Úspora plynu

Profilova fotka
Dobrý deň, poprosím Vás o radu, bývam v dvojposchodovom dome, termostat na kurenie je na prízemí, nakolko strecha domu a aj dom je zateplený, tak na poschodí je velmi teplo. Ušetrím na kúrení plynom, ked napríklad na poschodí uzavriem 3 radiatory, nakoľko zvyšné mi to vyhrejú ako potrebujem, termostat reaguje na teplotu z prízemnej izby. Ďakujem za info.
Odpovedať
@michaela_hiresova_balazova myslím že temostatické hlavice na poschodí by to riešili.
Odpovedať
Profilova fotka
Máme len klasické hlavice, tie mi teda neusetria, ked ich uzavriem? Ved realne plyn by mal ohrievat mensie mnozstvo vody v radiatoroch.
Odpovedať
Mozete predsa skusit termostat premiestnit hore nie?
Odpovedať
Profilova fotka
Len to je este drôtový digitálny termostat, len som chcela vedieť, či sa ušetrí alebo nie pri uzavretí radiátorov, keď kotol vyhrieva menšie množstvo vody...
Odpovedať
no tak logicky ano, kedze tam mate teplejsie ako potrebujete ... spodok sa hreje, teplo ide hore ...ak tam mas stare hlavice otvorene, tak este kuri aj ked netreba ... zalezi ale aku usporu cakas a ake su tie rozdiely teplot
Odpovedať
Profilova fotka
@michaela_hiresova_balazova vody budes ohrievat menej, ale tepelna strata objektu zostane rovnaka. Fyzikalne principy budu platit dalej, teplo stupa nahor (hlavne v domoch kde nie je dolna a horna bytova jednotka predelena nejakymi dvermi resp.inym sposobom. Riesenie je jednoduche, aspon v hornej casti domu vymenit bezne ventily za termostaticke. Na tieto termostaticke ventily das potom term.hlavicu (ci uz inteligentnu za 50e alebo menej za 15e) a nastavis si pozadovanu teplotu. Pri sucasnych cenach plynu sa to vrati za jednu vykurovaciu sezonu. Normalny kurenar ma vymenu poschodia sfunknutu za poobedie.
Odpovedať
Profilova fotka
@mgx Su to samostatne bytové jednotky, jedna na prízemí, jedna na poschodí, uzavreté.... Len kúrenie je len jedno... Zmiesavanie tepla resp. chladu z poschodí nehrozí
Odpovedať
Keď zavries radiátory tak ušetrís...neviem čo jej tu vypisujete kraviny ,menej odovzdavacej plochy ,menšia spotreba..
Odpovedať
😄 zavrie radiatory, budu chladnejsie a bude jej zima 😄 takze ano, usetri, ale bude jej zima. preco to nenapise niekto cele?
Odpovedať
Tiež nechápem, čo sa rieši. Áno, vypnutím radiátora sa ušetrí na kúrení. Myslím že to nie je žiadna veda nastaviť si aj obyčajné hlavice na radiátoroch tak, aby sa zbytočne neprekurovalo a zároveň bola teplotná pohoda v izbe.
Odpovedať
Existujú aj termostatické hlavice elektronické,kde sa dá nastaviť teplota. Obyčajne sú napájané batériami typu AA alebo AAA. Nastavis si na nich požadovanu teplotu a oni sa podľa teploty okolia samé otvárajú a zatvárajú podľa potreby či treba prikúriť alebo kúrenie odstaviť. Ja to tak mám v spálni, funguje to dobre. Na poschodí mám obyčajné termostatické hlavice, schodisko je otvorené takže teplo z dola stúpa hore a tak mám hore obyčajne hlavice na radiátoroch otvorené 2. Alebo 3. Stupni
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?