Dom z pórobetónu, zistovali ste radón?

Ahojte. Zaoberal sa niekto z vás kto ste kupovali starý dom postavený z pórobetónu akú máte v miestnostiach hodnotu radónu, či je v norme? Ide hlavne o vylučovanie radónu zo zeme, ale tak isto som čítal články o vylučovaní radónu aj z materiálov stien, napr. https://www.asb.sk/stavebnictvo/zakla...
Odpovedať
1
2
@strejdo001 radon je plyn.... vylucovanie zo stien po 80r.?
Odpovedať
@strejdo001 tak potom by sme sa mali zaoberat aj s tazkymi kovmi v pode, NOx casticami vo vzduchu, fluoridom vo vode, dusicnany v mase, ecka v hocijakej prkotine....atd
Odpovedať
@profistavbari Neviem niesom odborník, preto da pýtam. Ani nie po 80, čo napr. po 40?
Odpovedať
@strejdo001 co vetras dom len raz tyzdenne, ze ta trapia take veci?
Odpovedať
@gashtaan každého trápi niečo iné 😉. keď nemáš rozumnú odpoveď, nekomentuj a venuj sa svojim trápeniam 😉
Odpovedať
@strejdo001 skor by bol problem s vylucovanim v novostavbe...ked je ten porobeton este cerstvy Ved uz aj do Cernobylu sa po 30 rokoch da ist pozriet... casom vsetko vyprcha Takže 40-rocny dom uz bude vyzrety
Odpovedať
@mellie111 Ďakujem krásne za múdru radu. A jedna otázka vyriešená 🙂
Odpovedať
@mellie111 cernobyl neni zrovna vhodny priklad. To sa samo nevycistilo, nahnali tam asi pol miliona ludi ktori odviezli hlinu a upratali niektore miesta. Pohybovat sa mozte po vyznacenej trase, ostatne bude nebezpecne este niekolko tisicroci. Ked riesite radon v dome, zacnite radonovymi mapami, ci ste v rizikovej lolalite. Stavebne materialy su zanedbatelny zdroj oziarenia.. moze sa uvolnovat z niektorych hornin a tak dostat napr do cementu (=pomlete sutre).. Daleko vacsi zdroj moze byt studnova voda, vonkajsi vzduch a vitazom je podny vzduch (sutereny) Zdroj: https://www.koral.sk/wp-content/zdroj...
Odpovedať
@filip_pe ano...ale s tym ze vsetok rádioaktívny material zostal v tej oblasti...len zvierat zakopali a podu preorali do velkej hlbky...
Odpovedať
@strejdo001 tak moju pointu si zrejme nepochopil...
Odpovedať
@strejdo001 kedy začneš riešiť ostatné hoaxy ako nebezpečné vyžarovanie s EM žiarenia, ked čítaš články tak už čítaj všetke a potom porovnávaj , to ako dnes každý rieši ako za nedať zaočkovať, no nejde pozrieť do nemocnice
Odpovedať
@strejdo001 radon stúpa zo zeme, v radonovych zónach. Z múrov ak aj v nich bol už dávno vyprchal
Odpovedať
Článok sa načítava...
@duzu no ja sa určite nedám, a??? nerieš tu p..oviny, radšej sa nauč pravopis, potom sa môžme baviť na úrovni. čí a čo budem riešiť, nechaj na mňa, ja ti tiež nekážem či máš nosiť boxérky alebo slipy
Odpovedať
@zita19 polcas rozpadu radonu je nejak 3 dni, vyprchal by z murov dost rychlo. Leda zeby mali tehly s primesou uranu, ale to by mohli svietit zadarmo par miliard rokov 😄
Odpovedať
@filip_pe zas toto sa mi dohladavat nechcelo, ale mas pravdu
Odpovedať
Práve teraz som zapojená do výskumu ohľadne merania radónu. Robí to regionálny úrad verejného zdravia, oddelenie ochrany zdravia pred žiarením. Bola som prekvapená, že mali záujem práve o našu obec, tak preto som sa nato dala. Ponúkli sme im starý, podpivničený dom postavený pred rokom 1992 a chceli sme aj novostavbu, ale tú sme ešte nemali uzavretú, tak o tú nemali záujem. Merania trvajú 1 rok a je to rozdelené na obdobie s vykurovaním a bez vykurovania. Tento mesiac by sa mali merania končiť a potom nám pošlú výsledky. Zaujímali sme sa o to aj preto, lebo vieme že v ČR vám bez protokolu radonového indexu pozemku nedajú stavebné povolenie.
Odpovedať
Radón vzniká rozpadom uránovej rudy a uvoľňuje sa z pôdy. (na webe nájdeš mapku SR s lokalitami s najväčším výskytom radónu) Na starých stavbách to môže byť problém, keďže vtedy sa protiradónová ochrana neriešila, ak by aj, tak už by bola po toľkých rokoch neúčinná. V minulosti sa do pórobetónových tvárnic miešal elektrárenský popolček (hlavne šedý pórobetón) tam je viacero rádioaktívnych prvkov, hlavne Rádium 226 (priemer pri týchto materiáloch je niekde medzi 130 - 80 Bq.Kg-1. Pre porovnanie minerálna vlna má hodnotu radiácie Rádium 226 35 Bq.Kg-1, drevo 0,5Bq.Kg-1. Zákonný limit je 120Bq.Kg-1 pre Rádium226
Odpovedať
@vicky0909, @peter977 Konečne niekto normálny. Poniektorí tu jedinci nemaju dostatočné info a preto všetci, ktorí sa viac zaujimajú o dané oblasti sú paranoici 🙉
Odpovedať
@strejdo001 ale nepoteším ťa. Ak je stavba zo šedého pórobetónu a špeciálne ak pochádza z polovice 70tych rokov tak máš smolu. Vtedy pravidelne išli na trh várky z vysokým obsahom elektrárenského popolčeka a pánové soudrozi na to ka**li... Takže domy postavené v tomto období zo šedého pórobetónu mohli pár rodinám skrátiť život.
Odpovedať
@peter977 Ok, ale vplyvom čoho, uboľňujúceho sa radónu, alebo bol ten pórobetón radioaktívny?
Odpovedať
@strejdo001 prave ten radon je jeden z radioaktivnych prvkov. 'zije' len kratko, rozpadne sa na mensie prvky, kt. tiez ziaria. Sice malicko ale ked sa usadia v plucach tak za cely zivot daju nejaku davku.. Tu sa docitas viacej https://www.suro.cz/cz/faq/radon-v-dome
Odpovedať
@strejdo001 elektrárenský popolček je odpad, ktorý vzniká pri spálení uhlia. Obsahuje rádio aktívne prvky (hlavne urán a thórium), ktoré pri svojom rozpade uvoľňujú prvky : RA 226 (počas rozpadu 1577 rokov +-9 rokov) Th 232 (polčas rozpadu 14 000 000 000 rokov) K 40 (počas rozpadu 1 251 000 000 rokov) Samozrejme, tieto čísla znejú horzivo, ale treba to brať tak, že čím dlhší počas rozpadu, tým menšie zlo. Lebo reálne príjímeš menšiu dávku - menšia intezita žiarenia. Preto je plynný radón tak nebezpečný, pretože má polčas rozpadu 3.8 dní (vysoká intenzita žiarenia) Dôležité je aby stavebný materiál splnil zákonnú hodnotu 120Bq.Kg-1 inak si vystavený nadmernému riziku. A to zistíš len odborným meraním. Treba najprv zistiť o aký typ pórobetónu ide a kedy bol približne vyrobený. Základy treba určite opatriť novou hydrozioláciou a ak sa nachádzaš v lokalite s vysokým výskytom radónu tak aj protiradónovou ochranou.
Odpovedať
@peter977 Lokalita Nesvady som pozeral, že v najnižšom nebezpečenstve, ale ten pórobetón zistím ako? V eshopoch predávajú dektor radónu, kúpiť ten? A na nizke hodnoty radónu mi pomôže vetranie, resp. rekuperácia?
Odpovedať
@strejdo001 riadenie vetranie pomôže pri radóne. O radiácií v murive sa bavíme o pevných prvkoch, ktoré ti detektor radónu nezistí. Na to treba špecializované zariadenie. To ti spraví len firma
Odpovedať
@peter977 Myslíš dozimeter?
Odpovedať
@strejdo001 dozimeter odmeria žiarenie všeobecne. Nevieš odmerať koľko Bq máš za daný prvok. Na to treba špecializované zariadenie, ktoré ako fyzická osoba nekúpiš. Stojí to desiatky tisíc eur. Môžeš dať do miestnosti aj dozimeter na 24h a odmerať priemerné hodnoty, budeš mať aspoň nástrel ako dobre alebo zle na to si
Odpovedať
@peter977 Viem viem, sú na to firmy. Dosť toho teraz študujem ohľadne radónu. Ja som ten dom ešte nekúpil, zatiaľ je zaplatená rezervácia, ale je to dom kolaudovany v roku 83 a cely postavený zo sivého kvádra a strecha je zaizolovaná škvárou. Čo som sa dočítal, tak zvyšená hodnota radónu sa považuje za skrytú závadu pri predaji, kde odstránenie tejto zavady ide na triko predavajúceho, dokonca niektorí právnici, ktorí pripravujumu kúpne zmluvy na starý dom to striktne uvádzajú v kúpno predajnej zmluve, že aká je hodnota radónu v interiéri a na pozemku. Kto by mal hradiť dané meranie, kupujúci, či predajca?
Odpovedať
@sucky1 hormóny z antikoncepcie v pitnej vode, ktoré sa nedajú odbúrať v bežných cistickach ...
Odpovedať
@strejdo001 kto hradí náklady spojené s predajom? Zápis na katastra, právne služby, geometrický plán, energetický certifikát, odhlásenie pôvodného majiteľa ako odberateľa IS?
Odpovedať
@peter977 hmmm, predávajúci? Čo ked nebude ochotná urobiť merania vo vlastnej réžii? Aj ked @Katarína Farská písala, že po 40 rokoch už budú steny vyzreté.... neviem, nevyznám sa, ty áno Katka? Lebo tocmôže hocikto napísať. Prepáč nepoznám ťa, nechcem ta uraziť.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?