Ako umiestnit dom na atypicky pozemok?

Ahojte, som uz zufala, tak som sa registrovala v duchu "viac hlav, viac rozumu". Mame atipicky pozemok vid.foto. je to taky trojuholnik. Stromy su vysadene zo zapadnej a severnej strany pristupova cesta je z juhu a taha sa aj okolo zapadnej strany (preto su tam vysadene stromy, ktore ale tienia, teda sa vyrubu. Ostanu len zo severnej strany). Z vychodu sused - je rodicovska neobyvana chalupa. Dom by sme chceli naprojektovat co najefektivnejsie a najfunkcnejsie v jednoduchom tvare (obdlznik so sedlovou strechou). Chceme bungalov s moznostou v buducnosti urobit apartman v podkrovi, teda: 1) mysliet kde dat v duduvnosti schody 2) spajza orientovana na sever a spiace izby + obyvacka co najviac na juh. 3) chcem mat moznost zavriet kuchynu (podla stavu kuchyne a pachov 🙂 4) vsetky pripomienky rada uvitam, lebo sme len v stave "kreslenia na papier" 5) pozemok ma 19,5 arov, ale tym, ze je specificky, a z 2 stran cesta (vedlajsia, nie hlavna), tak si lamem hlavu aj naj vhodnym umiestnenim, aby mala vhodnu polohu aj zahradka, ovocny sad, detske ihrisko a posedenie) 6) na mape z katastra je obrazok maleho domu (pod cestou) a presne s takym sklonom by sme chceli otocit dom aj my. Prosim vyjadrite sa aj k umiestneniu domu na pozemok aj k podorysu, kt.je zatial len na papieri 🙂 Este dotaz, ze rozmery su velkosti izieb a nie zastavana plocha.
Odpovedať
Prilozila som zlu foto mapy. Ten dom, o ktorom hovorim (ze je natoceny ako zamyslame my), je ten vlavo pod cestou a nie ten vpravo.
Odpovedať
K pozemku sa moc vyjadriť neviem, ale myslím, že šikovný projektant by s tým problém nemal mať - to isté s projektom, keďže nevyzerá, že by ste mali priestorové obmedzenia. Mne sa nepozdáva otváranie dverí z WC smerom do chodby, budú sa tam otvárať 3 dverí, vrátane vstupných. Špajza mi príde obrovská - ako kuchyňa, plus vstup spoza jedálenského stola je dosť nešťastné riešenie - stále obchádzať stôl, stoličky. Ja by som ju prehodila na opačnú stranu, aby z obývačky a kuchyne vznikol obdĺžnik. Technickú miestnosť by som dala bližšie ku vchodu. A prečo nie je zarovnaná s kúpelňou? To je náhoda, či zámer? Spálňu by som vymenila s pracovňou, jednak je asi lepšie mať na sever spálňu ako pracovňu a jednak aby tá nočná zóna bola oddelenejšia od dennej časti. Ale ono sa to ťažko posudzuje, lebo tie rozmery nie sú moc proporčne zakreslené.
Odpovedať
Profilova fotka
@calamityjane33 Tiež by som povedal že stačí osloviť projektanta alebo architekta a ním všetko vyriešiť, to bude najefektívnejšie.
Odpovedať
@katrinka8 Dakujem za postrehy, ano, samozrejme, aj Martosko ma pravdu a urcite za projektantom pojdeme, len nech uz mame nejaku predstavu. Nam povedali: "projektant zakresli, co mu poviete". No a jasne, poradit sa/dotiahnut cosi budeme riesit s projektantom, ale aby sme mu to nedavali prekreslovat na 30x. Spajza, kuchyna a tech.miestnost boli schvalne kratsie, aby sa na stenu TM a kuchyne dal pribornik a zaroven bol vacsi priestor okolo krbu a stola ... mozno blbost, uznavam... Akurat ma trapi, ci je OK, aby bol vchod cez celu spiacu cast, len je to orakticke, lebo na tom pozemku voravo hore budu pod pristreskom auta (akoby za kuchynou).
Odpovedať
@calamityjane33 - ono to "projektant zakreslí, čo mu poviete" znamená, že Vy si napíšete všetky požiadavky, aké máte - napríklad veľkosť miestností , orientácia na svetové strany, ich vzájomné prepojenie, my sme mali napríklad tú samostantú špajzu, samostatnú technickú, počet WC, kúpelní, orientácia a veľkosť okien napríklad, niekto chce oddelenú kuchyňu, niekto nechce šatník a pod. A on na základe toho Vám ukáže nejaké projekty, ktoré Vaše požiadavky splňajú, a potom ich môže upravovať už presne podľa Vašich požiadaviek. A prečo budete parkovať autá na opačnom konci ako máte vstup do domu? Či to som zle pochopila? Ešte je aj možnosť mať vstup zo severnej strany, tam by sa lepšie dala oddeliť nočná časť od dennej. Tá technická miestnosť mi celkom príde byť lepšie umiestnená viac pri vchode. Nie je lepšie mať pri obývačke pracovňu ako spálňu? Skús popozerať už jestvujúce projekty, dá sa vyselektovať podľa kadečoho.
Odpovedať
Profilova fotka
Dobrý a nadaný projektant s trochou kreativity, by tam určite vedel naprojektovať vhodný dom vzhľadom na pozemok. Tu nebude asi volba katalógového domu
Odpovedať
@katrinka8 Prepac, asi som to nedostatocne vysvetlila. To parkovanie, posielam rychly nakres. So spajzou mas pravdu. Uz som ju zmensila na 1,5×3m, len by mala byt na sever, preto som ju dala do toho rohu. Kuchynu chcem mat U, ale s moznostou uzavretia len mi prislo ako neprakticke mat ju az na samom konci domu (od vstupneho vchodu). Tym, ze dom je pootoceny, dosiahla by som spajzu na sever, kuchynu severo-vychod a vsetky spiace miestnosti na juho-zapad. S tou pracovnou mas pravdu. To prekreslim a vymenim so spalnou. To bol opat zamer, ze spalen co najblizsie pri kuchyni kvoli detom, kedze teraz sme rozrastajuca sa rodinka. Ale bude to OK aj zamenene s pracovnou. Pri vstupe som uvazovala satnik a wc. Satnik na sezonne bundy, kabaty, kufre a pod. A prislo mi prakticke to mat "po ruke". V tej vstupnej chodbicke bude vesiakova zostava, ale to sa sialene rychlo zaprace bundami. Momentalne sme doma 3 kusy a ten vesiak je plny :oS Raz chladnejsie, zas teplejsie... prislo mi to fajn mat po ruke a aj moznost sikovno odlozit a nie behat cez dom. Technicka m. Je pri kuchyni, lebo je vraj dobre mat pobliz TM, kupelnu,kuchynu,... kvoli nizsim nakladom na tie vodne instalacie (ak ti spravne hovorim). Tiez zvazujem, ci dat terasu z kuchyne alebo obyvacky. Neverila by si, kolko podorysov som uz pozrela, ale nic take, co by nam zapasovalo. Akurat som sa len niecim inspirovala...
Odpovedať
@calamityjane33 Tu je nesikovny a rychlu nakres pozemku s parkovanim
Odpovedať
@pfabry @pfabry S tym suhlasim ... mal by, len v okoli Detvy ich vela nie je a o tomto 1, co sme poculi, tak vraj treba mat svoju predstavu. Teda moc kreativny asi nie je :o/
Odpovedať
@calamityjane33 keď chceš takto parkovať, pouvažuj nad vchodom do domu od severu. Bude to bližšie od áut.
Odpovedať
@zltalienka Asi myslis zo zapadu lebo cesta smer z orava do lava ide od vychodu na juh a zatoci sa na zapad. Zo severu nie je pristup. Tam su vysoke smreky a vlastne smer najkretsej trasy k domu je co najviac vpravo teda od vychodu alebo juho-vychodu (popri pravej strane pozemku).
Odpovedať
Na tento pozemok treba dom v tvare L. Projektanti ktori nakreslia co poviete si nezasluzia svoje peniaze a su to kreslici a nie projektanti.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@paulus33 A ako otocene L? Lebo povodne sme tak zamyslali, alevzdy vysiel "cierny peter" na nejaku miestnost, ktoru sme nechceli na sever . Preto (aj pre znizenie nakladov) sme zvazili, ze tam dame obdlznik, ktory co najviac presvetlime (detske + obyvka + pracovna = juho zapad Kuchyna, spalen, TM+nespiace miestnosti severo vychod. Akoze oekne, ze ten pozemok ma takmer 20 arov, ale moje nervy, prakticky, funkcne aj esteticky tam osadit dom, terasu, zahradu a sad je dost nafigu, hlavne, ked je cesta z 2 stran z 3 :oS
Odpovedať
@calamityjane33 myslela som vchod odtiaľ
Odpovedať
@calamityjane33 podľa toho obrázku je stromoradie na pozemku z jednej strany na čistý sever. Ja by som umiestnila dom a parkovanie asi takto. Parkovanie bližšie k ceste, v severnej časti pozemku. Kuchyňu by som orientovala na sever s možnosťou východu za dom, v lete bude za domom s výhľadom na stromy 🙂 obývačku by som orientovala na juh a západ. Stromy na západe by som nerubala. V lete budú príjemne tienit a v zime nebudú zavadzať, veď slnko zapadá skôr na juhozápade ako na západe.
Odpovedať
Profilova fotka
Presne takto nejak @zltalienka by som to poriesil aj a a ostane pekny priestor aj pre tu zelenu cast pozemku, oddychovu, sportovu a tak. Za mna velmi fajn pozemok, atypicky, ale da sa s nim dobre pracovat
Odpovedať
@calamityjane33 umiestnenie domu treba koordinovať so samotným návrhom domu, teda prístup na pozemok, vstup do domu, orientácia na svetové strany terasy, či budú, aké, kedy využívane na aký účel, to súvisí s Vaším životným štýlom. Tiež treba rešpektovať terén pozemku, okolie výhľady, výšky atď. Teda nie je smerodajné len niečo, treba to riešiť komplexne, napríklad ak je na sever výhľad do doliny, tak netreba striktne uvažovať s umiestnením obývačky na juh, ale treba využiť výhľady. A takýchto veci je mnoho, nájdite si niekoho, kto sa s Vami o týchto veciach bude rozprávať, vysvetlí Vám čo a ako a usmerní Vás. Tak ako s osadením domu na pozemku, tak so samotným návrhom domu.
Odpovedať
nemas nahodou projekt alebo nejaku vizualizaciu domu, ktory tam chcete postavit? ono by sa podla toho najlepsie orientovalo. vies ako aby to ako celok dobre spolu vyzeralo
Odpovedať
@markus67 - oni práve projekt nemajú, robia si nákres, ako to chcú, aby to povedali projektantovi, ktorý im "nakreslí, čo si povedia". Podľa mňa je to veľmi nešťastné riešenie - nevyužiť potenciál toho pozemku. @calamityjane33 - ja by som sa fakt vykašľala na vlastné nákresy a našla by som si poriadneho projektanta. Pretože dobrý projekt s osadením je základ. Môžeš mať neviemaký dokonalý pozemok, ale keď budeš mať zlý projekt alebo zle osadený dom, budeš si "celý život hlavu búchať". Spíšte si všetko, čo chcete s ohľadom na Vašu rodinu, čiže orientáciu miestností na svetové strany (spacie miestnosti na JZ - v lete od obeda až do západu slnka bude do izieb piecť slnko, čiže myslieť na dobré tienenie), priestor v záhrade pre deti, garáž/státie pre autá, kúpelne, šatníky, špajzu, technickú... Spíšte aj to čo, v žiadnom prípade nechcete a choďte s tým za dobrým projektantom. Zvážte, či nie ste ochotní za projektantom aj trochu cestovať, ak neviete nájsť dobrého vo svojom okolí. Mnoho vecí sa dá vyriešiť aj mailom, určite nebudete musieť každý detail riešiť osobne.
Odpovedať
Velmi pekne vam vsetkym dakujem za vase vstupy. Hlavne @zltalienka a @katrinka8 ma dost posunuli. Prikladam uz viac orientacny nakres, akurat tu "vstupnu stranu" este upravim tak, aby som 1) zmensila TM, 2) zvacsila spajzu 3) a pridala spalnen 4) + treba lepsie vyriesit kuchynu idealne spojenu v lete s terasou. Len aby bola v tvare U a dala sa uzavriet od obyvacky. Este, co sa tyka vyhladu, tak ten je pekny zo vsadial, lebo je to kus na kopci (ale pozemok rovinaty - ma len mierny sklon). Akurat sa nechcem divat len na stromy (na severnej strane) 🙂) Co vravite na tento nakres? Vstup ma lepsi, lebo nemusi navsteva prechadzat do dennej casti cez celu spiacu.
Odpovedať
@markus67 Pridala som priblizny podorys, len tu "vrchnu" cast (rozumej kuchyna a nespiace miestnosti) neviem ako efektivne usporiadat, ale vchod by bol teda od severo-vychodu ako radila @zltalienka
Odpovedať
@katrinka8 Vdaka Katrinka za rady. Dala som teda vchod ako si aj ty radila.
Odpovedať
@calamityjane33 - a nechýba Ti jedna izba v tom novom nákrese? V tom prvom si mala 2 detské, spálňu a pracovňu. A tu vidím len 2 izby + pracovňu.
Odpovedať
@halnas Ak by si vedel o sikovnom projektantovi na Zapadnom alebo Strednom Slovensku, budem vdacna za kontakt.
Odpovedať
@katrinka8 Ano, aj som pisala, ze tu vrchnu cast nemam este v hlave usporiadanu teda spajza, kuchyna, vstup, TM, kupelne +wc a spalen. Tym, ze sa prehodil vstup, tak zas "struham ceruzky zubami", od zufalstva, ako to nastavit co najlepsie.
Odpovedať
@calamityjane33 za mňa je ten druhý nákres ako návrh pre projektanta ok. Čo potrebuješ pomeniť, prispôsobiť, to mu vysvetlíš 🙂 Nie je tam ani oddeliteľná kuchyňa napríklad. Na druhú stranu zbytočne veľká TM so samostatným vchodom do domu, čo tiež neviem či chceš.
Odpovedať
@zltalienka Praveze nechxem velku TM a celkovo je ta "vchodova strana" za mna na figu poriesena, ale je to som si len prepozicala obrazok, ci je lepsi vchodtakto alebo ako bol predtym.
Odpovedať
@calamityjane33 napísal som Vám súkromnú správu.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?