Ja kapra našťastie nevyprážam ale pečiem, ale tiež si neviem predstaviť aby som komplet sporák+predlžku, trepal na balkón do mrazu a tam piekol :-( Mám klasický digestor odťah mimo kuchyňu ale ten uhlíkový má môj syn, ale nejaký veľký rozdiel či ho používa alebo nie nevidím.. ;-)
Odpovedať
@foox Prdiet treba jednoznacne dnu, to su tepelne zisky! 8-)
Odpovedať
Sa tu zase zišla partia, z každej aj tej najbanalnejsej otázky sa tu spraví slohová práca. Lebo môj sused Laco býva v jaskyni, on má otvorený oheň, digestor nepotrebuje, Anče z lazov zase smrad nevadí, lebo aj tak sa kúpe len raz za týždeň, tak načo digestor a bla bla bla. Pritom odpoveď je jednoduchá a už aj vyriešená vyššie. Ak je rekuperacia, stačí recirkulacny, ale odťahy umiestniť nad digestor, najlepšie rovno dva. Nejde ani tak o zápach, čo tu rieši zefe, ale tu mastnotu . Či ten odťah z reku ťahá aj tu mastnotu? Aká smiešna plocha a odťah? 600m3 ti je málo? https://m.youtube.com/watch?v=NW_FJmO... Čo viac má ešte ten digestor nasávať? To až z WCka? Video je síce iný typ, ale vystihuje podstatu. Keď reku není, tak treba dieru. O Tom sa tu nikto nehada. Sám som to riešil pár rokov dozadu a myslím, že každý sa snaží svoj som spraviť čo najlepšie. A diera do domu, zbytočná, mi najlepšie riešenie nepríde. Technik, ty chodíš k synovi variť? Či akosi to vysvetliť?
Odpovedať
@14054 tebe dakto pristupil kurie oko?
Odpovedať
@zita19 nie ale napr. argumentácia typu, že maximálne zachytí trochu mastnoty...no prepáč. Tak keď už dám dieru von, tak zachytí všetku mastnotu hej? A môžem pokračovať. Tu chýba akákoľvek logika. Tu nepíšem, aby si tazatelka spravila tak a tak, lebo to mám aj ja. Chcela radu od tých kto má skúsenosti, ale zas písať tu blbosti fakt netreba. Potom to aj tak všade vyzerá. Jednoducha otázka a 10 strán diskusie. A dám ruku do ohňa, že toto sa už isto na MS riešilo a nie raz.
Odpovedať
Dakujem Vam za odpovede.
Odpovedať
@14054 nie, diera urcite nezachyti. Nevkladaj mi fantazmagorie, ktore som nenapisala do klavesnice. Na mastnoty je tam tukovy filter, to je ta hlinikova sietka, a co sa nezachytí na nej sa bud vyfukne vonku alebo sa este odchyti na uhlíkovom filtri. Para cirkuluje cez recyklacny uplne v pohode, max sa tam nieco vyzraza, ale to casom vyschne a aj tak skonci v interieri, odkial ju musis vyvetrat bud cez okno alebo cez rekuperaciu. V odchytavani pachov z varenia pri recyrkulacnom s uhlikovym filtorm som nejake zasadne ubytky nezistila, ked to vyzeniem von cez dieru v stene, tak je to aspon trosku poznat. No a jasne, ze sa to riesilo. Sice v pravidlách sa pise Nezakladaj nove temy ak uz podobne tema je, ale preberalo sa x-krat, teraz sa prebera a este y-krat sa preberat bude. Mas s tym nejaky konkretny problem?
Odpovedať
@zita19 ja ti nič nevkladam, ale keďže už píšeš, tak si si mala prečítať všetky príspevky, či? Lebo to písal zefe 13 júna 23:51. Som to písal vramci celeho vlákna, teba som označil len kvôli tomu oku, rozumieme si?
Odpovedať
@14054 no dobre, je ti odpustene ;-)
Odpovedať
@zita19 No 1000 EUR von digestorom nevyfukas, ale 1000 kWh ročne pri dennodennom používaní vyfúkaš jedna radosť. My máme spočítanú spotrebu na kúrenie 7 kW na m2 za rok. Teda vykurujeme 200 m2 plochy, ročne prekúrime 1400 kWh. V tom energetickom certifiáte je síce počítané s 30% kúrením kachľovou pecou, no to znamená, že ak by sme kúrili iba elektricky, bez pece, bolo by to 2000 kWh / rok. Predsa si nevyfúkam 1000 kWh von digestorom, keď s 2000 kWh vykurim celoročne celý dvojpodlažný dom.
Odpovedať
@miso555 1400 kWh rocne pri 200m2? To z coho mas postavene?
Odpovedať
@zita19 ešte som si všimol, že píšeš, že recirkulačný nezachytí pachy. No treba tam pravideľne meniť uhlíkový filter, to je iste jeho nevýhoda oproti rúre von. Ale základná otázka je, na ako dlho staviame dom. V roku 2020 stále nemám problém s rúrou von. Práve mi jedna taká pri ušiach hučí, stále bývame na starej adrese s rúrou von. Stále mám robotu, príjem, a stále je u nás el. energia v podstate zadarmo. Lenže prečo myslíte, že EU tak tlačí na to sprísňovanie tepeľnotechnických noriem? Pretože tí hore už teraz vedia, čo sa my bolestne dozvieme až o pár rokov. Že jednotlivé vlády štátov nebudú vedieť zabezpečiť výrobu a dodávku energií. Rozhodne nie v takon rozsahu, ako si to dnes ľudia predstavujú. Ak by nejaký politik povedal, nebudeme vedieť pre vás zabezpečiť energie, tak okamžite končí, národ ho zosadí. Ale keď sa to zaobalí za naradenie EU o posupnom sprísňovaní šetrenia s energiami, tak je to akože O.K, lebo veď treba tlačiť na technologický pokrok, treba šetriť planétu a pod. Teda stačí dešifrovať reč politikov a je hneď jasné, že o 15 - 25 rokov teplo, čo si doma nenadýchame, nebudeme mať. Odbery energií sa priškrtia, ceny vyletia nahor a ľudia budú mať dilemu, či do doma z 2 kW zásuvky budú 3 dni nabijať elektromobil, alebo si trocha podkúria.
Odpovedať
@bigjamajko Ytong. Nejde iba o to, z čoho. Základ je tvar domu, južná orientácia, kvalitné okná, tienenie, dobrá rekuperácia, nejaké to teplo zo zeme (hoci my zhruba 1 kw tepla zo zeme budeme meť bez TC), a potom všetky detaily, ako napríklad digestor bez odťahu von, komín bez prevetrania a pod.
Odpovedať
@miso555 vela z toho mam, a preto sa mi zda 2000 kWh rocne cisto elektricky nerealne. Zvlast pri 200 m2.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?