Sadrokarton na kamenne steny

Ahojte, Potrebujem poradiť. Robím rekonštrukciu domu ktorý má obvodové steny z 50cm kameňa a samozrejme treba niečo na ne dať. Steny sú úplne suché ako vnútry tak aj vonku. Dom je podpivničený a tieto steny sú cca 1m vyšie od zeme. Kalkulacia na omietku vychádza cez 10 ton (áno správne ste počuli) keďže kameň má veľke "diery" do ktorých zinde aj 6cm omietky. Nie je problém o cene materiálu ale o cene roboty ktorá by vola više tisíc eur a najviac je problém čas a teraz aj počasie. Rozmýšlal som o tom aby som dal rošt a sadrokartón vedľa steien (bez fólie aby dýchalo) a tak by to bolo rovne a navzálom aj dovolilo stenám dýchať. Mal niekto podobný problém?
Odpovedať
Profilova fotka
@heavy11 to bude zase diskusia o dychajucich domoch :)
Odpovedať
Profilova fotka
@heavy11 Váš problém je, že chcete pôvodnými technológiami dosiahnuť novodobobý vzhľad. Takéto steny sa omietali tak, že omietka kopírovala nerovnosti steny, takže spotreba malty by bola polovičná. Ale nápad použitia sdk je dobrý, pretože aj v minulosti sa na takéto steny robil na reperezentačných budovách drevený obklad . S dýchaním si problémy nerobte dal by som tam alebo sdk do vlhkého prostredia, hlavne v spodnej časti, a na nosnú kostru natiahol fóliu. Vzduchová medzera pod sdk zabezpečí "dýchaneie"
Odpovedať
@richard71 to verím ale ja v týchto dychajucich domoch spím celkom dobre. Momentálne žijem v stavbe beton + polystyrén a mám pocit ako keby som mal igelitku na hlave.
Odpovedať
@jan45 Ďakujem za odpoveď. Pôvodne aj bolo urobené tak na róvny vzhľad (sice nebola úplne rovna) a omietky bolo 7m3 aj ešte trošku do vriec som balil čo už nešlo do kontainera. Ak sa môžem opýtať, prečo sádrokartón do vlhkého prostredia? Keď dám fóliu nebude sa vlhčiť kamenná stena?
Odpovedať
Profilova fotka
@heavy11 no možno stačí iba vetrať a spánok búde OK.....lebo domy sú len vetrané alebo nevetrané....dýchajúce zatiaľ nikto nevymyslel 😁 Ideálne riešenie je merať základné veličiny vnútorného prostredia v byte či dome ....neriadiť sa pocitom .....a podľa toho čo je objektívne zmerané spraviť opatrenia na zlepšenie....
Odpovedať
Profilova fotka
@heavy11 pretože nemáte žiadne podklady o stave stavby, a aj keby ste mali sú Vám nanič, keď zmeníte podmienky. To, že sa kameň zdá suchý je subjektívny pocit, vždy môže z vonkajšieho prostredia vodu nasať.
Odpovedať
@heavy11 tento postup je dosť bežný, videla som to už pár krát, hlavne v historických budovách kde sa snažili vytvoriť z miestnosti moderné kancelárie. Podľa mňa to nevyzerá pekne, ale je to len môj názor.
Odpovedať
Profilova fotka
V drevenici, ktorá mala z vnútornej strany veľmi škaredé drevo som dával sadrokartón a medzeru som vypĺňal kamennou vlnou. Na výpočet kondenzácie ( poloha rosného bodu ) som použil ešte dáke staré zadania zo školy. Pozor však na medzeru je to raj pre myši a inú háveď. Pichľavú izoláciu nemaju radi, ale aj tak ich občas počuť. Určite odporúčam dať si sprtaviť aj tepelno-technický posudok takejto steny. Zvonka sa to nebude zatepľovať ? Bude dom slúžiť na trvalé bývanie ?
Odpovedať
@kosto13 Zvonku uvidím či bude treba zateplovať po prvéj zime a áno, dom bude slúžiť na trvalé bývanie.
Odpovedať
Na českej modrej streche bol album kde dali pri rekonstrukcii sadrokartón namiesto omietky a po roku to museli dávať dole práve koli mysiam co im tam vliezli
Odpovedať
@richard71 k tomu dychaniu :) https://www.youtube.com/watch?v=scrws...
Odpovedať
A čo dosky? My tiež uvažujeme, či dávať omietky napr. sadrové alebo obklad. V dvoch izbách sucho, ale ďalšie dva ťahajú vlhkosť zo zeme...pleseň sa nerobí, len proste ťahá ten kameň....teoreticky mi vadia tie mapy na tých omietkach od vlhkosti a hoci celé leto nepršalo, my sme kúrili ako zmyslov zbavení aj tak boli vlhké. Čo je cenovo výhodnejšie - sadrové omietky či drevený obklad? ja by som dala omietky.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Ako ste sa rozhodli? Moj nazor je za omietky HLAVNE ak to ma sluzit na trvale byvanie aj do buducnosti. Na starej chalupe to otec riesil tiez omietkami. 3 steny riesil sadrokartonom lebo tam by islo az 10cm omietky na niektorych miestach. V jednu zimu sa nam tam potuloval plh. Medzera kde nemam pristup a dohlad co tam vznika nieje to prave orechove. Ak su financie tak radsej si odpustit dovolenku, ci kupit lacnejsie auto a naslahat tam omietky a budete spokojny. Ak idete s financiami uplne nadoraz tak asi nemate na vyber a vyberiete lacnejsiu cestu.
Odpovedať
Vymeniť murivo za porobeton/tehlu.
Odpovedať
@heavy11 jedny naši známi postavili pred kamennu stenu 5 cm porobetonovu stenu, a tú následne odmietli.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 4 rokoch

Odpoveď na príspevok od maros11:

@heavy11 jedny naši známi postavili pred kamennu …
@maros11 Dobry vecer.Tiez som videl postavit novu stenu z porobetonu a medzeru vyplnit vatou a tiez sa moze nou tahat elek. kable.A urobit vetracie okienka.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od jozi10:

@maros11 Dobry vecer.Tiez som videl postavit novu…
@jozi10
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od heavy11:

Ahojte, Potrebujem poradiť. Robím rekonštrukci…
@heavy11 Dobry den.Pridal som sa do diskusii ohladom vasho domu o tych kammennych stenach. Chcem sa opytat ,ako ste sa rozhodli spravit tie steny.( omietnut klasikou alebo nieco ine.) Dakujem.Jozef.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?