Elektrina vzdialena cca 300m - 3x25A, garantovana kapacita 14kw

Mam niekolko otazok na ludi z fora🙂 Dal som si ziadost na distribucku ohladom schvalenia elektrickej pripojky na pozemok, v ziadosti som uvadzal podla ich kalkulacky 3 fazy na 25A istic, zatial nevlastnim projekt domu. Z distribucky mi prislo schvalenie odberu a to za tychto podmienok: 1. Musim vzduchom potiahnut cca 300 m kabel az ku pozemku 2. Max kapacitu ktoru mi garantuju je 14kw A teraz otazky: Planujeme vystavbu bungalovu s elektrickym cerpadlom na kolko v danej oblasti nie je plyn, bude 14 kw dostatocna kapacita na vykurovanie domu plus klasicke pristroje v domacnosti? Druha otazka, v navrhu je uvedene, ze celu realizaciu si mam zatiahnut z vlastneho vrecka, ak to natiahnem bude mi to nejak VSD financne kompenzovat, alebo akym sposobom to prebehne do ich spravy. Problem je v tom, ze cela oblast zrejme caka na dotiahnutie elektriny a aby som nebol jediny, kto to cele zatiahne a nasledne sa susedia budu pripajat uz za smiesne sumy na vedenie, ktore som riesil sam. Resp. mate skusenosti s VSD, ci je nejaka moznost, aby to znasala distribucka sama pri vacsom pocte ziadosti resp. obec atd....
Odpovedať
1
2
@petkoga ja mam skusenost s SSD, som si tiez robil sam pripojku 300 m dlhu,ale ja som isiel zemou celu trasu,cele som to financoval sam,nikto ti nic nepreplati,a elektromer mam na zaciatku vedenia takze nikto dalsi sa uz pripojit nemoze
Odpovedať
@petkoga Ak to potiahnete vzduchom 300m, zaplatite to vlastneho vrecka, distribucka to od vas odkupi za symbolicke euro 😄 a tym padom to prejde pod ich spravu.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
Ak najdeš ešte dvoch odberateľov elektrikari vybuduju na vlastne náklady, nám tahali zemou, my sme platili projekt a poplatky s tým súvisiace, musiš ale podať žiadosť o rozširenie sieťe, ak schvália do 300 dní vybudujú. Je to na dlhšie lakťe,ale 300m je dosť,zvážila by som 🙂
Odpovedať
@janulka14 to ale moze trvat aj niekolko rokov to mu nespravia na pockanie
Odpovedať
@mcsmekac no nie celkom, ked to budem tahat vzduchom tak sa mozu priamo napojit na stlp a maju to pomerne zadarmo voci tomu co do toho musim investovat sam.
Odpovedať
@janulka14 dik za tip, skusim v okoli popozerat a popytat sa. 🙂
Odpovedať
@petkoga akurát budeš musiať použiť vedenie aby na ňom vznikla najvyššia strata napätia len 10 % pri max výkone, u nás robil jeden až 2000 m , no mal syna zamestnanca v distribúcii, vedel kde všetko zohnať ako odpad zo stavieb
Odpovedať
potrebu vykonu pre kurenie ti da projekt tak nepredbiehaj a vsetko by mal projejktant riesit
Odpovedať
@vrajmantak takze projektant musi vyriesit ako sa zmestit do danej kapacity? Teoreticky sa, ale moze stat, ze natiahnem elektrinu a projektovo mi to nebude vychadzat.
Odpovedať
Príspevok bol zmazaný adminom, lebo nespĺňal Pravidlá prispievania do fóra.
@mcsmekac ja musim tahat taku aku urci distribucka a oni do spravy napisali, ze to treba riesit komplexne 🙂 Takze asi pocitaju, ze odvediem ich robotu
Odpovedať
Článok sa načítava...
@roman558 píšem že od schválenia do 300dní, nieje to vybavené za mesiac,ale ani 300m káblu nieje zadarmo. My sme napríklad začali stavbu bez elektriny 😉
Odpovedať
Profilova fotka
@virnik27 hej a potom sa zapne TC ked ide naplno indukcia a bude zabava :) @petkoga ja mam vsetko na elektrinu 3x25A a ziaden problem som nemal zatial, ale 3x20A je asi dost na hrane.
Odpovedať
@petkoga Distribučka iba určí bod napojenia a podmienky, ale nerieši vlastnícke vzťahy, konkrétne u teba, kde umiestníš stĺpy? Na obecný pozemok, alebo na súkromné parcely? Všetci dotknutí prípojkou musia súhlasiť. Ak ti dovolia osadiť stĺpy, tak dimenzia kábla je určená iba pre teba, tak nik iný sa nepripojí. Prípojku by som nedával do správy distribútora, stĺpy sú tvoj majetok a v prípade ďalšej prípojky by ti nový žiadateľ mohol prispieť na ich kompenzáciu. 14 kW je na klasický dom až až
Odpovedať
Profilova fotka
@virnik27 kondenzator na vykyvy v AC sieti, ehm , pozeram , ze som v skole asi nedaval pozor :-p
Odpovedať
@majkoj To je tak keď si nedával pozor na hodine fyziky :-S ..Teraz sa Ti to vypomstilo... :-D :-D
Odpovedať
@insed malo by to ist po obecnych pozemkoch, aspon podla toho co som zatial pozeral, vies mi napisat viac detailov k tomu ne\prevzatiu stlpv elektrickeho vedenia? V navrhu mam uvedene, ze mam s distribuckou uzavriet nasledne zmluvu o naslednej zmluve, tak aby som nieco neprehliadol. A mam este jednu otazku, mozem byt vlastnikom stlpov na obecnom pozemku? Resp. to obec potom musi zriadit vecne bremeno na moje stlpy alebo ako to v skutocnosti je?
Odpovedať
@virnik27 to si ozaj videl u niekoho v RD ktorý je napojený na verejnú sieť? , to tak vo veľkých firmách kde je mnoho veľkých motorov napr. v Biotike boli cez 200 kW 30 v jednej hale a tam už bol veľký posuv napätia voči prúdu, lebo na cívce ako na divce, nejdriv napetí a pak prúd @technik007 bežný smrteľník sa s tým v RD nikdy nestretne, v žiadnej obci sa také motory nesmú používať a na sidliskách nie sú takmer žiadne, kde je väčšinou napájaný každý byt len na jednu fázu
Odpovedať
@duzu Samozrejme že pri domoch to nenájdeš, a pri bytoch dvojnásobne nie..Ale nevadí, aspoň sme sa dozvedeli niečo nové.. ;-) Ale ak niekto chce tak mám ako ťažítko "kondík" 250nF/ 3300V.. :-D :-D
Odpovedať
@petkoga 1. osadenie stĺpov na obecný pozemok je dohoda medzi tebou a obcou. Ak obec s tým súhlasí, určite si to zapíše ako vecné bremeno, že má tam el. vedenie a je jedno, či vlastník si ty, alebo distribučná sústava. 2. neviem, akú dohodu máš uzavretú s distribučkou, či navrhovaná dimenzia kábla je len na tvoj dom, alebo sa počíta s viacerými prípojkami. Tu by som už spozornel. No opýtal by som sa priamo, ako je to s pripojením iných strán. Ak bude vedenie iba pre teba, stĺpy sa dajú využiť aj na zavesenie iných káblov na prípojky. Preto v tomto prípade by som to nedával zadarmo distribučke. Ja mám príklad z vlastnej skúsenosti, keď som si chcel pripojiť firmu. Susedná firma mala vlastné trafo a bola možnosť sa napojiť priamo, cca do 30m. Majiteľ trafa mi povedal, že môžem využívať cca 10% z výkonu trafa a požadoval teda 10% poplatok z jeho ceny trafa, vtedy to bolo cca 3000€. Pre mňa to bolo dosť. Druhá možnosť bola napojiť sa z verejnej siete, vzdialenej cca 205m, ale problém bol ako dotiahnúť vedenie, Zemou cez pozemky sa nedalo, príliš komplikované, firma oproti mala prípojku zriadenú po vlastných stĺpoch z rovnakého bodu napojenia, ako aj mne určila distribučka. S majiteľom som sa dohodol a urobil vlastnú prípojku po jeho stĺpoch, samozrejme tiež som zaplatil asi 1000€ za použitie stĺpov.
Odpovedať
Profilova fotka
@petkoga pre boha prečo by chcela VSD aby si ťahal vedenie vzduchom ? Pokiaľ pôjde elektrina po tvojom pozemku - tvoja trasa. Tak do zeme. Pokiaľ chceš ťahať elektrinu aj cez cudzie pozemky (rozumej nie tvoje), tak to bude ešte sranda aby ti to aj vlastníci nehnuteľností schválili - stĺpy. Nevidím dôvod na to aby to šlo vo vzduchu, keď finančne a aj realizačne je jednoduchšie položiť kábel (napr 4x25mm) do ryhy a zatiahnuť zeminou. Celé zle. V prvom rade nech ti vypracujú projekt na kúrenie aby si vedel, aké TČ budeš potrebovať. 14kW je tak na pováženie. TČ zapne, 5-7kW, manželka zapne trúbu a indukčku a hneď máš +7kW = 14kW ... si na hrane. Celé zle.
Odpovedať
@dominik_galaba no podla toho co sa tu dozvedam, tak si dam vypracovat vsetky mozne projekty a aj na dom a na konci zistim ze som minule za projekty xy stoviek eur a vlastne stavat nemozem, lebo ma kapacita nepusti. V tom pripade pre mna nema zmysel ani tahat tu elektrinu a predat to niekomu, kto bude mat zaujem kurit si drevom a nech si elektrinu tahat sam. 🙂 Inak mne osobne je lahsie tahat cez stlpy aspon co som sa pozeral zatial na mieste, lebo az na 1-2 stlpy je cela trasa, popri ceste a na obecnych pozemkoch, takze nemusim riesit aspon schvalovanie cez pozemky sukromnych osob. Cenovo si myslim, ze to tiez lepsie vychadza vzduchom ako 300 metrov bagrovania, ale mozem sa aj mylit som v tom novacik 🙂 Ake mas skusenosti ohladom ceny vzduch tahanie vs do zeme?
Odpovedať
Profilova fotka
@petkoga samozrejme že musíš riešiť schvaľovací proces s s každou dotknutou osobou, nakoľko pokiaľ umiestňuješ stĺp na iný pozemok ako je tvoj, vzniká ťarcha, detto vzniká ťarcha pri distribúcii - vedení kabeláže vo vzduchu a tak isto aj v zemi. Čiže je to to isté, len to zavesíš na hnusné stĺpy a nedáš to elegantne do zeme.
Odpovedať
Profilova fotka
@petkoga samozrejme, že ti každý radí vypracovať projekt na kúrenie a zistiť čo vlastne budeš potrebovať, ale to nie my ti komplikujeme celú realizáciu IS EE, ale distribučka. Pokiaľ tam budeš dávať nejaké 6-7kW tepelné čerpadlo, nevidím problém, budeš mať rezervu cca 10kW v kapacite (TČ má cca 1/3 príkonu z celkového výkonu). Takže rezerva by bola, ale ak pôjdeš vyššie 14-16kW TČ, už to bude problém. Ak to bude bungalov, nepodpivničený, tak by to mohlo byť ok. Ale na to treba prepočty a projekty. Najskôr si vyrieš distribučku. Najlepšie do zeme. Pravda nepoznáme situáciu, nevieme o ktorú parcelu lokalitu a celkovo susedstvo.
Odpovedať
jamam odlahcovacie rele ,prioritnre.prednostne rele ono vypne kurenie ,ked zapnem bojler a nevypadne istič
Odpovedať
Profilova fotka
Inak priznam sa ze mi to nejde do hlavy, schvalili mu istic 3x25A a garantka je len na 14kW ? To je nejaka blbost. Ved istice sa nastavuju podla rezervovanej kapacity a podla typu vykurovania. Naco 3x25A ked tade tolko nikdy nepretecie?
Odpovedať
@dominik_galaba to ja netusim, nie som elektrikar.
Odpovedať
Profilova fotka
@dominik_galaba ja by som to tak ruzovo teda nevidel, 10kW rezerva je na 3 fazach, pricom napriklad moja varna doska ma 7kW na dvoch fazach a TC sice ma maly prikon, ale je tam pomerne velky rozbehovy prud moje 6kW TC ma predpisane istenie 20A. U nas casto popri kureni a vareni bezi pracka a susicka. Nechcem tym povedat, ze je to neriesitelne, ale to riesenie treba mat dokladne premyslene.
Odpovedať
Profilova fotka
@majkoj suhlasim, idealne to nebude, bude treba kalkulovat ... stale len kompromis. Ale tie fazy mi nejdu do hlavy.
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?