Musím platiť prenajímateľovi nájom na 3 mesiace popredu po ukončení nájmu?

Zobraz úvodný príspevok
Dobrý deň, s priateľom sme v podnájme od 1.1.2018. Konečne sme sa rozhodli kúpiť si vlastný byt. Sťahovať sa doň budeme 7.12. a asi pred tromi týždňami sme to boli oznámiť prenajímateľovi. Ten však od nás požaduje nájom na ďalšie tri mesiace, aj keď my tu už bývať nebudeme. Odôvodnil to tým, že v zmluve je uvedená 3-mesačná výpovedná lehota a on potrebuje mať pokryté tie mesiace, keď tu nikto nebude bývať. V zmluve ale o platení nič nie je spomenuté. Zdá sa mi zvláštne, že by sme mali byť povinný platiť za niečo, čo už nebudeme môcť využívať, keďže kľúče od bytu odovzdáme. Pri podpise zmluvy sme zaplatili zálohu, o vrátení ktorej nepadlo ani slovo, ale možno sa len majiteľ chystá prísť na obhliadku a potom sa s nami dohodne, a rovnako sme platili aj nájom vždy a načas. Žiadne problémy s nami nikdy neboli. Vopred ďakujem za vaše odpovede.
Odpovedať
1
2
@simca1604 pokiaľ máte v zmluve niečo spomenuté, že výpovedná lehota sú tri mesiace, tak ste to mali tri mesiace vopred nahlásiť. Ak tam nič také nemáte spomenuté, tak môžte byť v kľude ale ak to tam máte, tak budete musieť čiastku uhradiť. Prenajímateľ má na to nárok.
Odpovedať
@megdesign teda ja neviem ako prenajimas ty, ale ja mam v zmluve presne napisane co s peniazmi za najom a naco sluzi kaucia. Ak sa s najomnikom nedohodnem, tak im urcite nedam podpisat preberaci protokol. Tvoj myslienkovy pochod je zaujimavy... @leatea sa ti to snazila tiez vysvetlit... dalsia vec, z meracov nevies vypocitat presne kolko bude preplatok/nedoplatok lebo vies prd o tom ak je bude spotreba na pate domu - toto nieje rodinny dom @worker_falcon legalnou cestou si nikto nezisti ci je clovek registrovany na DU. Ja sam som mal problem zistit si svoje cislo a OUD /stratil som doklady pri stahovani/
Odpovedať
@insed @megdesign presne tak, neviem si predstaviť, že vôbec niekto dá 3 mesiace dopredu zábezpeku, fakt je problém ten jeden nájom dopredu poriešiť, aby bolo aspoň niečo v prípade problémov, ktoré skôr či neskôr vždy prídu...
Odpovedať
Profilova fotka
@simca1604 presne tak, keď to neoznámite vopred aspoň tri mesiace tak má právo na trojmesačný nájom, prípadne ak ste mu dali vratnú kauciu tak sa s ním dohodnite nech si ju nechá.. že ju nepožadujete naspäť..
Odpovedať
@simca1604 veruze musis, mate v zmluve trojmesacnu vypovednu, to znamena ze ohlasit tri mesiace v pred a ked neskor bude si narokovat na trojmesacny najom, ale ako pisali vyssie, ak ste davali vratnu kauciu nejako sa s nim dohodnite..
Odpovedať
@simca1604 ono je to tak uz 100 rokov, neohlasis tak zaplatis, ma na to pravo, takze ja by som to zaplatil..
Odpovedať
@worker_falcon Ty mas tiez ,,dobru logiku,, alebo dvojaky meter :-D Ze tebe platit musia ale ked ty mas zaplatit tak to uz nema nikoho zaujimat :-D Ze trafena hus zagagala . Nemam rad bonzovanie ale v takom pripade by som nemal najmensi problem aby ti potom vyrubili spatnu platbu az par rokov dozadu + uroky totiz oni sa v tom radi rypu :-D Clovek ked podnika nech plati dane a byrokraciu a xy poplatkov a niekto si z prenajmu chce urobit kseft a este aj vyzaduje aby druha strana splnila dane podmienky a potom nechce ani zaplatit par drobnych na dani to je take slovenske :-D
Odpovedať
my sme boli v podnajme v zahranici a s nami sa nikto ani nebavil o skrateni vypovednej lehoty. jednoducho, ked sme nieco podpisali, tak to treba dodrzat. jedine ak sa da dohodnut, ze sa najde nahradnik, tak sa to da skratit. ked jedna strana dodrziava podmienky zmluvy, musi aj druha. lahko sa na nadava na druhych, no treba zacat od seba.
Odpovedať
@dodik13 je rozdiel podnikať a platiť z toho dane a je rozdiel prenajímať byt. Si predstav jednoduchý model: Obidvaja pracujeme vo fabrike niekoľko rokov, ty tvoj zdanený plat prehýriš na dievčatá ľahkých mravov, fajčíš, popíjaš, bary, chaty a tak.... Ja si svoju zdanenú mzdu odkladám a po čase si kúpim byt, ktorý prenajímam. Máš pocit, že z mojich už raz zdanených peňazí mám platiť ďalšiu daň tomuto skur....mu štátu??? Za čo? Som rád, že je systém nastavený tak ako je a nedá sa nikde dohľadať, či nájomca platí daň alebo nie. Takže začni odkladať, zober hypo a prenajímaj. A potom pochopíš....
Odpovedať
@leatea Ježiš maria. Ale oni si ju neskratia. Len peniaze, čo by mali platiť ďalšie tri mesiace mu nezaplatia a nechá si trojmesačnú zábezpeku, ktorú platili pri podpise zmluvy. :-N Tri mesiace nájmu = trojmesačná zábezpeka. Ešte furt tomu niekto nechápe?
Odpovedať
vydrzte chyvlku....spravim si pukance......vyzera to tu zaujimavo. Fakt. Niektore vyroky by som tesal do kamena.....a nasledne hodil do hlbokej studne.
Odpovedať
@insed Netrep tu bludy a neporovnavaj co sa porovnat neda . Jeden podnika a musi platit dane a druhy kupi byt s cielom aby ho prenajimal + este sa chce poistit v zmluve v pripade vypadku najomneho . Ze jeden musi do podnikania investovat peniaze a platit dane a druhy tiez investuje peniaze do bytu o ktorom dopredu vie ,ze bude za najom pytat peniaze lebo do berie ako investiciu a ocakava neaky zisk,ze tiez je to podnikanie ale platiti dan uz nemieni lebo vyhovorka,ze mu do toho nema kto kecat . Sprav to v zahranici ,ze nezaplatis z takeho zisku z prenajimania dan a uvidis co sa bude diat :-D
Odpovedať
Článok sa načítava...
@ultra chvylku s y...a jeje....musim menej jest pukance
Odpovedať
@dodik13 ty trepeš bludy. A nechápeš jednoduchej koncepcií. Nájomníci nemajú ako zistiť, či je prenajímateľ registrovaný, tobôž či a aké platí dane. Teda ich neplnenie zmluvy je čisto svojvoľné a nemôže sa odvíjať od niečoho, čo nemôžu vedieť. Kapišto? Podľa teba napríklad živnostníkovi, čo ti prerobí byt alebo opraví auto, netreba faktúru zaplatiť. Lebo s najväčšou pravdepodobnosťou tú faktúru nedá do účtovníctva. Krásne. Mimochodom, ak sa dá byt do obchodného majetku, tak väčšinou nevyjde platiť žiadna daň, alebo minimálna.
Odpovedať
@megdesign zadavatelka temy ale pise, ze dali len zabezpeku..nepise, v akej vyske..Ta sa ale zvycajne dava vo vyske jedneho najmu a pouzije sa na pripadne skody, ktore sposobili najomnici, resp. nedoplatky a pod., co je v zmluve dohodnute... Takze ak nedali 3 mesacny najom, tak najomca ma pravo to od nich pytat..resp. mozu sa dohodnut, ze ak nic neznicili, tak zabezpeka sa pouzije na platbu 1 mesiaca a dalsie dva su povinni zaplatit.. Ale kedze zadavatelka temy nereaguje, mozme si len domyslat.. Ja som tiez prenajimala kedysi a u nas napr. bolo absolutne nerealne pytat za 3 mesiace dopredu.. Nebol az taky dopyt, aby si toto prenajimatelia mohli dovolit..to tak v BA mozno..Ale tu maju ludia casto problem dat tu zabezpeku vo vyske 1 najmu..
Odpovedať
@akvi preto som sa jej to v prvom mojom príspevku pýtal: "koľko ste platili pri podpise zmluvy zálohu? Zvyčajne to bývajú práve tri mesiace...." Samozrejme, ak dali len jeden, situáciu to mení.
Odpovedať
@simca1604 my sme tiez tak platili, vyskytlo sa a rozhodli sme sa zo dna na den, ze kupujeme, oznamili sme to asi mesiac vopred a zaplatili sme za dva mes iba, ale ten nas bol super a byvali sme u neho v podnajme asi 5 rokov :)
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?