Kvalita sucasnych novostavieb

Zobraz úvodný príspevok
Dnes investori stavaju domy kde urobia 3 bytove jednotky. Ma niekto skusenosti s byvanim v takychto bytoch co sa tyka kvality vyhotovenia stavby, zvukovej izolacie medzi susednymi bytmi pripadne na co si dat pozor pri kupe takejto nehnutelnosti?
Odpovedať
1
2
@martosko K tej nepriezvučnosti. Konkrétne povedzme v prípade SDK steny. Áno, samotná doska SDK má určité tlmenie hluku. Ale nie ak do nej narobíš diery napríklad pre elektrické zásuvky či vypínače atď. Vtedy sa SDK chová úplne inak. Skús si predstaviť monolitickú betónovú 20cm stenu medzi dvomi miestnosťami. V jednej miestnosti niekto zakričí, v druhej to nepočuť. Ale keď do tej steny navŕtaš otvor 5cm tak už ho počuť bude - a poriadne. Môj osobný názor je, že SDK stena medzi dvomi bytmi by sa mala robiť s ďalšou predsadenou priečkou. Nemali by v jednej z nich byť urobené nijaké vedenia s prestupmi do vnútra miestnosti. Ja viem, že je medzi dvomi SDK panelmi ešte nejaká tá izolácia z minerálnej vlny - ale to nieje dostatočne zvukovoizolačné. Skúste dať do dverného otvoru medzi dvomi miestnosťami minerálnu vlnu hrúbky 80mm či sa z miestnosti do miestnosti nebudete počuť. Budete aj pri hovorení tlmeným hlasom. Podobné si myslím že to je aj so stenami z iných materiálov - v miestach kde sú steny tenšie kvôli vedeniam, drážkam pre ne a podobne sú zhoršené ich zvukovoizolačné parametre. To je môj názor, ktorý nikomu nevnucujem. Podotknem, že nie som odborník na akustiku ani stavbár, môžem sa mýliť. Je to len môj názor, nechám sa presvedčiť odborníkom.
Odpovedať
@martosko skutocne sa pri kolaudacii meria uroven nepriezvucnosti?
Odpovedať
Jaj tu sa rieši kvalita bytoviek...už som chcel prispieť ohľadom domov..nejdem mimo tému.
Odpovedať
@stavkluc veľa z týchto odpovedí ale nie sú skúsenosti, ale len domnienky, resp. veci ktoré niekde počuli ... Na SK je fakt, že podstatná časť "obyvateľov" má zafixované "developer = nenažraný podvodník" ... Áno, bez debaty sú aj takí, nie je ich málo ale hádzať ich všetkých do jedného vreca je samozrejme absolútne nesprávne ... A teda, čo "developer", to iný prístup, projekt, materiáli a teda aj iný výsledok ...
Odpovedať
@lubk0 nemyslim si, ze tu ludia pisu domnienky, vacsina tu popisuje vlastnu skusenost a ano su developeri, ktori robia i kvalitne stavby
Odpovedať
@stavkluc kazdopadne tu nemas jednu jedinu odpoved na tvoju otazku (ani ja som vlastne neodpovedal presne na nu), takze neviem co si z toho chces vlastne zobrat ako relevantne info
Odpovedať
Betón vychádza automaticky dobre na normovú potrebu nepriezvučnosti, akurát kroková je horšia a preto sa na stropy dáva skladba, ktorá to má zlepšiť. Horšie su na tom kúpeľne, lebo tam sa to samé o sebe dosť ozýva a nie je tam toľko pohltivých materiálov, takže to aj sám človek inak vníma tú akustiku. A meranie sa musí robiť pre bytovky. Neviem ako to majú však dvojdomy. Ale raz mi jeden človek povedal, že ľudia teraz viac počujú zvuky ako keď boli v staršom byte a meraním sa mu potvrdilo, že teraz je dosť vysoké tlmenie toho okolitého šumu, čiže zvýrazňuje to ostatné zvuky. Keď boli zlé okná, tak bol proste ruch áut z ulice alebo strojovňu výťahu počuť a celkovo taký zadný šum, že nebol taký výrazný rozdiel medzi inými zvukmi. A mne sa to potvrdilo na jednej návšteve v novom byte, kde normálne bol pocit, že hodiny sú úplne hlučné a asi by išli hneď preč na mojom mieste.
Odpovedať
@hockto mam tu odpovede na moju otazku. O zvukovej izolacii sa tu pise dost a tiez o tom ako si dat pozor na novovzniknute firmy, ktore sa ucelovo zalozia na jednu stavbu a po jej dostavani zaniknu. Tak napriklad toto mi pomohlo.
Odpovedať
@stavkluc no, si pozri 4 prvé odpovede ... 1 od témy, 2 domnienky a 1 čiastočná kde sa hovorí, že ide takmer vždy len o zisk ... Tak neviem, či čítam inak ...
Odpovedať
Profilova fotka
@toky1 Je samozrejmé že do medzi bytových stien sa nezasahuje, ak je tam potreba viesť nejaké rozvody tak sa to rieši inštalačnými predstenami. @stavkluc merania sa nerobia ale podľa použitých materiálov sa dá zistiť o akú konštrukciu sa vo výsledku jedná ale určite nie je problém si také meranie objednať a potom riešiť nápravu s investorom. Čo sa týka tých domnienok jasné že čo je tu popísané sú len domnienky, lebo nikto tu nepísal o žiadnych číslach nikto ten hluk nemeral, všetko to boli zdania a pocity a to ti nič nepovie. Predstav si že sused púšťa muziku nejakých 93 dB stena ti utlmí tých 53 a k tebe prenikne 40 dB pre niekoho je to v pohode ani si to pri dvoch deťoch nevšimne pre niekoho je to strašný hluk. Niektorý hovorili o hluku cez strop čo je úplne iná disciplína ako hluk cez steny, ide aj o to aký hluk vyrábaš ty v tvojom byte či máš pustenú telku alebo spíš, ide oj o hluk z exteriéru čiže naozaj sú to len pocity a ty v tom byte z rovnakými susedmi to môžeš vnímať úplne inak. Toto nie je teplotechnika že keď je niekde nízka vnútorná teplota tak sa prvok zateplí a vyriešené. Zvukotechnika je komlikovaná na vysvetľovanie meranie a riešenie.
Odpovedať
@lubk0 je tu vela inych komentarov a vecnych, takych ktore v inych vlaknach nenajdes. Zvukovu izolaciu ludia nezvyknu preberat pri kupe nehnutelnosti. Kazdy pozera po oknach, aku to ma kuchynu, alebo obkladacky, pritom tema zvukovej izolacie je nemenej zavazna na kvalitu byvania. Murivo sa neriesi, to je kontrolovane statickym vypoctom a stavebnym dozorom, tepelna izolacia a s tym i kvalita okien uz dnes prechadza auditom, tak tam nema developer vela priestoru na usetrenie. Usetrit moze prave na zvukovej izolacii, na priestore pred domom, pivnicnych priestoroch, mozno kvalite vyhotovenia strechy, pripadne ake vykurovanie je v danom dome. Na to vsetko som sa pytal a necakam, ze tu budu odpovede za 4 dni co toto vlakno vzniklo.
Odpovedať
@martosko ak spominas tu teplotechniku, este je otazka na hluk z kotolne, pripadne od tepelneho cerpadla vzduch-voda, kedy ma vonkajsiu jednotku pod oknom urcite jeden z bytov a moze byt problem ju v pripade hluku premiestnit, pretoze moze byt, ze ju nebude kam premiestnit, pripadne bude vadit len jednemu obyvatelovi a ostatni obyvatelia budu pasivni
Odpovedať
Článok sa načítava...
@stavkluc Ak je v bytovke aj rekuperácia, tak nejako nemá zmysel otvárať okná a pri zavretých oknách dosť pochybujem, že niekto bude počuť vrčať vonkajšiu jednotku TČ aj keby bola pod oknom. V byte som mal vonkajšiu bedňu od klimy na balkóne pod stropom vedľa francúzskeho okna a keď bolo zavreté vôbec som ju nevnímal. Klima Samsung wind free. Principiálne iná hlučnosť pri TČ nie je.
Odpovedať
@stavkluc no neviem teda, čítam tieto diskusie na streche už roky a teda tvrdiť, že tieto info v iných vláknach nenájdeš je tak trocha nepravda ... Nie raz tu boli diskusie kúpi dvoj či trojdomu a argumenty, ktoré tu čítaš tu už zazneli naozaj mnoho krát ... V časti svojej otázky si sa pýtal na skúsenosti, ja som ti písal, že sem veľa ľudí píše svoje domnienky (nie reálne skúsenosti - lebo v takej stavbe proste nebývali) - ja som netvrdil, že sú tu iba takéto komenty 🙂 Toto, čo si napísal, citujem "Zvukovu izolaciu ludia nezvyknu preberat" = je samozrejme hlúposť ... Ak tu niekto kupuje dvoj a viac dom, zväčša najhlavnejšia otázka smeruje práve k tomu hluku ... Sám som tu na streche na kopu takýchto tém odpovedal ... Ľudia nie sú zase úplne nahlavu, keď kupujú dvojdom = táto téma ich proste zaujíma ... Všetko ostatné sú individuálne veci stavbu od stavby, developer od developera, martosko to tu popísal celkom presne ...
Odpovedať
@lubk0 OK, vdaka za tvoje prispevky
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?