Velox 420(20cm grafitového Eps) alebo Ytong 25+ 25-30cm Eps?

Zobraz úvodný príspevok
Viem že takýchto tém je tu už bezpočet ale nenašiel som ani jednu takú kde by niekto šiel porovnávať Ytong a Velox systém strateného debnenia. Hlavne by som rád keby sa porovnal tepelný odpor týchto dvoch alternatív, taktiež akumulačnú schopnosť. Išlo by o prízemný bungalov obdlžnikového tvaru ktorý by som rád priviedol do minimálne nízko-energetického štandartu. Ide aj o to že pri veloxe by odpadla potreba betonovať horný veniec. Čo vy nato?
Odpovedať
@cvoky8 No, akurat tie clanky maju mozno 20% ucinnost :-).
Odpovedať
@danculd a to si kde nato prišiel? pokiaľ máš správne natočenie účinosť je až 80%
Odpovedať
@cvoky8 Pockaj ty to ratas ako okamzitu ucinnost v idealnom momente. Urob si priemer za cely rok a tazko zaplaces.
Odpovedať
@majkoj vonkajšiu teplotu 30°C. Povrchová teplota veľmi závisí od oslnenia, farby atď. Ja neriešim bežný bungalov, je to neefektívna stavba, pri ktorej dosiahnutie parametrov o ktorých sa bavíme je zbytočne nákladné. Aj obedňajší stav v lete trvá len pätinu dňa a aj to len keď svieti slnko, neriešme tu hlúposti, ja všetky tieto skutočnosti poznám a tiež viem ako fungujú výpočtové modely. Len ma prekvapilo Tvoje vyjadrenie, ktoré vylučuje chladenie rekuperáciou, preto som sa pýtal odkiaľ máš tie informácie? Ak to len predpokladáš, tak to uveď, veď o nič nejde. Ak to máš z nejakého zdroja len ho uveď, to je celé.
Odpovedať
@cvoky8 fotovoltaicke panely pracujú s účinnosťou do 20% špičkové modely 22% a tie čo používa NASA skoro 40% ale tam cena nehrá úlohu, skôr hmotnosť :-). účinnosť klesá napr. teplotou, zatienením a nasmerovaním (kolmosť k dopadajúcim lúčom haklivejšie na tento parameter sú napr. monokryštálické panely)
Odpovedať
@slavoslav počkaj ale teraz o akej účinnosti sa bavíme.. to ako ak si dám na strechu 6x palen o výkone 250W čo je spolu 1,5kW tak akože za deň mi dokáže vyrobiť kolko energie?
Odpovedať
Profilova fotka
@slavoslav ja neriesim hluposti, ja riesim realitu, ja chladenie mam a vidim potrebny vykon. Ja nerozumiem co presne chces, vypocet som uviedol. To je fyzika. Ak si presvedceny, ze mas tepelne zisky mensie, dosat si ich tam. Rekuperacia v beznom dome bude mat prietok 200-300m3 za hodinu. Ak sa dostanes do tej oblasti, vtedy by to fungovat mohlo. Ale tam sa dostanes, len znizenim potrebneho vykonu, alebo vacsim ochladenim.
Odpovedať
@cvoky8 bavíme sa o účinnosti panelov. cca 2613 Wh s regulátorom a cca 3198 Wh s MPPT meničom. Je to počítane na priemer.
Odpovedať
@slavoslav a to je za akú dobu? deň?hodina? či ako?
Odpovedať
@cvoky8 pýtal si sa na deň
Odpovedať
@slavoslav aha vlastne hej :) už som si to všimol...len mi ešte vysvetli Wh - Watthodiny.. ako je to myslené.. ide mi o to že FV budem mať primárne na ohrievanie TUV kotla od logitexu a po nahriatí menič bude premienať prúd do siete (pre využitie domu) takže koľko kW mi to za deň dokáže vyrobiť?
Odpovedať
@cvoky8 keď budeš riešiť FV tak firme čo ti to bude riešiť (či už návrh, alebo aj realizáciu) zadáš výkon aký to má mať, a vypočítajú ti aké a koľko panelov ti treba. Treba tam zohľadňovať straty a spôsob využitia energie, lebo systém môže stratiť aj 25-50 % výkonu a tým by si to mal dosť poddimenzovane.A úplne inak to vyjde ak to bude na DC (napriamo).
Odpovedať
Článok sa načítava...
Diskusia pokračuje po 2 mesiacoch
my byvame v domceku z veloxu už 3 roky a sme velmi spokojní, ušetrili sme slušne aj na stavbe aj na energiách.
Odpovedať
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?