Kúrenie v staršom dome

Ahojte, potrebujem radu. Máme starší rodinný dom, kde teraz kúrime radiátormi-elektrokotlom. Chceli by sme prerobiť kúrenie, ideálne by bolo podlahové-infrafólie. Dali sme si žiadosť na fotovoltiku na pamiatkový úrad, ale predpokladám, že nám asi fotovoltika neprejde, keďže sme v pamiatkovej zóne a s fotovoltikou majú pamiatkári problém (uvidíme ako dopadne fotovoltika p.ministra v B.Štiavnici). Takže by prichádzala do úvahy podlahovka-vodná. A teda ako primárny zdroj kúrenia by mohol byť plynový kotol (prípojka je tesne pri dome) a druhý zdroj elektrokotol, keďže kotol na drevo sa do podlahovky ťažko reguluje.. Dom je nezateplený, steny 40 a 50 cm postavené z klasickej kvádry. A teraz k tej rade. Myslíte si, že to tá podlahovka vykúri? Alebo tam dať klasické radiátory? Ďakujem
Odpovedať
@ado7 Daj si urobiť projekt. Na základe tvojich informácií, ktoré si dal do zadania témy ti nik nedokáže vyhodnotiť, či áno alebo nie. Bolo by to len tipovanie a to asi nechceš.
Odpovedať
Profilova fotka
@ado7 do infrafólií by som určite nešiel... na taký starší, nezateplený objekt by to bola ekonomická "samovražda" ak je plyn dostupný tak plynový, kondenz. kotol do radiátorov , to by vyšlo asi najlacnejšie... podlahovka to ako písal @toky1 , trebalo by to vypočítať, nakoľko do podlahovky nejde veľmi horúca voda, nižší tep. spád ... dalo by sa to samozrejme, ak by sa dali hustejšie rúrky napr. ale toto by vedel presne vypočítať nejaký projektant kúrenia
Odpovedať
@ado7 najskôr zatepliť všetko čo vôbec dodatočne ide, to je najlepšia investícia a následne podľa straty vybrať kúrenie, el si nechaj ako záloha a kedže máš plyn pri pozemku celkové náklady budú asi najnižšie, vždy je ešte lacnejší ako el na kúrenie i ohrev vody, dávať podlahovku je investícia naviac a zbytočná ked máš už funkčné radiatory
Odpovedať
@duzu Píše o tom, že je ten dom v pamiatkovej zóne. Tam by som povedal že so zatepľovaním u pamiatkarov nepochodí. Tí mu barák zatepliť asi nedovolia. Možno strechu a podlahu.
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 ja mám na pamiatkarov ťažké srdce... z mojho pohľadu inštutúcia, čo len brzdí ľudí ... mne nariadili archeologický prieskum a len zdržovali... pritom nie som v archeolog. lokalite ani pamiatkovej zóne nič... len svojvoľne to na zákl. nejakého ich interného pamiatkového zákona nariadili a musel som nájsť firmu a na vl. náklady ich samozrejme zaplatiť ...
Odpovedať
@toky1 pozrel som hlavnú ulicu v BS , priečelie budov do ulice musí byť v pôvodnom zložení ,ale smerom do dvorov čo už verejnosť nevidí je prerobená takmer všade , to isté v BB námestie budov stále rovnaké tvary budov ale dvory všetko na podnikanie akurát prenosné reštauračné sedenie po celom námestí nikomu nevadí a tie vypadajú hrozne , každý iný
Odpovedať
@dexter89 aj to bolo k niečomu dobré akože? Niečo tam našli u teba?
Odpovedať
Áno, je pravda najlepšie by bolo urobiť projekt. Ja som sa pýtal skôr preto, či tu nemá niekto skúsenosti s podobným prerábaním. Zatepľovať sa bude najskôr strecha a v budúcom roku aj zvyšok domu. S tým zatepľovaním by nemusel byť u pamiatkárov problém, pretože oveľa starší dom vedľa mňa je zateplený.
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 11 mesiacoch

Odpoveď na príspevok od ado7:

Ahojte, potrebujem radu. Máme starší rodinný dom,…
https://www.inovakurenie.sk/infra-kur...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od inovakurenie:

https://www.inovakurenie.sk/infra-kurenie/
@inovakurenie
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?