Stavba RD v r.2022

Ahojte. Na jar v r.2022 chcem začať stavať rodinný dom 🏠. Prudké zvýšenie cien materiálov a avizovaný rast cien energií mi robia starosti. Tí, ktorí ste stavali v tomto roku, prípadne ešte staviate o koľko sa zvýšil rozpočet vašej stavby? Prípadne na čo sa pripraviť v týchto ťažkých časoch pred začiatkom stavby? Alebo čo by ste robili inak? Ďakujem pekne za každú radu.
Odpovedať
vieš, že týchto tém je tu aktuálne niekoľko? rozobraté z každej strany...
Odpovedať
@emresanter na to vam nikto neodpovie, v podstate neviem kolko bude stat stavba, niekolko krat doslo k prudkemu narastu cien, stupa vsetko, material chyba
Odpovedať
@worker_falcon A kde by som ich našiel prosím? Rád by som si prečítal príspevky nech tu nespamujem. Ďakujem.
Odpovedať
@emresanter No však tu, na modrej streche. Treba si zadať do vyhľadávača v menu Fórum nejaké kľúčové slová, napr. "nárast cien", cena stavby" a pod. a vyhodí ti desiatky a možno stovky tém: http://www.modrastrecha.sk/search/?pa... napr. tu sa diskutovalo nedávno o cenách: http://www.modrastrecha.sk/forum/rozp... A cena stavby sa ti vždy zvýši oproti rozpočtu, aj keby ceny nešli hore. Nikto ti nepovie, o koľko sa ti navýši rozpočet. Čím skôr začneš stavať a stavbu dokončíš, tým menej sa ťa zvýšenie cien stav. materiálov v čase dotkne.
Odpovedať
nikto ani netusi aku stavbu ides realizovat ...drevodom alebo murovanu ? na dreve isli ceny najviac, takze mozes ratat najvysie zvysenie ... ale tem je tu dost, staci si pozriet historiu kusok do zadu a najdete ...
Odpovedať
presne ako napísal @shadowmilan drevo riadne zdraželo. Dokonca viem o developerovi, čo si vybavuje na SÚ komplet zmenu na všetky domy čo plánoval postaviť v jednom projekte- nakoľko ho ekonomicky výhodnejšie vychádza postaviť murované miesto drevostavieb.
Odpovedať
Ďakujem za rady. Murovaný dom chcem stavať
Odpovedať
@emresanter o tie energie by som sa tak nebal, najvacsi humbuk je okolo velkych firiem, ktorych to naozaj zasiahne, co sa tyka pospoliteho ludu, tak tam najviac strasi isty RF. Inak nejake zvysenie energii v novostavbe mozes mat uplne v pecku... Aj tak musis postavit A0 dom. Tak ked platis hypoteku 500, tak Ti je jedno ci das za energie 100 alebo 120... Co sa tyka materialu, cosi to zvysi, to je pravda, no aj tak si najviac ovplyvnis cenu svojou volbou materialov ked to budes dokoncovat do obyvatelneho stadia. Tym chcem povedat, ak mas rozpocet ktory ako tak koresponduje s ponukami firiem, tak chod do toho a neobavaj sa. Stavalo sa vzdy aj sa vzdy stavat bude.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 mesiacoch
Dnešná pikoška z dvoch stavebnín v KE... Objednávky na tehly z mesiaca február - predbežný termín dodania september/október. Objednávky na tehly z mesiaca marec - výrobca negarantuje dodania v tomto roku 😢 😄 😄 Odpadol som, keď mi to hovorili. A to, že od marca ide všetko hore o 15% už ani neriešim.
Odpovedať
Viete prečo to je tak? Všetko je to umelo vytvorené všetko skaldy majú výrobcovia plne co praskajú len čakajú koľko sú schopný za to ľudia dat o to koľko na tom orihadzuju obchodníci radšej mlčím ceny energie ide hore o 10 percent ale na výrobku je to už 50 percent zmrdi ja mam už dva týždne objednaný porfix povedala mi ze do mesiaca ho mam, škridlu už som zaplatil tak som zvedavý co bude zemianske Kostoľany majú všetko plne sklady
Odpovedať
Možno táto stavebná bublina čoskoro praskne. Začínajú stúpať úrokové sadzby hypoték, klesne dopyt a snáď sa aspoň zastaví zdražovanie. (Slovensko v prepočte na obyvateľa má najviac hypoték a je najviac zadlžené zo strednej Európy) @rudy5 to, že sú plné sklady je tvoja domnienka alebo je to overený fakt ?
Odpovedať
@purplesticks chcel by som vidieť výrobcu ktorý vyrába pre sklad, vyrobíš výrobok za určité vstupné náklady a nezískaš nič, z čoho môže vyrábať nové ak nemá na investície?musíš zastaviť výrobu, ved to dnes robia všetke fabriky a máš problém platiť nutné náklady
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu V prípade, že sú ceny umelo nafúknuté, tak by mohli vyrábať aj na sklad, lebo budú mať nato zdroje. Skôr si myslím, že je teraz neskutočný dopyt, každí kupuje lebo sa musia vyčerpať schválené hypotéky a výrobca nakoľko eviduje veľký dopyt, tak zdvíha aj cenu. Každopádne zmenil som postoj na citáciu. Už sa nepozerám dozadu, že ako bolo a ako výhodne staval môj brat pred 3 rokmi, ale ľutujem moju sestru, ktorá ak vôbec bude stavať o 5-7 rokov 😬
Odpovedať
@purplesticks už sme to mali a nakoniec spľasla bublina, takže sa to opakuje, ja mám už dom dávnejšie, ked neboli žiadne hypo, ale ceny na tú dobu primerané, vtedy bolo drahšie vybavenie, TV stála 8 platov
Odpovedať
@purplesticks Sadni do auta a bez sa previesť, a práve že oni chcu aby sa ľudia zadlzovali co najviac pre nich neni výhodné aby si ľudia dovolili postaviť dom za vlastné potrebujú aby sa ľudia zadlzili kupovali drahé veci aby si to mohol dovoliť len málo kto tým pádom budú ľudia nútení brat úver komu dajú a komu nedajú pôjde do podnájmu
Odpovedať
Profilova fotka
Presne toto zaujíma aj mňa. Plánujem začať zhruba jar - leto 2023. Tiež mi dosť robí vrásky celá situácia vo svete, s čím súvisí neustále zdražovanie.
Odpovedať
@stefan_cicon O dome sme uvažovali v roku 2018. V roku 2019 sme oslovili projektanta, že chceme malý dom do 80k (max.90k) Stavebné sme dostali až v roku 2021 (korona). Kebyže nemám nakúpený materiál na hrubú stavbu, tak sa už do stavby nepúšťam. Odhadujem, že rozpočet sa mi navýši na 160k (zvýšená cena materiálu a neskutočne zvýšená cena práce a NEDOSTATOK kvalifikovaných pracovníkov - dopyt prevyšuje min. 2x ponuku) Uvažovali sme, že predáme pozemok so základmi a kúpime si 1-2 izbový byt v KE - ZABUDNI 😄 Garzónka 28m2 = 100k 😄 Je to neskutočné čo sa deje na trhu. Osobne za všetkým vidím problém momentálne lacné peniaze a obchodíkov, ktorý kupujú tkz. investičné nehnuteľnosti (predvčerom vyšiel článok, ktorý hovorí o tom, že momentálne každá 3. nehnuteľnosť je investičná) Nakoniec sa púšťame do hrubej stavby úplne svojpomocne, nakoľko nedokážeme nájsť firmu, ktorá by to bolo ochotná urobiť za rozumný peniaz. Ešte taká pikoška, bol som osobne v dedine Župčany pri PO, kde je veľký stavebný boom. Dostal som kontakt, na firmu, ktorej vypadla zákazka a mali by priestor na HS. Ukázal som projekt, porozprávali sme a odhadom mi povedal cenu 25k len za prácu. (Poschodový dom 110m2) Argumentoval som, že stavebný materiál na HS ma stál 10K a pýtate 25K za prácu, nie je to veľa ? Dostal som odpoveď citujem : "20 rokov sme robili pre Vás "zadarmo", takže teraz sú také ceny. Ak sa Vám to nepáči, kľudne si zavolajte tých Vašich IT-čkárov, právnikov, vlogerov...Berte alebo nechajte tak, zdvihnem telefón a hneď mám min. ďalších 4 ľudí, ktorý to zoberú za takú cenu" Neviem čo bude o pár rokov, ale ak to takto pôjde ďalej, opäť sa vrátime k tomu, že budeme bývať so svojimi rodičmi a starými rodičmi. Možno to tak nakoniec bude lepšie a jednoduchšie...
Odpovedať
@purplesticks na poslednú ti odpoviem.....o pár rokov sa znovu vráti to, čo bolo niekedy normálne....ľudia si budú stavať sami. Ako naši dedovia, starí otcovia, otcovia .....nebolo toľko marketingu okolo stavieb, toľko "fičurín", v podobe pások, parozabran, sietok, ....aaaaaa tak ďaleeej. Stavby boli jednoduchšie. A tie partie asi dlho vyskakovať nebudú, tu v okolí je mnoho, ktoré hlásia poklesy zákazok, niektorí aj o 50%.
Odpovedať
@purplesticks kde mate pozemok na predaj?mozno by bol.zaujem.dakujem
Odpovedať
Myslíte keď mám nachystanych 155tis na dom, ani sa nepúšťať do stavby? Bungalov, cena projektu nie je v tom...stavba typu jeden majster zaplatený rodina výpomoc k tomu
Odpovedať
@tomik2607 "myslíš, keď mám nachystaných 25tis na auto, ani ho nemám kupovať?" Tým chcem povedať, že veľmi ťažko dostaneš akúkoľvek aspoň trošku relevantnú odpoveď, pokiaľ nedáš pár informácii typu: - máš pozemok? - máš už prípojky? - aký veľký dom? aký komplikovaný projekt? - do akého štádia to počítaš? - aký štandard očakávaš? - ...
Odpovedať
Pozemok mám, siete na hranici pozemku, jednoduchý bungalov cca 160m2, do štádia schopného bývania ( nie komplet všetko hotové), čiže kuchyňa obývačka spálňa, ostatné aj potom... štandard očakávam - čo sa dá jednoducho vymeniť, asi pôjde lacné
Odpovedať
Profilova fotka
@tomik2607 V dnešnej predraženej a neistej dobe začínajú stavať len bohatí alebo blázni. Začať stavať dom teraz, je to isté,ako hádzať peniaze do jamy levovej. Nekonečný príbeh. Treba si to dobre rozmyslieť.
Odpovedať
https://inardex.sk/informacie/stavebn...
Odpovedať
@igorkoo jasne, lebo ked si spomenieme dozadu, tak ceny sli dole v čase (ironia). Ak nechcu mladý bývať v mamahoteli (alebo nemôžu), nechcu platiť najom 400 mesačne alebo kúpiť 2izbovy byt za 100 000, tak ostava stavanie. A ceny materialov a energii, myslite ze pojdu dole? O rok alebo 3? Ak ano, tak o par %, ale dovtedy budu stúpať. Zajtra je vzdy drahsie ako dnes.
Odpovedať
@igorkoo Len dnešná neistá doba prišla príliš rýchlo a málo kto dokáže, ak vôbec zastaviť už rozbehnutý vlak. Veľa ľudí sa rozhodlo stavať pred alebo počas korony, kedy to ešte nebolo také kritické ako teraz. Máme projekty, stavebné povolenie, hypotéku a čo teraz ? Osobne nakoľko už mám základy a materiál na hrubú stavbu, som nútený to dokončiť aspoň do stavu hrubej stavby, možno vrátane okien, ale tam zrejme toho roku končím.
Odpovedať
@stefanby pred rokom 2019, kedy švagor dostaval dom, som bol názoru, že ceny pôjdu dole. Nehorázne som sa mýlil. Teraz si myslím, že ceny ešte len začali stúpať a stúpať budú min. rok. Prečo ? Lebo ECB a NBS začínajú dvíhať úrokové sadzby. Za mesiac marec 2022 bolo na hypotékach poskytnuté najviac finančných prostriedkov od roku 2010 ! Sú to milióny €, ktoré musia byť postupne vyčerpané hlavne na stavebný materiál. Výrobcovia stavebného materiálu vedia, že v tomto čase si môžu diktovať ceny a patrične to zneužívajú. Bude to tak ako mi povedala moja známa v stavebninách, peniaze sú alebo nebude materiál. Každopádne, človek môže ušetriť jedine svojou prácou. Tak ako to písal @tomik25
Odpovedať
Profilova fotka
@stefanby to som nevravel, že sa zlacní. A platí aj to , že zajtra bude horšie ako dnes. Dobre už bolo. @purplesticks žiaľ aj ja som v tom rozbehnutom vlaku. Našťastie fasádny eps mám už doma, už len nahodiť. potom dvor , oplotenie a fasáda. Ale že kedy to dokončím, keď aj žiť chceme, nejaké dovolenky po Slovensku , atď. Lebo z roboty do roboty ,to sa večne nedá.
Odpovedať
@igorkoo ok. Ale: "V dnešnej predraženej a neistej dobe začínajú stavať len bohatí alebo blázni." Bohatý niesom 🙂 na blázna sa zatiaľ necítim😛 bývať potrebujem. V 2.2021 sme zacali riešiť projekt a následne povolenia a papiere k stavebnému. 18.8.2021 som dal všetko dokopy a podal žiadosť o stavebne. Na začiatku 2.2022 zahájili stavebne. Vďaka neschopnosti a "mf" prístupu našej verejnej správy, stále nemám právoplatne stavebne (nikto nemal námietky ani pripomienky, poštu všetci hneď preberali)... do "začiatku vojny" ma papiere stali cca 5000Eur. 2 dni pred nám schválili prvú časť hypo. Tak sme si dali otázku, ideme či nejdeme a došli sme k názoru, že ďalších pár rokov to lepšie už nebude. Tak sme sa dohodli že ideme. Objednal som čo sa dalo, kým sa dalo. Chceli sme si dať spraviť hrubú stavbu, ale vďaka pristupu firiem tu v okolí ideme do toho svojpomocne. Bude to drahé, ale myslím že je to stále dobrá investícia.
Odpovedať
Profilova fotka
@purplesticks @igorkoo súhlasím čo ste napísali Ceny rastú najmä nehnuteľností z niekoľkých dôvodov: 1. Vysoký dopyt, slabá ponuka... z hľadiska EÚ je u nás ešte stále veľmi malo bytových jednotiek na obyvateľa oproti západ. krajinám... 2. Lacné keše z banky... To azda končí 3. Veľa ako tu niekto písal "investičných" podedených nehnuteľností , ktoré majitelia nechávajú chátrať, prenajímajú, alebo proste len držia + mnohí čo nevedia s peniazmi skupujú byty len tak zo srandy etc... Tu by pomohla milionárska daň a prirpravovaná daň z nehnuteľností ... len či to naša vláda dobre nastaví ... o čom pochybujem... osobne by som šiel cestou zdanenia 2+ nehnuteľností čo by rozhýbalo azda tých čo vlastnia prázdne nehnuteľnosti a nebývajú v nich... pozemky atď... alebo vlastnia 5 bytov a žijú z nájmoch... ťažko povedať čo prinesie doba ale podľa mňa to nemôže rásť donekonečna ale ak banky prestanú poskytovať lacné keše , tak určite klesne dopyt a tým pádom aj cena... ale nečakal by som prepad 20% max... stagnáciu a možno slabý pokles v % keď vôbec... Smerujeme k západnému modelu , že väčšina ľudí nebude môcť dovoliť si vlastniť nehnuteľnosti a budú žiť v podnájmoch a vybuduje sa tu "elita" prenajímateľov ... + veľké mestá a centrá budú pre plebs a normálnych ľudí na bývanie prakticky nedostupné ... bežný jav na západe... väčšina ľudí žije aj 50Km od centra a dochádza denne za prácou, lebo život v metropole si proste nemôže dovoliť...
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?