Stavba nového domu na mieste zburaneho.

Zdravím, chceme zbúrať starý dom (obvodové steny zo sekaneho skvarobetonu). Dom je čiastočne podpivničený a základy nového domu (bude užší) by mali prechádzať cez terajšiu pivnicu (línia nového domu by mala ísť zhruba v mieste ako je modrá lavica) . Dá sa to urobiť tak ze sa pivnica zasype co najviac stavebným odpadom a potom sa len prejde s valcom alebo iba so zabou? Takto laicky mi to príde nedostatočne a bal by som sa ze to nebude dosť stabilné, ale keďže som laik tak neviem. Moja otázka je teda ci je to možné alebo sa bude musieť všetko kompletne vyviesť a zasypat zeminou? Vďaka za odpovede.
Odpovedať
Profilova fotka
keby ste navrhli dom s rovnakým pôdorysom (len steny, nie priečky) nepotrebujete ani stavebné povolenie, pivnicu môžete zasypať, ale je to škoda.
Odpovedať
Aktuálne sa trápim s rovnakým problémom. zatiaľ som naklonený riešeniu, kde by išli dole všetky steny, pristavili sa základy z L do obdĺžníka(štvorca) a začalo stavať na tom. Tým pádom by ostala zachovaná aj pivnica.
Odpovedať
@yno ahoj, my sme to cca takto nejako spravili, prirobili sme základ k starému domu, no nám zostal jeden múr a kde tu nejaké kúsky. pivnicu sme z vonku celú zadebnili, teraz je na tom mieste už spravená terasa a vchod sme dali vnútri v technickej miestnosti. pivnica je škoda, veľa ľudí čo majú nové domy teraz dodatočne všelijako dorábajú pivnice lebo im to chýba
Odpovedať
@luckapav Ja prave zvazujem este nechanie dvoch murov, alebo to dat dole cele, nanovo vyliat ZD a stavat na tom... to druhe mi pride rozumnejsie, hoci drahsie. A vchod do pivnice asi zvonku.
Odpovedať
@yno my sme chceli nechať oveľa viac múrov, celý projekt sme v podstate na starý dom napasovávali, aby čo najviac toho zostalo, no niektoré múry(hlavne priečky) sa pri podrezaní nahli, niektoré nevydržali rezanie nových otvorov na okná, dvere, tak sme to radšej zhodili a nanovo vymurovali. podlaha tiež nanovo vybetónovaná. pri rekonštrukcii starého domu ak to chceš ozaj dôsledne a skoro všetko nanovo, to bude všetko cenovo drahšie 🙂
Odpovedať
Vidim, ze v tomto zmyslame podobne. Tiez som planoval podrezavat. Bude teda asi najrozumnejsie to dat cele dole a pristavit ten zaklad. Nemas nahodou nejake fotky kvoli inspiracii? Tie stare domy su zvacsa na jedno kopyto 🙂
Odpovedať
Profilova fotka
@ardok a chcete to ozaj zbúrať, lebo je to dosť veľká škoda. Mohli ste nechať aspoň jednu stenu a tým pádom by ste nemuseli riešiť stavebné povolenie a papierovačky okolo toho
Odpovedať
@bacili Stavebné povolenie musí riešiť aj tak. Len je rozdiel, že pôjde o rekonštrukciu namiesto novostavby. Ak sa mýlim, opravte ma...
Odpovedať
Prispôsobovať nový dom starému kvôli tomu aby nemuseli vybavovať stavebné povolenie my nepríde ako najšťastnejšie. Navyše ak tam stál pôvodný dom ktorý bol napojený na všetky IS čiže z vyjadrovačkami by nemal byť problém. Sú prípady kedy na starom dome je kotvené vzdušné vedenie elektriny a vtedy je to zložitejšie (náš prípad) ale aj to sa dá vyriešiť.
Odpovedať
Profilova fotka
@yno tak je to? Tak toto teraz normálne neviem. Myslel som si, že keď ide o rekonštrukciu, tak netreba žiadne stavebné povolenie. Nebudem sa ale hádať, keďže nie som si istý.
Odpovedať
Nezasypavajte si pivnicu, urobte novy dom na starom podoryse.
Odpovedať
Ešte som mal teda dodať, že pivnica býva pravidelne zatápaná, naposledy v októbri som odčerpával vodu od stredy do nedele cca každé dve hodiny, aby nezalialo kotol. Keby som ju chcel zanechať tak by som musel obkopat a od izolovať nie? Ak nie poraďte. To sú peniaze naviac bohužiaľ. Ohľadom rekonštrukcie nás odrádza materiál keďže steny sú vlhké pravidelne vyráža pleseň a podrezanie by stalo hrozne peniaze lebo to treba diamantovým lanom (podľa toho čo mi povedal pán z firmy co to robí). Elektrina je tu samozrejme vzduchom a potrebujeme aj novú žumpu takže stavebnému povoleniu by sme sa tak ci onak nevyhli. A tiez by sme potrebovali bezbariérový dom. Varianta je aj stavať ďalej na pozemku. Len je pre nás väčšia škoda zrušiť si polovicu poľa kde pestujeme ako zrušiť pivnicu. Je to taky bolehlav človek nevie ako sa rozhodnúť
Odpovedať
Článok sa načítava...
A s tým eternitom, čo chcete urobiť?
Odpovedať
@koloman55 eternit ide dole tak alebo tak. Podľa cenovej ponuky by to malo byt cca 1200 eur to je nič pri tom všetkom.
Odpovedať
@ardok tak to je paradna cena, mna pýtali skoro tak isto za chliev :/
Odpovedať
@ardok Za podobny dom som zaplatil za podrezanie 1500 EUR
Odpovedať
@koloman55 tiež som bol pripravený že skôr 3000 eur. Ale nesťažujem sa nech ta ponuka vydrží 😄
Odpovedať
@peknymino z toho istého materiálu?
Odpovedať
@ardok Kombinacia skvara tehla širka 40cm
Odpovedať
@peknymino a skvara to co mam ja? Teda zasalovane obvodové múry, kde sa nalial betom so skvarou?
Odpovedať
Každopádne keby sa dalo odpovedať na to co som sa pýtal by to bolo skvele.
Odpovedať
@ardok Neposlal by si mi prosím ta do súkromnej správy, aká firma Vám bude dávať dole eternit?
Odpovedať
@bacili Stavebné povolenie je potrebné pri stavbách každého druhu bez ohľadu na ich stavebnotechnické vyhotovenie, účel a čas trvania. Taktiež sa vyžaduje aj pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách.V prípade rekonštrukcie starého rodinného domu, teda pokiaľ ide o zásah do jeho statiky alebo o zmeny v nosnej priečke, je nevyhnutné stavebné povolenie získať. Pri rekonštrukcii domu je povolenie potrebné aj v prípade, že sa dom zväčšuje pôdorysne alebo objemovo. Pri rekonštrukcii malého rozsahu alebo pokiaľ dodržíte rovnaké základy a obvodové múry starého, pôvodného domu, je postup jednoduchší a nie je potrebné žiadať o nové stavebné povolenie, ale postačí len ohlásenie rekonštrukcie na miestnom/stavebnom úrade. ------------ je toho dobludu, staci napisat do googlu "treba na rekonstrukciu stavebne povolenie?" a stlacit ENTER za za 0.01 sekundy mas odpovede ... Samozrejme, ze stavebne povolenie treba v pripade ze v podstate z domu neostane nic, len moznon jedna ci dve priecky ...
Odpovedať
Profilova fotka
Dobry den, my sme riesili podobny problem. Mali sme podobny dom aj s pivnicou (6x4m) po starych rodicoch, chceli sme ho rekonstruovat, ale kvoli tomu,ze by to vyslo drahsie sme sa nakoniec rozhodli pre zburanie. Zaklady noveho domu prechadzaju cez zasypanu pivnicu, kde sme dali 3 piliere z tvarnic. Idu odspodu pivnice, ktora sa postupne zasypavala. Takze aj cast zakladovej dosky je nad pivnicou a zakladovy pas drzia tie 3 piliere. Stavebne povolenie som riesila uplne nanovo, elektrinu sme prehazdovali zo strechy do plota, ostatne siete tam boli. Snad som vam nieco poradila 😉
Odpovedať
@andrea_kuhejdova_filkaszova teda dobre rozumiem ze ste urobili 3 stĺpy z tvárnic? Muselo to byť aj v projekte napríklad?
Odpovedať
Profilova fotka
Riesili sme to s firmou co nam stavala dom a konzultovala s projektantom co nam robil osadenie domu na pozemok, lebo sme kupovali katalovy projekt
Odpovedať
Profilova fotka
@atak77 ďakujem za vysvetlenie, už budem vedieť 😎
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?