Aké sú rozostupy stavieb a inžinierských sieti?

mam pozemok na ktory vedie jedina cesta (sukromna). na konci cesty je samozrejme pozemok a po lavej aj pravej strane luky (trvale travne porasty). Pozemok je uzky a to suvisy s mojou prvou otazkou. Mozem pozemok umiestnit na hranici pozemkov s jednej strany a s druhej strany 2 m od suseda??? Druha otazka: jedina moznost priviest inzinierske siete je popod pristupovu cestu. Ako daleko od seba musi byt plyn, elektrika, voda, kanalizacia??? Dakujem
Odpovedať
minimalna vzdialenost domu od hranice pozemku su 2m v prípade ze su okna z obytných miestnosti tak min. vzdialenost su 3 m. zaroven musi platit pravidlo ze vzdialenost medzi susednými domami musi byt min. 7 m... v pripade ze sa pozemok nachadza v zastavanom uzemi z davnejsich cias, kedy sa domi osadzovali pol metra od hranice pozemku moze byt pouzita vynimka ze vzdialenost medzi domami je len 4 m (ale s tym musi suhlasit sused) tieto rozmery som citovala zo stavebneho zakonma. Vsetky ine umiestnenia je na tom ci ti to dovolia ucastnici stavebneho konania, t.j. susedia a prislusny stavebny urad... Ale toto co pises je dost nerealne.......
Odpovedať
ja som si to teraz pozrel: § 6 Odstupy stavieb (1) Vzájomné odstupy stavieb musia spĺňať požiadavky urbanistické, architektonické, životného prostredia, hygienické, veterinárne, ochrany povrchových a podzemných vôd, ochrany pamiatok, požiarnej bezpečnosti, civilnej ochrany, požiadavky na denné osvetlenie a preslnenie a na zachovanie pohody bývania. Odstupy musia umožňovať údržbu stavieb a užívanie priestorov medzi stavbami na technické alebo iné vybavenie územia a činnosti, ktoré súvisia s funkčným využívaním územia. (2) Stavbu možno umiestniť na hranici pozemku, len ak jej umiestnením nebude trvalo obmedzené užívanie susedného pozemku na určený účel. (3) Ak rodinné domy vytvárajú medzi sebou voľný priestor, vzdialenosť medzi nimi nesmie byť menšia ako 7 m. Vzdialenosť rodinných domov od spoločných hraníc pozemkov nesmie byť menšia ako 2 m. (4) V stiesnených územných podmienkach možno vzdialenosť medzi rodinnými domami znížiť až na 4 m, ak v žiadnej z protiľahlých častí stien nie sú okná obytných miestností; v týchto prípadoch sa nevyžaduje dodržanie vzdialeností od spoločných hraníc pozemkov podľa odseku 3. (5) Iné riešenia vzdialeností rodinných domov, ako sú ustanovené v odsekoch 3 a 4, možno určiť iba na podklade výpočtov a meraní preukazujúcich splnenie požiadaviek na vzájomné vzdialenosti podľa odseku 1 alebo podľa územného plánu zóny. (6) Vzdialenosť priečelí budov, v ktorých sú okná obytných miestností, musí byť najmenej 3 m od okraja pozemnej komunikácie; táto požiadavka neplatí pre budovy umiestňované v stavebných medzerách radovej zástavby. (7) Vzájomné odstupy a vzdialenosti treba merať na najkratších spojniciach medzi vonkajšími povrchmi obvodových stien, ďalej od hraníc pozemkov a okrajov pozemnej komunikácie. Vystupujúca časť stavby sa zohľadňuje, ak vystupuje viac ako 1, 50 m od steny. ked si pozries odsek 2 tak sa tam pise ze je mozne umiestnit stavbu na hranicu pozemku. ja mam najblizsieho suseda cca 50 m, takze mna sa tie veci ohladne okien atd. netykaju
Odpovedať
@luxus ..pripomínam, že nadradený nad zákonom a vykonávacou vyhláškou je územný plán obce, alebo územia.Ak tam je nebodaj aj teoreticky vzdialenos´t 1m...tak môže byť
Odpovedať
aha, takze ak som to spravne pochopil tak dolezite pri vydani stavebneho povolenia bude uzemne rozhodnutie obce? na moju druhu otazku neviete odpoved?
Odpovedať
@luxus je to pravda ale tam aj susedia mozu vzniest namietku lebo aj oni su ucastnici stavebneho konania.... co sa tyk IS myslim ze v vsetky siete mozes viest v pristupovej ceste,....
Odpovedať
@luxus voda a kanlizácia môžu by´t v jednej ryhe a vzdialenos´t sieti navzájom od seba je 80cm..teda voda od elektriky a plynu a navzájom plyn od elektra
Odpovedať
Profilova fotka
Zaujíma ma taká vec môj problém je že potrebujem svoj dom osadiť 5 metrov dovnútra od prednej hranice pozemku, lenže obec namieta a to kvôli tomu lebo susedné domy sú maximálne 2-3 metre od uličnej čiary a že by som narúšal líniu ulice, ale pritom ani jeden presne nedodržiava líniu. Viete mi niekto poradiť ako to obísť respektíve ako dosiahnuť to že, že by mi vydali stavebné povolenie s osadením na 5 metrov. Dakujem za rady
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?