Zodpovednosť za škodu v spoločných priestoroch bytovky - nájomca alebo prenajímateľ?

Profilova fotka
Prenajímame byt v dome, ktorý bol práve zrekonštruovaný - zvonku aj zvnútra (nové podlahy, steny, nátery, výťah) - všetky spoločné priestory fakt vyzerajú ako v novostavbe. Dom je v správe spoločenstva vlastníkov bytov (SVB). Podľa info od vedúceho SVB (neviem, ako sa tá funkcia presne volá) bola teraz zmena v zákone, ktorá umožňuje SVB-čkám, aby si zahrnuli do stanov možnosti pokút pre majiteľov napr. keď niekto neumýva spoločné priestory podľa služieb, pri poškodení spoločných priestorov a pod. A tu je moja otázka: náš podnájomník je slušný, jednoduchší človek, chodí do roboty na bicykli (robí na družstve) a keď dáva bicykel do pivnice, oprie ho o stenu, kým odomkne dvere a kolesom ju zašpiní. Plus, keď je blato, tak je podlaha špinavá. Samozrejme, že to vedúcemu SVB vadí, dohovárala som nájomníkovi, aby si dával pozor, ale občas sa to opakuje. Vedúci SVB mi povedal, že náklady na omaľovanie steny mi bude faktúrovať a nech si to ja vymáham od nájomcu. To mi príde ako nezmysel, veď nemám za nájomcu právnu zodpovednosť, ako napr. za dieťa. Má takýto postup od vedúceho SVB právne opodstatnenie? Samozrejme, rozprávala som sa s ním, že takýto postup odmietam, nech si to rieši priamo s nájomníkom, je dospelý a právne spôsobilý. Prosím len o relevatné info, či je toto právne možné, v akom zákone by som našla info. Ďakujem.
Odpovedať
za najomcu nemate pravnu zodpovednost, to je fakt, ale za byty a nebytove priestory (a prislusne spolocne casti bytoveho domu) zodpovednost, ako vlastnik, mate, a to aj v pripade, ze prenajimate byt mozno pomoze toto: https://reality.trend.sk/byvanie/prav... Nájomca je povinný odstrániť chyby a poškodenia, ktoré spôsobil v dome sám alebo tí, ktorí s ním bývajú. Ak sa tak nestane, má prenajímateľ právo po predchádzajúcom upozornení nájomcu chyby a poškodenia odstrániť a požadovať od neho náhradu. Cize spravne riesenie by bolo asi taketo: - predseda SVB Vas informoval o poskodeni stien najomcom a pozaduje napravu - Vy, ako prenajimatel, poziadate najomcu o odstranenie poskodenia (vymalovanie) - a teraz nasleduje niekolko alternativ (napisem "the worst case scenario, ako sa hovori na Liptove): a) najomca skodu neodstrani do urceneho terminu (v tom pripade je rad na Vas, ako vlastnikovi) b) Vy, ako vlastnik, neodstranite skodu (nevymalujete) do urceneho terminu c) predseda SVB zabezpeci odstranenie poskodenia (da vymalovat) d) naklady na malovanie posle Vam, ako vlastnikovi e) Vy budete pozadovat od najomcu, aby Vam naklady s malovanim "refundoval" f) krajna moznost - vypovedat najomcovi zmluvu
Odpovedať
Profilova fotka
@sgi320 ďakujem za informácie. Tak to vyzerá tak, že v najhoršom prípade, to fakt zaplatím ja a budem to od nájomcu vymáhať :-(
Odpovedať
😄 😄 Niekedy fakt zasnem co ludom vadi. Bohuzial teda mate zodpovednost za to ako majitel bytu, ,ale ak je najomnik v pohode tak to proste zaplati, teda vam to preplati a bude si na to davat pozor aby to nemusel znovu platit. By ma ale zaujimalo ci by hentak nahanali aj nejake deti keby si tym opreli bicykel alebo cosi. Ved taketo veci sa proste niekedy stanu
Odpovedať
@robcin tebe by to nevadilo??? Ak je v dome 15 bytov a každý si dá bicykel do pivnice, medzitým zašpiní stenu a podlahu, to je normálne? Potom žiješ v riadnom bordeli a si na to zvyknutý. Podnájomník by si mal dávať väčší pozor a ak predsa niečo zašpiní, tak po sebe upratať, alebo vymaľovať. Možno by bolo vhodné dohodnúť so správcom SVB, aby bola stena natretá umývateľnou farbou a v prípade drobnej nehody sa utrie stena aj podlaha.
Odpovedať
U nas dali na stenu prave koli tomuto asi rok po kolaudacii kamenny koberec a vyzera to perfektne a ani to nebolo drahe...
Odpovedať
Profilova fotka
Problem nie je utieratelna stena alebo kamenny koberec. Ak z X obyvatelov domu X-1 dokaze tie priestory nezaspinit, tak samozrejme, ze miesto zvysovania vlastnych nakladov (aj ked mozno o par eur) ocakavaju, ze sa ten jeden zacne spravat zodpovedne - ci uz tym, ze da pozor na stenu, alebo tym, ze skodu odstrani. To, ze niekto chodi do roboty a ze niekedy prsi predsa nie je argument a dovod na to, aby sa niekto spraval nezodpovedne voci ostatnym. @monikajan Spravca nema vesmes ziadny pravny vztah s tvojim najomnikom. Pre neho to je cudzia osoba, ktoru si na svoju vlastnu zodpovednost pustila do bytu ty. Takze ano, pripadne skody bude vymahat od teba a je to tak spravne. To uz je na tebe, ako si ty osetris svoj vztah s najomnikom a ako v tomto vztahu odzrkadlis svoju zodpovednost zanho, toto proste spravcu ani ostatnych obyvatelov domu nema co zaujimat.
Odpovedať
@monikajan je jasné, že škodu budú vymáhať od teba. Ošetri si to v zmluve s nájomníkom. Vyber vyššiu kauciu a zahrn do zmluvy aj spoločné priestory. To je to najmenej, čo vieš spraviť. Na druhej strane, co si budeme, bohužiaľ vina za bordel vo vchode až príliš často padá na hlavu podnajomnikov a ak sa už stalo, že zaspinil stenu raz, tak ak ju nabudúce zašpini niekto iný, tak môžeš hádať, kto bude na vine. Toto sú veci, čo sa ozaj ťažko dokazujú. Ja mám tiež zážitok, keď obvinili vo vchode nájomníkov, že rozbili sklo na takých bočných dverách. Všetci ľudia vo vchode sa spolcili a dobreže neukamenovali majiteľku, že co za obludy to tam ubytovala, kým nakoniec nevysvitlo, že v čase, keď sa to stalo, boli oni mimo SK 😁 S takýmto niečím proste musíš počítať, na SK je to tak. Ešte prídu casy, ked to bude ako v zahraniči, že väčšina ľudí bude žiť v podnajmoch, potom sa to vnímanie nájomníkov možno zmení. V súčasnosti nájomník=problém vo vnímaní väčšiny ľudí.
Odpovedať
Profilova fotka
Ďakujem všetkým za informácie a konštruktívnu a pokojnú diskusiu. Ešte ma napadlo, že keď zašpiní stenu v pivnici niekto cudzí, tak čo? Keďže môj podnájomník je tiež cudzí človek vo vzťahu k SVB... Musí existovať nejaký zákon v Obč. zákonníku, na základe ktorého sa môžu vymáhať náklady za vzniknutú škodu od cudzieho človeka na mojom majetku. Nemalo by teda SVB postupovať podľa Obč. zákonníka? Alebo je to o tom, že takto je to pre nich=SVB jednoduchšie? Alebo je nejaký zákon nadradený nad iný zákon? Rada by som mala v tom jasno. Ja sa predsedovi SVB nečudujem, venuje tomu komu svojho času, aby bol barák v poriadku. Chápem, že nájomník vlastne znehodnocuje aj môj majetok, lebo ja som majiteľkou aj časti spoločných priestorov. Takže to celé trochu rozpoltené pre mňa ako majiteľku bytu.
Odpovedať
@monikajan museli by mu to najprv dokázať, co môže byť problém. Resp. väčšinou je to problém dokázať. A keďže škoda pri takýchto neumyselnych poškodeniach je väčšinou mala, tak aj keď by to niekto vedel dokázať, že to dotycny spravil, tak neviem, či by sa niekto púšťal do toho, že nahlási polícii poškodzovanie cudzej veci a bude sa ťahať po súdoch kôli pár eurám, ak by to dotyčný odmietol vziať na zodpovednosť.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?