Umiestnenie a rozmery okien v šatníku a WC

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte, poprosil by som vás a pomoc s riešením jedného detailu, kde sa nejak neviem rozhodnúť. Na SZ fasáde domu (viď vizualizácia a pôdorys) máme pri pohľade z vonku postupne z ľavej strany: 1. okno spálne 2. okno na presvetlenie šatníka 3. okno na WC 4. vchodové dvere Okno spálne začína vo výške 85cm a končí v 235cm od podlahy. Ostatné okná by k tomuto mali byť nejak zarovnané, nech to nevyzerá zle. V šatníku sa okno často otvárať nebude, je to hlavne kvôli svetlu. Pod oknom bude najskôr tyč na oblečenie. Aký by ste dali rozmer okna v šatníku? Nerád by som ho dal nižšie ako 175cm od podlahy, nech neberie príliš z využiteľného miesta. Na WC sa zasa okno určite otvárať bude. Nemalo by byť príliš veľké a zároveň by kľuka nemal byť moc vysoko. Ja aj manželka máme okolo 172cm, takže komfortne dočiahneme tak na 190-200cm. Možnosti čo ma napadli: - Dať WC okno do praktickej výšky a neriešiť nejaké zarovnanie okien z vonku - Vchodové dvere bez horného svetlíka by boli nižšie ako okná a WC okno by sa zarovnalo k tomu - Dať na WC pomerne vysoké okno s kľučkou na boku a posunutou mierne nižšie od stredu. Ako by ste to spravili vy? Nestaviame z tvárnic, takže okná vieme bez problémov posúvať ľubovoľne vyššie aj nižšie hocikoľko cm. V dome bude tiež rekuperácia, takže neviem ako často to WC okno budeme reálne otvárať.
Odpovedať
1
2
@zltalienka skúsil som... a vyzerá to dobre. Asi budeš mať nakoniec pravdu 🙂 Sauna sa tam takto síce nezmestí, ale môžeme ju dať na záhradu. Orientácia izieb je takto asi najlepšia. Na JZ okno určite nevyjde a ani by som ho veľmi nechcel - Ak tam sused postaví dom, tak výhľad žiadny a cez leto by tam aj tak boli celé poobedie zatiahnuté žalúzie kvôli slnku.
Odpovedať
@dorny paráda...síce by som niektoré detaily dala inak...ale ako sa Tebe páči. Okno na JZ by som si dala...a ak ho budeš mať čiastočne zakryté strechou prístrešku na auto, ešte lepšie. V lete Ti prístrešok zatieni príliš silné lúče a v zime (jar, jeseň) slnko zasvieti a vyhreje popod strechu prístreška. Denné svetlo pri jedálenskom stole oceníš, okno nie je iba o "výhľade" . Sused pokiaľ dodrží odstup 7 metrov a nebude stavať poschodový dom, tak Tvoje okno nezatieni ani v zime. Ten odstup práve 7 metrov má svoj zmysel presne kvôli svetelnosti.
Odpovedať
@dorny Pacila sa mi aj ta predchadzajuca verzia ale vzhladom k svetovym stranam nie idealna. K poslednej verzii: Velke minus je ze si zrusil ulozny priestor na chodbe. Mas rozmyslene kde ulozis rozne serepeticky, ozdoby, postelne, osusky a pod.? Ked mas kupelne obe z chodby tak v rodicovskej by som nechala vanu aj sprchovy ale do detskej by som dala sprchovy. Vacsie deti ocenia a hlavne chlapci. Vstup do obyvacky by som dala oproti stolu a nie oproti telke. Najhorsie v tejto verzii vysli detske. Take usporiadanie zariadenia mi akosi nepasuje. V zadveri by som vyhodila botnik s tym ze ulozny priestor pre topanky by bol sucastou velkej skrine a oproti by som dala komodu na drobnosti, vesanie a lavicu prip. kresielko.
Odpovedať
@wivik mne sa napríklad tie úložné priestory z chodby vôbec nepáčili. Má nakreslené 2 pracovne, stôl, stolička a regál nezoberie toľko miesta koľko m² majú v oboch miestnostiach. Môžu si urobiť úložné priestory v pracovniach. S ostatným súhlasím - vstup do obývačky - 1 meter z chodby dať do obývačky a dvere do wc dať zo zádveria. Detské izby treba doladiť, kľudne by ďalší meter z chodby mohol byť v detskej izbe, len to treba upraviť. Kúpeľne - tým že rodičovská nemá wc, tak rodičia budú chodiť z kúpeľne do wc do detskej kúpeľne (keď bude treba)...to by som radšej urobila obe kúpeľne bez wc a samostatné wc v nočnej časti. Kuchyňa je samostatná kapitola ...
Odpovedať
@zltalienka tak to si uz oni musia zhodnotit kolko ulozneho priestoru potrebuju, hlavne kolko pracovnych dokladov musia ulozit. Tiez ked k nim niekto pride prespat ako uvadzaju ze potrebuju hostovsku tak aj ten dotycny si potrebuje z tasky vybalit niekde. A dalsia vec nemaju garaz. Mozno budu mat zahradny domcek ale ja by som tam take ze lyziarky, korcule, prilby a ani lyze neodlozila. Niektorym veciam vlhko, chlad mraz neprospieva. Tiez sa neda vsetko natrepat do technickej lebo to budu mat aj ako pracovnu a budu sa chciet v nej vediet aj pohnut. Takze z takeho pohladu tam maju malo ulozneho miesta. Ale mozno nesportuju, nic z takych veci nevlastnia tak potom no problem 🙂
Odpovedať
Ja by som este urobila takuto zmenu pre ziskanie ulozneho priestoru z chodby. Satnik by som zuzila na 2,2 m - skrine s hlbkou 60 cm a ulicka by mala necely meter (je to take minimum ale zvladnutelne, nam tak vyslo) a tym by sa ziskalo 40 cm z chodby.
Odpovedať
Profilova fotka
To mas rovnaky plan ako pociatocny, s trochu inou dispoziciou. Je fajn mat kuchynu do ulice, Na take to vykuknutie co sa deje na ulici, kto prichadza, ale je fajn ju mat aj pri terase, ak casto travite, jedavate vonku. S takymto vstupom do dennej casti by si mohol vymenit kuchynu za pracovnu, (ako to bolo), kuchyna by bola po dlzke. Ked nie, WC niekam inam a rovny vstup do obyvky. Okno na zapade sa da tienit, uz aj len zavesom. Snazila by som sa ist z mojho satnika do mojej kupelne, u nas navsteva pouziva detsku kupelnu. Skrine v detskych tak ako v prvom plane. Ako su stare deti? Moje, odkedy stoja na nohach, sa sprchuju. Dve vane v dome vidim ako zbytocnost. Este by som skusila predlzit kupelnu aby tam mohlo byt okno - resp aj vychod na terasu - z terasy priamo vyuzivat WC v kupelni. V kupelniach mysli na to kde sa budu susit osusky, kam si polozis nejake veci, kam das spinave veci. Zadverie je dobre vyuzite. Na jednej strane hlboka skrina, na druhej topankovnik, sedenie a vesanie. Davaj pozor na sirku okna, ak tam chces zavesy, napr v obyvke, okolo 80 cm od steny.
Odpovedať
Ahojte, tak pozbieral som názory na ten pôvodný projekt a rôzne ďalšie varianty tu aj inde. Bolo toho celkom dosť, niektoré veľmi užitočné, niektoré menej. Niektoré si navzájom protirečili 🙂 Rozpočet ani pozemok nie je neobmedzený, takže dokonalé riešenie neexistuje a treba spraviť kompromis podľa osobných preferencií. Prikladám snáď už finálnu verziu a popis prečo sme sa rozhodli, tak ako sme sa rozhodli. Možno to raz niekomu pre inšpiráciu bude užitočné. Potom, keď sa tam bude bývať, môžem pridať info ako sme s tým v praxi spokojní. 1. Zádverie: Na jednej strane botník a na druhej šatníková skriňa. Botník nie je len úložný priestor na topánky, ale dá sa na neho sadnúť pri obúvaní alebo položiť taška. Pri dverách tam budú háčiky na rýchle vešanie. Blízko pri vstupe treba samostatné WC. 2. Obývacia izba + Kuchyňa: Vyhral variant kde kuchyňa ide do ulice. Je to jeden väčší spoločný priestor, ale zároveň je to rozdelené na sedačku, jedenie a varenie. Medzi sedačkou a TV je dostatočný voľný priestor na prechod alebo aktivity (manželka a deti doma zvyknú cvičiť podľa videa). Okno na JZ nie je. Sused ak bude stavať, tak bude len 4m odo mňa a ani jeden z nás by nemal mať okno obytnej miestnosti na tú stranu. @zltalienka - super tip na presunutie dverí WC do zádveria a zväčšenie obývačky 3. Detské izby - dali sme ich nakoniec predsa len na SZ do ulice. Väčšinu roka tam po 15:00 svieti slnko, čo je akurát čas, keď sú zo školy doma. Majú každý vlastnú izbu, majú k dispozícii spoločné priestory a celý pozemok. Keď budú väčšie, majú k dispozícii byt v BA. Ja a manželka budeme doma oveľa viac času a deti sa raz aj tak odsťahujú. Takže jednoducho nebudeme všetko podriaďovať tomu aby boli detské izby do záhrady. Už tak dostanú neporovnateľne viac, než som mal ako dieťa ja alebo manželka. Nech si o tom myslí každý čo chce 🙂 4. Spálňa a pracovne sú orientované do záhrady - budeme v nich reálne tráviť najviac času z celého domu. Na prácu potrebujeme len stôl a počítač. Zvyšok vybavenia izieb je taký multifunkčný - posteľ pre návštevy. Úložný priestor na veci čo sa nezmestia inde, niečo nechať voľné pre návštevy. 5. Kúpeľne - jedna má vaňu, druhá sprchový kút. Mať dve vane alebo dve sprchy je luxus ktorý sme vynechali. WC je taktiež len v jednej kúpeľni - myslím že 2x WC v dome stačí a v tej kúpeľni so saunou by som WC ani nechcel, pokiaľ by naozaj nebolo vizuálne oddelené. Nevidím absolútne nijaký problém ísť na WC do druhej kúpeľne alebo na to samostatné. Vstup do kúpeľne priamo zo spálne nevidím ako taký jednoznačný benefit. Kúpeľne aj tak nie sú "súkromné". Saunu, sprchu aj vaňu budú používať všetci podľa potreby. Saunu a sprchu aj návštevy. A keď bude doma návšteva, tak sa buď ešte v kúpeľni oblečiem alebo dám aspoň uterák a tie dva metre do izby prejdem a hotovo. Vstup z terasy do kúpeľne kvôli WC robiť nebudem. Do kúpeľne sa aj tak nepôjde v topánkach a keď sa človek vyzuje tak prejsť tých par metrov cez obývačku na to samostatné WC nie je žiaden problém. Je to kompromis a asi aj vec zvyku. 6. Chodba, Šatník - plocha chodby zodpovedá tomu, že je tam 6 izieb kde sa treba nejak dostať. Pri poschodových domoch to nebýva o moc lepšie, len je to rozdelené medzi 2x chodbu a schody. Úložný priestor na chodbe sa mi zdá užitočný. Pred každou skriňou treba nejaký voľný priestor, tak prečo na málo používané veci nevyužiť priestor chodby? Športové veci a podobne máme a nie málo. Čo znesie chlad bude v záhradnom domčeku. Ak by sme spravili murovaný a temperovali ho tak tam môže ísť hocičo. Dovtedy tie veci môžu byť v ktorejkoľvek inej skrini alebo šatníku. Týmto by som to asi uzavrel. Ak by sa niekomu chcelo vypracovať ďalší kompletný návrh, tak rád si to pozriem. Ale ja už toho mám dosť 😄
Odpovedať
@dorny tym popisom som sa celkom pobavila, ale v dobrom 😉. Mas triezve a logicke uvahy takze ti nie je ani ci vytknut. Ale zaujima ma situacia, ze ci urobis ked deti pridu s tym ze zi chcu vymenit izby s tymi do zahrady 😅. Este len taky dovetok dam. Ked ma izba moznost mat dvere cca v strede steny tak je to lepsie z pohladu zariadovania. Takze tej jednej detskej by som tie dvere posunula. Ale chapem ze asi chces aby boli rovnake. A este jedna vec mi napadla. Do sauny nechces okno? Take zatmavene aby len von bolo vidno. Sme boli na chate kde tak bola sauna s oknom. Nie kazdy sa citi prijemne v uplne uzavretej miestnosti. Este to usporiadanie stolov v detskych a podla nich okna - mate lavaka a pravaka? Ked obaja pravaci tak nerob zrkadlove izby. Tak aby si netienili rukami. Mozno staci otocit stoly k oknu prip. tam bude rohovy stol aby bol priestor aj na pocitac.
Odpovedať
Profilova fotka
@dorny no a okno v satniku a wc vyriesene! A ty co na to hovoris s porovnanim prveho podorysu?
Odpovedať
@dorny wivik má pravdu. Rozumným odstupom dverí od steny vieš získať priestor za dverami špajze na užší regál a podobne za dverami TM na ... možno aj celú stenu z práčkou, sušičkou, umývadlom a košmi na prádlo... Ešte mi kole oči umiestnenie wc v kúpeľni - hneď pri dverách. Ale inak je to za mňa veľmi pekné.
Odpovedať
@wivik aj mne pride okno v satniku celkom zbytocne, to je taky priestor, kde to nejak podla mna riesit netreba. tak ci tak su tam skrine a ak ma byt zapratane, tak ho tam teda absolutne netreba mat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?