Cierny chrobak

Prosim vas co to je za chrobaka? Jedneho som objavil na zachode na zemi, po zasvieteni svetla sa rychlo pohyboval a schoval sa do metly. Tento druhy bol najdeny v dreze. Doma mame od vcera cerstvu urodu paradajok a broskyn v bedniach, cakajuce na zavaranie. Moze to byt volne zijuci hmyz prineseny so zeleninou/ovocim alebo je to nejaky domovy hmyz? Ma cca 1,5 cm.
Odpovedať
Profilova fotka
@xrobax ano, myslim si, ze to v pohode mozu byt donesene chrobaky. v lete to je uplne normalne, ze sa z casu na cas doma taketo zvieratko ukaze 😄
Odpovedať
@xrobax Je to čierny chrobák... 😄 😄 😄 Ale vážne - z jedne fotky je ťažké určiť presný druh. Takých, ako je na fotke je veľa druhov. Najpodobnejšie sú Utekáčik, Kvapník, prípadne Harpalus (má len latinský názov, ale anglicky ho volajú Strawberry beetle - teda jahodový chrobák - asi nie je ťažké si domyslieť, čím sa živí 😉. Tieto žijú výhradne vonku a živia sa buď rastlinami alebo hmyzom (utekáčik). Ale kľúdne to môže byť aj nejaký druh Potemníka (tzv. múčny chrobák), ktorý môže žiť aj v interiéri. Do úvahy pripadajú aj druhy Pterostichus melamarius alebo Nebria. V každom prípade netreba prepadať panike, pre ľudí sú neškodní. Najskôr si ich priniesol zvonku. Ja by som ich šetrne vyhodil von.
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?