Orná pôda, spolupodielnici, vymeranie

8. nov 2019260

Páči sa mi to

Ahojte
Vlastním 2100 M2 ornej pôdy v extraviláne, ale v tesnom susedstve sú vystavané domy.
Mám spolupodielnika s ktorým sa nijak nevieme dohodnúť, vlastní 700 M2.
Moja otázka, viem si dať vymerať a ohradiť svoju časť, samozrejme že ohlasim spolupodielnika a prizvem ho.

Viem, že bez jeho súhlasu nemôžem nič, preto moja časť bude slúžiť ako ovocná a zeleninová záhrada, prípadne odparkovaný karavan.

Ešte upresním, že to nie je len kus role, ale je tu vysadené množstvo ovocných stromov.

Vďaka za radu, či si to viem aspoň vymerať a oplotiť.

 • Spoluvlastníci majú podiely na každom m2. Ornú pôdu v extraviláne ni eje možné drobiť pod 2000 m2. Podiel od neho odkúpte resp. podajte žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva tým spôsobom, že celý pozemok pripadne Vám a vy ho vyplatíte.

 • @draik  nechcem drobiť, len si chcem po dohode ohradiť svoje.
  Odkúpenie podielu, ktorý vlastne ani nepotrebujem, pýtajú hrozné, nekresťanské peniaze za to.
  Podanie žaloby: môže sa to ťahať dlho, v konečnom dôsledku to môže vyjsť ešte viac ako pýtajú.
  A čo nariadi súd, že mám spolupodielnika vyplatiť nie 10 eur za M2 ale 5€?
  A čo ak napriek rozhodnutiu súdu,mi to aj tak nebudú chcieť odpredať?

 • @qwen
  Pri podielovom spoluvlastníctve nemáte svoju časť. Ako som uviedol, podiel predstavuje spoluvlastníctvo na každom m2. Čiže bez dohody si neohradíte nič. Rozhodnutie súdu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva má konštitutívne účinky, teda súd rozhodne, že vlastníkom celej parcely ste Vy a že zároveň máte spoluvlastníka vyplatiť. Súd vychádza z trhovej ceny určenej znaleckým posudkom.

 • Sponzor fóra
 • @draik  neviem prečo by mal súd rozhodnúť v prospech jedného spolumajiteľa, to sa mi zdá čudné. Pokiaľ by to bolo pri dedičskom konaní, tak to áno, aby bola dodržaná minimálna výmera. Ak sú už tam dvaja vlastníci, tak súd určite nerozhodne v prospech jedného ak s tým druhý nesúhlasí.

 • @viktor811
  Tak to sa mýlite. Väčšinový spoluvlastník, ktorý pozemok užíva, je v súdnom spore v nepomerne väčšej výhode. Museli by byť veľmi vážne dôvody, pre ktoré by súd spoluvlastníctvo nezrušil a nevyporiadal. Žaloba u zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva sa podáva vtedy, ak niektorý spoluvlastník nesúhlasí. V súdnom konaní sa z jeho podstaty súhlas strany sporu pre rozhodnutie súdu nevyžaduje. V tomto prípade neprichádza do úvahy iná možnosť možnosť vyporiadania (rozdelenie resp. predaj celku).

 • Navrh na sud navrh na vysporiadanie spoluvlastnickeho podielu..

 • Funguje to aj pri väčších metroch? Pán
   Písal že má 700m spoluvlastník. My máme taký istý problém. O pôdu sa staráme vyše 60r teraz 1/3zdedili "rodinný príslušníci" ktorý ani vlastne nevedia kde a čo podedili a vobec sa nechcú dohodnúť.
  2) akou cenou ohodnotí znalec pozemok ktorý je v obci a je písaný ako záhrada/orná pôda. Cenou stavebného pozemku alebo záhrady/ornej pôdy???
  Ďakujem za odpoveď

 • Ok, dajme tomu, že požiadam o zrušenie spoluvlastníctva.
  Súd pošle svojho odhadcu. O pozemok sa starám, kosím. Dala som ho z tej džungle do poriadku, mám ho teraz kvôli odhadcovi nechať zarasť? Kvôli stanoveniu ceny?

 • @hrmawica  keďže ja vlastním nad 2000 M2 a oni len 700 M2, parcela sa nedá rozdeliť, je to tzv.drobenie.
  Pokiaľ by aj oni mali svoju časť nad 2000 M2, čiže celý pozemok by mal vyše 4000 M2, vtedy sa vie rozdeliť na 2 samostatné parcele.

 • @qwen  ja rozumiem tomu vášmu prípadu v extraviláne sa ale nesmie deliť pod 5000m ale mňa zaujíma náš innravilán, keďže máme obdobný problém...
  Ďalšia vec je že môže byť váš pozemok upravený (teda musí) ale hodnota v etravilane je smiešna (aspoň v našej lokalite je cena v ex len 0,25€/m2)

 • @qwen  Cena pozemku sa neodvíja podľa toho, či je pozemok zarastený alebo nie.

 • Dobrý deň,
  chcela by som radu od Vás. Zdedili sme ornú pôdu v extraviláne 4800 m2 - dvaja bratia a ja, každý po 1/3. Od jedného brata som si kúpila druhú tretinu - notárka sa pomýlila a uviedla tam vlastníkov : manžela aj mňa. Čiže: manžel a ja vlastníme 1/3, ja sama 1/3, a druhý brat 1/3. Ako to býva, brat mi to nechce predať - hocikomu inému, iba mne nie. Čo a ako by som mala postupovať, aby bolo všetko vo vyčkávacej fáze. Totižto táto parcela je hneď prvá od intravilánu, čiže dalo by sa povedať, že je "zaujímavá". Mám si to dať vymerať, aby sa vedelo o aký kus roľa sa mám starať ? A takto vymerané môžem predať inému ako jemu?...On mi to predať nechce...skôr on by to odo mňa chcel odkúpiť.
  Neviem, či som to napísala zrozumiteľne. Snáď áno.
  ďakujem za odpoveď.

 • @bestrova  nastrcit osobu ktora to odneho kupi a potom prepisa za odmenu na vas..ale tych 4800 uz je rozdelenych ak som spravne pochopil kedze brat ma pozemok pri ceste?

 • @bestrova  na zaklade coho vies, ktora tretina pola konkretne komu patri? Ak ste spoluvlastníci, tak ak by chcel brat predat inemu, ty mas predkupne pravo a mal by to najskor ponuknut tebe na predaj. A platí to aj naopak.

 • @micjak
  Z tých 4800 m2 2/3 sú moje a 1/3 je bratove na LV. V skutočnosti to nie je rozdelené. Predal by to hocikomu len mne nie. Predať cudziemu ale nemôže, pretože ja mám predkupné právo. Ja to tiež nemienim predať, veď mám nadpolovičnú väčšinu. Ak by sme to predali - celé - cudziemu, kde je záruka, že mi ho prepustí, odpredá potom?
  Nie, brat nemá pozemok pri ceste - za domami sú polia, za posledným domom v intraviláne je hradská, a potom je naša parcela.

 • Sponzor fóra
 • @norcima
  Neviem ktoré 2 tretiny sú moje, a ktorá jeho. Mala by som to dať rozmerať (neviem, či je to správny výraz) už len kvôli koseniu? Ale skutočný problém tým nie je riešený, ani jeden z nás nič z toho nemá.

 • @bestrova  momentalne ste s bratom v podielovom spoluvlastnictve a to znamena ze na kazdom podiely sa podielate v pomere ako mate uvedene na LV. Ak nechce predat, riesenim je rozdelenie spoluvlastnictva. To je mozne dohodou ak je vola na oboch stranach, alebo aj sudne ak vola nie je. Cize skus bratovi navrhnut rozdelenie pozemku, musi suhlasit aj s navrhovanym sposobom rozdelenia, napriklad ty budes mat nalavo a on napravo z povodnej parcely. Ak sa dohodnete, treba spisat dohodu, urobit geometricky plan a podat na kataster. Ak sa nedohidnete tak oslovit pravnika nech pripravy navrh na rozdelenie a ten sa poda na sude. Sud ak je to mozne rozhodne vo veci.

 • Ďakujem za rady. Nie je vôla...musim íst cez súd.

 • @bestrova  kedy ste to zdedili? Pretože v dnešnej dobe nejde aby 3 ľudia zdedili 1 pozemok. Mal byť zapísaný iba 1 z vás po dohode.
  Ja som zdedila pred 5 r. všetky pozemky, ak by brat nejaký chcel,tak sa na danú parcelu zapíše on. Ale nie 1/2 na 1/2.

 • @qwen  Je to možné. V minulosti sa poľnohospodárska pôda dedila tak, že sa napísala iba na jedného dediča. Teraz to už je inak - zdedia sa podiely.


  @bestrova  Notárka sa nepomýlila, keď si odkúpila od brata jeho podiel. Totiž ak kupuješ v manželstve, tak kupovaný majetok sa nadobúda do BSM (bezpodielového vlastníctva manželov). Keby si chcela byť vlastníkom iba ty, tak by ti to ten brat musel darovať. Darované veci sa nenadobúdajú do BSM. Takže ak si to kúpila, tak vlastníkom tej 1/3 - ny ste obaja manželia bezpodielovo.

  Ten druhý brat, ktorý vlastní poslednú tretinu má tiež vlastnícke práva ako ty. Nie je povinný predať svoj podiel tebe. Nie je povinný ani pozemok rozdeliť.

  Ak to on chce predať niekomu cudziemu, nie teba, aj to sa dá vyriešiť. Mmusíte sa ale dohodnúť na fyzickom rozdelení parcely. Urobí sa geometrický plán, spíšete dohodu o vysporiadaní spoluvlastníctva. Geometrickým plánom sa rozdelí parcela na 2/3-ny a 1/3-nu. V GP sa uvedie ako nový vlastník tej tretiny on a 2/3 ty. GP sa potom nechá zapísať do katastra a prílohou bude tá dohoda o vysporiadaní spoluvlastníctva. On si potom môže robiť s tou jeho tretinou čo len chce - aj predať niekomu cudziemu. Potom už nemusí tú jeho tretinu ponúknuť tebe, lebo nebudete spoluvlastníci a predkupné právo sa neuplatňuje.

  Ak sa neviete dohodnúť ani na vysporiadaní a rozdelení, tak potom ti zostáva jedine obrátiť sa na súd. Treba byť ale pripravený a mať návrh na fyzické rozdelenie pozemku.

 • @chrobak7 "je to možné. V minulosti sa poľnohospodárska pôda dedila tak, že sa napísala iba na jedného dediča. Teraz to už je inak - zdedia sa podiely." -omyl, presne naopak, to prvé je podľa rakúskeho práva, druhé podľa uhorského.

 • @chrobak7
  Ďakujem za výstižnú odpoveď, vďaka ktorej sa viem pohnúť ďalej.

 • pre chrobák7
  Dá sa rozdeliť parcela v prípade, že bratova tretina by bola 1436 m2 ? Tu som sa dočítala, že pod 2000 m2 sa to nemôže deliť.

 • @bestrova  Na toto sa bez poznania detailov prípadu nedá jednoznačne odpovedať. Štandardne, keďže sa jedná o ornú pôdu a v extraviláne, by som povedal, že to asi možné nebude. Lebo v zmysle zákona 180/1995 o niektorých opatreniach na usporiadanie vlastníctva k pozemkom § 23 nesmie vzniknúť delením pozemok menší, ako 2000 m2.

  Ale v prípade, že by podľa územného plánu bola v danej oblasti povolená výstavba, alebo by tak určil stavebný úrad v územnom rozhodnutí, tak to možné je. Takže klasická odpoveď - treba sa skúsiť opýtať na miestnom stav. úrade.

  Čiže je dosť možné, že pokiaľ tá oblasť nie je určená na výstavbu, tak s tým ani nič neurobíte, lebo delenie nie je možné. Jediné, čo by mohol brat urobiť je, že svoj podiel predá tebe. Alebo že svoj podiel predá niekomu tretiemu, ale fyzicky pozemok neodčlení. Stále budeš ty 2/3-novým a ten prípadný nový vlastník 1/3-novým spoluvlastníkom celého pozemku.

 • @chrobak7
  takýchto prípadov je veľa, chcel by som sa opýtať, je možné uzavrieť so spoluvlastníkom zmluvu o užívaní konkrétnej časti pozemku (2/3 @bestrova vymeranej geodetom) geometrický plán by bol súčasťou zmluvy ale nebol by zapísaný do katastra a na LV by sa zapísala ťarcha v prospech @bestrova  na užívanie dohodnutej 2/3 časti a tiež ťarcha na zvyšnú tretimu v prospech jej brata.

 • @fural  Nie je to možné. Vysvetlím prečo a aj možnosti:

  V prípade spolulvlastníckeho podielu nejakého pozemku majú spoluvlastníci právo užívať predmet vlastníctva.
  Predmetom vlastníctva je celá parcela uvedená na LV. Takže každý m2 môže užívať ktorýkoľvek spoluvlastník. Aj ten vlastník, čo vlastní iba 1/3 má právo užívať ktorúkoľvek časť. Preto si väčšinový vlastník nemôže svojvoľne vyhradiť nejakú časť, či by to boli 2/3 alebo aj iný, trebárs menší podiel. Z toho logicky vyplýva, že ten 2/3-nový vlastník ti nemôže prenajať výlučne nejakú časť pozemku, lebo automaticky má právo na jej užívanie aj ten menšinový vlastník.

  Sú 2 možnosti, ako to vyriešiť:
  1. obaja vlastníci by sa dohodli (najlepšie písomnou zmluvou) na vzájomných právach užívania. V zmluve by uviedli napr., že jeden vlastník bude užívať X m2 sprava, druhý vlastník bude užívať Y m2 zľava. Môžu si to do zmluvy aj zakresliť, aby to bolo jednoznačné. Môžu si nechať vypracovať aj GP, ale pre tieto účely je to zbytočné. Bolo by to škoda peňazí, úplne to postačí vymedziť nejakým nákresom v zmluve. Po tom, čo by bolo jasné, že vlastník 1 užíva nejakú konkrétnu časť, môže tento vlastník s tebou uzatvoriť nájomnú zmluvu na tú "jeho" časť. V takom prípade druhý spoluvlastník by ti nemohol kafrať do tvojich aktivít na pozemku, pokiaľ by jeho súhlas nebol vyžadovaný zákonom. Napr. mohol by si tam niečo pestovať, v tom by ťa nemohol obmedzovať. Ale nemohol by si tam napr. bez jeho súhlasu niečo postaviť.

  2. Uzatvoriť nájomnú zmluvu s obidvomi spoluvlastníkmi (či všetkými spoluvlastníkmi, ak by ich bolo viac), kde jednou zmluvnou stranou by si bol ty a druhou tí spoluvlastníci. V nájomnej zmluve by ti vyčlenili časť pozemku, ktorú by si mohol užívať. Ani v tomto prípade nie je nutný GP, stačí to presne zakresliť do prílohy zmluvy - teda rozmery a umiestnenie tej prenajímanej časti.

  V každom prípade potrebuješ súhlas oboch (či všetkých) spoluvlastníkov.

  Nerozumiem, akú ťarchu by si chcel zapísať do LV v prospech jedného spoluvlastníka a akú na druhého.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém

  Páči sa mi to

  Napíš správu

  Komu

  Napíš, prečo príspevok nepatrí na fórum

  Upraviť komentár

  Upraviť diskusiu

  Naozaj chceš zmazať komentár?

  Odporúčaní dodávatelia
  mini-bagre.sk
  Stará Ľubovňa
  Predaj minibagrov a ministrojov pre profesionálov aj zábavu. Pre začínajúcich podnikateľov, stavebníkov, architektov, alebo ku stavbe domu.
  Ponúkame kvalitné stroje francúzskeho výrobcu Chargeur Plus ako ich oficiálny partner pre distribúciu a predaj mini strojov.
  INTERIÉROVÝ DIZAJN A REALIZÁCIE INTERIÉROV NA MIERU
  Články od našich partnerov
  Všetko, čo potrebujete vedieť o LED osvetlení
  Bez drôtov – slobodne, spoľahlivo, bezpečne
  Staňte sa expertom na domáce prerábky za jeden deň!
  Archív článkov od partnerov