Elektrika na pozemku - treba rozvádzač uzemniť?

Ahojte, po piatich rokoch v prenájme v bytovke sa pomaly dostávame k tomu, aby sme začali zo stavbou nášho vysnívaného bungalovu. Základy chceme kopať na jar, ale ešte tento rok by sme chceli si spraviť elektrinu na pozemku, aby sme to mali nachystané. Manžel kúpil elektrickú skrinku, ktorú dal do plota a natiahol kábel do chráničky červenej. Chcela by som sa za opýtať, či treba ten rozvádzač aj územniť, alebo nie? Ak áno, tak ako? Akým spôsobom? Chceme si čím viac veci robiť sami, lebo nie je veľa peňazí na rozhadzovanie popri deťoch a platenia bytu. A elektrikár by len nápojil kábel. Budem vďačná za každú radu. Drobná otázočka ešte : manžel tam dal kábel cyky 4x16, med. Urobil správne? Bo som tu niekde citala, že pri revízií tam ma byt hliník. Kúriť budeme plynom.
Odpovedať
Uzemniť určite. Do zeme zatĺcť zemniacu tyč a na ňu pripojiť. CYKY 4x16 zo stĺpa k elektromeru je možno trochu veľa, ale nie na škodu...
Odpovedať
Ďakujem pekne. Určite to uzemníme. Aká by mala byť dĺžka zemniacej tyče? V ktorom mieste do zeme ju tam nabiť? Môže byť aj hneď pod skrinkou, alebo vedľa? Takže mohol byť aj slabší kabel? Dúfam, že nevadí, že je taký? Pri revízií to bude v poriadku?
Odpovedať
CYKY 4x16 je v poriadku. V hliniku by bol ekvivalent AYKY 4x25, ktory by bol lacnejsi. Ak sa teda bavime o kabli od distribucky po rozvodnu skrinu. Do domu mozete ist minimalne prierezom CYKY 4x10 alebo AYKY 4x16. Samozrejme to este zavisi od toho aky mate odpor impedancnej slucky. Pripadne je este otazne kde budete mat bod rozdelenia z TN-C siete na TN-S, ja osobne by som bod rozdelenia urobil v dome a prizemnil ho na zemnic v zakladoch. So zemnenim samotnej skrine (ak teda nie je plastova 🙂slight_smile: tazko na dialku radit. Nikto z nas nevie aka zemina tam je a ci jedna tyc staci (skor si myslim, ze nie). Byt vami, asi by som pockal na samotny projekt pripojky ak tomu nerozumiete.
Odpovedať
@natalka191 Nerozumiem, kam natiahol kábel? Máte prístupový bod? Máte od z ulice elektrický kábel, na ktorý napojíte elektromer? Ten kábel natiahol manžel od skrinky k budúcemu domu? Máte už projekt? Viete, kde bude prestup kábla do domu? Kábel s chráničkou stačí od elektromeru natiahnuť v štádiu výstavby hrubej stavby. Dopredu nemá zmysel, lebo ti tam budú behať bagre, nákladiaky, domiešavače a tie budú jazdiť po kábli. Vo fáze začiatku stavby stačí mať v plote (ak už máte plot) elektromer s jednou kombinovanou zástrčkou 380/230 V. Ja som tak mal až kým sa neurobila v dome elektrina. A ak chcete začať stavať na jar, už by ste mali mať projekt hotový a byť v polovici vybavovania stav. povolenia.
Odpovedať
@danculd Áno, kábel od rozvodnej skrinky po skrinku na stĺpe, ktorú ešte nemáme. Môže ísť potom do domu aj taky istý, ten CYKY 4x16. Alebo iba Ten CYKY 4x10 ako spomínate. Svokor nám dal dosť metrov 4x16, tak ho mame zadarmo. Neviem, čo znamenajú tie siete. Viete mi to laicky vysvetliť? Skrinku mame ako na obrázku. Asi je plastová. Ako to myslíte s tým zemnenim? Prepojiť pasovinu v základoch domu s pasovinu, ktorú by sme dali ku rozvádzaču? Ďakujem za vysvetlenie
Odpovedať
My nemáme ku tomu projekt. Naš projektant nám povedal, že to nie je nutné. Len sme zaplatili a poslali nám stručný popis z VSD, ako to realizovať.
Odpovedať
@natalka191 mne dal elektrikár asi 0,5m od skrine zemniacu tyč - dĺžka asi 1,5m zatlcena do zeme. Premeral to aj pomocou prístroja revízny technik. Všetko ok.
Odpovedať
@chrobak7 Nie, nie. Ten kabel natiahol, resp. pripravil od stĺpa, kde budú poistky po rozvádzač v plote. Nikde inde. Projekt domu je hotový v podstate. Za pár týždňom by sme mali mat stavebné konanie. Zozadu na tu skrinku by sme chceli namontovať nejakú rozvodnicu na 230/380. Tak to mame v plane, aby sme mohli používať elektrinu počas stavby. Len mame dilemu, ako to najlepšie územnit
Odpovedať
@natalka191 Do domu mozete ist samozrejme aj kablom CYKY 4x16, vacsi prierez nevadi, skor naopak. Ten CYKY 4x10 co som pisal je minimum pod ktore nemozete ist, inak by ste nepresli reviziou. Na to ostatne si naozaj zavolajte elektrikara lebo to evidentne nie je vasa "salka kavy". Lebo ak vam aj napisem, ze v sieti TN-C plni vodic PEN funkciu pracovneho aj ochranneho vodica a v sustave TN-S je PEN rozdeleny na samostatny ochranny vodic PE a pracovny vodic N, tak z toho aj tak moc mudra nebudete.
Odpovedať
Stala sa nám dnes taka vec, boli sme dnes u svokra a daroval nám úplne novú elektromerovu skrinku. On nám skôr spomínal, že nám nejakú zoženie. Lenže manžel medzitým kúpil už jednu v elektro predajni. Len rozdiel je v tom, že manžel kúpil jednotarifnu a od svokra sme dostali dvojtarifnu. Tu našu už nemôžeme vrátiť, lebo sme ju už mali chvíľku osadenu na pozemku v plote. Len teraz premýšľam, či bude lepšie mať skrinku jedno alebo dvojtarifnu? Aký je v tom rozdiel? Výhody, nevýhody?
Odpovedať
Vedeli by ste nám poradiť, či by sme si mohli dat do plota aj dvojtarifny elektromerový rozvádzač? Ak keď máme záujem o jednotarifne meranie spotreby elektriny momentálne? Je to možné takto mat alebo nie? Lebo nikdy človek nevie co bude o 10 rokov. Ci je lepšie mať jedno alebo dvojtarifnu skrinku v plote, ak máme na výber. Ďakujem
Odpovedať
@natalka191 kedže bude dom kúriť plynom , budeš mať malý odber elektriny a stačí bežný jednotarif, je menší poplatok, na zváženie je či požaduješ 3-fázové pripojenie aspoň počas stavby, alebo len jedno, v budúcnosti má byť i vyšší poplatok za veľkosť hl. ističa
Odpovedať
Článok sa načítava...
V stanovisku prevádzkovateľa distribučnej siete mam uvedené 25A istič s charakteristikou B, trojfazovy typ prípojky, priamy typ merania. Chceme mať jednotarif, len sme chceli vedieť, či môžeme mať jednotarif aj keby sme si dali do plota dvojtarifnu skrinku, tu širšiu. Ci to tak nemôže byť? Človek nikdy nevie, čo bude v budúcnosti a ci sa niečo nezmení. Ci nie je lepšie mať už tu širšiu dvojtarifnu skrinku? Platí sa viac, ak ju mame osadenu v plote?
Odpovedať
@natalka191 Kľudne aj dvojtarifnú. Aj ja mám tak (jednotarifnú akurát nemali, keď som zháňal) a zatiaľ jednotarif...
Odpovedať
@dedo758 Takže to není problém? Neplatí sa za ňu viac mesačne? Samozrejme, že pri kúpe skrinky áno. A kedy sa vlastne určuje ci chceme jedno alebo dvojtarifne meranie spotreby? Pri uzatváraní zmluvy, alebo?
Odpovedať
@duzu Aký je v tom rozdiel? My mame uvedené trojfazove meranie. Dá sa nastaviť aj jednofazove meranie počas výstavby? Aký je mesačný rozdiel v cene? Máme predstavu, že stavba domu nám bude trvať približne 3 roky.
Odpovedať
@natalka191 ak budete mať plyn na bežné domáce spotrebiče stačí i jedna fáza, no ak chceš napr. väčšiu varnú el.dosku potrebuješ už 3 fázy, zatiaľ nie je rozdiel v cene používania jedno alebo 3-fázového hl. ističa ak je len jednotarif, 3 fázy môžeš potrebovať pri výstavbe, napojenie väčšej miešačky, cirkulárky, kladivá atd.
Odpovedať
Vďaka za vysvetlenie. Určite chceme indukciu, nechceme sporák na plyn. Plyn chceme využívať iba na kúrenie. Takže budeme určite potrebovať 3 fázy aj potom a aj pri stavbe domu. Takže, ak nie je rozdiel v cene pri platení, tak si vymeníme tie skrinky a do plota si dáme dvojtarifnu skrinku. Nech je väčšia. Aj keď chceme platiť jednotarif. Bude to Ok?
Odpovedať
@natalka191 prečo by mala byť skrinka pre dvojtarif dnes väčšia?prepínanie dvojtarifu sa robí prijímačom signálu HDO, ten je už umiestnený priamo v digitálnom elektromery ktorý je už veľmi malý .niekedy bol zvlášť a preto bolo treba viac miesta v skrinke,
Odpovedať
Dvojtarifna skrinka ma šírku 40 cm a jednotarifna ma 30 cm. Tak nám povedali v predajni. Prečo vyrábajú 2 druhy, ak sa zmestí aj do užšej skrinky? Aký má význam dvojtarifna skrinka, ak sa ten elektromer zmesti aj do jednotarifnej šírky 30cm?
Odpovedať
@duzu Takže podľa Vás si mame nechať v plote tu úzku skrinku, ak ju už máme osadenu? Lebo sme si ju chceli vymeniť za širšiu. Lebo mame obidve k dispozícií.
Odpovedať
@natalka191 nechaj si ju ako náhradnú a malé upozornenie, majiteľ zodpovedá za neporušenie plomby na elektromery, preto musí skrinku zabezpečiť , viditeľný má byť cez sklo len celý elektromer pre odpis ak nemá diaľkový odpočet
Odpovedať
@natalka191 väčšiu treba napr. vtedy ak chceš s nej napájať nejaké vonkajšie spotrebiče ktoré sú bližšie k nej vtedy treba i daľší istič na napájanie, napr. na el. bránu
Odpovedať
@duzu Samozrejme, to o plombovani vieme. Rozhodli sme sa s manželom, že si ju vymeníme za tu širšiu dvojtarifnu, keďže nie je rozdiel v mesačnom platení. Radšej nech je tam viacej miesta. Plánujeme v budúcnosti aj bránu s elektrickým pohonom. Ešte otázočka - výber jednotarifneho alebo dvojtarifneho elektromera, merania spotreby elektriky si vyberáme pri podpise zmluvy, alebo kedy?
Odpovedať
@natalka191 zavolaj pred inštaláciou ,alebo cez email na distribúciu, stačí ti sadzba DD2 jednotarif
Odpovedať
@duzu Pred inštaláciou elektromera? Koľko ste približne platili za elektriku počas stavby domu mesačne?
Odpovedať
@duzu Keď budeme mať sadzbu DD2 jednotarif, nebude problém ze budeme mat v plote dvojtarifny elektromerový rozvádzač?
Odpovedať
@natalka191 platba počas stavby je rôzna podľa používania spotrebičov,zálohové mesačné poplatky stačia i 20-30 Eur výhodnejšie je doplácať v ročnej faktúre akurát ich vtedy musíš mať, je jedno aký je rozvádzač pre osadenie elektromera akurát musí mať štítok, sadzba v dome sa môže časom meniť, pred pár rokmi bola DD5 vo VSD vždy výhodnejšia, už sú iné poplatky
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?