Vzdušný spoj 300m pripojenie na internet

na ulici kde staviam je to z internetom bieda, TCOM ponúkol 8 Mb ADSL Rodičia na druhej ulici majú v pohode VDSL, mám priamu viditeľnosť cca 300m vzdialenosť, napadlo ma urobiť nejaký Wifi bridge, nemáte niekto skúsenosti ?
Odpovedať
1
2
Profilova fotka
@tino2 ja som mal tak spojenie vyse 900 m s Microtik SXT 5HnD.
Odpovedať
@majkoj a ako to slo
Odpovedať
našiel som na bazáre wifi mikrotik sxt lite 5 20 € ks
Odpovedať
Profilova fotka
aj sxt lite 5 ti bude chodit, ak mas priamu viditelnost
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 v zasade to fungovalo dobre, ale nemal som tam pristup, takze ked sa nieco seklo (npr po vypadku elektriny) tak to bolo problematicke. A jeden krat mi to odpalil blesk :-D
Odpovedať
@majkoj odpálil ti len anténu alebo aj to čo bolo za ňou ? chcem to napojiť do racku do switcha a u rodičov na ich VDSL router. Ešte mám možnosť isť cez SWAN cez ich LTE s vonkajšou anténou- len tam je viazanosť 2 roky alebo 4ku - na mobile chodí akotak celkom ok - urobil som zatiaľ Wifi hotshop ale FUP 300 GB Zas Tcom by mal robiť optiku, stavebko už majú ale nikto nevie kedy, preto sa nechcem viazať inde. A rodičia to skoro nepoužívajú tak ma napadla táto možnosť
Odpovedať
tak už tie antény z bazáru niesú , musím hľadať iné 😞
Odpovedať
pozri na bazosi ubnt, UBNT nanostation M5, na dsl by malo stacit... microtik v bezdrate zatial nieje tam kde UBNT..
Odpovedať
@mgx to plati freebandove spoje vseobecne, nie pre konkretny produkt @tino2 ubnt nanostation loco m5 je tvoje riesenie... ubnt oproti utiku su ovela vhodnejsie pre laikov z pohladu konfiguracie
Odpovedať
Ak mas priamu viditelnost a nie je tam moc obsadene 5GHz pasmo tak by som isiel do radia.
Odpovedať
@danculd je to časť kde su len rodinne domy, z domu od komína(možno aj z okna izby na poschodí) vidím balkón rodičov, sú o niečo vyššie, nieje to rovina
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 len antenu a ostatok vies chranit. Len treba pocitat s tym, ze von si v 5Ghz povinny pouzivat detekciu meteo radaru, takze spojenie trva niekolko minut. Ale ak nevypadava casto elektrina , nie je to az taky problem.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@tino2 tiež mám od nich len 8 Mb ADSL asi 3 km od zdroja zatiaľ stačí, v ulici asi nik veľa nesťahuje a ponúkajú mi i spojenie vzduchom 300Mb za 10,9 Eur, včera sa tu objavil díler ponúka optiku do roka od O2
Odpovedať
Mám s tým skúsenosť. 300m je nič, ale musí byť priama viditeľnosť. Treba dávať pozor na to, že vlna môže mať až niekoľko metrov, preto čím voľnejší priestor, tým lepšie. Stromy by vadiť nemali. UBNT Nanostation by stačiť mohlo, ale radšej by som šiel do Airgrid alebo Powerbeam/Nanobrdige. Sú to antény určené až na 30km, ale je tam regulovateľný výkon. Mám Airgrid na 3km a ide to absolútne bez problémov.
Odpovedať
ok pozriem niečo na bazoši ešte by som sa opýtal či máte niekto skúsenosti s rutrami pre 4G LTE pre 4ku napr. MR200 https://pc.bazos.sk/inzerat/114972512... na alze moc dobré recenzie nemá, že vraj vypadáva signál
Odpovedať
@ralf364 @majkoj a ak by bola jedna z anten za skridlou alebo za oknom, tak by to asi nešlo, však ?
Odpovedať
Profilova fotka
@tino2 treba skusit.
Odpovedať
@tino2 skridla ma vacsi utlm, za sklom na taku vzdialenost v pohode
Odpovedať
@tino2 Za sklom ok, ale je osobne nemam dobry pocit z priestoru zamoreneho zbytocnym elektromagntickym ziarenim. Ale ak ti toto nevadi, pohoda. Za skridlou by to zrejme fungovalo dost zle.
Odpovedať
@ralf364 dik aj keď moc nechápem rozdiel ak je za sklom a vonku, je to predsa smerová anténa a žiari smerom von. A tá čo žiari ku mne bude žiariť rovnako bez ohľadu na to či klient je von alebo dnu. Alebo sa mýlim ? To k tomu zamoreniu. Citlivosť bude samozrejme lepšia vonku.
Odpovedať
@tino2 "zamorenie" je dane jednak vyzarovacim diagramom anteny v klientovi (ono je dokonca jedno ci pri spoji ptp je to klient ci ap) a jednak okolitym priestorom resp. materialom v okoli, tzn. ci a aky utl sposobuje alebo naopak sposobuje odrazy, co potom zhorsuje jitter a natahuje latenciu spoja.. v 5ghz pasme by som "zamorenie" vobec neriesil, to je taka bioekorawvegan moda.
Odpovedať
@ralf364, @tino2, zaujímavé že až teraz niekto "špekuluje" ako pôsobí to ktoré žiarenie na človeka, počnúc mikrovlnkou,indukciou, domáca sieť, donedávna slúžilo pásmo 5G - frekvencie 700MHz pre šírenie 2. tel programu s výkonom i 100 kW, to mal v dome oveľa vyššiu hodnotu ako teraz, a doteraz sa na to nikto nesťažoval že nemá z toho dobrý pocit, niekedy ešte ako študent sme mali z toho dobrí pocit, lebo každý mal na posteli krištálku, signál nepotreboval zosilnenie pre sluchátko
Odpovedať
@duzu @kejsix presne preto som napisal, ak to niekomu vadi. Su ludia, ktori nestrpia ziadny vysielac v okoli 20km a su ludia, ktori si na seba pustia 10 smerovych anten s tym, ze ziarenie nie je ionizujuce takze pohoda jahoda (oba priklady prehnane samozrejme) @tino2 mam smerovu antenu vonku za oknom a v celom byte chytam plny signal tej anteny. dokonca aj dve poschodia nizsie je este skoro plny. nemeral som presne, kolko dB.
Odpovedať
@duzu STV2 na Krizave svojho casu v analogu prazilo 750kW :-D samozhrejme ERP v nulovej rovine, ina spektralna hustota atd. Ale bol to kus techniky, vysielace pentody osadene vo vodnych chladiacich tuneloch... Som ale rovnakeho nazoru, dnesna hustota elmag pola je brutalna, hoc spektralne rozlozena... to nejaky 5GHz freeband spoj ozaj nevytrhne z biedy....
Odpovedať
@kejsix dik za odpovede, riešim to len dočasne kým bude dostupný normálny net - optika
Odpovedať
@ralf364 @kejsix neviete aký je rozdiel medzi nanostation loco m5 nanostation m5
Odpovedať
@tino2 staci ti to lacnejsie loco... drahsi ma dva ethernet porty a tusim o 3db silnejsiu antenu (neviem isto z hlavy). Na malu vzdialenost je to jedno.
Odpovedať
ak kupujes starsie anteny na bazosi a je tam Nanostation M5 kup radsej ten, vyhoda okrem trochu lepsej anteny je aj ten druhy port, ktory ma POE, takze nan teoreticky vies pripojit kameru ci inu antenu napajanu cez POE, co sa obcas hodi...
Odpovedať
@goldway hej hladam na bazosi https://pc.bazos.sk/inzerat/115415102... https://pc.bazos.sk/inzerat/114712972...
Odpovedať
tak ako som pisal to 1euro naviac by som obetoval 🙂 rozdiel je cisto len v LAN POE porte a 16dB pri M5 / 13db antenu pri LOCO, inak su to totozne zariadenia s rovnaky firmwarom...
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?