Integrované LED vs E27 vymeniteľné

Zdravím, pozerám sa po prisadených a visiacich stropných svietidlách a nie je mi jasná jedná vec. Veľká časť svietidiel má integrovaný LED modul, čiže keď odíde, tak môžem vyhodiť celé svietidlo. Áno, trvá to roky, ale nie je to večné. Takéto svietidlá sú pomerne drahé. Taktiež sa však predáva veľký počet svietidiel, kde je klasická objímka E27. Sú relatívne lacné. Môžem si tam dať za pár € veľmi kvalitné Philips LED svetlá (klasické, stmievateľné alebo inteligentné Hue, rôzna teplota a výkon) za pár €. Otázka teda znie - je lepšie zvoliť väčšinu svietidiel v dome na E27, miesto integrovaného LED? Sú tam nejaké nevýhody? Možno snáď okrem netypických designových tvarov pri niektorých integrovaných LED svietidiel. Napríklad - dať prisadený LED panel s integrovanými LED alebo taký, kde sa odoberie kryt a pod ním je 1-2 x E27? Ďakujem.
Odpovedať
@vincuro Riešiš nesmrteľnosť chrústa. Daj takú lampu, ktorá sa ti páči a dizajnovo hodí na dané miesto. Ak to je LED svietidlo, ktoré má zdroj pre LED zabudované, tak ak ti odíde zdroj, tak ten ľahko nahradíš - kúpiš nový. Na Aliexpresse dostaneš zdroj pre LED za pár €. Ak si dáš lampu, kde je klasická E27 alebo E14 závit, tam potrebuješ kompaktné LED svietidlo, ktoré má v sebe všetko zabudované - zdroj aj svetelné diódy. Mne na zapustených svetlách v kuchyni odišli 2 COB čipy. V GME som kúpil náhradné (kus za 0,14 €), vymenil ich a svietidlo funguje ďalej. Máloktoré svietidlo má tak zabudovaný zdroj, aby si ho nemohol vymeniť alebo nahradiť.
Odpovedať
@chrobak7 chápem, ale mne to príde kúsok náročnejšie rozoberať svietidlá, špekulovať čo s tým je a meniť tam jednotlivé čipy. Vymeniť žiarovku je predsa len jednoduchšie. A žiarovku si dám takú, akú presne chcem a nie je problém ju vymeniť za inú - výkonovo, inú teplotu, stmievateľnú, inteligentnú... pri integrovanom LED svietidle to nie je pre laika možné. Hlavne mi ide o to, že riešenie s E27 je väčšinou násobne lacnejšie a flexibilnejšie (viď výhody hore). Preto sa pýtam, či okrem designu niečo prehliadam alebo prečo by som mal vlastne uprednostniť integrované LED 🙂.
Odpovedať
@vincuro ak nájdeš design stropného svietidla, ktorý sa Ti páči a zároveň tam vojde E27, resp. E14 LED žiarovka, tak prečo nie.. Ja som primárne dával smart žiarovky do stolových lámp, kde s tým samozrejme nebol vôbec žiaden problém. Stropné svietidlá som vzhľadom na relatívne štíhly design kupoval priamo Philips Hue - viď. ilustračné foto (aj keď stoja nekresťanské prachy, to treba uznať). Takisto vonkajšie svietidlá som kupoval Philips s integrovaným LED modulom, lebo mi to prišlo akosi viac "príhodnejšie", ako potom laborovať so žiarovkami. Takisto, keďže som kupoval viac typov vonkajšieho osvetlenia, nie všetky mali aj "žiarovkové prevedenie" - tým som sa vyhol rozdielom v teplote svetla (čo by mňa osobne neskutočne štvalo 😄 )
Odpovedať
@vincuro Pravdou je, že fakt len málokto si vie vymeniť komponenty v led svietidlách, napr. zdroj a už vôbec nie led čipy. Súhlasím, že pre bežného užívateľa je výhodnejšie kúpiť svietidlo s objímkami E27 alebo E14 a do nich potom kúpiť nejaké kompaktné LED svetlá. Inak ani životnosť tých kompaktných LED svetiel, čo vyzerajú ako žiarovky, nie je taká, akú deklarujú. Za 4 roky, čo bývam v dome som už meniť minimálne 5 takých svetiel, a to neboli len tie lacné. Tam je náchylná tá elektronika. Ak v takej kompaktnej žiarivke odíde čokoľvek z elektroniky, môžeš meniť celú žiarivku. Ale vymeniť je to jednoduché, ako vymeniť vypálenú žiarovku. Na druhej strane, keď chceš napr. stmievateľné svietidilo, tak to bude dosť nepraktické, ak budeš mať svietidlo so 6 objímkami a kúpiš do nich 6 stmievateľných kompaktných žiariviek. Každá žiarivka má samostatné DO, takže by si každú musel osobitne ovládať. V takom prípade má zmysel kúpiť kompaktné LED svietidlo s DO s výkonom napr. 20 - 30 W. Takže jednoznačná odpoveď, čo je lepšie kúpiť, na tvoju otázku neexistuje. Treba zohľadniť účel použitia svietidla a poľa toho kupovať.
Odpovedať
Inak len tak pre zaujímavosť; dnes mi prišlo integrované svietidlo Philips HUE, ktoré sa dalo ľahko otvoriť a fakt si nedokážem predstaviť, meniť v tom nejaký chybný LED chip 😄 V tomto prípade sa javia svietidlá, do ktorých sa fyzicky zmestí SMART žiarovka ako podstatne viac "času odolné" riešenie.
Odpovedať
Profilova fotka
@lrdk dobra foto, aspon si bude vediet viacej ludi predstavit, ako to svetlo vlastne vyzera a co by to obnasalo, keby sa rozhodli do toho montovat, ze idu menit niektory z tych cipov.
Odpovedať
@vincuro V zásade sa svietidlá s integrovanými LED delia na "pre domácnosť" a "profi". Profi sú určené na to, aby svietili v hoteli, v ordinácii ... celý deň. Tie pre domácnosť sú v cenách a kvalite kus od kusa iné a záleží na tom, aká kvalita elektroniky sa zíde v danom svietidle. Tri 17.- eurové stropničky som namontoval do chodby. Jedna svietila cca rok, druhá cca dva a pol a tretia ide naplno už vyše 5 rokov bez problému. Všeobecne LED trpia na teplo, vlhkosť a časté vypínanie. Takže odpoveď na vašu otázku by som mal asi takú, tam kde si to žiada dizajn, a nie je svietidlo exponované nepriaznivými vplyvmi, použite kľudne a integrované LED (ale od dodávateľa, kde ste si istý, že vám podrží aspoň tie dva roky záruku), na ostatné miesta by som dal retro fity.
Odpovedať
@bohuslavs Ani 830 mA predradník v európe nezoženie. 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 3 mesiacoch
Tiež riešim niečo podobné, že integrované led svetlá sú fajn ale pokiaľ ich chem mať smart (ovládané cez apple home) tak tie od philipsu stoja napríklad 170€/ks. To by nebol taký problém ale keď ich kúpim 7ks a napríklad po 4 rokoch mi jedno zo svetiel odíde a philips v tej dobe nebude predávať tento model čo potom s tým robiť ? (Samozrejme dá sa nájsť podobné ale napríklad pri exterierových kde su v rade 3 za sebou v špecifickej farbe to nebude vyzerať moc ok)
Odpovedať
@jakubach Myslíte si, že smart ovládanie vydrží dlhšie ako tie svietidlá? Z ďalším operačným systémom pre smart mobil už možno nebude kompatibilné. 🙂
Odpovedať
@jakubach však prečo mať konkrétne šialené drahé žiarovky. Kúpte obyčajne stmievatelne a naimplementujte si Smart systém rovno aj na kúrenie atď. Určite vás to vyjde lacnejšie a bude to aj menej udrzbove.
Odpovedať
@ernesttyukos treba inštalovať Smart riešenia ktoré sú dlhodobo na trhu a stále podporované. Fibaro, loxone, TapHome, homey nehrozí že s ďalšou verziou Androidu bude nepodporovaný.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@neutrino Mám takú skúsenosť, že aj Niko menilo svoj systém a po 15 rokoch sme museli meniť riadiacu jednotku a skoro všetky prvky obsluhy obvodov, lebo nové komponenty neboli kompatibilné. Nie som proti inteligencii, len sa treba pripraviť na budúcnosť s častejšou údržbou. (Ale aj obyčajný vypínač treba občas vymeniť.) Aj v aute odchádza elektronika po nejakých kilometroch, ale tam sme na to tak nejak psychicky pripravení, ale keď si postavíme nový dom, čakáme, že v ňom budeme žiť bezstarostne pár desiatok rokov.
Odpovedať
@neutrino laxone mi kvoli ziarovkam pride zbytocne drahy (kurit planujeme hlavne krbom a klimou cize tam by sme vyuzitie moc nenasli) Fibaro a homey su urcite fajn systemy ale neviem to dostat do apple home ako tie philips svetla. Nie niesom lenivy ale uz mam aplikaciu od hikevision na kamery, jablotron na alarm a branu, exterierove zaluzie v apple home a svetla by som tam mal rad tiez.
Odpovedať
@jakubach jasne a pre mňa je cieľ mať všetko v jednej apke. OK alarm je hovadina aby sa dal odkodovat cez akýkoľvek systém ale inak mám všetko v jednom 🙂 ale určite keď máte plán integrácie tak nemá zmysel o tom či onom ďalej polemizovať 🙂
Odpovedať
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
Profilova fotka
Ahoj. Samozrejme je lepšie vziať lampu tam, kde môžete lampu kedykoľvek vymeniť. E27 je najbežnejší
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?