Vodomer

Zobraz úvodný príspevok
Zdravím Vás, Chcem sa opýtať či má niekto skúsenosť alebo už v minulosti riešil, že sa mu kovová ručička na vodomeri točila čiastočne dozadu a následne dopredu. V realite to vyzerá, že mi za každých 25min odtečie jeden liter vody, lebo sa vždy viac rozbehne dopredu, čiže doprava. V skutočnosti by som mal mat nulový odber v dome. Prikladám aj video: https://youtu.be/FfHObMdRD3U?si=nlLC_...
Odpovedať
1
2

Odpoveď na príspevok od dacanko:

@megdesign moc miesta na tu spätnú klapku pred vo…
@dacanko Nepočúvaj nikoho, kto Ti radí zasahovať do časti potrubia pred vodomerom, len si tým môžeš značne skomplkovať život. Okrem toho, keď nemáš u vodárov kamarátov, tak dávaj dobrý pozor aj na plomby kolo vodomera, aby si nepoškodil. Spätnú klapku si namontuj na trase za vodomerom, teda medzi vodomerom a domom. Preto vravím, že na "trase", lebo je absolútne jedno kde ju dáš. Vôbec nemusí byť tesne za vodomerom vo vodomernej šachte. Kľudne si ju daj na ruru v technickej miestnosti, resp. na mieste, kde Ti prívodná rúra prichádza do domu. Pozor akú klapku kúpiš, lebo existujú stojaté, ležaté, aj univerzálne.
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od megdesign:

@dacanko tak ju treba dať za vodomer. Plus určite…
@megdesign díky 👍
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od petersd:

@dacanko Nepočúvaj nikoho, kto Ti radí zasahovať…
@petersd ďakujem za radu 👍
Odpovedať
Mne vodári menili vodomer po rokoch. Akonáhle ho vymenili mi povedali, že mi kolíše tlak. Koliesko sa krútilo neustále doprava doľava. Povedali mi nech si dám spätný ventil, že nový vodomer to zaratáva ako odber. Od vodomeru som mal 14 metrov k ventilu v dome, druhá vetva cca 40 metrov do záhrady, na konci ventil. Keď som zatvoril ventil v šachte do záhrady, prestalo to. Tak som dal spätnú klapku pred moje ventily v šachte.
Odpovedať
Profilova fotka

Odpoveď na príspevok od dacanko:

@petersd ďakujem za radu 👍
@dacanko mozes tu dat vypocet ako ti vyslo viac ako 70m3 vody ? dakujem
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

Mne vodári menili vodomer po rokoch. Akonáhle ho …
@zdenkonr .. akože vám kolíše tlak...? To ako vodári mysleli..? Ja mám za to, že ak mi v dome "nenaťahuje" hadice, tak s tlakom a objemom body v systéme ma niečo spoločné len expanzka. Inak to kolísanie musí ísť z pred vodomeru...či? Ako mi môže v dome kolísať tlak? Keď pustím vodu a rýchlo zavriem, vtedy zvýšime tlak v systéme, lebo rozbehnutá voda nezastaví zavretím kohútika. To kompenzuje expanzka. Iba sa pýtam..
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od brapene:

@zdenkonr .. akože vám kolíše tlak...? To ako vod…
@brapene na studenú vodu expanzná a k čomu?tam jedine ak má niekto vyšší tlak na vstupe tak pretlakový ventil, expanznú mám len na kúrenie v systéme s čerpadlom, tlak vody kolíše podľa odberu v celej vetve ak je nie v celom systéme vyvýšená nádrž ,ak je veľká nádrž vo väčšej výške na kopci,, je statický tlak na každom mieste iný podľa výšky stlpca,na rovine dávajú nádrže na konštrukciu, pre "vrchára" je to orientačný bod
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od duzu:

@brapene na studenú vodu expanzná a k čomu?tam je…
@duzu .. kým som zreguloval tlak na vstupe do domu som zastavením naplno pustenej vody, tým spätným rázom urval 2x nádobu s filtrom, preto som ten ráz eliminoval takto. Potom už sa to nestalo... a následne som až dal regulačný... ale otázka do diskusie znela, že čo to môže robiť, to kolísanie tlaku.... keď sa tí vodári tak vyjadrili. Hmm?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od brapene:

@duzu .. kým som zreguloval tlak na vstupe do dom…
@brapene ak nemá spätnú klapku ,tak ak na vetve padne tlak kvôli odberu ,napríklad suseda ,tak môže takto vodomer zareagovať. Nám vodári dávali spätnú klapku,predtým nebola a tlak mierne kolisal ( predtým sme nemali ani regulátor) teraz keď je aj regulátor a spätná klapka ,tak sa nič nedeje...
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@brapene ak nemá spätnú klapku ,tak ak na vetve p…
@willinko23 ... čiže kolísanie tlaku začína vlastne poklesom na vstupe? To je potom kolísanie tlaku vodárov...ktoré pri spätnom chode točí vodomer a to sa už teda platí.. áno? Takto tomu treba rozumieť?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od brapene:

@willinko23 ... čiže kolísanie tlaku začína vlast…
@brapene neviem či vodomer môže počítať aj spätny tok vody. To by som netvrdil...lebo to neviem Ale iste môže kolísať tlak...hlavne u nás keď v lete napríklad na hornom konci už nemali vodu ,tak my dole sme mali tlak hore dole...až kým nedali klapky spätné . Ale či to počíta vodu aj pri spätnom prúdení to neviem...v lete plánujem spojazdniť studňu ,ak by tak nebola spätná klapka ,tak by som to vedel vyskúšať 🙂
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@brapene neviem či vodomer môže počítať aj spätny…
@willinko23 spätný chod som myslel už smer do domu.
Odpovedať
Článok sa načítava...

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@brapene ak nemá spätnú klapku ,tak ak na vetve p…
@willinko23 a spätnú klapku máte pred vodomerom alebo za vodomerom?
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od zdenkonr:

Mne vodári menili vodomer po rokoch. Akonáhle ho …
@zdenkonr Vás aspoň upozornili, mna vôbec, takže kľudne za vodomer sa môže nainštalovať
Odpovedať

Odpoveď na príspevok od willinko23:

@brapene neviem či vodomer môže počítať aj spätny…
@willinko23 vodomer odčitáva len pokiaľ ide voda opačne , ak je nie spätná klapka, a aj ked je nie od domu to mám len 10 m a tam tej vody veľa nebude, ak sa odstaví voda, počuť vo výpuste syčať ihned zavrieť ventil v potrubí bude podtlak a voda neodtečie
Odpovedať
Ešte by som dodal, že pôvodne nemali vodárne požiadavku na regulačný ventil. Teraz to majú v požiadavkcá a aj dajaká redukcia tam je pred vodomerom a za vodomerom (ZSVS)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?