Náš pozemok je prechodnou cestou pre pozemok, ktorý vlastní niekto iný

Ahojte, začali sme stavať dom a aby materiál ostal tam kam ho položíme, tak sme si pozemok, resp. viac našich pozemkov oplotili jednoduchým pletivovým plotom bez podhrabovej lišty. Jeden z našich pozemkov je zároveň prístupová cesta pre náš pozemok kde staviame a aj pre susedný pozemok, ktorý nemá iný prístup. Ten susedný pozemok má viacero majiteľov, nikto z nich tam nechodí, o ten pozemok sa staráme my a ešte jeden sused, ktorému sme dali kľúče od bránky. Neviete náhodou čo hovorí o takej situácii zákon? Resp. v akom zákone hľadať? Máme kľúč od bránky zaslať všetkým vlastníkom toho pozemku, alebo stačí len jednému z nich? Alebo sa tým vôbec netreba zaoberať kým si sami nevyžiadajú kľúč? Ďakujem za radu
Odpovedať
jak co nato vravi zakon ? su to majitelia a hotovo, co viac chcete vediet ? chcete ich nejakou obklukou o to pripravit alebo ako ? mozete ich skusit kontaktovat a odkupit ... ak tomu chapem spravne, ide o to ci mozete urobit plot po celej dlzke no sak ho tak spravte, ked tam bude niekto chciet ist, tak pride za Vami a mozete sa rovno dohodnut ako dalej, ... nieje tu ziadny nakres, nic takze kazdy komentujuci bude len hadat a cucat z prsta
Odpovedať
@shadowmilan Nikto nikoho nechce o nič pripraviť. Sú majiteľmi pozemku, nie prístupovej cesty. Staráme sa o ich pozemok, lebo je dlhoročne zanedbaný a náletové dreviny prerastajú na náš aj susedov pozemok. Nie preto, že by sme ich o ten pozemok chceli pripraviť. Zaujíma ma to, či je nejaký zákon čo hovorí o tom, že keď ich je viacero majiteľov roztrúsených po Slovensku, či musíme všetkým zasielať kľúč od bránky, aby vedeli prejsť na svoj pozemok. Bránka je na našom pozemku. Alebo nejaké zasielanie kľúčov vôbec nemusíme riešiť. Takže nerozumiem tej vašej prudkej reakcii. Veď nikto im nebránil odkúpiť prístupovú cestu keď bola na predaj, tak sme si ju odkúpili sami. A nevidím dôvod prečo by sme odkupovali ich pozemok, keď momentálne potrebujeme financie na výstavbu.
Odpovedať
@siminka44 nepíšete zásadnú informáciu a to, či ten pozemok (prístupová cesta) na Váš a susedný pozemok je len vo Vašom vlastníctve. Teda vlastníkmi prístupovej cesty cesty ste len Vy? Na liste vlastníctva sú zriadené nejaké vecné bremená, práva prechodu a prejazdu? Aký právny vzťah majú vlastníci susedných pozemkov k Vašej prístupovej ceste (ktorá vedie aj k ich pozemku)?
Odpovedať
@halnas Ja a môj manžel sme jediný vlastníci prístupovej cesty. Tá je v katastri vedená ako záhrada, ale aj na stavebnom úrade ju nazývali cestou. Vedie len k našim pozemkom a k tomu jednému pozemku, kde je vedených väčšie množstvo vlastníkov. Nie sú na nej zriadené vecné bremená. Nemáme ani záujem ľuďom čo vlastnia ten pozemok zabrániť v prístupe, len chcem vedieť, či to musíme nejako riešiť, alebo stačí, že nás oni oslovia a vypýtajú si kľúč od brány.
Odpovedať
Profilova fotka
@siminka44 Ak poznáte osobne niektorého vlastníka,tak mu dáte klúč. Ak nepoznáte vlastníka - ov nechajte na vstupnej bráne tel.čislo nech Vás kontaktujú pre vstup.
Odpovedať
@zmrzlina_sk Ďakujem za radu. Bohužiaľ nepoznám nikoho z nich, za 5 rokov, čo to tam vlastníme sa ešte nikto z nich neukázal a aj stavebný úrad mal problém niektorých z nich dohľadať, lebo kataster nemal správne adresy, takže sa oznámenie o povolení stavby posielalo na niekoľkokrát, kým sa to dalo akceptovať, že boli všetci informovaní. Snáď číslo na bráne bude stačiť.
Odpovedať
@siminka44 v tom prípade nemáte voči nim absolútne žiadne povinnosti. Dokonca ich ani nemusíte na Váš pozemok vpustiť, ale Váš prístup je chvályhodný. Je v záujme vlastníkov susedného pozemku aby Vás vyhľadali, kontaktovali a dohodli sa s Vami.
Odpovedať
@halnas Ďakujem krásne, to mi odľahlo, že to nemusíme riešiť. O starosť menej.
Odpovedať
Viem že na poľnohospodársky pozemok za účelom jeho využitia musa majitelia susedných pozemkov strpieť prechod na tento pozemok. Prípadné škody si môžu vymáhať.
Odpovedať
@viktor811 Vôbec im nechcem brániť vo vstupe na pozemok. Ide len o to, že ich je viacero a niektorí z tých majiteľov žijú aj v Maďarsku. Osobne nepoznáme nikoho, len je to starosť naviac. Keď ste stavali, tak viete koľko času to človeku popri práci berie. No nechcem sa dostať do situácie, že o pár rokov ma nejaký súd vyzve, že som nepoznala ten a ten zákon, podľa ktorého mi bola udelená taká a taká povinnosť, ktorú som si nesplnila voči týmto susedom.
Odpovedať
@siminka44 pokiaľ tam nie je žiadne vecné bremeno ani nič je to len na vašom dobrom srdci že ich chcete pustiť cez váš pozemok k ich a ešte im aj posielať kľúč od brány... Drvivá väčšina slovákov aj ja by som to zamkol a nech si robia čo chcú bohužiaľ to vaša starosť nie je 😉
Odpovedať
Pokial nemas na vlastnom pozemku tarchu prechodu, alebo prejazdu, tak ho kludne vyuzivaj ako uznas za vhodne. To ze oni tvoj pozemok dlhodobo vyuzivali ako prijazdovu cestu nie je tvoj ale ich problem. Keby robili problemy, tak im povedz ze tam mozu chodit vrtulnikom. O dovod viac kupit ich bezcenny pozemok bez pristupu, pokial sa s inym susedom nedohodnu inak. Hlavne im od tvojej dobroty nedavaj kluce od vlastneho majetku :-p
Odpovedať
Článok sa načítava...
@siminka44 Takéto detaily ti nebude upravovať zákon. Zákon sú len rámcové pravidlá. Podrobnú situáciu v tvojom prípade nepoznáme, preto môžeme len všeobecne odpovedať. Na jednej strane, ak tam majú legálne právo prechodu, tak by ste im nemali robiť prekážky tak, aby tam nemali prístup - (teda oplotenie so zamknutou bránkou). Ak tam ale susedia nechodia, tak sa na to asi sťažovať nebudú. Ak to už chceš zamknúť, tak na tvojom mieste by som teraz kľúče neriešil. Ak majú na teba tel. číslo, tak ti zavolajú, keď tam budú chcieť ísť. Alebo prestrihnú plot, ak im to bude veľmi vadiť. Najlepšie ti poradil zmrzlina.
Odpovedať
Pokial je pristupova cesta len vasa tak podla mna moc nie je o com debatovat, tam je to asi jasne. Jedine zeby mali niekde napisane, ze proste mozu prechadzat, ze to je cesta k ich pozemku tiez.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?