Gazdovský dom

Profilova fotka
Prosím ca sje tu niekto kto prerábať gazdovský dom s gankom? Máme zatiaľ k dispozícii takyto pôdorys mal niekto niečo podobné.?chceli by sme 2 izby ne prechodné a kuchyňu s obývačkou v zadnej časti domu. Vdaka
Odpovedať
@tanja111 pri tomto type domu dosiahneš nepriechodné izby len na koncoch, teda za predpokladu ze chcete zachovať jeho jedinečného ducha. Pripadne ešte presklit/zastávať ganok, ale to už dom stratí to co robí špecifickým. Dom som si pozrela na bazosi a je naozaj krásny, prosím ak do toho pôjdete zachovajte aspoň jeho prednú fasádu aj s oknami (takéto staré okná sa dajú zrekonštruovať a vnútorné skla vymeniť za 2 sklo) Ak ste naklonený citlivej rekonštrukcii pozri toto video (aj ostatné z ich kanála) https://youtu.be/72LynB5vSgw Toto združenie tak isto vydalo manuál na opravu tychto starých domov "neburat ale obnovit" myslím ze je plný užitočných rád. Pri týchto starých domoch sa často stáva že klasický moderný stavbári mu skôr ublížia ako ho opravia, pripadne sa oprava predrazi. (napríklad podrezavanim kamenného domu co je naozaj draha sranda ale nie vždy je naozaj nutne, a takýchto veci je fakt veľa) To isté platí aj o pôdoryse, mate na výber niekoľko možností, priečky môžu ísť všetky preč a môžte úplne zmeniť celé vnútorné rozmiestnenie izieb. A ešte niečo ma napadlo, podľa fotiek vyzera strecha "zrekonštruovaná" ale pozor aby pod tym nebol eternit, často sa namiesto odstránenia iba takto zakryl. Ak tam naozaj azbest je netreba sa toho báť, ale môžte to použit ako argument pri zjednavani ceny, jeho oficiálna likvidácia stojí viac než nová strecha
Odpovedať
Ešte ohľadom podorysu a rozmiestnenia izieb, s takýmto nacrtom od realitakov sa este nedá moc pracovať, je pomerne nepresný (už z foto vidieť ze okná niesu zakreslene úplne tak ako reálne su), nevieme ani rozmery jednotlivých miestností ani ktoré steny môžu ísť úplne preč. Tak isto je dôležitý vás sused, či vám dovolí nejaké zmeny (rozmiestnenie, veľkosť) co sa týka tých dvoch okienok do jeho zahrady. Nápad dat veľkú kuchyno-obývačku na koniec domu, tam kde je teraz kuchyňa, komora a dreváreň je celkom fajn. Dalo by sa to cele otvoriť a vzadu v drevarni na poslednej stene z domu urobiť veľké okno a východ na terasu (napríklad aj zastresenu). Bolo by to fajn mať takú sukromnu terasu otočenu do zahrady. V prednej časti by bola tým pádom oddelená oddychová zóna, priestor je to veľkorysý na vytvorenie predsiene, kúpeľne, 2 izieb aj nejakého skladu, komory ci šatníku podľa toho čo potrebujete. Prednú izbu do ulice by som ponechala deťom a druhá, uzssia by bola hneď vedľa nej. Prvý vchod do domu tam kde je by sa zamuroval a pouzival ten druhy. V ideálnom prípade ak by sused dovolil iné okná a všetky priečky by sa dali v časti kde sú tie dve izby a kúpeľňa poposúvať ci zbúrať vytvorila by som vľavo chodbu smerom k detskej, z tejto dlhej chodby by sa dalo dostať do kúpeľne, šatníku, spálne ktoré by boli napravo. Spalna by nebola úplne ideálna co sa týka svetla, z chodby by sa dalo do nej doviesť svetlo budto sklo betónom ci skleneným oknom a na vetranie by slúžilo okienko od suseda, široké, ale v hornej časti, tak ako bývajú kupelnove. Druha možnosť je urobiť takúto chodbu pri pravej stene, ak by ste nemohli hýbať ci zväčšovať okná od suseda
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@tanja111
Odpovedať
@modrak26 Maďarsko sú síce lacnejsie domy, ten posledný gazdovsky je fakt pekný, ale nieje to pre každého. Ak majú prácu v Košiciach, nebodaj deti ktoré tam chodia do škôl je sťahovanie a dochádzanie 30-50 km asi dosť nerealne. V tej obci pri Košiciach sú na bazosi ešte 2 domy, obidva v porovnaní s tým gazdovskym podľa mňa ohavne, chyba im ten genius loci. A podľa fotiek vobec nevyzera byť v zlom stave, práve naopak. Tieto staré chalupy spred 2 svetovej bývajú postavené veľmi kvalitne, koľkokrát to remeselné spracovanie je na väčšej úrovni než dnešné rychlostavitelstvo. V tom zmysle ze keby chceš v dome kastlikove okná, zdobenu fasádu, dubové stropy aj podlahy, dvere z masívu tak sa nedoplatis. Ale tak cele je to o tom co človek od rekonštrukcie očakáva, ak chce sadrokarton a okná ci dvere tie najlacnejšie z merkury marketu tak takýto gazdovsky dom nieje pre neho
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Profilova fotka
@modrak26 ďakujem.. Ale praca v KE, dieťa chodí v KE do školy takže pre nás takéto niečo neprichádza do úvahy..
Odpovedať
Profilova fotka
@teta_z_lesa vďaka za návrh 😉
Odpovedať
@modrak26 v najbližších dedinách pri Košiciach sú také ceny. Ak by chcela kúpiť 7 árový stavebný pozemok v tejto obci s prípojkami na elektrinu, plyn a vodu + studňa, tak minimálne 85 000 treba rátať. Ale aj tak žiadny voľný nenájde.
Odpovedať
daralbajda tu si ?
Odpovedať
My sme hladali cca 3roky, nakoniec kupili v 2016 v tahanovciach za 85tis s 7.5ar pozemkom, kompletna rekonstrukcia, este aj zaklady som podlieval, 70%svojpomoc, tento rok by som to mohol dokoncit, od 09/2019 byvame, dalo by sa aj skor, ale trosku zdravie zradilo... To len aby bolo jasne ze sa dalo kupit aj lacnejsie, ale...
Odpovedať
Článok sa načítava...
no tomu domu snáď najväčšiu cenu robí iba plot ten je krásny , ale dať 105 tisíc za takýto dom, áno ma krásnu architektúru priečelia, ale to je asi tak všetko. skrz jeho vek tipujem že ani podlahy nebudú betónové, s dispozíciou treba improvizovať a dosť veľa hýbať, žumpa je otázna či nie je iba trativodová, či je vôbec dostatočne veľká, atď... keby stál tak o 20 tisíc menej nepoviem 🙂 Ja osobne v ňom vidím viac kompromisov než užitočnosti. Má pekný gánok, ale z praktického hľadiska by bolo lepšie ho "uzatvoriť" a potom je otázka, či by ten dom nestrádal na svojej jedinečnosti 🙂
Odpovedať
V atelieri sme taketo domy principialne riesili takto. Zhora solo miestnost, zadverie, kupelne, wc, kuchyna s obyvackou, solo dve/jedna miestnot. Ak bolo treba tak v kuchyni sa priznalo lahke schodisko. Je to jednoduche a ucelne, zachoval sa vonkajsi charakter domu a odstranili sa neprechodne izby, pripadne nejake nelogicke paralelne chodby s gankom...
Odpovedať
@paulus33 veľmi šikovné riešenie. Poznám jedných čo majú podobný dom, tí majú dispozíciu riešenú veľmi blízko tomuto návrhu, akurát, že si z pôvodného gánku spravili "chodbu" a aby zachovali dostatočnú svetlosť miestností, je celý gánok uzavretý presklením tak, že ostal iba ten pôvodný múrik v pôvodnej výške, a stenu medzi gánkom a kuchyňoobývačkou nahradili komplet veľkými portálovými plastovými oknami 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@paulus33 tiež zaujímavé riešenie len ja by som chcela z obývačky výstup na terasu 🤔
Odpovedať
@paulus33 no ved to je najrozumnejšie riešenie pri týchto domoch dat izby na konce domu, ja mat taky dom spravím to tiež tak, ostatne riešenia sú také o ničom, mat chodbu z ganku zničí celý dom, mat chodbu vnútri ako som kreslila to je zbytočné marnenie metrami plochy na priechodnu uzku chodbu a spálňa by bola tiež len taka úzka tmavá kutica. @tanja111 ako prirucnu terasu z kuchyne na kávu ci obed predsa môžte mat ganok a spraviť si druhú terasu/altanok s grilom niekde na záhrade.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?