Zrubový doma

Zobraz úvodný príspevok
Profilova fotka
Dobrý deň, zaujíma ma VŠETKO ohľadom stavby a bývania v zrubovom dome. Ešte sme len v štádiu rozhodovania sa, máme málo info ale zruby nás očarili. Ocením rady a tipy najmä od ľudí z fachu a od tých, ktorý zrub majú :) Moja (naša :D ) predstava je: aspoň čiastočne podpivničený zrubový domček, s garážou alebo aspoň prísttreškom na auto, 2 NP, balkón, teraska, s pôdorysom aspoň 80m2. Potenciálny pozemok je dlhý ale na šírku iba nejakých 12m. Čo všetko nás teoreticky čaká a aký je rozdiel pri výstavbe zrubu a murovaného domu? Ako sa cca pohybujú ceny domu na kľúč? Projekt nám môže urobiť aj iný projektant, alebo radšej staviť na projektanta z firmy, ktorá by realizovala zrub? ako dlho to môže trvať? čítam čítam, už mám hlavu ako balón, konzultácie s firmami máme v pláne, zaujímajú ma ale tipy čo sa nedočítam, firma nepovie a pod. zn.: o stavbe neviem skoro nič, tak na mňa prosím laicky,ďakujem :) pekný deň.
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@peter977 Mal by to byť rodinný dom
Odpovedať
@lucitta7 chcete to z guľatiny alebo zo zrubových hranolov?
Odpovedať
Profilova fotka
Radšej by sme z guľatiny, ale tak zas necháme si poradiť @peter977
Odpovedať
@lucitta7 no predpokladám že ste sa tomu ešte vôbec nevenovali do hĺbky... Skúsim po poradí : 1. najväčší problém zrubových stavieb je že je extrémne finančne náročné ich dostať do normy A1. Preto som sa pýtal či chcete rodinný dom alebo rekreačnú stavbu. Ak rodinný dom, tak musíte splniť energetickú normu. Stavba z guľatiny nemá veľkú šancu. Museli by ste mať obvodové steny doplnené vnútornou predstenou s poriadne hrubou izoláciou. Drevo je síce izolant ale nie až taký aby to stačilo na normu. Takže si zistite či daná firma garantuje že bude vyhotovené dieľo spĺňať normu. 2. schnutie stavby z guľatiny má fungovať takto : postaví sa hrubá stavba bez okien a dverí. Len stavebné otvory. Po roku sa stavba znovu doťahuje a nechá sa schnúť ďalší celý rok. Až potom sa osadia, dvere, okná a začne sa robiť interiér. Ak sa to nedodrží, tak môžete každý rok meniť okná a dvere. Drevo z masívu sa neskutočne krúti a zrubová stavba si za rok v pohode sadne aj o 3cm. Môžete si dovoliť tak dlho čakať? 3. požiarná ochrana stavby. Slovenské zákony čo sa týka požiarnej ochrany znevýhodňujú zruby. Požiarné ochranné pásmo je 9m. Tj. 9m dookola stavby nesmie stáť nič, žiadna iná stavba, máte taký veľký pozemok? O tom že pri kolaudácií musíte mať povinne nainštalované požiarné hlásiče a hasiaci prístroj asi netreba písať... Samozrejme bavíme sa o rodinném dome, nie chate 4. financovanie stavby - zrubová stavba na hypotéku, nepoznám banku čo to je ochotná financovať. 5. stavba je náročnejšia na údržbu. Min. 1x ročne náter a keďže to drevo bude pracovať kým bude stavba stáť, tak treba riešiť stále vznikajúce nové praskliny. Niekedy tak silno praskne to drevo, že je to ako menší výbuch. Proste to treba ošetrovať, ideálne na jar a pred zimou
Odpovedať
Profilova fotka
@peter977 Ďakujem za toto zhrnutie! presne toto potreujem mať laicky vysvetlené :D ešte sme sa tomu nevenovali až tak do hĺbky, lebo odborným textom a článkom moc nerozumiem, tak zisťujem čo sa dá v rámci mojich možností.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý deň, keď už tu máme vytvorené vlákno, rada by som sa opýtala čo si myslíte o CLT paneloch? https://rakuskydom.sk/clt-panely/ Ďakujem
Odpovedať
@lucitta7 Podľa mňa na to idete zbytočne komplikovane ,... Ak naozaj túžite po atmosfére a pocite zrubu, tak najjednoduchšia cesta sa mi vidí v montovanom, klasickom drevodome ktorý už má svoje priečky vyplnené izolantom ... Na neho z vonku aj z vnútra použiť zrubový drevený obklad ... Strop na prvé poschodie necháte priznané trámy a znova priestor medzi vyplníte drevom ... Dostanete tak dom ako zvnútra, tak aj zvonku komplet obložený drevom ktorý spĺňa požadované parametre ... Cenou to bude asi najprijateľnejšie. Oproti klasickému domu si priplatíte len za ten spomínaný obklad ktorý nebude lacný, ale na druhej strane niečo málo ušetríte na klasickej fasáde, stierkach, malovkách atď ... Ale samozrejme, oveľa menšiu časť, než bude stáť ten obklad. Tu máte pre inšpiráciu jednu z mnohých stránok, ktorá obklady ponúka spolu aj s fotkami z realizácií ... http://www.zruboveobklady.sk/ Z vonku aj zvnútra to môže vyzerať na "nerozoznanie" od klasického zrubu ...
Odpovedať
Treba sa zamyslieť aj nad budúcou údržbou. Náter dreva treba obnovovať, drevo časom tmavne. Pozrite si staré 50-60 chaty, tatranský obklad stmavnutý, na odpis.
Odpovedať
@lucitta7 CLT je momentálne to najkvalitnejšie čo vie drevostavba ponúknuť. Tomu aj priamo zodpovedá cena...
Odpovedať
Profilova fotka
@roman_x myslím si, že aj iné metriály treba priebežne udržiavať, či? podľa mňa, každý, kto chce postaviť dom tak vie, že to znamená oveľa viac práce ako na byte, a že dom pracuje a treba sa oň starať a udržiavať, nech už je postavený z akéhokoľvek materiálu. či? :)
Odpovedať
Profilova fotka
Inak, boli sme sa tento víkend prejsť na potenciálnom pozemku a o pár parciel dalej už jeden skelet zrubu stojí :) popravde mi srdce poskočilo, láska na prvý pohľad. Musím len zistiť komu to tam patrí a porozprávať sa s ním.. ale zatiaľ to vnakoniec yzerá tak, že do zrubu nakoniec nepôjdeme, najmä kvôli času sadania :( preto hľadáme nejaké alternatívy a kompromisy...
Odpovedať
@lucitta7 švagriná má takú obloženú murovanu chatu. Ako kompromis.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@lucitta7 To samozrejme (o tej údržbe) nie je pravda ... Čo také chcete udržovať na klasickej fasáde ? Maximálne ju môžete raz za pár rokov vyvapkovať, ale aj to som nevidel robiť takmer nikoho desiatky rokov ...
Odpovedať
Náter - olej potrebuješ v exteriéri obnovovať každé 3 roky, pozri si na foto - máš tam suknicu s veľkým presahom a zrubový štít. Ako ho budeš za 3 roky obnovovať? Postavíš si každé 3 roky lešenie? Olej bude na slnku a daždi degradovať, bude sa otvárať drevo, skutočne to treba klaždé 3 roky obnovovať. Alebo to zadr*eš lesklou hruboui belinkou, stratíš štruktúru dreva, ale zas dlhšie vydrží. Časom aj tá zdegraduje, ale belinku už budeš musíš zbrúsiť na drevo.Na ten zrubový dom na foto náter stál niekoľko sto eur a je to peklné len do času. Potom treba zainvestovať zas a hlavne na tom popracovať. Ten falošný zrubák na foto - ma veľký presah a malé okienka. V tom dome je tma. Keď dáš veľké okná, menší presah, steny potiahneš vyššie, tak nemáš zrub, ale zlátaninu. Na chatu fajn, ale chceš v takom dome bývať?
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 1 roku
@roboza Viete prosím odporučiť firmu, ktorá to pre švagrinú robila?
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?