Statika - preklad na altánok

Dobrý deň, Chcel by som sa informovať (príp. alternatívny názor) ohľadom návrhu betónového prekladu. Riešim murovaný altánok s vnútorným rozmerom 6x4,3m ( 2 plné steny a 2 steny z veľkými otvormi), kde v jednom rohu bude podperný murovaný základ v tvare L (0,75 x 0,75 m. Na dlhšej stene bude stena chýbať v dĺžke 2,6m. Strecha bude sedlová a krytina betónová škridla. Strop bude drevený s "priznanými" dubovými hradami 110*140mm v rozostupe 90cm. Chýbajúcu stenu (2,6m) plánujem preložiť vyrobením betónového prekladu. Murivo bude Ytong 200 mm. Moja otázka je, aký rozmer prekladu (aby sa dal inštalovať na 200 mm Ytong) by vyhovoval (radšej predimenzovaný) statickému zaťaženiu strechy (kde dubové hrady budú uložené kolmo na preklade. Zamýšľam sa, či bude vyhovovať preklad 200x300 mm o dĺžke 3,5 m s armovaním roxorom 12mm zviazaného do prierezu obdĺžnika 150x200 s počtom tyčí 8 ks (v rohoch a v poloviciach rozmeru). Profilové "objímky" som uvažoval z 10mm roxoru na každých 0,5m. Za názory a rady ďakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@jano93 nebolo by jednoduchšie kúpiť nosníky pre keramický strop alebo rovno nosníky keramické dl 3m? Výztuž hore 1x10 dolu 3x10 stred nič (tam nemá účinok) strmienka 6 mm 30 cm
Odpovedať
@jan45 varianta sú aj tie keramické nosníky, no rád si robím veci svojpomocne a keď niečo nemusím kupovať, že si to viem spraviť sám, radšej preferujem možnosť spraviť si to sám. Len nemám odhady pre dobrú statiku. Ak mám lajcky zhodnotiť Váš návrh, tak môj Vám prišiel nadmieru predimenzovaný. V stredoch rozmeru nemá účinok dávať výstuž? Dá sa to urobiť aj s roxormi 10mm iba v rohoch a strmienkami každých 30 cm ? Ďakujem
Odpovedať
@jano93 dolu 3x12 ,hore 2x10 (v rohoch) strmienka pri podperach a15cm ,stred 30 cm
Odpovedať
Profilova fotka
@jano93 keď tam dáte nosníky, budú tam 4kusy 8 len dolu. A statika sa nerobí podľa odvahy. V pôvodnom texte mám preklep hore treba v 2x 10. Myslím že kompromis navrhuje daralbajda. Pri nosníku sú dolné vlákna ťahané, predlžujú sa , preto je tam výztuž, horné tlačené, preto je tam betón, v strede zostávajú neutrálne, ani sa nepredlžujú ani neskracujú, preto sa tam dáva výztuž len pri vysokých nosníkoch. Je veľmi zlednodušené poňatie, ale tu to stačí.
Odpovedať
@jan45 Ďakujem pekne.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?