Frekvenčný menič pre ponorné čerpadlo do vŕtanej studne

Zobraz úvodný príspevok
Ahojte. Pokazilo sa mi vibračné čerpadlo s ktorým som čistil studňu, a chcem kúpiť už niečo poriadne čo bude slúžiť po dokončení stavby aj na polievanie záhrady aj na napájanie domácnosti. Mám vyhliadnuté ponorné odstredivé čerpadlo, len na domásnosť je to dosť silné. Preto uvažujem nad frekvenčným meničom pre napájanie čerpadla. Máte s takým niečim niekto skúsenosti? Takéto niečo som videl v ponuke k čerpadlám http://www.frekvencny-menic.sk/sites/... Principiálne sa mi lúbi na tom to, že umožnuje plynulý rozbeh a zastavenie čerpadla, ak by nebolo treba plný výkon dokáže znížiť otáčky a tým zníži prietok (vhodné pri napájaní domácnosti). Takže tým obmedzí počet zopnutí, a tiež keď má plynulý rozbeh tak odpadá aj obmedzenie čo sa udáva 20x za hodinu či ako to je. Takže v konečnom dôsledku znižuje opotrebenie, predlžuje životnosť čerpadla.
Odpovedať
@mirec1 Kúpiť si ale ferrari ktoré dá "len" 200km/h lebo je priškrtené tiež neni výhra ale ja to heslo odkiaľ si zistím :-D, Akurát som skrátil hadice, káble ako aj trošku na oko upravil a zatiaľ pekne po sebe 10x nabehlo, možno bol len ten ich 20m kábel niekde zalomený a s mojím krátenim možno v dobrom mieste odstrihnutý :-D uvidíme zajtra či ho zapnem alebo nie :-x
Odpovedať
@dirgiex rozpravas tu o skrtenom ferrary a ked vidim z coho mas spravene rozvody vody, tak sa len smejem :-D Cez tie pexove kolena ti toho moc nepotecie bratu ;-) Pockaj ked ti skonci zaruka a potom ti ho musia dat a ked nie, tak jedine staznost.
Odpovedať
@rkorba No vidíš a to mi robili ľudia s fachu ako aj s podlahovkou, či len niekedy nie je lepšie si všetko urobiť sám a ako sa patrí 8-)
Odpovedať
Naco tam je ten regulátor tlaku keď je tam FM? Aby to viac stalo? Tlakový snímač má byt na predĺžení aby sa neznášal, nie priamo na 5cestnej tvarovke. Priemery potrubia NO koment.
Odpovedať
@dirgiex -instalacia velmi divna, vedel by som to iste spravit s ovela menej spojmi, a ten PEX si zober ze si si kupil cerpadlo s prietokom 100l/min a cez tu trubku ti realne pretecie 60 a cez to koleno mozno 30-40 l/min :-) ale tak neviem tvoje podmienky, mozno mas hlboku studnu a velku vzdialenost a aj tak by si viac nedostal... druha vec ze napajanie vedies spolu s privodnym kablom do cerpadla - to je pri menicoch zakazane, tam by som hladal chybu, je to nespravna instalacia. tlakove cidlo mas bez predlzenia teda ti vela nevydrzi. Navod sa tu evidentne necital :) ale co ma tam uplne sokovalo to tam mas redukcny ventil?? naco ako?? ako ty si nastavis ze chces mat tlak 4Bary, menic ti drzi tento tlak a tebe ho potom redukcak redukuje na 3Bary? naco potom frekvencny menic?? ved to je uplne proti logike. Na menici si nastavis tlak aky pozadujes a redukcny ventil je uplny nezmysel pri pouziti menica. Ci aku tam ma funkciu?
Odpovedať
@smotek7 Redukčny ventily som dnes vyhodil idem tam dať spätnú klapku a áno isto ho tam vopchali aby sa viac nacenilo ;-( , a s tými priemermi nespravím nič žiaľ všetko zaliate v podlahovke.Snímač tlaku nemusíš dávať na predĺženie pokiaľ Ti to ide cez filtre tak som vyčítal samozrejme je to to najmenšie dokúpiť predĺženie a dať.Dnes som tom len ako tak spustil tak som len za to rád.
Odpovedať
@mirec1 Akon som už písal vyššie robili to vodári a dopredu vedeli že budem kupovať FM.A elektrika bola natiahnuta ešte pred tými ako som doťahoval nový kábel, najprv malo ísť všetko do šachty tým pádom by sa nič nekrížilo, neindukovalo.
Odpovedať
@dirgiex -tomu rozumiem ale mas problem ze ti vyhadzuje chybu a ta chyba je pre zlu instalaciu. Jednoducho tie kable byt spolu nemozu. Teraz musis rozmyslat ako to vyriesit. Neviem ci neaka tlmivka by pomohla, skus sa spytat neakeho ozaj dobreho elektrikara
Odpovedať
@mirec1 Dnes ak si čítal vyššie som zistil že pokiaľ som pohybal čerpadlom tak som to rozbehol, ked som volal na to heslo tak mi servisák od nich povedal že je možné že je problém už od nich v zle zalisovaných káblov na čerpadle dokonca že priamo v čerpadle môže byť studený spoj.Predtým som mal oveľa dlhšie káble ako aj hadice všetko som to pokrátil trochu dal do "pucu" a menič 10x bez problémov nabehol nechal som ho ísť cca 15min vypol/zapol a išiel.Zajtra uvidím či bude hlásiť chybu alebo nie, vyskúšam aj vyššie tlaky ktoré sú definované ako sa to bude správať.
Odpovedať
@dirgiex - no tak drzim palce nech to uz ide :-)
Odpovedať
To predlzenie na frekvencny menic sa da ako riesit? kde kupit?
Odpovedať
@radoslavc predĺženie na FM? To patrí na snímač tlaku.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@smotek7 prepac som sa pomylil, ano predlzenie na snimac tlaku, potrebujem cca 20m predzlenie od vyroby mam cca 1m.
Odpovedať
@radoslavc ale my sa bavíme o mosadznom predĺžení na závit aby sa nedostavala spina do snímača. Kábel si predĺž, stačia vulkanizačné buzirky. Len si prever aká je povolená max vzdialenosť. Nesmie byt určite vedený súbežne s káblom k čerpadlu.
Odpovedať
@smotek7 to preco nesmie byt vedeny subezne?
Odpovedať
@radoslavc rušenie...
Odpovedať
tak tu som to nasiel...https://www.aquamonts.sk/vyrobca-electroil-2/
Odpovedať
Chcem sa spytat mam frekvencny menic napojeny do domu ,vrtana studna s dostatkom vody..byvame rok a nebol ziadny problem ale po roku my zacal kolisat tlak na nanometry..predtym si drzal staly tlak 3 bar a teraz skace od 2 bar az do 6 bar.neviem cim to je ale vody v studni je dost a expanzna nadoba ma tlak 3 bar..
Odpovedať
@jaris98 - neviem aky mas menic, na mojom menici mam mat podla navodu v expanzke o 0,5Baru menej ako je prednastaveny tlak. Skus pozriet v navode ako to mas ty. Ak mas nastaveny tlak 3Bar tak v expanzke ma byt len 2,5Bar. Druha vec moze byt pokazeny, zaneseny snimac tlaku...
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 6 mesiacoch
Ahojte, prosim vas, vedeli by ste mi poradit. Riesime teraz vodu zo studne do chaty. Studna 19m hlboka, vydatnost 60 L/h , vodny stlpec 9-11 m. Nevieme sa rozhodnut ci dat cerpadlo s frekvencnym menicom alebo tlakovym spinacom. Je to rekreacna chata, na ktorej budeme vikendovat. Dakujem velmi pekne za rady.
Odpovedať
@moon126 Samozrejme že je to hoci drahšia varianta ale čerpadlo s FM../frekvenčný menič/..Nemáš veľké nárazy čerpadla pri zapnutí-vypnutí ale plynulý rozbeh a tiež zastavenie.. ;-)
Odpovedať
@technik007 dakujem velmi pekne, a viete mi aj poradit nejake konkretne? Alebo aspon ake parametre su dolezite si vsimat? Dakujem velmi pekne
Odpovedať
@moon126 Ja dnes idem k jednej krajčírke a spýtam sa Ti na to ako s Tvojím problémom.. ;-)
Odpovedať
@technik007 co s tym ma krajcirka? Ak je to ironia, tak velmi pekne dakujem za odpoved
Odpovedať
@moon126 ..sorry omyl..nepatrilo Tebe.. ]-(
Odpovedať
@moon126 Teraz ale vážne.. ;-) Keď budeš kupovať čerpadlo tak iste budeš kupovať v nejakom obchode s čerpadlami.. Je viac typov čerpadiel ale iste ak kúpiš čerpadlo tak k tomu originál aj FM.. Ja Ti teraz nenapíšem ktoré je naj...to môžu napísať iní ktorí nedávno kupovali podobné čerpadlá / cena, skúsenosť,spoľahlivosť/ ale ten kto to predáva BY mal vedieť a poradiť Ti najvhodnejšie riešenie k Tvojmu problému...Choď do predajne a budeš vedieť viac a budeš to aj vidieť ako to vlastne vyzerá.. ;-)
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Ahoj chcem poprosiť ctených kolegov o radu.. Mám na chate , piesčité podložie, 30 rokov kopanú studňu ktorá má zásobuje vodou do chaty a na závlahu. Voda je kvalitná a bolo jej predtým dosť, žiaľ ale v dôsledku klimatických zmien začína prameň vysychať, a v súčasnej dobe po 20 minút nepretržitého čerpania sa voda vyčerpá, táto však to pol hodine opäť natečie. Studňa sa prehĺbiť kvôli tekutým pieskom nedá. Minulý mesiac som preto nechal vyvŕtať 30 m, nový vrt, vnútorný priemer pažnice 115mm. Voda je po dvoch týždňoch čerpania , čerpadlo je v hĺbke 28 m, na prvý pohľad čistá, prvý týždeň som čerpal prerušovane 2 hodiny čerpanie, hodina pauza a od soboty sa čerpá voda non-stop . Pri nepretržitom, 24h čerpaní , s výkonom čerpadla 30 l za minútu /bolo mi studniarmi poradené na čistenie vrtu také čerpadlo/, má neustály, rovnaký prítok. Chcel by som preto aspoň na začiatok, keď voda z vrtu nie je ani po 13-tich dňoch úplne čistá, ponechať vedľa seba obidva systémy a to tak že kopanú studňu by som naďalej používal pre potreby chaty, a vodu z vrtu na zavlažovanie, /mám 13á pozemok s 10 sekciami závlahy/ a tak ju čistil. V kopanej studni mám viacero rokov ponorné čerpadlo: Aquamont 4" -ST-1809, v zemi, v šachte, v ktorá je asi päť metrov od kopanej studne a desať metrov od chaty, mám komplet pozostávajúci: , tlakovej nádoby a frekvenčného meniča ARCHIMEDE IMMP 1.1W 1,1KW 1X230V MAX.9A Našiel som tento, váš zaujímavý príspevok vo fóre, a preto by som asi na začiatok, keď je kvalita vody z vrtu ešte nie 100% , voda je na pohľad úplne čistá, bez akýchkoľvek mechanických prímesí, žiadny piesok , keď však vodu naberiem do pohára a nechám odstáť , vo vode sa po hodine objavia bublinky a po dvoch hodinách je voda v pohári zažltnutá na druhý deň je voda nažltnutá s červenou usadeninou na dne pohára. Aby so ale vodou úplne zbytočne neplýtval, kedže teraz sa voda leje len na jedno miesto trávnika, kde to občas premiestňujem, išiel by som preto do riešenia napojiť vrt na závlahu a osadiť vŕtanú studnu s nasledujúcimi komponentmi: 1/čerpadlo čerpadlo BCPE 0,32 - 63U - dočítal som sa že to je veľmi kvalitné čerpadlo s výborným pomerom výkon/cena 2/Tlakový spínač Elektrovarem STANDARD - výhodou je že má v sebe malú tlakovú nadržku S elektrickými prietokovými spínačmi dokonalo ochránite čerpadlo, pretože fungujú ako ochrana proti behu na sucho či ako ochrana proti častému spínaniu alebo prepätiu. Čerpadlo tak vždy ostane chránené a nepoškodené. Electrovarem ponúka možnosť nastavenia troch rozdielnych “programov” spínania čerpadla. Spínanie je vždy závislé od výkonu čerpadla a dofúkania integrovanej tlakovej nádoby. Dokážete tak vždy zvoliť program pre najkomfortnejšiu prevádzku bez veľkých tlakových rozdielov. Butylová membrána Pracovná T 0 + 50 °C Frekvencia = 50/60 Hz Napätie = 230V ± 10% (120V na požiadanie) 3/filter: SAMOČISTIACI MECHANICKÝ FILTER - CYKLÓNOVÝ G1" 4/pozinkovana hlavica do studne DN 110/32 Potreboval by som ale poradiť či to je na to aby som pokračoval v čisteniu vrt pomocou automatickej závlahy , dobré riešenie, kedže voda ešte obsahuje drobný kal. Ak by sa v budúcnosti voda z vrtu úplne vyčistila, v lete by som zámerne nastavil výdatné zavlažovanie trávy a záhrady, tak by som asi išiel len na jeden systém vody z vrtu a kopanú studňu mal ako rezervu. Ďakujem za každú dobrú radu, lebo v súčasnej dobe si idem objednávať potrebné komponenty. Nechcem na tom zbytočne šetriť ale potreboval by som poradiť ako to spraviť aby to všetko bolo funkčné za rozumný peniaz a nie predražené. Asi by bola hlúposť aj pre potreby zavlažovania kupovať ďalší frekvenčný menič, ktorý možno použijem z komponentov, z kopanej studne. Ďakujem za každú dobrú radu. J
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 10 mesiacoch
skusal niekto frekvenckne menice z aliexpressu napriklad? https://www.aliexpress.com/item/40005... za 80 Euro s dopravou .. cela sada aj s tlakovym senzorom, manometrom .. za 160.. lepsie ako za 350 - 500euro podla kw, ci?
Odpovedať
@jano_64 ..viem že je tomu už rok ale som zvedavý ako si dopadol???
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 rokoch
Ahojte, skusim troska obnovit staru temu. Riesime aktualne ponorku do studne. Plan bol vyuzit to na zahradu plus splachovanie WC. Firma mi dala ako odporucane riesenie s frekvencnym menicom a tlakovou nadobou. Druhu ponuku mi dali s prietokovym spinacom (bez frekvencneho menica a nadoby), ale to by neodporucal ak to chcem vyuzivat aj pre WC. Rozdiel cenovych ponuk je 700 euro co mozem dozivotne splachovat aj normalne. Hladam radu ci ma ten frekvencny menic taky zmysel a vyhody, aby som do toho siel. Vdaka
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?