Rekuperácia v chalupe

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň. Chystáme sa stavať chalupu a nevieme sa rozhodnúť, či dať rekuperáciu alebo nie. Budeme tam cez víkendy, aj to tak max.2x mesačne, možno nejaké sviatky. Na dôchodok (ak dožijeme o 30 rokov) sa tam chceme presťahovať. Je to kuchyna s obývačkou a dve spálne, kúpeľňa, technická miestnosť. Ďakujem za rady a zdieľanie skúseností.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasjur A to máte nejak blízko alebo tá vzdialenosť nejak nezavážila vo vašom rozhodovaní? Lebo aj čo sa potom toho následného servisu týka, tak by som chcel niečo, čo nebude veľmi ďaleko.
Odpovedať
@sebasto aký servis? je to spotrebič ako chladnička, raz ročne vymeníš filter.
Odpovedať
Profilova fotka
@palo18 raz ročne? mne bolo teda povedané, že raz za polroka. a v prípade novostavby raz za štyri mesiace, takže teraz som trošku zmätený, popravde 😄 ty máš rekuperáciu?
Odpovedať
@sladam6 áno. Tak dnes majú rekuperácie senzor zanesenia filtru. Určite sa nemení raz za 4 mesiace. Pokiaľ ešte neboli merače zanesenia tak sa menili 2x ročne a aj to len kvôli prachom za servis.
Odpovedať
Profilova fotka
Ale tak predpokladám, že taká výmena filtrov zase nie je nič extrémne náročné. Alebo takto, netreba rozhodne kvôli tomu volať servisáka, zvládnem takú činnosť zrejme aj sám.
Odpovedať
@sebasto Robim to bezne uplne sam. Vacsinou z danej spolocnosti zakaznikovi vedia ukazat, ako na to, staci ti to vidiet raz a zvladnes to dalsi raz aj ty uplne bez problemov. Tiez som si myslel, ze budem musiet volat servisaka kvoli kazdej banalite, ale vobec. Vsetko sa da naucit, ked sa chce.
Odpovedať
@sebasto jasnacka, aj nam ukazali🙂 ziaden problem. prepac, nechcem vyryvat ani nic podobne, ale to taky mladoch riesi novostavbu, rekuperaciu a veci podobne?🙂 mozno len tak mlado posobis, neviem🙂
Odpovedať
@nicholiacik tak vek riešiť je tu odveci podľa mňa 😄 mladý môže začať bývať sám aj v 20tke, keď na to má. rekuperácia je každopádne fajn voľba, takže to schvaľujem.
Odpovedať
@habit no len taketo veci najlepsie fakt riesit este pred stavbou logicky. uz by to malo byt samozrejme aj v projekte. neviem, ci niekto chce vsetko burat, ked uz ma hotovo a zrazu sa rozhodne pre rekuperaciu, to si myslim, ze malokto tuzi po takom niecom 😄
Odpovedať
tak to si uz treba vsetko dohodnut s firmou, oni vacsinou vedia poradit aj kam ju umiestnit, ako maju ist rozvody a podobne.
Odpovedať
@nicholiacik presne tak, ved na to su tu. aj co sa servisu tyka, tak si treba vyberat take firmy, ktore toto maju bezproblemove, niekde sa ani dovolat nevies, ked daco potrebujes/nevies alebo mas daky problem ci sa chces proste len informovat ohladom niecoho. kadejaki su.
Odpovedať
@jaroonkel ty mas skusenost, ked tak vravis? od takej firmy by som rekuperaciu nechcela ani zadarmo 😄 ked sa ti pokazi daco, tak sam si s tym asi len tazko clovek neznaly poradi.
Odpovedať
Článok sa načítava...
ked sa to spravi fakt kvalitne, tak je to jednoznacne skvely pomocnik🙂 je ticha, ani nevies, ze ju doma mas, ale predsa narobi s priestorom take veci, ze je to proste 100 a jedno bez nej.
Odpovedať
Profilova fotka
@victorka505 co to dokaze narobit s priestorom?😄
Odpovedať
@richto tak zrejme mala na mysli, ze ti vie odfiltrovat kadejake pele a rozne tieto blbostky, ktore znecistuju vzduch 🙂 a napriklad aj pachy po vareni nie je v dome citit pri rekuperacii.
Odpovedať
@jaroonkel no aj podla mna je to proste fajn investicia, ked uz ju clovek ma, tak to rozhodne neolutuje. co sa tych pachov po vareni, to neviem, pretoze s tymto sme my problem nemali ani predtym, ja osobne som to nejak nepocitoval 🙂
Odpovedať
@markfani no my sme to napriklad velmi citili predtym 🙂 to sa u nas drzalo aj zo dva-tri dni. zalezi asi aj od stien alebo ja neviem 😄
Odpovedať
@victorka505 to nie je stenami 😄 to je zlym prudenim vzduchu. ked ti proste doma necirkuluje tak, ako by mal, tak sa to potom odraza aj na tomto. u nasej babky aj zaclony napachnute stale, vsetko.
Odpovedať
@jaroonkel "pach pri varení" ide cez digestor do komína, ak je niečo napáchnuté je to spôsobené nesprávnym vetraním , kde je nie rekuperácia musí sa vetrať nárazovo na krátky čas , hlavne v zime , nesmú sa ochladiť steny,
Odpovedať
@duzu presne tak, ono treba vediet aj spravne kurit, nielen vetrat. ked je to spravne vyvazene, tak potom tam nie je absolutne ziadny problem.
Odpovedať
@markfani no len my sme napriklad (priznam sa), v tomto dost chybovali zo zaciatku. bol to stary byt, viac sme kurili ako vetrali a proste vsade sa nam narobili plesne, a tych sa jej potom velakrat velmi tazke zbavit. druhy raz by sme taku chybu uz veru nespravili.
Odpovedať
@pachi12 Vies ako to je, najlepsie sa uci na vlastnych chybach 🙂 Mas pravdu, plesni je narocne sa len tak zbavit. Ako ste to teda vyriesili s tym bytom? Kto by uz len v takom plesnivom byte byval? Vsak z toho mozes mat kadejake choroby, to je jasna vec, to sa vobec neodporuca.
Odpovedať
@jacks101 no ako som aj pisal, plesni sa zbavit da, len treba fakt spravne zacat vetrat. alebo do novostavby uz rovno dat rekuperaciu, aby clovek tomu dako predisiel.
Odpovedať
@markfani No aj známi teraz stavali, už majú postavené, budú kolaudovať a veru aj oľutovali, že si tú rekuperáciu nedali 😄 Neviem, prečo na to nemysleli. V dnešnej dobe by som nad tým uvažoval už takpovediac automaticky. Nevidím v tom jedinú nevýhodu.
Odpovedať
Profilova fotka
@tomasjur no pre mňa to bola prvá vec, ktorú som mal v hlave, keďže to neustále okolo mňa ľudia riešia, tak som sa s tou myšlienkou neustále pohrával 😄
Odpovedať
@sebasto a ved dobre robis. pokial su financie, tak nie je dovod, preco si to nedat, ked to ma tolko dobrych vlastnosti 🙂 ja osobne by som bez riadeneho vetrania uz byt nechcela. predtym sme praveze o tom ani nechyrovali, ale som rada, ze sme sa na to dali.
Odpovedať
@nicholiacik ono to mozno pride niekomu ako zbytocne draha investicia alebo zbytocna investicia celkovo 😄 ale my sme takisto radsej ozeleli kvoli rekuperacii ine veci, ktore zase nam prisli zbytocne 🙂 toto rozhodne nebola vec, ktoru by sme neskor olutovali.
Odpovedať
@victorka505 takze vas to financne nezruinovalo, hej? 😄 ako napad je to dobry, tiez by som to chcel v buducnosti, ale skusenost zatial nemam.
Odpovedať
@daxxor Pokial mas financne prostriedky na stavbu domu, tak uz ta rekuperacia je nic jednoznacne 🙂 Ono samozrejme zalezi aj na znacke, aku si vyberies, lebo tie ceny sa dost roznia.
Odpovedať
@frantos ja zase nic specialne doma nechcem a ani nepotrebujem. lebo viem, ze tie vetracie jednotky maju kadejake rozne funkcie, ktore mne osobne pridu uz zbytocne. co sa tyka tej vlhkosti v dome, to je za mna taky najhlavnejsi dovod, kvoli ktoremu nad nou vlastne aj uvazujem.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?