Praskanie steny - je to bežné sadanie stavby?

Zdravim. Mam v plane zavolat aj statika, ale chcem pocut nazor viacerych ludi na moj problem. Jedna sa o tom, ze mi zacal pracovat dom, mozno sadat, nie som si isty. Zaklady a nosne steny boli vymurovane 09/2017-11/2017. Nasledne 11/2017 som ulozil miako strop a zaliala ho. Krov bol robeny 01/2018. Postupne som robil dom svojpomocne (okna, izolacie, elektrina, voda, reku, centralny vysavac, atd.) a omietky (co bolo naposledy robene) boli 10/2019. Potom som mesiac vetral a susil neustale. V prilohe su fotky, co mi zacal robit jeden roh domu. Toto som si vsimol niekedy 06/2019, pricom dom som preklebroval este v 09/2018, niekedy v septembri a na jar 2019 tam urcite nebolo nic. Neviem ci toto mohlo byt sposobene nejakym lahkym sadanim domu, alebo silnymi vetrami, kedze tento roh domu smeruje na sever a strechu este nemam zavetrenu. Co sa tyka vnutra, tak aj na omietke som nasiel jemnu prasklinu v tychto miestach, ale ozaj ze mikro, ked som rukou po nej presiel, tak som ju zatrel prachom - tie mohlo sposobit aj premrzanie v tom mieste z vonkajsej praskliny. Myslite, ze sa mam niecoho vaznejsieho obavat, alebo je to len bezne "sadanie" stavby? Dakujem za nazory!
Odpovedať
Klebroval si bez sietky?
Odpovedať
@cukrik25 ano, to len zatial, este budem zateplovat, ale po celom dome mam prasklinky na tom, ale nie taketo ako toto
Odpovedať
@xkodiakx keď na porobeton, nepoužiješ vystužnu sieťku, skoro vždy vypraská v škárach tvárnic, zvyčajne je to zmrašťovaním materiálu (vysychanie) ale keďže je to po rokoch od murovania, tak mi napadá, či to nebute teplotnou-vlhkostnou zmenou. Statika volať nemusíš, stačí dodržať technologické postupy, čiže použiť armovaciu sieťku. Keby to bolo statické - sadanie, pnutie od vetra alebo iného zaťaženia, tak by to nešlo len škárami tvárnic. Neplatilo by to ak si použil lepidlo ktoré nelepilo (murovanie za horúceho počasia), vtedy sa tvárnice posúvajú po sebe a praskliny aj statické kopírujú škáry tvárnic.
Odpovedať
@slavoslav viem, ten kleber som dal kvôli ochrane muriva, lebo som vedel, že nebudem tak skoro zatepľovať. Ide o to, že tá výrazná prasklina kopíruje tvárnice postupne dole (ako pohľad na shcody zboku) a nakoniec sa asi meter nad zemou končí, asi 2 metre od rohu domu. Preto som si neni istý, či to neni sadanim stavby...
Odpovedať
@slavoslav čo sa týka toho murovanie, tak bolo dosť teplo, keď sa to robilo... Takže aj to je možné...
Odpovedať
1
Na pridanie príspevku sa musíte prihlásiť.
Presunutím fotiek môžete zmeniť ich poradie

Nenašli ste čo ste hľadali?