Rekonštrukcia domu 1970

Ahojte, rekonštruoval niekto z Vás podobný rodinný dom z roku 1970? Prerábka starého domu nebol nikdy náš sen ale z časoveho hľadiska a hľadiska dobrej polohy je to pre nás najrealnejsia možnosť . Ide o celopodpivniceny dom, plus dve poschodia. Išlo by o komplet rekonštrukciu, elektrika, kúrenie, okná, zmena vnútornej dispozície, strecha, ak vyjde zateplenie a fasada... Otázny je stav krovu. Prepokladam, že pôjde novy.. pivnica je OK, suchá. Odborne práce samozrejme firma, búracie práce a dokončovanie (podlahy, obklady, maľovanie..) by sme si vedeli svojpomocne.. A teda...koľko nás to bude stáť do obytného stavu? Viem, že to môže byť veeelmi veeelmi individuálne.. má však niekto nedávnu skúsenosť ? Ďakujem za vaše postrehy a skúsenosti.
Odpovedať
Krasny dom, krasny pozemok, krasne okolie (velmi pekna a udrziavana vystavba v okoli, bal by som sa len vsade-okolo tecucich potokov a riek). Co sa tyka ceny, uvidite o rok, kto si tipol spravnu sumu tu na MS, no myslim, ze uplne presne si nezhodnu ani firmy na fyzickej obhliadke, kedze ako pisete, je tam milion parametrov. Zavisi od standardu, typu vykurovania, rozsahu prac pre potreby odvedenia vody. Ja tipujem uplny zaklad od 80 do 160 tisic (bez fasady a zateplenia). Spominate cas, odporucam rovno zacat riesit rekonstrukciu el. pripojky s distribuckou (ziadost), odstranit nastresak (kabel veduci ku streche) a pripojku viest zemou, nech mate privod elektriky do domu porieseny.
Odpovedať
@ivaab Ahoj, rekonštruujem dom z 1950, trochu podobný. Otázka je, že čo je pre vás obývateľný stav. V zásade stačí toto: Vymeníš elektrinu, kúrenie. V každej izbe spravíš novú (suchú) podlahu, vymeníš okná a omietneš. Neviem aké máš dvere a zárubne - ja som len obrúsil a super. Plus kuchyňa a kúpeľka - to väčšinou treba spraviť nanovo. Mne to trvalo 5 rokov, lebo 2 som tu nebýval, ale ináč sa to dá stihnúť aj za jeden. 😉 Ale ak teda chceš "zmenu vnútornej dispozície", kuchyňu spojenú s obývačkou a podobne, tak to asi bude drahšie a pomalšie. Ber to ako trest za nevkus. 🙂slight_smile:) @nomitan To stačí, keď budú zateplovať. Ja to tak mám už 5 rokov, môžem to tak mať, akurát keď to dám dole, už to nesmiem dať späť. Iba chráničku som si dal do zeme, keď mi robili výkopy tuná.
Odpovedať
@ivaab Ked idete do takto rozsiahlej rekonstrukcie, urcite odporucam zacat vyberom architekta. Na celkovych nakladoch sa to nemusi premietnut a vysledok bude lepsi ako by ste to riesili len ad-hoc
Odpovedať
100.000
Odpovedať
A to myslim uplne vazne
Odpovedať
@uhlikova_stopa dakujem. .znie to desivo ale rátali by sme s takymto scenárom, dúfajúc že sa urobí čo najviac.. Ak sa môžem opytat, máš čerstvo skúsenosť s prerábanim staršieho či súdis podľa svojich skúseností ?
Odpovedať
@nomitan kúpu len zvažujeme.. co sa týka vody, obavy nemám aj keď človek nikdy nevie.. A prečo začať práve tou elektrikou ? Dik
Odpovedať
@ivaab ano mam. Je to pain ak to robis svojpomocne a ide to pomaly co znacne vplyva na psychiku. Firma ta zase osklbe lebo si to necha zaplatit. Hrubu pracu nikto nechce robit za lacno tak ako si kazdy mysli, lebo je to spina a drina…kazdy chce len lepit kachlicky a spajat trubicky…easy job .. chces nieco spravit podla predstav, avsak pocas priprav prides na to ze aj toto treba aj toto, a nakoniec to vsetko vybuchas a cena a robota 3x taka ako si planoval 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@ivaab krasne tipovacky, ale uplne z cesty. Dopredu Vam cenu nikto nepovie, pretoze nevie ake su Vase predstavy. Spravil by som to inak, rovno na placku povedal aky je cielovy rozpocet a podla toho urobil plan prestavby. Domy z roku 1970 sa rekonstruju dobre, uz je tam nejaka hydroizolacia (aka taka), plus pivnica ak je sucha je vyhoda. K fazovaniu: 1) potrebujete plan - obhliadka stavebnym inzinierom (ak nemenite celkovy vzhlad ani rozmery domu tak architekt ani projektanta Vam netreba. Ak menite, potrebujete projektanta. Ak chcete aj nieco viac ako prestavbu, architekt 🙂. 2) po obhliadke vypracujete plan prestavby, nechate si urobit vykaz-vymer a podla toho viete, kolko $$$ Vas budu jednotlive veci asi stat. Ale to neznamena ze budu, lebo su veci ktore si viete urobit sami a su veci, ktore nechate na profesionalov. Samozrejme cas. Ak chcete byvat za rok alebo 6 mesiacov, zabudnite na svojpomoc 🙂. 3) rieste veci ktore riesit treba.Veci ktore riesit netreba nemente!. Ak mate obmedzeny rozpocet (verim ze mate), preco chcete menit krov a strechu, ktorym z fotky nic nie je. Vymena strechy a krovu je kludne -10 az -20k. Ak to netreba, za to mate komplet zateplenie. PS: aktualne si ako prve nechajte urobit energo certifikat a projekt prestavby. Z balika obnovy mozete ziskat zaujimavy obnos, ktory pokryje nielen naklady na projektovu pripravu, ale aj stavbyveduceho a mozno 1/8 Vasich koncovych nakladov
Odpovedať
Profilova fotka
Z vlastnej skusenosti domu z 1932 postupne dostavovanemu - pories hlavne zateplenie a okna. My sme po rozsiahlej rekonstrukcii usetrili tuto zimu oproti minulym rokom 30% nakladov na plyn. Drvivu vacsinu nakladov na plyn zhtne aj tak ohrev teplej vody - pri 2 teenagerkach a hodinovych sprchach. Keby sa sprchovali "normalne" to jest do 15 min, tak by sme usetrili asi aj 50% nakladov na plyn. Elektina je samozrejme nutnost koli bezpecnosti
Odpovedať
@mgx ďakujem ti za zhrnutie.
Odpovedať
@uhlikova_stopa jasné rozumiem, človek si veľa veci predstavuje jednoduchšie a realita je facka. Preto sa rada poradím s niekým kto si tým prechádzal.
Odpovedať
Článok sa načítava...
Profilova fotka
My mame podobny, podpivnicena iba polovica, krov je zdravy. Celkova uzitkova plocha domu je 190m2 aj s pivnicou. Zastavana 110m2. Aktualne ho prerabame. Dom sme nakomplet "vykuchali" nova elektrina, kurenie, voda a odpady, strecha zatial iba krytina a latovanie / podkrovie bolo od 1999 zobytnene, takze len pridavame k izolacii 150mm dalsiu min.200. Odhadovany rozpocet mame 130tis. a to sme ltt. Nejdeme uplne lowcost ale ani ziadne cenove ulety. Vacsinu prac nam ale robia robotnici. Zateplenie chceme skusit cez dotaciu "obnov dom". Strop je tramovy/palach, zostava.
Odpovedať
Akurát teraz robíme podobný dom, našťastie sme začali pred dvoma rokmi, ale dnes vzhľadom na cenu tovarov a služieb rátajte 100 000 a máte na dlho pokoj... dá sa aj postupne, ale na úkor komfortu a pohodlia... držím palce 🙂
Odpovedať
@ivaab tazko povedat co vsetko chcete, ja som momentalne na cca 60 tisicoch a co vsetko je v tom sa da vidiet v mojom albume. Drviva vacsina veci ale svojpomoc, firmy mi robili iba okna, kurenie+betonaz, zdroj kurenia a vodu. A samozrejme strechu. Ostatok sam+rodina a kamarati.
Odpovedať
@sousedekovci89 ďakujem, idem pozrieť hneď.
Odpovedať
My mame sice kocku ale tiez 70te roky,no trosku modernejsie urobena,vela izieb a malinke chodbicky,vtej dobe to bolo opacne malo izieb a obrovske chodby.My prerabame uz 10r,vsetko preslo cisto muzovymi rukami.Firma bola len na natiahnutie finalnej omietky,a co nam robili minuly rok fotovaltaniku,potom este kurenar na zapojenie kotla,a elektrikari.Tiez sme robili novu pripojku,kde nam skontroloval elektrikar vsetky kable,tak tie sme nemenili,lebo su v medi a pocitam,ze to robili 2hy majitelia,kedze tu urobili tiez vela veci,o to nam ulahcili prerabku.A u nas uz len ploty buduci rok a uz konecne koncime s domom uplne.Takze pevne nervy prajem.
Odpovedať
A tiez vsetko zaznamenavam tu v albumoch od r.2013.A stale pridavam,konecne v sobotu dokoncime pidi kupelocku,co prerabame ako poslednu vec v dome a to od konca januara.
Odpovedať
Profilova fotka
Prerábal som dom postavený cca 1952. Tvrdá svojpomoc 2 roky kým sme sa sťahovali na prízemie, poschodie potom už v kľude ako sa chcelo 😉 Partiu som mal len na obklady, omietky a zateplenie, takže cena prestavby bolo z 90% len cena materiálu. Viem že tu väčšina tvrdí že do prestavby by už nešli, ale ja neľutujem - treba to ale spraviť naporiadok - ja som nechal len obvodové múry a nosné priečky, ktoré mi vyhovovali. Nejaké postupy a fotky mám vo fotoblogoch, tak sa môžeš inšpirovať 😎
Odpovedať
@sgt ďakujem, pozriem.. nechcem plátať dom 10 rokov po trošku a aby sa mi tam muž zodrel po víkendoch a večeroch (stačilo by možno tak ako ty, prvé poschodie) ak nám to nemá finančné vyjsť skoro na komplet tak sa na to vykaslem, lebo to mi za to nestojí..presne viem že ak to nedokončime a uskokojime sa a tým, že sa "dá bývať" uz to veľmi horko ťažko dokončíme...budú iné priority.. Koľko si do toho zatiaľ nalial máš predstavu ? Diiik 🍀
Odpovedať
@emilia25 ďakujem za tvoju skúsenosť.. ak sa môžem opýtať, neľutujete ten čas, čo muž musel stráviť pri rekonštrukcii? Že mohol byť radšej s rodinou? Či vám to jednoducho stálo za to aby ste mali svoj domček ?
Odpovedať
@ivaab prva rychla mega prestavba bola na zaciatku,resp.kupe my sme ho kupili v oktobri,muz zo zaciatku este robil v cr,potom skoncil,a kedze bol zivnostnik tak 3mesiace mu chodila este vyplata,za ten cas tu bol denno denne od rana do vecera,pondelok az nedela.Dal to do takeho stavu,aby sme sa mohli nastahovat,takze marec 2014 sme uz byvali.Kupili sme agregat na benzin,aby svietil.Elektrinu nam zapojili v januari,Dalej sme prerabali uz pocas byvania,pocas jeho volna,dovolenky a pod.Prisiel po nocnej a do 12tej pokladal dlazbu,a vecer znova na nocnu,a dalsi den znova,az kym to nedokoncil.
Odpovedať
@ivaab a takto v dnesnej dobe by nas aj ten material stal raz tolko,chalani na fasadu by nevypytali 1200eur ako vtedy ale 2200eur min.za fusku,keby to robime cez majitela cakame rok,a bolo by to drahsie.No dnes su tie ceny aj lepidla raz tolko,kedy si lepidlo za 3eur a dnes 6eur.Ako neskutocne to vsetko islo hore.
Odpovedať
@ivaab ale mat doma 12deti,co su hore na poschodi a dospelaci dole tak je na nezaplatenie,v byte v 1 izbe by to neslo.Hore sa rozlozili do 4izieb podla veku a ani som nevedela,ze je tam tolko deti z toho 4deti nasich.Muza mam velmi sikovneho,takze pre neho aj prerabanie je relax a ja mu zase pomaham zo vsetkym,co sa da.
Odpovedať
@emilia25 tak to ste naozaj šikovní že ste sa do toho takto pustili a zvládate to.. držím palce nech sa dobre býva a všetko ide ako po masle 🙂 a vyšlo za tie roky aj na dovolenku či všetok čas a zdroje išli do domu ?
Odpovedať
@ivaab ideme tento rok do Tunisu letecky,uz som si dupla,ze uz musime ja som doma na materskej s 5tym 2mesacnym uz 4tym synom,tak je najvyssi cas,ale vyslo aj do chorvatska,ked som ukoncovala dlhu matersku,rodicovsku 11r tak som povedala,ze ideme si uz konecne oddychnut.Len dom,dom,dom ale uz koncime takze konecne si aj muz oddychne.Ten si to zasluzi najviac,maju 5dni celozavodnu takto si ju predlzi na 12dni a nic nebude robit,lebo viem ze by robil.Nieco by si aj sam nasiel.Nedokaze oddychovat.
Odpovedať
@ivaab este mozno doplnim k teme co tu pisu ostatni, ja osobne povazujem pracu na a pri dome za istu formu oddychu. Vzhladom na povahu mojej prace si tym kompenzujem pre mozog "oddych" v podobe manualnej prace. A v uvodzovkach preto, lebo aj pri tom treba premyslat ale je to uplne o inom. 🙂 mnoho ludi reko lutuje a isli by do noveho, ja nie, lebo viem za akeho stavu a preco sme isli do reko (nemali sme objem financii na novy v nasej oblasti) a dnes je jasne aj to co som vtedy sipil ze tie ceny polezu este poriadne hore a teda stale by to bolo o tesnom rodinnom rozpocte co aj z hladiska nejakej rodinnej pohody a stability nebolo dobre a k tomu navyse prispieval fakt ze s manzelkou sme nebytove typy.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?