Rekonštrukcia vs. výstavba RD

Ahojte. Už dlhšie máme s partnerom dilemu. Chceli by sme sa sťahovať do RD. Sme z Nových Zámkov a ceny nehnutelností sú v meste dosť vysoké. Napr. starší rodinny dom v pôvodnom stave stojí aj okolo 140,000 eur, do čoho by sme museli vraziť este kopec penazí. Ulakomili sme sa na vidieku a blízkych okolitých dedinkách. Situácia tam nie je o nič lepšia. Síce sú RD o niečo lacnejšie, ale este v horšom stave, pôvodný stav, tiež by trebalo vraziť este min. 50.000 eur na rekonštrukciu, pri cene nehnutelnosti napr. 70 - 80.000 sme zase len okolo 130.000 eur. Okrem toho sú to skoro všetko poschodové domy, a my by sme tuzili po menšom bungalove.. nejde nam o pozemok ani o obrovsky dom, len o malý domček aj ked 3 izby ale nech je pekný, čistý, voňavý. Stačí aj malý dvor, bez garaze, fakt nehladame luxus iba volnosť. Máme dilemu, či je výhodnejšie vraziť peniaze do rekonštrukcie alebo si kupiť pozemok a začať stavať. Ide o to, ze svojpomocne by sme to asi nezvladli, kedze partner nie je stavbár, isto by sme vedeli pomocť pri vystavbe s pomocnými pracami ale pod dohladom odborníkov. Pri kúpe pozemku, dajme tomu 35.000 eur (az by sa to nejakym sposobom podarilo) by cca kolko vyšla novostavba menšieho domčeku? vyjde nás to vyhodnejšie ako rekonštrukcia stareho domu? vopred dakujem za kazdu odpoved.
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 Pokiaľ kúpite niečo, kde sú k dispozícii inžinierske siete, elektrina, voda, plyn a kanalizácia, tak rátajte že menší bungalov komplet by vás mohol stáť (dom+základy) okolo 90-95 tisíc. Už len pozemok treba kúpiť 🙂 Ak by si mala záujem tak sa ozvi, pošlem ti kontakt.
Odpovedať
My sme šli do rekonštrukcie domu po starkých. Keby som nemal citový vzťah, tak by som zbúral a postavil nový. Cena rekonštrukcie cca 113 000 € (začali sme január 2021 a skončíme v lete 2021). Skúste pri starých domoch zjednávať, lebo hodnotu má len pozemok.
Odpovedať
@dianka2711 zapamätaj si, že nové je vždy len nové a je to isto lepšie ako staré rekonštruované domy. No teraz je veľký problém s pozemkami a preto mnohí sú nútený kúpiť starý domček
Odpovedať
@dianka2711 Pri novostavbe rátaj s nákladmi na dom cca 900 - 1200 €/m2. Takže ak chceš dom s rozlohou 140 m2, tak treba rátať s nákladmi 140 tisíc € a viac. A to v tom nie je ešte okolie - spevnené plochy, plot, trávnik a pod.
Odpovedať
@dianka2711 Ja by som Vam poradil ist radsej do novostavby. My sme rekonstruovali dom, ktory sme zdedili. Pokial by sme ale nemali starsiu stavbu "zadara" tak urcite ideme do novostavby. Ak chcete starsi dom dostat na uroven novostavby, bude Vas to stat skoro ako novostavba. Starsi dom by som si vybral jedine ak by slo o vytuzenu lokalitu.
Odpovedať
@dominik_galaba plus 30 000 pozemok a uz su na cene 130 000€, co im pride vela, podla prispevku, ktory napisala Dianka
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 my práve rekonštruujeme dom po priateľovej babke. Robíme komplet rekonštrukciu s prístavbou. Je to makacka, ale všetko čo sa dá si robíme svojpomocne a zatiaľ sme dotoho menej investovali ako do novostavby. Záleží na vás. Ja ale z môjho pohľadu, by som už do rekonštrukcie nešla, niečo sa pristavia a potom sa zas musí niečo burat, je to ako na hojdačke. Je to hlavne fyzicky náročné. Novostavba je novostavba, a urobíte si všetko podľa seba, už len nájsť dobrý pozemok za dobru cenu.
Odpovedať
Profilova fotka
Tie cifri za rekonštruciu ktoré tu dávate sú strašne 🙂. Keď si po robíte 80% veci svojpomocne tak je to pohoda. Ja som v štádiu navrhovania kuchynskej linky, tiež sám si ju budem robiť a nemám žiadnu dielňu. Investoval som už 30000 a mam terasu 25m2, nový komín, potery, omietky, strechu, dvere na ceste, plastové okná a dvere, kúrenie, vodu, materiál všetko na dokončenie dlažby a kúpeľne, SDK, a pokuoeneho kopu hobby náradia. Keby som mal dat 100000 do prerábky tak to nedám ako keby som chcel.
Odpovedať
@matko291 tak tak, ak to ma ist cez firmu, tak to je potom ako stavba noveho ... lebo, vyniest bordel tiez musi a to nieje sranda, ale ak si to vies urobit sam vyfurikovat alebo rozbit beton, tak to vyjde vyrazne lacnejsie nez ked ti ma firma burat a este aj odviezt ... to fakt novy radsej ...alebo nechat zburat cely stary proste bagrom 😄
Odpovedať
@matko291 ono je pekné povedať že 80% vecí si porobiť sám, ale treba sa pozrieť nato aj z druhej strany, že nie každý má na to čas robiť si to sám, čas sú tiež peniaze a niekto nemá na to vlohy alebo sa nechce púšťať do niečoho čo mu je cudzie. My tiež nakomplet rekonštruujeme starý dom, v podstate tam z pôvodného domu skoro nič nezostalo. Išli sme do toho s tým že nás to vyjde pomaly tak ako nový dom kedže po 2ročnom hľadaní nám nič iné nezostávalo. Ale keby si to má muž robiť všetko sám len po víkendoch, tak by sme išli bývať asi za 10 rokov. Snažíme sa niektoré veci si robiť svojpomocne ale nedá sa všetko
Odpovedať
@luckapav z pôvodného domu skoro nič nezostalo - to znamena ? ze mate "rekonstrukci bez byrokracie stavby noveho domu" co v podstate plati to co som napisal - zburat nakomplet a postavit novy
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 vyjde vas to viacmenej rovnako, novy dom 120+35 pozemok, stary dom 70+80 komplet rekonstr.cez firmu, svojpomoc cca 50-60.Moja rada, Vo vasom pripade, nerekonstruujte.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ja som za novy dom. Pozriet cca kolko stoja pozemky v okoli a popozerala by som nejaky katalogovy domcek kt. by Vam vyhovoval. Tam su casto uvedene aj ceny uz hotoveho domu na kluc. Takze si viete spravit obraz.
Odpovedať
Profilova fotka
@luckapav to je pravda čas sú peniaze preto mi to už trvá 5 rok, ale ja sa nemam kde ponáhľať, ja si to užívam. Možno práve ten čas je stresujúci a ľudia motom radšej dajú firmám toľko peňazí. Ja sa skôr bojím ze keď dokončím domček tak budem sedieť na terase a hovoriť si a teraz idem co robiť 🙂. Strašne veľa rybačiek, akcii a voľného času som si musel odoprieť. Mrte hodín za internetom, telefonátov do firiem otravovať ľudí, technikov a iné komunikácie, tu na MS kolko som sa správ napísal už ani neviem, z pár ľuďmi z MS som telefonoval mrte veľa tiež za čo im krásne ďakujem, ale zase dalo mi to toľko informácií, že viem ochotne poradit a pomôcť susedom a majú ma radi a pomáhajú mi keď tam nie som, dobrý sused nadovšetko.
Odpovedať
@shadowmilan nerobíme to kvoli tomu aby sme sa zbavili papierovačiek ako to niektorí robia. My sme mali celý projekt napasovaný na starý dom, aby tam bolo čo najmenej zásahov, no žiaľ nie všetky steny vydržali podrezanie a hlavne priečky, väčšina z nich sa naklonila tak sme ich radšej zbúrali a spravili nanovo. Keby je to s novým domom také jednoduché ja by som neváhala! Lebo toto je len žrút peňazí a nervov. No problém pri novom dome by bol v tom že by bolo treba zasypať aj celú pivnicu (no my sme pivnicu chceli ponechať) a nový dom posunúť minimálne 2 metre od suseda kedže teraz bol na hranici pozemku. Po prepočítaní nákladov čo by to všetko stálo a hlavne vývoz toho odpadu nás to velice rýchlo prešlo @matko291 ja to beriem, že keď sa nemáš kam ponáhlať tak neni o čom 🙂 ale nás tlačí čas, my keby máme dieťa tak by som ho aj s postieľkou musela asi vysťahovať do predsiene 🙂
Odpovedať
@matko291 ver že si nájdeš veľa koníčkov ktoré zmysluplnejšie využiješ ako pri stavbe,to je vždy stres, aj ked na dlhšie menší ale trvá viac a uberie ti pár. rokov života, ja som išiel do predčasného aj ked som nemusel , teraz nič nemusím časovať s ohľadom na stratený čas a cítim sa oveľa lepšie, nežiješ len preto aby si bol stále v jednom kolotoči ,nepotrebujem hodiny ani kalendár všetko tak môžeš kedy chceš , musím už len jedno ,ale to všetci
Odpovedať
Profilova fotka
@dianka2711 zo skúseností viem, že niekedy (keď nie vždy) rekonštrukcia staršieho domu, vyjde pomaly rovnako ako výstavba nového... Lenže pri novom máte svoje riešenie a svoju dispozíciu+ je to nové, takže je to na zváženie Ako vám písal Dominik vyššie, menší dom aký chcete, by ste možno postavili rel. lacno... osobne si myslím, že ešte lacnejšie ako 90k ... aj keď ceny išli hore... záleží či ste aj otvorení novým možnostiam a technológiám, lebo dnes je v podstate na výber už čokoľvek... od drevostavieb, cez prefabrikované domy, či modulárne ... ja osobne by som išiel kebyže staviame znova, do nejakej modulárnej, drevostavby , skoro pasívnej a niečo na minimalistický štýl... 🙂 časy keď ľudia stavali veľkolepé, obrovské haciendy sú dávno preč a ľudia si začínajú uvedomovať aj na SK, že im k životu netreba nutne 200m2 🙂 To je dobré, že tento stereotyp v našej spoločnosti sa pomaly vytráca... Tak nech sa podarí a splníte si sen
Odpovedať
@dexter89 len potrebuješ v každom štádiu života inú veľkosť a pochybujem že budeš stavať každých 10-20 r, nový z naj materiálov, to by som iné nerobil, výhodnejšie to má moja neter v USA, má stále dom i zo zariadením na prenájom a mení ho podľa aktuálnej situácie, zbalí 5 slivák a ide kde je to výhodnejšie
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu no to je pravda rozumný argument... iné potrebuješ v mladosti, iné na starobu atď... No to je chyba bytovej politiky v našom bananistane, kde desaťročia štát politiku bývania nerieši a bytov aj nehnuteľností je nedostatok... neviem jak v us, ale kamošov mám v nórsku a tam prenájom stojí cca 350€ abo 400€ ... ale platy asi nemusím asi písať jaké... takže u nás by som mal mať možnosť si prenajať byt za 50 abo 80€/mesiac, tak určite by som nehnuteľnosť nekupoval... lenže je to ako to je...
Odpovedať
Profilova fotka
Nejako mi nikdy nešlo do hlavy prečo niekto rieši stavbu svojpomocne 🙂 Kraviny o tom ako ušetria peniaze svojpomocne 😄 pri tom keď staviaš svojpomocne staviaš buď 5 rokov počas víkendov alebo sa tomu venuješ aktívne a šetríš tým, že nepracuješ alebo to dáš firme, chodíš spokojne do práce zarábaš prachy pre svoju rodinu a po troške platíš hypo... Ja viem .. nie je to každého ideálna predstava, ale môj osobný odhad je, že 80% domov ktoré sa stavajú v tomto momente je financovaných z hypo a veľa veľa až moc ľudí si to dá postaviť firmou. Lebo keď chcem bývať, tak sa nebudem pozerať na rozostavaný dom 5 rokov, a potom ďalšie 3 roky budem čumieť na "dokončený" dom bez fasády len okožovaný. Silou mocou ušetriť prachy, a pri tom človek len zoderie seba, stratí čas ktorý má tráviť žitím a užívaním si života či už s rodinou alebo pri niečom čo ho baví. Jasné, aj mňa bavia veci okolo domu ktoré si robím, lebo si ich robím pre seba a to ma napĺňa, ale že by som práve kvôli tomuto pocitu chcel stavať svojpomocne (odhliadnuc od toho, že ideme drevostavbu - ani murovačku by som svojpomocne nezačal stavať - nie som blázon). Suma sumár, je že tou "svojpomocou" ušetríte h*vno. Pár tisícok eur a natlačíte do toho tisícky hodín práce a tie hodiny vynásobte napríklad 4,5€ v čistom alebo si to premeňte na čas strávený s rodinou, ženou a deťmi ... 🙂 Svojpomocne keď počujem ... uf ... Naháňate sa za peniazmi ušetriť tam euro hore dole. Prachy zarobíte ... čas v obchodoch ale nekúpite. --------------- späť k téme, rozhodne by som staval nový dom. Barabizne by som zvalil a postavil nový, voňavý dom presne podľa mojich predstáv... nerozumiem v tomto smere sentimentu.
Odpovedať
Profilova fotka
ano dost zalezi ake miesto a hlavne vybavenost pozemku si vyberiete, niekedy sa za tieto veci oplati si priplatit, aby na pozemku uz boli
Odpovedať
záleží aj na cene "starého domu" a cenu pozemkov v danej lokalite... my sme kúpili starý dom, ale cena čo nás stál, tak v okolí by sme toľko pomaly len za solídnejší pozemok dali... pritom dom bol suchý, steny sú odizolované. Do prerábky sme utopili nejakých 30 tisíc aj s kúpou najrôznejšieho náradia, a dokázali sme z toho zrekonštruovať 95 m2, plus nové schodisko nové okná podlahové kúrenie, kotol. Je pravda nehýbali sme vôbec s dispozíciou tá nám úplne vyhovovala 🙂 Rekonštrukcia domu jednoznačne iba vtedy, ak je cena domu s pozemkom v cene stavebného pozemku v danej oblasti, a zároveň dom nie je v stave na zbúranie, alebo je ten dom napr. zdedený a zárveň v stave, že sa oplatí rekonštruovať 🙂
Odpovedať
@DominikGalaba V tomto nemozem s tebou suhlasit..na svojpomoci sa da velmi vela usetrit..teraz ale nevravim o svojpomoci ze celu stavbu odres sam od zakladov po zateplenie..to isto bude clovek stavat 10 rokov a ako vravis strati cas straveny s rodinou. Ale ja staviam dom..zaklady a hrubu stavbu som spravil so otcom a svokrom a netrvalo to nejak dlho..usetrenych penazi kebyze to dam staviat firme velmi vela..a viem ze to nemam odflaknute..Vo vnutri som si zhanal majstrov namkurenie elektriku vodu vacsina po znamosti zase usetrene peniaze aj co sa tyka omietok a poteru..SDK a priecky som si zase sam robil..tiez som pritom nezabil cely svoj volny cas..a mam to krajsie urobene ako keby nejaka firma lebo som to robil pre seba..momentalne uz zariadujeme..a komplet dom ma vysiel aj s vybavenim okolo 75000..neratam terene upravy zateplenie..ale daju sa usetrit pekne peniazky..len musis sa trosku obracat a zistovat referencie na majstrov a nieco aj vediet a mat aj zopar znamych..ale urcite nezabijes cely zivot pri tom...tolko k domu na kluc
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?