Vlhkost v podkrovi

Zobraz úvodný príspevok
Dobry den, byvame v poschodovom RD z roku 1980, ktory sme v roku 2012 komplet prerobili okrem strechy. Robili sa aj nove podbitky. Mame problem s vlhkostou v podkrovi ktore je neobytne, len na skladovanie veci. Mame klasicku sedlovu strechu - falcovany plech ako krytinu. Strop 2. poschodia ma nasledovne zlozenie: sadrokarton, parozabrana, dosky zo spodnej strany nosnych tramov, medzi tramami cca 20cm fukanej izolacie, potom dosky na tramoch a na nich 9 cm EPS izolacia. Strecha klasicke zlozenie: ako sa dakedy robili strecha: krokvy a na nich dosky a na doskach pribity falcovany plech s 1 obycajnym vylezom na strechu. Na spodnej strane plechu sa v zime tvori namraza a ked sa do plechu oprie slnko tak sa roztopi a potom kvapky odkvapkavaju bud priamo z plechu alebo z dosiek na vsetko co je pod nimi, hlavne na konstrukcne prvky strechy... respektive nieco pohltia samotne dosky na ktorych je plech... Strecha je cca 120 m2 a je orientovana severo-juzne, su tam 2 okna, jedno cca 90x90 druhe 60x90, ktore su umiestnene oproti sebe - vychod a zapad. Moja otazka je, ako sa tejto vlhkosti zbavit, alebo co s tym treba robit, doteraz som mal oproti sebe otvorene "vetracky" na oboch oknach celorocne ale pomahalo to zrejme len ciastocne. Ak by nebolo jasne dodam aj nejake fotky Dakujem pekne za rady
Odpovedať
1
2
Ešte som rozmýšľal, že prečo to 30 rokov nerobilo, a potom keď sme prerobili tak to začalo. Bolo tam len 1 okno aj to bolo stále zavreté. Mohlo by to byť aj zateplením fasády? Predsa štítové steny boli len 15 cm hrubé, či viac cez ne prefukovalo (dýchali), kúrilo sa tu starým plynovým kotlom, pričom komínová rúra 180 mm bola práve od kotla. Rúry sú v podkroví na komíne obnažené... Tým pádom aj samotný komín bol relatívne teplý a vykuroval podkrovie... Neviem len uvažujem 😀
Odpovedať
@demolatka Lebo si to nemal tak zateplené v strope ako teraz a nevznikal ti zrejme rosný bod na spodnej strane plechu + sa to lepšie prevetrávalo. Štítové múry možno v styku zo strechou neboli tak tesné.
Odpovedať
@petinko1982 takze dnes v noci bol vysoky tlak a tym padom zima, okolo -2 a urcite aj mraz, to znamena urobila sa namraza zospodu plechu, rano okolo 8 som sa zobudil na to, ako kondenz kvapka na polystyren, tak som siel hore, otvoril som obidve okna uuuuplne dokoran a vytvoril najvacsi prievan aky viem. Cez den neprsalo ani nesnezilo, poobede bola trocha zamracene. Bol som ich zavriet az teraz, teda boli otvorene cely den, asi 11 hodin vkuse a bola tam vcere uz vcelku aj dost zima. Zda sa mi, ze na to, ze to bolo otvorene len 1 cely den, tak to vcelku dobre preschlo. Ale zase ako kde, zda sa mi, ze hore po dlzke hrebena je to ako tak, ale cca 2 metre a viac od hrebena to uz preschlo menej... Preto rozmyslam nad riesenim, ktore som popisal uz vyssie, ze by som vyvrtal do tej dosky, ktora je pribita spredu na krokvach (na druhej strane ktorej je žľab) vela dier o priemere 50mm, proste kazdych 10 cm jednu dieru aby bola ta doska ako reseto, ci by to pomohlo, co si myslite?
Odpovedať
nikto nič?
Odpovedať
@demolatka Rozvŕtať krov v tomto počasí nemá význam, skôr by som to do jari riešil vetraním cez okná v štítových stenách.
Odpovedať
@petinko1982 veď to aj robím, teraz je riadna zima tak robím najväčší prievan ako viem, rozvrat som to chcel potom v lete
Odpovedať
@demolatka V lete by bolo rozumné poriešiť to komplexne odvetraním cez strechu pri hrebeni.
Odpovedať
@petinko1982 áno, len ešte som zatiaľ nenašiel odpoveď na to, ako to pri hrebeni urobit
Odpovedať
@demolatka Napríklad :
Odpovedať
@demolatka alebo osadiť nejaké "komínky", či vikiere
Odpovedať
@demolatka
Odpovedať
@demolatka tých možností je niekoľko 🙂
Odpovedať
Článok sa načítava...
@demolatka
Odpovedať
@demolatka
Odpovedať
1
2
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?