Steny na unimobunku - pomoc s výberom

Dobrý deň rekonštruujem unimobunku, kde som do oceľovej konštrukcie vytvoril drevený rošt na ktorý zatiaľ plánujem dať OSB zvonka aj zvnútra a cca 10cm minerálnej vaty medzi danú osbd, no neviem ako to finálne zvonka zakončiť. Chcem sa preto opýtať či existuje nejaká varianta, ktorá by bola vhodná ako steny namiesto OSBD s tým, aby bolo možné prenášať danú unimobunku a nepopraskali steny a zároveň by bola finálna a nie drahšia ako samotné osbd. 2.Tiež by som potreboval poradiť ako finálne sa dá upraviť OSB dosku zvonka, okrem omietky v rozumnej cenovej hladine. 3. Ak sa predsa rozhodnem pre OSBD ako presne má vyzerať skladba steny s ohľadom na difúzne otvorenú či uzavretú stenu? Ďakujem
Odpovedať
prikladám foto pre lepšiu predstavu
Odpovedať
prikladám foto pre lepšiu predstavu
Odpovedať
OSB z vonku nedávaj, zbytočne vyhodené €. Pohľadaj si dáky trapezovy plech, tie sú v cenách od cca 8€/m². K zvyšným otázkam sa nevyjadrim, lebo variácií je veľa, zrovna tak cenové relácie a spôsobu využitia a už vôbec neviem, čo si predstaviť pod tým prenášaním, keďže to záleží akým spôsobom.
Odpovedať
@frantisekca bunka má slúžiť na víkendové prespanie a plánujem ju po cca 5 rokoch presunúť na iný pozemok za pomoci žeriavu. O plechu som rozmýšľal no bojím sa že by tam bolo teplo. Uvažoval som ho dať aj priamo na OSB dosku a asi by bolo tiež moc teplo, či ?
Odpovedať
Trapézový plech nemá žiaden vplyv na vnútornú teplotu... Výrobné haly, skladové haly, chladiace haly sú z trapézového plechu...
Odpovedať
@frantisekca no a prečo je pod plechovou strechou potom teplejšie ?
Odpovedať
@canonmp150 Lebo pod betónovou taškou, či pálenou skridľou je krásny chládok. Aj stresná fólia sa na slnku rozpali tak, že naň bosou nohou neustojíš a to zvyčajne má šedobiely odtieň... Podľa tých tvojich názorov nemám záujem ďalej diskutovať. Daj si čo chces, ošetri to ako chceš, investuje koľko chceš....
Odpovedať
@canonmp150 pod plechovou strevhou bude len skor teplejsie. Nechapem kde ludia nabrali ten omyl ze pod skridlou ci betonovou skridlou je menej teplo, to je cisty bullshit.
Odpovedať
Profilova fotka
dobre ti radia. Ešte máš možnosť na bazoši pozrieť PIR/PUR panely. Niekedy sú v dobrých cenách
Odpovedať
@frantisekca netreba sa urážať, bral som to ako fakt, že pod plechom je teplejšie, nie ironicky ako si si to vyložil ty. cením si každú radu.
Odpovedať
@canonmp150 kludne daj aj osb a ci uz na osb spravis odvetranu fasadu alebo omietku tej doske sa nic nestane roky. Jedine pri tej omietke ti to pri tej prekladke niekde moze puknut
Odpovedať
@miro107 odvetranú fasadu ako ? hranoly pod plech ? najradšej by som ani osb zvonka nedával a dal plech priamo na rošt, len sa obávam zvýšeného tepla, aj keď tu čítam, že to tak nemusí byť.
Odpovedať
Článok sa načítava...
@canonmp150 a preco nechces osb z von? Nic sa jej nestane ked budes drzat technologické postupi. Mozes napriklad dreveny obklad -rost -difuzne folia(ako na strechy)- osb doska - mineralna vata-osb doska. Popripade pouzi dhf dosku. Alebo steico.
Odpovedať
@miro107 osb by som najradšej nedal ak by to bolo možné, aby som len ušetril.
Odpovedať
Aj tak skončíš pri trapezáku, lebo v tej cene iné riešenie není. OSB + omietka = ?€ Akékoľvek iné drevo s povrchovou úpravou sa = ?€
Odpovedať
@canonmp150 tak ale potom necakaj vela muziky za malo penazi radsej dosporit ako banovat
Odpovedať
@frantisekca trapezák sa mi aj páči ako vonkajší plášť, len dilema že nemám dostatočný rošt ( vzdialenosti medzi hranolmi ) a vieš mi upresniť ako je to s tou teplotou za plechom ? ohrieva sa iba plech a ďalej teplota nepokračuje do vnútra steny , keď to nemá vplyv na teplotu. Alebo tam hrá veľkú rolu aj izolácia ? Nejako mi to hlava neberie. OSB + omietka= cca 270+500=570e
Odpovedať
@canonmp150 Veľmi zjednodušene to napíšem. OSB3 doska 12mm je zhruba asi toľko, čo 3 mm minerálnej vlny, alebo polystyrénu. Zhruba tak významný rozdiel na tepelnú pohodu má ten trapéz verzus OSB doska. Skôr ešte menší význam, keďže trapéz má vyššiu odrazivosť, než nejaká omietka. Rošt je problém prečo? Cena? Meter laty 60x40 stojí asi 1€. 270+500 není 570€. Neviem akým spôsobom je v pláne robiť omietku na tu OSB dosku, ale bez vhodného podkladu tá omietka časom opadá. Riešenie v cene 500€, keď len fasadná omietka tvorí polovicu tých 500€? Taký Baumit hovorí, že: “Neurobte tú chybu aj vy. Nanášanie fasádnej omietky alebo lepiacej stierky priamo na OSB dosky nie je správne riešenie, ani keď podklad napenetrujete. OSB dosky neustále „pracujú“ a natiahnutá fasádna omietka alebo stierka časom popraská a odpadne. Urobte to radšej raz a poriadne. Na OSB dosky aplikujte vhodný nosič omietky a to tepelný izolant, ktorý dokáže pnutia v OSB doske absorbovať. Izolant nalepte špeciálnym cementovým alebo disperzným lepidlom a ukotvite skrutkovacími kotvami do dreva. Na prestierkované izolačné dosky môžete nakoniec naniesť penetračný náter a fasádnu omietku." Možno vyskúšať adhézny mostík, ale vzhľadom na to, že sa jedná o unibunku a ešte je zámer ju prenášať, kedy sa dá predpokladať jej veľké konštrukčné namáhanie, tak by som to tak ružovo nevidel.
Odpovedať
@frantisekca ďakujem za reakciu. K veci uvádzam, že omietku som chcel dať na OSB, ale pred tým som chcel aplikovať adhézny mostík a ako vidím nie je to najšťastnejšie riešenie. Čo sa týka roštu uvažujem teda o jeho zhustení a nie vytvorení ďalšieho. Je to možné, aby bol aplikovaný trapézový plech na hlavný rošt v ktorom pomedzi vlastne izolácia. Pýtam sa preto lebo ma napadlo či ste ho nenavrhli, aby bol odvetraný smerom hore a bolo tam určité prúdenie vzduchu. Tiež som neuviedol, že strecha je v pláne rovná z Osbd s asfaltovou izoláciou ( keďže sklon 3m vzdialenosti bočných stien som nedokázal vyriešiť skrátením jednej bočnej steny z dôvodu budúceho nízkeho stropu ) a teda nejaké odvetranie v takomto prípade asi nie je možné. Tiež by ma zaujímalo či je potrebné aj difúznu fóliu, resp. ak môžete poraďte ako presne by ste vyskladali danú steny od vonka smerom do vnútra. Moja úvaha je od vonka: Trapézový plech, difúzna fólia, hlavný rošt a pomedzi izolácia 8-10mm, parotesná fólia a OSB 15mm vnútra a na to možno farba. ďakujem
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?