Elektrina vzdialena cca 300m - 3x25A, garantovana kapacita 14kw

Zobraz úvodný príspevok
Mam niekolko otazok na ludi z fora🙂 Dal som si ziadost na distribucku ohladom schvalenia elektrickej pripojky na pozemok, v ziadosti som uvadzal podla ich kalkulacky 3 fazy na 25A istic, zatial nevlastnim projekt domu. Z distribucky mi prislo schvalenie odberu a to za tychto podmienok: 1. Musim vzduchom potiahnut cca 300 m kabel az ku pozemku 2. Max kapacitu ktoru mi garantuju je 14kw A teraz otazky: Planujeme vystavbu bungalovu s elektrickym cerpadlom na kolko v danej oblasti nie je plyn, bude 14 kw dostatocna kapacita na vykurovanie domu plus klasicke pristroje v domacnosti? Druha otazka, v navrhu je uvedene, ze celu realizaciu si mam zatiahnut z vlastneho vrecka, ak to natiahnem bude mi to nejak VSD financne kompenzovat, alebo akym sposobom to prebehne do ich spravy. Problem je v tom, ze cela oblast zrejme caka na dotiahnutie elektriny a aby som nebol jediny, kto to cele zatiahne a nasledne sa susedia budu pripajat uz za smiesne sumy na vedenie, ktore som riesil sam. Resp. mate skusenosti s VSD, ci je nejaka moznost, aby to znasala distribucka sama pri vacsom pocte ziadosti resp. obec atd....
Odpovedať
1
2
3x25A je pre maximum 16kW v jednom momente. Pri nabehu spotrebucov to kludne moze vyhodit, ak je domacnost bez plynu s vlastnou studnou. My sme to museli navysovat na 3x32A, lebo cez vikend sa nedalo varit, prat aj upratovat, kedze kotol 14kW zohrieva vodu co najrychlejsie, cize na plny vykon. https://www.sse.sk/kalkulacky/prepoce...
Odpovedať
@pier mate tepelne cerpadlo, alebo elektricky kotol na vykurovanie?
Odpovedať
@petkoga elektrokotol zatial. Ale tie kW sa mozu nascitat aj pri TC, aj ked rezerva tam bude vacsia, hlavne ak pojde rura, varna doska, cerpadlo v studni a este nejaka zehlicka/pracka, pripadne zapnes este kanvicu v rovnakom case...
Odpovedať
@pier tomu chapem, ale chalani tu spominali nejake rele, ktore dopomaha situacii aby k pretazeniu nedoslo a ano pochopil som, ze to moze byt trochu vyzva pre projektanta
Odpovedať
@petkoga existuje odlahcovacie rele, ktore sa dava pred najvacsieho zruta. Rele vypne TC, alebo kotol ak sa naplni kapacita istica, tak aby nevyplo cely istic. Ale to rele stoji cca 200 EUR + montaz, Ja by som ale skor isiel do vacsieho istica, ak ti ho distribucka schvali.
Odpovedať
@pier praveze neschvali aj tych 14 kw je pod kapacitu pri 3x25A takze, urcite by mi neschvalili 3x32A, kde je ta garantovana kapacita vacsia. Musim narabat s tym co mam...
Odpovedať
@petkoga tak to je potom vsetko jasne. Ak si das TC tak by 3x25A malo stacit. Kazdy istic ma kratkodobo urcitu rezervu, cize pri nábehovom odbere iných spotrebicov by ti to nemalo vyhadzovat. My sme mali pri 28kw elektrokotli istic 3x25A cca 7 rokov a byvali nájomníci sa nestazovali (cca 1 krat do tyzdna museli nahodit istic). Ked sme tam ale prisli byvat 5 tak sme museli nahadzovat istic uz 1 do dna. Aj ked sme kotol priskrtili na 14kw tak to nepomohlo. Cize u nas vymena na 3x32A bola uz nutna. * 3x25A je uplny standard pri plne elektrifikovaných domoch, ak budes mat vsetky spotrebice A+++ a same LED a TC tak ti to nebude vyhadzovat. V zalohe budes mat potom odlahcovacie rele, ktore budes moct dat pred TC, alebo indukcnu dosku (to su asi najvacsi zruti v dome).
Odpovedať
Profilova fotka
@virnik27 to je ako tvrdit, ze chodim do roboty v sedacke a nakoniec spomeniem, ze okolo nej je auto :)
Odpovedať
@janulka14 mali lehotu do 300 dni a kolki ste cakali realne? Natahovali to do posledneho?
Odpovedať
@adka_91 300dni by uplynulo vo februari a napojili nas 19teho decembra
Odpovedať
Profilova fotka
@pier bez urážky, ale 3x25A a mať elektrokotol, to ste si stavali samy alebo ste to kupovali alebo to máte prerobený starší RD ? Veď ak sa predpokladá priamovýhrevný elektrokotol ako primárny zdroj EE, tak 3x25A je samozrejme nezmysel. Pokiaľ tam bude mať tepelné čerpadlo a celá domácnosť bude na EE, je rezervovaná kapacita ktorou bude on môcť disponovať, jednoducho na hrane.
Odpovedať
@dominik_galaba mám celý RD len na elektrinu elektrokotol 6kW , bojler 1kW, sporák 7,5kW a hl. istič 3x25A na to môžeš pripojiť 17 kW, sporák nejde nikdy na plný výkon to by museli ísť 4 platne na max + rúra na max ,elkotol ide na 90% času len na 3 kW, 6 len pri -20, nikdy počas 25r. mi nevyhodilo hl. istič, myslím že majkoj má len 3x15 no má TC
Odpovedať
Článok sa načítava...
@dominik_galaba to sme tak kupili. Po pol roju sme tam samozrejme dali 3x32a
Odpovedať
Profilova fotka
@duzu to je samozrejme veľmi pekné, ale svojou "peakovou" spotrebou máš stále rezervu cca 4kW, takže je jasné, že ti to v živote nemohlo ten istič zhodiť. 🙂 Pokiaľ by si mal 3x25A a od distribučky máš rezervovanú 14kW ako má @petkoga, tak by to bolo na hrane, a v niektorých momentoch by si mohol vidieť tancovať ten istič 😄
Odpovedať
Profilova fotka
@pier tak to potom nič, jasnačka, 32A je istota. A rozdiel v cene minimálny. Nech ti to slúži 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
Mám plne elektrifikovaný dom, zvolil som ranu istoty 32 A. Po dvoch rokoch som znížil na 25A. Fungujem takto 5r. Ešte sa mi nikdy nestalo, že by vyhodilo istič. Podotýkam že mám kúrenie elektrokotol 9kW, varenie indukcia, krb nemám! PC mi fičí 10h denne. Taktiež máme tak ako každá domácnosť zvlášť mrazničku, chladničku ( každé samostatne kvôli veľkosti, čiže aj málo vyššia spotreba ), práčku, umývačku. V neposlednom rade dve malé deti ( väčšia spotreba TÚV ) každý večer polka vane 🙂
Odpovedať
rozdiel v cene je len za kúpu ističa, no rôzny mesačný poplatok podľa veľkosti hl. ističa je len v ZSD aj to len pri sadzbe DD5,6 a tam sa oplatí DD5 až od spotreby 7,5 MWh pri 3x25 a len do 5% VT ,pri 32A až od 10MWh/rok, v SSE je vždy mes. poplatok rovnaký pre každú veľkosť hl. ističa a DD5 sa oplatí už od 4MWh je to preto že v každej distribúcii je iný poplatok za prenos a služby a v každej distribúcii je rôzny i podľa sadzby, rôzne sú tiež podmienky na vyššiu sadzbu, preto sa musí porovnávať zvlášť každá distribúcia
Odpovedať
@janulka14 a dali vam aj vediet v priebehu plynutia ze kedy to aspon bude? Aktualne mame taky isty problem
Odpovedať
@adka_91 no ja som tam šla osobne, dali mi kontakt na zodpovedneho pracovnika a tomu som dosť často volala 😉 bol mily, a možno nas chcel mať uz z krku
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?