Odvetranie podkrovia pod strechou

Dobry den, mam hlinikovu antracitovu falcovanu strechu, takze v lete tam je pekne horuco. Sice nebyvam na dolniakoch ale aj tak je tam teplo. Musim zmerat konkretne ked bude riadne svietit slnko. Chcel by som tuto teplotu znizit. Na podlahu podkrovia pojde este mineralna vlna (take nieco ako na zateplovanie, zatial mam len sklenu vatu pod podkrovim v SDK podhladoch na vrchnom poschodi.) Cely veniec je zatepleny EPS az po stresnu foliu. Chystam si dat robit podbitie a chcem dat odvetranie cez spodnu cast podbitia (OSB 15mm XPS 30mm) a mam dve mne zname varianty: 1. Varianta: zo spodu podbitia dat vetraci otvor s mriezkou ... A taky isty otvor dat aj na stenu EPS tesne pod strechou a tahat ruru na povalu. Medzi otvorom na OSB v podbiti a otvorom ktory bude na stene EPS bude volny priestor cize bude odvetrana aj cast podbitia. 2. Varianta: vetracia mriezka na podbitie zo spodu na nu napojit system rur a viest bez prerusenia na povalu. Otazka c. 1: Ktora varianta je podla vas lepsia? Prikladam aj velmi jednoduchy nacrt rukou. Kto nepochopi nakreslim aj krajsie. Otazka c. 2: myslite si ze sa takto povala odvetra aj bez zasahu do vrcnej casti strechy pre nejake vetranie turbinou alebo niecim takym? Ze postacia iba tie prieduchy v podbiti a prievanom sa to prevetra? Alebo musi byt aj vrchny odvod vzduchu nikede pri vrchole strechy. Vetracie otvori chcem dat asi 2x 100mm priemer na kazdy stranu domu - je to kocka. Otazka c. 3: pomoze aj zateplenie medzi sikmim krovom pouzitim sklenej vaty - rockwool ekoroll alebo nieco take. nasiel som vyrobcu HACO predavaju to aj v DEK a je k tomu cely system aj hranatych a kruhovych rur. Ja som si vybral plastovu variantu. Dakujem.
Odpovedať
Profilova fotka
@mohinder mam pre teba zlu spravu, tvoj plan je zbytocny, treba velke otvory nie nejake rury, alebo urobit stresne okno, a este k tomu ventilator
Odpovedať
Profilova fotka
@mohinder mam tiez tmavu plechovu strechu, cely stit mam odvetranym je tam prerusena folia, , je tam stresne okno, a aj ked je otvorene a prudi tam vzduch, po 20 metrovom otvore, tak to nestaci, tie tepelne zisky su obrovske
Odpovedať
@jblaze to si ma moc nepotesil, zbytočné veci určite robiť nechcem 🙂. Mam tam pri komine strešné okienko také jednoduché asi 30x30. Myslel som že aspoň čosi to pomôže, v zmysle že tam nebude 60-70 stupňov ale len 40 napr. Chcem tam mat switch na ip kamery preto to chcem trochu odvetrat nech to nezhori. Tie rurkove otvori som chcel aj kôli tomu davat že a-k dám nejaku turbínu alebo otvorim to okienko nech to ma odkiaľ ťahať vzduch.
Odpovedať
Profilova fotka
@mohinder Tak urobiť to môžeš ide len o to koľke tá trocha čo to pomôže, ale reálne nečakaj že zaznamenáš nejaký rozdiel, to by si pod tou strechou musel mať vodné chladenie.
Odpovedať
@virnik27 počas horúcich letných dní bez vetra nefunkčné.
Odpovedať
@slavoslav mas to na dome? nie som vystudovany vzduchotechnik ale videl som to aj v susedstve a toci sa to stale ci uz viac alebo menej. Podla mna to roztaca to ze teply vzdych ide hore a nie ze fuka vietor - nehovorim ze to tomu moze pomoct. ale rad by som bol keby mi poradil niekto kto sa tomu rozumie. A ze ci tie prieduchy v podbiti smerom na povali tomu pomozou koli tomu ked sa turbina bude tocit aby bol zabezpeceny prievan a prisun vzduchu chladneho z exterieru.
Odpovedať
@mohinder nemám to na svojom dome. To, že to roztáča stúpajúci vzduch je opačný efekt ako potrebuješ ty. Keď fúka vietor tak je tá turbína omnoho účinnejšia ako trubica bez turbíny. Faktom ale zostáva, že keď je slnečno a horúco, tak je zvyčajne tlaková výš a bezvetrie. Ty práve vtedy potrebuješ vetrať. - toľko k vysvetleniu mojej pripomienky. K Tebou navrhovanému riešeniu si tu dostal nejedno dosť jasné vyjadrenie, ale keď to potrebuješ počuť aj odomňa: také riešenie nebude mať výrazný vplyv na teploty pod strechou a určite nedosiahneš tebou požadovanú teplotu ani keby si tam namontoval elektrický ventilátor. Stačí ak si spočítaš objem vzduchu pod strechou ktorý potrebuješ vymeniť za chladnejší, potreboval by si tých rúr niekoľko a aj väčších. Bez vytvorenia komínového efektu (odvetranie aj pod hrebeňom) budeš stále závislý od intenzity a smeru vetra.
Odpovedať
Aj keby si mal celé podbitie z roštu a pod hrebeňom "výfuk" po celej dĺžke, nebudeš mať dostatočný tepelný spád na to aby si v podkroví mal svojich vytúžených a konfortnych 25° keď to budeš chladiť 30° vzduchom.... Tu turbínu by si musel mať onakvejsiu, ešte aj aktívny elektrickou poháňaný ventilátor by musel mať prietoky na úrovni priemyselných ventilatorov, nejaké tintitko na vyháňanie prdov z hajzlika stačiť nebude... Kašli na to. Cez tie rúry sa ti akurát kuny pod strechu nastahuju
Odpovedať
@zita19 nikde som nepisal ze chcem 25 stupnov, to je snad kazdemu jasne ze taka teplota sa v lete dosiahnut ani neda ked vonku je teplejsie. Islo mi len o to tu povalu prevetrat a plus znizit teplotu povedzme o 10 stupnov k niecomu co sa bude priblizovat k 40tke. A riesil som to aj preto ze na internete som videl ako je dobre mat odvetranu povalu koli kondenzu a pare. @slavoslav to ze tu turbinu roztoci teply vzduch z povaly praveze je ten efekt ktory chcem nechapem preco opacny? Okej ked je ta plechova strecha nahriata tak tam bude teplo tak ci tak to je jasne. Cize tym tvrdite ze ked mam zatepleny dom az po stresnu foliu - cize tam neprudi vzduch poriadne je to lepsie nechat bez akehokolvek odvetrania nech je krov v 60 stupnovom teple a pare?
Odpovedať
Ja si myslim, aj zo skusenosti z ineho domu (hoci nie s plechom na streche, ale Bramacom), ze ked sa ta strecha zatepli, tak 60 stupnov tam ani nahodou nebude. Mozno 40. Okna tam su, ale posledne 2 leta su take slabe, ze za tych par dni co sa tam hromadi teplejsi vzduch sa to ani neoplatilo otvarat, pri ochladeniach aspon nie je taka zima. Niekedy byvali krajsie leta, vtedy sa dve male okna v stite otvorili na vetracky a teply vzduch puf... Co sa tyka vody, tak to som zatial nezistil. Ja chcem zatvorit povalu a neviem ci nieco spravit. Asi uvidim co to spravi a ked tak tiez prirobim okienka.
Odpovedať
@mohinder turbína funguje tak, že ju vietor roztočí a vrtulka v potrubí zrýchli prúdenie teplého vzduchu. Ak sa nekruti tvorí pre teplý samotiazou prúdiaci vzduch prekážku a tým ho spomaľuje. Verím že k turbíne by to stačilo. Teraz neviem, či zatepleny dom uvádzas ako príklad, lebo riešil si nezateplenu strechu (inak by sa podkrovie neprehrievalo). Krovu viac ako vysoké teploty škodí voda. Privetravanim sa pod strechu dostáva len vlhko z okolia v špecifických poveternostných podmienkach. Nechcem tu rozpitvavat teóriu o strechách, ak to chceš študovať môžem ti niečo pohľadať. Ale zatiaľ platí všetko vyššie uvedené ohľadom tebou navrhovaného odvetrania.
Odpovedať
@vykricnik ďakujem, tu teplotu som riešil hlavné kôli elektronike ktorú tam chcem dát a tá ma max teplotu prostredia 40 stupňov. Dnes je u nas vonku 30 stupňov a Pod strechou Je 40. A to nie Je krov zatepleny od vrchu. Čiže a-k to zateplym tak by to malo byť menej. Takže zatiaľ to nejdem riešiť to odvetranie a radšej krov zateplym knauf ekoroll čo mi ostali balíky. Potom si keď tak poriesim odvetranie tým okienkom nejak automaticky. Nech nemusím chodiť na povalu otvárať zatvarat.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@mohinder Podkrovie je problém. mal som jednoplášťovú strechu, 25cm čadičovej vaty, bolo to strašné. Dali sme dole krytinu a latovanie, na krokvy sme pridali 20cmna výšku doplnili diery v čadičovej izolácii a pridali 10 cm sklenej vaty. 10 cm sme nechali na odvetrávanie, pri pomúrnici a na hrebeni me nechali súvislú 5 cm škáru. Už tam nemáme v lete 50st. už len 30st. 🙂
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?