Prístup na pozemok

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať ako máme postupovať. Kúpili sme starý dom, ktorý je v prednej časti pozemku. Prístup k domu je z hlavnej cesty. Chcely by sme postaviť dom v záhrade a preto potrebujeme vyriešiť prístup k novostavbe. Pre predstavu pozemok má tvar obdĺžnika vedľa nás je ďalší pozemok rovnaký ako náš v predu dom v zadu záhrada pozdĺž celéhosusedovho pozemku vedie cesta. Dohodli sme sa, že od neho kúpime v zadnej časti záhrady časť pozemku, aby sme sa doatali na pozemok cca. 15mx5m. (Čiže náš pozemok bude v tvare L.)Cez ten pozemok nám teda vznikne prístup na nás pozemok. Musím mať na túto časť pozemku územné konanie? Musí to byť označené na katastri ako cesta? Budeme tade ťahať aj všetky siete. Bolo mi totiž povedané že budem musieť mať na ten kúpený pozemok územné konanie. Nerozumiem tomu prečo. Vie mi to niekto vysvetliť? Ďakujem
Odpovedať
Ak budete chcieť na tú cestu dávať asfalt alebo betón tak možno áno. Ak to bude nové vyústenie na hlavnú cestu.
Odpovedať
@jean2 ďakujem za odpoveď. Vyustenie na cestu to podľa mňa bude ale nie na hlavnú. Je to bočná ulička.
Odpovedať
@jojka83 Nakresli aspoň rukou, ako to je, alebo urob kópiu z katastrálnej mapy, nech si to vieme lepšie predstaviť.
Odpovedať
@chrobak7 prikladám mapku
Odpovedať
@jojka83 Dom bude vľavo alebo na tom ,Naša záhrada? Tam si dáte plot a bránku na hranicu tej ulice a to už nebude cesta ale súčasť dvora.
Odpovedať
@jojka83 Nevidím dôvod na územné konanie, veď tam nebudeš nič stavať. Treba rozdeliť ten susedov pozemok geometrickým plánom - teda oddeliť novú parcelu na prístup. Tú odkúpiš. Následne novým geometrákom spojíš svoje parcely do jednej a budeš mať jednu parcelu, na ktorej budeš stavať a prístup na pozemok bude z tej ulice, ako je tá "90". Predpokkadám, že tá ulica je štandardná verejná komunikácia so spevneným povrchom. Územné konanie budeš riešiť až pred stavbou domu - alebo ak to bude jednoduchá stavba, tak sa zlúči územné so stavebným. Inak ty si podľa všetkého mohla mať prístup na ten zadný dom aj z hlavnej ulice - chodila by si vedľa toho starého. Veď aj parcela 101/118 je tvoja, či nie?
Odpovedať
@jean2 domu bude tam kde je napísaná záhrada
Odpovedať
@chrobak7 a je potrebné spájať kúpenú parcelu stou našou? Pýtam sa len kvôli času lebo najskôr zavkladujem jeden geometrák, potom druhý a bude to trvať zase dlho. Ano pristup by sme mohli mať aj povedla starého domu ale stavebný úrad vraj neschvaluje vstup na pozemok cez dvor aj ked je to všetko naše. Vraj keby sme predávali tak by mohol byť problém.
Odpovedať
dakujem pekne 🙂
Odpovedať
@jojka83 Nemusíš to spájať, ale pokiaľ to zostanú 2 parcely, tak niekomu na stav. úrade to bude pripadať, že na tom kúsku chcete stavať prístupovú cestu, tak, ako si to asi myslia teraz.
Odpovedať
@jojka83 Akože neschvaľuje vstup cez dvor. To by bol spoločný dvor. Teraz keď sú pozemky drahé tak stavajú súrodenci dva domy za sebou bežne a nikto sa nestará čo bude keď to raz budú chcieť predať.
Odpovedať
@jean2 Nie všade s tým musí stav. úrad súhlasiť. Sú obce, kde nedovoľujú takú výstavbu.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@chrobak7 Obce si robia čo chcú ,je to mafia. Stavebný úrad mal zostať na okresoch tak ako to bolo. Na ulici sú tri domy tak postavené. Vpredu je rodičovský dom a za ním si postavil syn ďalší dom nový. No ale ak je možnosť urobiť si vchod zvlášť ako tu ,tak je to lepšie.
Odpovedať
Ďakujem pekne za rady. Dufam, že nam to takto prejde. A nebude tam musieť byť žiadne územné konanie.
Odpovedať
My staviame teraz dva domy na jednom pozemku presne takto za sebou. Vôbec nebol problém, že okolo jedného domu je prístup k tomu vzadu. A to nás teda prevetrali riadne ohľadom iných , podľa mňa zbytočností. U vás bude skôr problém s tým prístupom vzadu, kôli tomu, že k stavebnému povoleniu bude treba mať prístupovú cestu k domu a tá musí byť úplne papierovo čistá. My sme v nej mali meter, ktorý vlastnil pozemkový fond. Čudujem sa, že som nezošedivela, kým sa to vybavilo.
Odpovedať
@evita68 no čo stavebný úrad to iné požiadavky. Prístup bude po našom pozemku ktorý odkupime od suseda. Ja len nechápem prečo mám mať na to územné konanie. 🤔 bude to až po cestu moje ...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?