Pozemok pri atriovom byte

15. sep 201950

Dobry den,rada by som Vas poprosila o radu.Ide o tzv.atriovy typ bytu - kde na urovni ulice su 2 byty a cez vnutoorne schodisko sa vychadza k dalsim dvom bytom.Ku kazdemu bytu prinalezi zahrada.Na LV su tieto pozemky,tie zahrady, vedene ako jeden celok a tym ze 1/4 vlastni kazdy vlastnik.Situacia je taka ze 3/4 z toho pozemku,zahrad vlastnia sukromne osoby (tj 3 vlastnici odkupili podiel pozemku) a 1/4 vlastni mesto.Otazka je - ak by doslo ku kupe bytu,ktoreho predchadzajuci majitel pozemok - zahradu neodkupil,ake su rizika pre buducich majitelov?maju buduci vlastnici nejake obmedzenia?moze ich mesto nejak nutit kupit tu 1/4 alebo platit prenajom?resp je nejake riziko vlastnenia takej nehnutelnosti?dakujem za nazor a rady.

 • @zk3  Musel som si to asi 3x prečítať a dúfam, že som podstatu problému už pochopil.

  Ak ideš kupovať byt, ktorý nemá podiel na tej záhrade, tak budeš vlastniť len byt. Mesto, ani ostatní vlastníci ťa nemôžu nútiť kúpiť si ten podiel, čo vlastní mesto. Nemohli donútiť aj vlastníka, od ktorého ideš kupovať.

  Obmedzením je, že tú záhradu nemáš právo užívať. Budeš vlastniť iba byt a ten môžeš užívať.

 • Ak aj kupis len byt zmluvne si uprav vztah k tej zahrade, aj ked tam nebudes mrkvu pestovat. Asi najlepsie najomna zmluva a predkupne pravo, lebo moze sa stat kadeco a predaju pozemok aj pod domom nielen zahradu niekomu dalsiemu a potom ten bude diktovat cenu prenajmu.
  .

 • @zita19  Nerozumiem, s kým by si mal upraviť vzťah k záhrade. On k záhrade nemá žiadny vzťah. Upraviť ho nemôže ani s ostatnými vlastníkmi.

  Jediný, s kým by niečo mohol dohodnúť, je mesto. Silno pochybujem, že by s ním uzatvorili nejakú zmluvu s predkupným právom. Mesto mu to buď predá, alebo si pozemok nechá.

  O pozemku pod domom nič nepíše. Tipujem, že s tým problém nie je, že ten sa predáva spolu s domom. A že ide len o ten priľahlý pozemok - záhradu.

  @zk3 Ak nechceš kupovať nemusíš. Ja by som to na tvojom mieste kúpil, ak ti to mesto ponúka. Inak sa môže stať, že ten podiel kúpi niekto z tých 3 vlastníkov. Ak aj niekedy budeš predávať byt, tak bude zaujímavejší s kúskom záhrady. Navyše, budúci zájemca bude špekulovať a obávať sa kúpy, ako ty teraz.

 • Sponzor fóra
 • @chrobak7  napriklad najomnou zmluvou na zahradu s mestom? A pozemky pod domom niekedy su, niekedy nie su vysporiadane. Treba si to zistit ci sa predava aj podiel na pozemku pod domom. Vlastnicstvo bytu automaticky neznamena aj vlastnicstvo pozemku , mnoho bytovych domov stoji na nevysporiadanych pozemkoch

 • @zita19  Skúsiť to môže.


  @zk3  A zisti si, ako je to s pozemkom pod domom.

Pridaj príspevok

  Nenašli ste čo ste hľadali?

  hľadať len v názvoch tém
  Články od našich partnerov
  Nebojte sa veľkého formátu!
  Surfista Heidar: 22° – perfektný moment na relax
  Presvedčivé výsledky riadeného vetrania s entalpickým výmenníkom.
  Archív článkov od partnerov